Nabubřelé, a přitom uvnitř tak trapné. Snesl bych, že se Raimi utopí v digitálním velikášství a že akci převede v nezáživnou a nepřehlednou řežbu renderovaných panďuláků. Dokázal bych pochopit i to, že přepálí stylizovaná intermezza, v nichž Parker běhá po stolech, balí blondýnky a ukazuje "pistolky" na kolemjdoucí modelky. Dalo by se zapomenout na spoustu nesrovnalostí - pravda, když vzpomínám na jeřáb, katastrofální sekvenci s černým kostýmem a to, jak Raimi během pár sekund na mostě zničí všechno, co si Tobey uhrál v předchozích dvou dílech, začínám pochybovat i o tom - ale to, že z Parkera udělá idiota a otrapu ještě před symbiontem, to je prostě škandál! Uspěchanost a roztříštěnost, kterou všichni vzpomínají, lze jen podškrábnout - vzpomínám si, jak si George Lucas vyčlenil na jeden přerod Anakina v Dartha Vadera jeden a půl epizody Hvězdných válek. Raimi stihne psychologických veletočů pět do čtyřiceti minut (navíc totálně nevěrohodných), ač je dřív opatrně rozvíjel přes tři hodiny stopáže. Spider-Man byl v trojce prostě zničen stejně jako všechny emoce a režijní virtuozita, které proslavily jeho starší bratříčky. Smutné to je a ne že ne.(5.5.2007)

Takže. Četl jsem samé negativní recenze a nezbývá mi teď než souhlasit, ale také jsem šel předem do Spideyho 3 se zlým očekáváním a tak už to mohlo být jen lepší. Bavil jsem se a to je nejdůležitější. Pak tak moc nesejde na tom jestli je to trapný (což chvílema je), překombinovaný (jo), nedomyšlený (jo jo), nebo přeplácaný (taky). Zkrátka jsem očekával katastrofu, ale nakonec to bylo v pohodě. U mě osobně kvalitativně srovnatelný s dvojkou, obojí solidní zábava která rychle vyšumí. Navíc je to podle komiksu tak co byste chtěli, i komiks (zvlášť nekonečná série jako Spider-Man) je překombinovaný až se z toho i největším fandům někdy motá palice, ty situace se neustále opakují, ale ty komiksy pořád vychází a pořád lidi baví... Čili od Spider-Mana nečekám perfektní film, ale dobrou zábavu. A taky že je, akční scény a triky pořádně nadupaný (kolik to celý stálo je mi upřímně ukradený), herci celkem dostačující, chvílema vtipný. Jo a nejvíc jsem se zasmál když se na scéně vyjevil Bruce Campbell, jako geniální číšník francouz a Raimiho osobní pojítko s Evil Deadem. Každý film si vyžaduje jiný přístup, sečteno a podtrženo, za dalšího Spider-Mana se zlobit nebudu, a až to bude fakt zlý řeknu si:)(5.11.2007)

Takže pěkně popořádku. Spidey nikdy nepatřil mezi mé kdovíjak oblíbené comicsové postavy. Jednička mě ve své době těžce minula a byť jsem jí zpětně dokázal docenit, tak pro mě přesto představuje pouhé nikterak úchvatné uvedení do nového světa, včetně seznámení s hlavnimi charaktery. Dvojka mě však před pár lety slušně rozbila a dodnes pro mě platí za jedno z nejpříjemnějších filmových překvapení vůbec. Nicméně na mém přístupu ke Spideymu to nic nezměnilo a srdcovkou se pro mě přesto nestal. Očekávání od trojky tak byla všelijaká, jen ne taková, abych se bál, že budu zklamán či dokonce rozezlen. První půlka mě však uvrtala do sedačky a ukázala, co se stane, když se spojí Raimi, přehršle nápadů a megarozpočet. Akce je nářezová (kvůli první naháněčce Harry-Peter si koupim dvdéčko a budu na to čumět pořád dokola, mňam a ty nervní smyčce k tomu, prostě žrádlo). Prostě, první hoďku a půl si to frčí, parádně odsýpá, napínavé okamžiky jsou libově prokládané oddechovými (pythonovskej Campbell už je provařenej, ale nikdo tu moc nevyzdvihává fantasticky zrežírovaný dění v redakci). Jo, jenomže potom přijde Peterův přerod, Raimimu se od té doby začne všechno rozsypávat pod rukama, tempo je v čudu, dějové skoky na pěst (co mělo do hajzlu znamenat rychloseznámení Sandman-Venom?) a to nemluvim o sentimentu vozeném po kamionech. Ke konci už jsem jenom nervózně vyhlížel titulky a zajímal se pouze o dořešení děje, kvůli tomu, co se stane s několika oblíbenými postavami. Ve výsledku je ve mě tak nějak prázdno. Druhá první půlku dokonale přebila a mě tak nezbývá než se těšit na druhé shlédnutí, které však asi v půlce ukončim a pojedu odznova. Ale jak už jsem uvedl výše, nejsem naštvaný, jenom takový nějaký udivený z té promarněné příležitosti natočit nejlepší comicsovku všech dob. Přitom od toho vlastně ani nebylo daleko, jenom stačilo buď vyhodit jednu z vedlejších linií (Sandmana a s nim i několikeré rozumbradování s tetičkou, čímž by odpadly dvě třetiny nefunkčních citovek) a ubrat třicet minut nebo naopak dojet všechno vyváženym tempem první půlky a naopak ještě půlhodinu přidat.(7.5.2007)

Nejsem až tak strašně nasrán jako většina uživatelů zde, dokonce bych řekl, že tento film v některých bodech předčil své předchůdce, no jedno je jisté. Co se týče dostatečného popsání všech zůčastněných charakterů, Spidey 3 dost kulhá a utápí se v přílišně velkém víru klišé a blbosti. Raimi by musel tohoto Spidermana propracovat mnohem víc, aby se dalo vůbec začít říkat něco o úžasném třetím díle. Nebo to je možná způsobeno tím, že je film příliš krátký. Ocenuji Raimiho snahu udělat z filmu absolutní vizuální a akční jízdu, která diváka nechá čumět na plátno z otevřenou hubou, ale co z toho, když chybí pořádný děj a co je ještě horší, chytré dialogy. Vztah MJ a Petera znovu prochází krizí jako z dvojky vystřižené, dva ze záporáků nejsou takoví, jaké bych si představoval a třetí má velmi málo prostoru (což vlastně vyplývá z té přemrštěnosti..) Ale naštěstí akční scény vypadají mnamózně, samotný Spidey ještě stále má něco z té své úžasnosti a rozhodně je to nejakčnější díl.. Trochu by se to dalo přirovnat k X-Men 3, i když ti na tom byli přece jen lépe. Raimi prostě dokončení trilogie přehnal a nedokázal ho ukočírovat tak, jak si to představoval. Přes obrovský rozpočet rovnající se tomu Avatarovskému je to jen bezpáteřní nuda, co se postav týče a to zamrzí o to víc, když hlavně ti záporáci byli tak nadějní. PS: podle výdělků ale lidem stačí stále jen ta akce.. Přesto doufám, že se to takhle nebude odvíjet dále.(18.10.2008)

Proč, Raimi, proč? No, asi to jednou přijít muselo a Raimi to tentokrát moc nezvládl. Není to špatný akční film, ale ve srovnání s předchozími díly je to prostě průšvih. Nebýt půvabných cameo roliček a kouzelné proměny ňoumy Petera v drsňáka Parkera (holt my ženy máme raději hajzlíky:-), je celý film v háji. S tím sentimentem už to Raimi tentokrát přepískl a scénář je celkově takový přiblblý. Škoda, mohla to být nejlepší komiksová série. Stalo se holt totéž, co u X-Menů 3, tam ale režijní otěže převzal Ratner. Tady bohužel není pro Raimiho omluvy. (50 %)(2.5.2007)

• - Ačkoliv o tom Bryce Dallas Howard, která si ve filmu zahrála Gwen Stacy, nevěděla, byla během natáčení ve svém prvním trimestru těhotenství. (imanicornyt)

• - Film stál i s propagací takřka 350 milionů dolarů, tedy tisíckrát víc než Raimiho první velký film Lesní duch (1981). (Seejey8)

• - Natáčelo se od 16. ledna do 19. května a od 26. května do 1. července 2006 v New Yorku, New Jersey, Ohiu, Illinois a v Kalifornii. (Varan)