• Kaka

Trojnásobná porce moralizujících keců, nevkusně otřepaného sentimentu a faktu, že všichni hodní budou žít spokojený život, načež všichni zlí shoří v pekle. Raimi musel mít při natáčení horečku pokud si myslel, že tahle průhledná, nudná a ohraná blbina uspokojí diváky, kteří po originální jedničce a akční dvojce čekali zlatý vrchol. Místo vrcholu je zde však tragický pád. Ze Spidermana je idiot ukazující pistolky na kolemjdoucí, nosící stále stejně otřesný účes, Mary Jane rozhazuje ve svých dvaceti něco letech moudra jako šaman prastarého afrického kmene a Harry Osborne vidí v zrcadle živého tatíka. Snad nějaké ty vedlejší role byly slušné, ale zbytek je otravná, unylá, trikově naprosto odpudivá (neuvěřitelně okatá přítomnost počítačů) jízda, kde začátek snímku vyšumí z hlavy ještě dříve, než uzřeme konec.(2.10.2007)

Scénář: Sam Raimi, Ivan Raimi, Alvin Sargent .. Vždycky máme na výběr... Ach jo. Měl jsem podobný pocit promarněné šance až výsledné nijakosti, jako při třetím pokračování Xmenů nebo druhých Pirátů. Všeho je na oko hodně (až moc), ale podání hapruje. Spiderman 3 obsahuje spoustu skvělých ingrediencí, ovšem padá na jejich podání či nevyužití, dynamičnost si často bere volno a (samo)účelnost mnoha pasáží vše jen hloupě korunuje. Mnohé je zkratkovité, jindy utahané, děj určuje řada náhod a oproti třeba S2 je vše málo vtipné a k celkové škodě bídně temné (avšak i dočasně “temný Peter” je nejvtipnější a vlastně i nejlepší část filmu) a na konci směšně ubrečené. Ani technické zpracování nebere dech. Hudba a kamera tápe v průměru a triky, jsou sice evidentně drahé, jenže skladba a nějaká inovace akčních scén se nekoná. Jsem fanda Spidermana a druhý díl považuji za jeden z nejlepších comics adaptací, ovšem trojka do této elitní společnosti nepatří. 70%.(3.5.2007)

Prostě komiks. Třetí díl pro mne ztělesňuje všechno proč jsem miloval ten kreslenej seriál. Milion padouchů a perfektní bitky. Když na konci přiletěl Harry a pomohl Spideymu v duchu jsem si řekl takové to YES!!! Ty komické vložky byly opravdu vtipné (Bruce Campbell vládne) a takovou tu dějovou rozhrcanost a urychlenost opět připisuju stoprocentní komiksovosti, kde se perou chlápci v barevnejch kostýmech. Já nechci oduševnělý film s hlubokými dialogy (viz. hodně dobrá jednička a dvojka, kde mi ale pořád trochu něco vadilo), ale chci se bavit. Možná jsem zmanipulovatelnej a Raimi mě opil rozpočtem, ale myslím že za těch 300 miliónů nejsem zas tak levná děvka :) P.S. Ta emo patka Tobeyho Maguirea byla fakt zlá.(3.3.2008)

Raimi dotvořil svou vysněnou sérii a i kdyby mu celý svět dával sežrat, že mu zakončení nevyšlo, zůstane tu jeden comicsový fanoušek, který mu bude do konce života za takhle nabušené finále vděčný. V takhle komplikovaně rozehraném příběhu nemuselo dopadnout dobře vůbec nic a o to víc pak zůstávám v šoku z toho, že právě tady je pro mě pan režisér poprvé v kariéře dokonalý. Uspěšný a šťastný Peter si prohazuje role se svou nespokojenou láskou a problémy tak ani tentokrát nezůstávají jen v superhrdinské rovině. Většina z nás ale čekala na akci a ta i tentokrát bere dech. Typický spidermanovský záporák Sandman, hamletovský Harry i můj oblíbenec Venom se dočkali své chvíle slávy a při velkolepém rozuzlení mi zůstaly všechny nervy i smysly napjaté do poslední chvíle. Pavoukův nejlepší díl a nejúžasnější rozloučení se sérií, jaké mohlo partu kolem Tobeyho Maguira potkat.(9.5.2007)

Rozpočet $258miliónovTržby USA $336,530,303Tržby Celosvetovo $890,871,626Tržby za predaj DVD v USA $124,009,852 //počet predaných kusov 7,432,068Sam Raimi sa nechal uspokojiť ešte prvým Spider-manom, ktorý bol fajn osvieženým vo filmovom svete comicsu. V podstate už pri druhom pokračovaní sa nechal uniesť len vylepšenými trikmi a tým príbeh strácal svoju váhu aj keď mal svoje dobré momentky neboli podané až tak aby nepôsobili zbytočne stroho, skoro až na televíznej seriálovej úrovni. U poslednej časti to už neplatí nie žeby to bola úplne plnohodnotná dráma ale má to omnoho väčšie grády a to som po prvej tretine filmu začínal byť k tejto série skeptický. Dej my pripadal zo začiatku strašne plytký a len sa opakovalo to čo mal jeho predchodca a popri tom ani prvý súboj Spider-mana s Harrym nepôsobil až tak veľkolepo akoby mal, miestami to bolo ako z nejakej priemernej akčnej pasáže tipu Ghost Rider + kamera bola trošku nesúrodá. A to hneď nasledujúca akčná pasáž keď sa zachraňuje padajúca blondínka z mrakodrapu pripadala poňatá ako z B-éčkovej osnovy a k tomu tie hlášky tipu- „Tam hore visí moja priateľka.“ ..a odpoveď na to zaznie „Ale to je moja dcéra. Ty s ňou chodíš?“ – všetko podané s pohodovím výrazom na tvári... Raimi zas trošku provokuje tým že dosť často dáva dole masku Spidermanovi, čo sa my vôbec nepáči ale aj tak to nikto z okolitého obecenstva pri akcii nepostrehne. Sympatická Kirsten Dunst z prvého dielu sa tiež postupne vytráca a pôsobí skôr pasívne, v podstate ako všetky partnerky v comicsových filmoch poslednej doby. Už som zalamoval ruky a hovoril si že to už ani horšie dopadnúť nemohlo ale našťastie pre film že tam hrá Tobey Maguire a ten stiahol na seba veškerú pozornosť. Do svojej postavy vložil opäť charakter v dramatickom prevedení či už to je aj po komických vsuvkách či vnútornom užieraní sa, tým že nedokáže spasiť svet od zločinu. Popri tom akoby aj ostatné postavy dostali iný náboj a popri ňom už len výkonnostne stúpajú. Prekvapením v hereckom obsadení bolo meno Topher Grace tomu keby nespravili ten orange melír tak by bol takou dojičkou Maguiremu - až tak veľmi sa podobajú, veď ho aj chceli obsadiť do úlohy Spider-mana pri druhom diely keď Maguire požadoval vyššiu gážu. __Triky ako som už spomínal zo začiatku v akčných pasážach nepôsobia tak dokonalo, až postupne sa to napraví ale k dokonalosti akú nám predviedlo trikové štúdio ILM vo Vojne svetov pri vychádzaní tribodu s pod zeme nemôže byť ani reč. V podstate s rozpočtom 258milionov USD ostali len na takej úrovni trikov ako v poslednej dobe boli Superman sa vracia a X-Men 3 aj keď akcie bolo v celku dosť na môj vkus. __Kameru má na starosti Bill Pope (The Matrix + OSCAR) jeho nálety už poznáme ale stále dokola prezentovať ten istý spôsob nieje vždy to najvýhodnejšie, žeby došla inšpirácia a občas je snímanie zmetené až rozmazané ako pri Batman začína. A samozrejme nesmie chýbať prelet Spidermana okolo americkej zástavy ale to už by stačilo, to už hraničí zo zúfalstvom prezentovať neustále tento národ ako Made in USA, keby sme to dopredu všetci dobre nevedeli. __Osviežením filmu bol Bruce Campbell ako uvádzač hostí vo francúzskej reštaurácii, kde nasledovala smršť vtipných vsuviek ale aj v kancelárii u riaditeľa novín to nebolo tiež vôbec zlé odľahčenie, keď mu začne vibrovať stôl a jeho asistentka rázne zahlási do mikrofónu: „Zoberte si lieky!“ – z 20 liekov v tubách po stole sa mu ten správny podarí nájsť asi tak na tretíkrát a to za každým zlým tipom na liek nastáva rázne vibrovanie stola a keď konečne otvorí tubu s pilulkami nastane... no však pozrite si. V podstate ľahkosť prevedenia vtipov ide Raimi-mu lepšie než samotné „veľkolepé“ akčné sekvencie v ktorých samozrejme majú prsty iný ľudia, neviem kto presne a aké trikové štúdio ale podľa mňa majú na čom pracovať aj, keď tuším že za Spider-mana 2 dostali OSCAR-a. __Najzaujímavejšie štatistiky Rekord za 1.deň/1.deň premietania je $59,841,919 Rekord za premiérový víkend v USA je $151,116,516 Rekord za celosvetovú premiéru je $381,660,892 (sumy platiace ku koncu roka 2007) /videl v kine 2x: 85%/(3.5.2007)

• - Spoiler: Když si Peter (Tobey Maguire) uvědomí, že může Eddieho (Topher Grace) zbavit obleku zvonivými zvuky, začne kolem něj do kruhu zabodávat kovové tyče. Krom toho, že se občas díry v podlaze objeví ještě předtím, než se jí tyč dotkne, zabodne Peter (Tobey Maguire) do země 11 tyčí. Ve všech následujících záběrech je jich ale 13. (Mr.Hudson)

• - Kirsten Dunst musela ve filmu na pokyn producentů nosit vycpanou podprsenku, aby její postava splňovala všechny atributy sexuálního symbolu. (raininface)

• - V komiksu zjistí Reed Richards, jeden ze členů Fantastické čtyřky, že je černá hmota symbiont. Jelikož jsou ale postavy z Fantastické čtyřky majetkem 20th Century Fox, byl to dr. Curt Connors, který objevil tuto vlastnost. (HellFire)