„Pomsta je ako jed. Prelezie ťa celého... a než sa nazdáš, si monštrum.“ K Spider-Manovi som si ako chalan vybudoval prostredníctvom slovenskej série firmy Semic-Slovart taký pekný vzťah, že na mňa Raimiho SPIDER-MAN mierne povedané nezapôsobil. Otrocký prepis prvých stránok s trápnymi trikmi a prekvapivo nezáživným titulným grázlom (Dafoe). Dravá dvojka sa našťastie konečne odviazala z reťaze a ponúkla smršť výborných trikov, skvelého zlosyna a dokonca fungovala aj psychologická rovina. Bohužiaľ, SPIDER-MAN 3 si na plecia zobral priveľa problémov, priveľa postáv, priveľa rozhodnutí, priveľa motivácií a logicky sa utopil v guláši monumentálne nudných počítačových efektov a nevydareného scenára, ktorý aj potenciálne kvalitných hercov (Church, Franco, Grace, Dunstová) núti prenášať hlúpe dialógy a tváriť sa, že nie. Naivné "zhody náhod" radšej ani nebudem riešiť (chlap, ktorý evidnetne nikdy nebol v kostole, sa doň vydá náhodou PRÁVE vtedy, keď sa na streche kostola pohybuje "čierny parazit"). Detto spreneverenia sa predlohe (Gwen Staceyová v komikse bola v skutočnosti prvá Petrova láska a zabil ju "Zelený škrat"). Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/158787/Spider-Man-3-80.html(23.12.2007)

Svůj původní zklamaný komentář (kdy jsem dal 3 hvězdičky) ponechám pro zajímavost níže, ale po dalších zhlédnutích mi trojka nepřijde zdaleka tak špatná. OK, není tak wow jako byla dvojka a akce s metrem zůstává nepřekonána. Ale hodně se mi líbí, jak je postavená a jak uzavírá trilogii - minule těžce vybojovaná idyla se z různých stran nenápadně kazí a hroutí, Peter se odcizuje s M. J., jeho nejlepší přítel si za ním konečně osobně přichází vyřídit účty za mrtvého otce a sám Peter podléhá touze po pomstě, když se na scéně objevuje skutečný vrah strýčka Bena. Přičemž touhu po pomstě v něm posiluje zákeřný parazit, co se na něj nalepil... Je toho hodně, všechno je to silné a správně osobní a směřuje to k akčnímu finále v obrovské pavučině plné aut vysoko nad městem, která je efektnější, než byla chajda na řece (finále dvojky) a i dramaticky/emocionálně funguje líp. Potemnění Petera směrem k záměrně směšnému namistrovanému blbovi je podle mě v rámci naivních až infantilních mantinelů téhle série v pohodě, stejně jako dialogy a snesu i zkratkovitost. Efekty jsou proměnlivé jako byly vždy a akce solidní. Celkově spokojenost. PůVODNÍ KOMENT: Tři hvězdičky podmíněné spoustou odmýšlení. Když si odmyslím, že jde o adaptaci komiksu na kterém jsem vyrostl, režisérem, na jehož filmech jsem vyrostl (tedy dvojitá srdcovka), a že jde o poslední díl spider-manovské trilogie (od kterého se tradičně očekává, že sérii důstojně uzavře a bude nejlepší částí), a o nejdražší film všech dob, a budu to brát jen jako blbé, infantilní a těžkopádné rodinné trikové monstrum, pak je to v pohodě, bavil jsem se. Brát to nějak jinak, byl by to čistý odpad. Za znásilněnou předlohu, ubohý scénář i režii (kino řvalo nepřetržitě smíchy u temných i dojemných scén a já přes svou loajalitu ke Spideymu s ním) a akci a triky, které - stejně jako u SUPERMAN SE VRACÍ - za ty prachy prostě nepřibíjejí do sedadel, narozdíl od poznání, že člověk pohlcený zlem na sebe bere podobu tančícího metrosexuála. Mám se smát nebo plakat? (3/5)(6.5.2007)

(3x) Můj nejoblíbenější díl trilogie, kromě Kirsten Dunst tu příjemně sekunduje i Bryce Dallas Howard. Netuším, kde se stala chyba, ale udržte si pět let stejně spokojené diváky, když jsou tak přemlsaní. Zpětně oceňuju ledasco, včetně kompaktnosti celé série, lehkého humoru i zužitkování velkorysého počtu postav. A nemám rozhodně pocit, že by pathosu bylo příliš. Tady spíš ubrali oproti dvojce, která je mnohem extrémnější. A MJ na divadle? Naprostá pohádka. A konečně už si také čtu originální příběh Zrození Venoma, což pochopení také neuškodilo.(13.2.2011)

Celou trilogii jsem zhlédl znovu během jednoho týdne a musím uznat, že třetí díl je bezpochyby nejslabší. Musím vyzdvihnout herecké výkony, které jsou čím dál tím lepší a nejvíce mě překvapil James Franco, který vyzrál a své role se chopil výborně. Nachází se zde mnohem více hluchých míst a většina efektů byla až moc digitální. Celý film je dosti nevyrovnaný a nedrží pohromadě. Snad prvně, kdy se mě po skončení nevařila krev a nebyl jsem naprosto spokojený, tak jen zůstal film se silnými a slabými momenty plný výborných herců a digitálních efektů. Ale stále zůstávám velkým fanouškem Spider-Mana a nemohu se dočkat na další pokračování, mé hodnocení 3,5 hvězdičky…(12.10.2007)

Nejsem až tak strašně nasrán jako většina uživatelů zde, dokonce bych řekl, že tento film v některých bodech předčil své předchůdce, no jedno je jisté. Co se týče dostatečného popsání všech zůčastněných charakterů, Spidey 3 dost kulhá a utápí se v přílišně velkém víru klišé a blbosti. Raimi by musel tohoto Spidermana propracovat mnohem víc, aby se dalo vůbec začít říkat něco o úžasném třetím díle. Nebo to je možná způsobeno tím, že je film příliš krátký. Ocenuji Raimiho snahu udělat z filmu absolutní vizuální a akční jízdu, která diváka nechá čumět na plátno z otevřenou hubou, ale co z toho, když chybí pořádný děj a co je ještě horší, chytré dialogy. Vztah MJ a Petera znovu prochází krizí jako z dvojky vystřižené, dva ze záporáků nejsou takoví, jaké bych si představoval a třetí má velmi málo prostoru (což vlastně vyplývá z té přemrštěnosti..) Ale naštěstí akční scény vypadají mnamózně, samotný Spidey ještě stále má něco z té své úžasnosti a rozhodně je to nejakčnější díl.. Trochu by se to dalo přirovnat k X-Men 3, i když ti na tom byli přece jen lépe. Raimi prostě dokončení trilogie přehnal a nedokázal ho ukočírovat tak, jak si to představoval. Přes obrovský rozpočet rovnající se tomu Avatarovskému je to jen bezpáteřní nuda, co se postav týče a to zamrzí o to víc, když hlavně ti záporáci byli tak nadějní. PS: podle výdělků ale lidem stačí stále jen ta akce.. Přesto doufám, že se to takhle nebude odvíjet dále.(18.10.2008)

• - Kirsten Dunst je přirozená blondýna a ve filmu hraje rusovlasou Mary Jane, zatímco Bryce Dallas Howard má původní barvu vlasů červenou a je přebarvená na blond jako Gwen Stacy. (imro)

• - Thomas Haden Church pracoval na sobě šestnáct měsíců a Topher Grace půl roku, aby se dostali do potřebné formy. (imro)

• - Topher Grace v kostýmu Venoma vůbec nepil, jelikož nemohl použít toaletu. (HellFire)