World Trade Center

• USA World Trade Center (více)

Oscarový režisér Oliver Stone popisuje skutečný příběh o přežití a záchraně dvou hrdinných policistů - Johna McLoughlina (Nicolas Cage) a Willa Jimena (Michael Peña) – kteří zůstali 11. září roku 2001 zavaleni v troskách Světového obchodního centra poté, co se odtamtud snažili pomoci uniknout uvězněním lidem. Snímek sleduje také jejich rodiny pátrajících po tom, co se s oběma muži stalo, stejně jako záchranáře, kteří je našli pohřbené v sutinách a vyprostili je ven. Jejich příběh ukazuje, jak tato tragická událost dokázala v lidech probudit to nejlepší. (HBO Europe)

Faidra

WTF? WTC! Aneb Oliver Stone se rozhodl dokázat, že schizofrenie je jeho druhé jméno a od poklonkování Fidelovi si odskočil k americké agitce. Nad tím bych ještě mávla rukou, ale nemávnu jí nad tím, že se jedná o agitku k zešílení nudnou, neuvěřitelně nedbale natočenou, zoufale neoriginální a navíc špatně zahranou. Snad jen Maggie Gyllenhaal se zvládla poprat s pramálo slibnou rolí "hrdinova zoufalá těhotná žena" natolik, že si neuřízla ostudu. Dodatek: můj postoj k filmu neznamená, že bych nějak zlehčovala události 11. září. Je mi nesmírně líto všech, kteří toho data nebo v některém z následujících dní zemřeli nebo obdrželi zprávu o ztrátě někoho ze svých blízkých. Ale právě proto se domnívám, že by si všichni tito lidé zasloužili lepší vyjádření naší účasti s jejich osudem. ()

Zeck

Nevyčítal bych Oliverovi tenhle snímek. WTC byl zkrátka film pro Američany, oni potřebují vidět hrdinství a pořádně si u něj zasalutovat, nebo vysmrkat deset balíčků papírových kapesníků. U témat týkajících se 11. září to platí dvojnásob. Oliver měl lajcky řečeno koule ve svěráku. Buď natočíš film, který bude plný akce a napětí a diváci ti na něj plivnou, nebo natočíš jak celý svět brečí a těhotná manželka doma zvrací do záchodu. Zvolil to druhé a já mu to nezazlívám. ()

xxmartinxx

Možná přijde i Ježíš Kristus. Špatný film naprosto o ničem, co bychom už dávno nevěděli. Navíc otravně černobílým způsobem. Nicolas Cage charakterní role nezvládá, to víme, a já neviděl policistu pod nánosy spadlé budovy, ale Nicolase pod nánosem make-upu a gumových traverz.. Velká prohra Olivera Stonea, která mě zklamala a dost nemile překvapila. ()

dobytek odpad!

Tohle opravdu natočil Oliver Stone? Ten samej Oliver Stone, kterej o 20 let dřív natočil Četu??? Takovou kopu sraček pohromadě jsem snad ještě neviděl. Muj dojem z filmu je asi takovej, že přibližně po 20 minutách hlavnim hrdinům spadne WTC na hlavu a od tý chvíle moh Stone točit třeba 5 černochů v tunelu a vyšlo by to nastejno, protože je tam skoro celou dobu tma. Do toho zasypaný policajti hekaj, vyznávaj si snad navzájem lásku a jeden má dokonce pocit, že vidí ježíše. No chvílema to na mě působilo, že se film odehrává někde v gay clubu, kde někdo zhasnul světlo. Když se děj přesune mimo trosky, tak film nabídne akorát záběry na to, jak se někdo neustále modlí, případně brečí. Do toho pořád obligátní "god bless america" a podobný kecy. Stone zřejmě považoval za důležitý, aby tohle zaklínadlo v jeho filmu zaznělo přímo z úst opičáka Bushe, takže tam šoupnul kousek z nějakýho jeho projevu. A nesmim zapomenout na postavu jakýhosi bejvalýho mariňáka, kterej se na konci filmu prochází mezi troskama, zrovna s někym telefonuje a suše mu oznámí, že teď ho bude USA potřebovat, aby vykonal pomstu. Tohle by snad nenatočil ani Majkl Bay... ()

Dadel

Tak tomuhle se říká promarněná příležitost. Přitom ten námět má na to, aby podle něj vznikl podobně strhující, v reálném čase se odehrávající thriller, jako byl Let č. 93, pouze místo v letadle by se odehrával v budovách WTC: Skupina lidí (kteří se navzájem neznají) přichází jako každé ráno do práce. Zprvu je to den jako každý jiný. Pak se ozve ohlušující rána. Ti ze Severní věže vůbec netuší, co se stalo. Ti z Jižní věže vidí celé představení z okna a s hrůzou jej sledují. Ještě netuší, že za pár minut na ně přijde řada také. Pak jsou již v plamenech obě věže a panika propuká naplno. Výtahy nefungují, schodiště jsou zbořená nebo v plamenech. Někteří v zoufalství skáčí z oken. Jiní zdrceně sledují televizní záběry. Pak se Jižní věž v oblaku kouře zřítí. Na Severní věž naplno dolehne bezvýchodnost celé situace. Lidé se se slzami v očích loučí s blízkými. Ti rozhodnější z hrdinů, které jsme od začátku sledovali, podniknou poslední zoufalý pokus, jak uniknout po hořícím schodišti. Pak se najednou ozve strašný rachot a....tma. Ticho. THE END. Kaněc filma. Tak přesně tohle ve filmu Olivera Stonea neuvidíte. A co uvidíte? Policisté přijedou na místo, vyfasují helmy a pláštěnky, a pak, po 20 minutách filmu, na ně zničehonic spadne strop. A po zbytek filmu už jen sledujeme dva uvězněné policisty, jak si spolu povídají, ba co hůř, sledujeme jejich rodiny, jak netrpělivě čekají na zprávy o nich (!), ba co hůř, sledujeme flashbacky do jejich šťastné, idylické minulosti (!!), ba co hůř, sledujeme, jak se jim zjevuje Ježíš (!!!). ()

choze

Úvodní ticho před bouří a doražení na místo katastrofy má fajn atmosféru, ale emocionální dopad zbytku filmu se u mě rovnal nule. Pěkně natočený televizák, který zabloudil do kin. ()

Gilmour93

Ačkoliv to na první pohled vypadá, že na Olího šáhla kmotřička Senilita a umístila ho na pokoj k panu Patosovi do domova důchodců, popasoval se s ještě na dlouho dobu otevřenou a krvácející americkou ránou i vzhledem k úzkému "manévrovacímu prostoru" příběhu relativně se ctí. Beru to jako jeho omluvu Spojeným státům americkým za předchozí kontroverzní snímky vůči nim, nicméně jsem teď náramně zvědavý, kdy Stone povstane z režisérské suti a omluví se nějakým kvalitním filmem mně.. ()

sniper18

Je to dosť dobrý film s Nicholasom Cageom, ktorý je podľa mňa jeden z najlepších viacžánrových hercov. Má celkom dobrý príbeh, hlavne začiatok, kedy je tento film vynikajúci, potom sa trochu zhorší, ale aj tak si udržuje vysokú úroveň. Je tu celkom dobrá atmosfára katastrofy, ktorá je hlavne na začiatku. Herecké výkony sú tiež dobré, hlavne výkon, ktorý predvádza Nicholas Cage. Tento film je považovaný za omnoho horší ako film Let č. 93, ale mne sa World Trade Center páči viac, pretože tu je kvalitnejšia kamera, lepší herci a prostredie Dvojičiek je podľa mňa zaujímavejšie ako prostredie lietadla. Objektívna kvalita filmu- 75%, film sa páči mne na 75%. ()

genetique

Čo za dráma? Pozerať pol filmu na dve hlavy zavalené troskami, to si môžem zapnúť nejaký dokument o tragických príbehoch. Zábery na trpiace rodiny a životy nemali ďaleko od mexických telenoviel. Jednoducho pekne natočená rekapitulácia septembrových udalostí, na konci pár dojemností, ale veď s kým to nepohne, keď si spomenie na ten osudný deň? Na tomto sa niekto jednoducho pekne nabalil. Zneužiť ten nešťastný dátum na takúto frašku je podľa mňa úbohé. 50%. ()

Madison

Uspávanka, ktorá si vďaka pomalému tempu, zádumčivým dialógom a patetickému osvieteniu zaslúžila 5*. Avšak ja som mala chuť sa predovšetkým baviť - áno, baviť sa pri poukázaní reality, v ktorej konečne nebola Amerika prezentovaná ako patriotistická krajina zachraňujúca celý svet pred komerčnými pohromami, ale ako krajina, ktorá utrpela nečakaný úder (vinou samej seba alebo teroristov?!). Priznám sa, dobre sa na to pozeralo vďaka mojej utkvelej predstave o hrôzach prežitých v Amerike, ale ono to tak zlé zase nebolo. Dvaja chlapi schovatí pod troskami lietadla objavujúci svoje zanedbané hodnoty, aby ich na konci mohli oprášiť, povedať "prepáč" a žiť tak ako ďalej, len poďakovať vyššej moci za druhú šancu. Aj ja som si ku koncu vravela, že Amerika si za všetku hrôzu skrz politické nedostatky môže sama, ale "chudáci ľudia, ktorí si kvôli svojej krajine najviac vytrpeli" - bola jediná myšlienka, ktorá sa mi zakódovala v hlave. ()

Botič

Stoneův nejapný pokus o vtip. Jak jinak si vysvětlit fakt, že většina scén mající za úkol vzbudit emoce působí spíše vtipně než-li dramaticky. Z dvouhodinového snímku je cca 15 minut opravdu dobrých a to je přeci jenom zatraceně málo vzhledem k potenciálu daného tématu. Odstrašující příklad toho, jak netočit filmy o 11. září. ()

3DD!3

Patetická nuda, kterou jsem nedokázal dokoukat. Možná tomu dám ještě někdy šanci, ale až za hodně dlouho. Ta jedna je za "podle skutečné události". ()

Kaka

Základní otázka je celkem jasná. Je WTC lepší než Greengrassův United 93 ? Odpověď je naprosto jednoduchá. Ani omylem. Stonův velkofilm hlavně ani není příliš o oné gigantické katastrofě. Spíše než útok letadel se zde řeší problémy v rodinných kruzích oněch inkriminovaných hasičů, kteří byli zavaleni obří mnoha tunovou stavbou a víceméně odsouzeni na smrt. To by samo o sobě ani tak nevadilo, avšak způsob, jakým divákovi tyto sekvence Stone servíruje, je přinejmenším trapný. O tuně flashbacků, kde je zobrazována každá hloupost ani nemluvě. Herecky vcelku nezvládnuté a patos je ve spolupráci se špatnými představiteli hlavních rolí a neslanou nemastnou režií skutečně katastrofální. Tam, kde si Greengrass vystačil s ruční kamerou, vnitřkem letadla a několika neznámými televizními obličeji, nám Stone servíruje toporné dialogy, gigantické kamerové nálety a jednu hereckou hvězdu vedle druhé, které jsou zde naprosto zbytečné. Cage je tam k poznání asi tak úvodních 15 minut a ani tak to ve výsledku moc nevytrhl. Nedaří se však diváky šokovat ani co se samostatného útoku týče. I když je fakt, že Stone má oproti fenomenálnímu Britovi v jedné věci navrch. Celkový vizuál. I když je zase nutné dodat, že jak se to vezme. Tam kde má United 93 strhujícím způsobem zakomponované restaurované záběry útoku, které jsou pořízeny z amaterských kamer přihlížejících, tam jede Stone sám podle svého. Nákladnými vizuálními efekty nám ukazuje obrovské budovy z blízkosti a výsledek je naprosto ohromující. Působí to mnohem filmověji, avšak nakolik je to efektní, (a právě United efektní je) je vcelku diskutabilní. Účinek však po čase vyšumí do ztracena, neboť scény komorního ražení jsou skutečně tupé a špatně natočené. Příliš ubrečené, sentimentální a se spoustou těžkopádných, až hloupých dialogů. Úplně mimo jsem byl z Marii Bello. Co měly sakra znamenat ty šílené modré kontaktní čočky ? Kdepak, tudy cesta nevede. Obrovské zklamání, které se v posledních minutách sesype stejnou rychlostí, jako před několika lety dominanta New York City. ()

Falko

Nicolas Cage - (John McLoughlin) +++ Maria Bello - (Donna McLoughlin) +++ Jay Hernandez - (Dominick Pezzulo) +++ Maggie Gyllenhaal - (Allison Jimeno) +++ Kimberly Scott - (King) +++ Michael Shannon - (Dave Karnes) +++ Stephen Dorff - (Scott Strauss) +++ Frank Whaley - (Chuck Sereika) +++ Hudba: Craig Armstrong +++++++++++++++ Na tento film som bol dlho pripraveny, ako na film, ktory mnohych ludi sklamal a mozno aj preto sa mi celkom pacil. Musim priznat, ze chvilami na mna posobil prilis televizne a nezachranil to ani Nicolas Cage a taktiez suhlasim s Pomom, ze reziser Stone tam mohol pridat este nejake 2 vedlajsie dejove linie a trochu viac akcie. Vo filme som si ani nevsimol, ze si tu postavu Dominicka Pezzulu zahral Jay Hernandez z Hostelov. .............. 15.07.2008 ()

castor

Zase tak moc bych WTC neodsuzoval. Je sice škoda, kam až klesl mnou tak milovaný Oliver Stone, ale na druhé straně látku uchopil po svém a.. nelze film hodnotit s přihlédnutím na Greengrassův nedávný opus, to by byl boj Davida s Goliášem. Bolavou událost nedávných časů představují dva muži - jedni z mála přeživších při zřícení budov Obchodního centra. Právě od zřícení se ale na plátně nestane žádná zásadní věc, žádný dramatický moment. Ostudný scénář dovolí jen několik zapamatovatelných scén, cukrové vaty je až příliš, i když předpokládám, že nejedno oko nezůstalo suché!! Emotivní záležitost, která se ovšem týká emotivního dne, jehož datum se bude ještě hodně dlouho skloňovat!! ()

viperblade

Nebyl by to špatný film, ale pár vyloženě debilních věcí to dorazilo (úplně nejvíc ten mariňák, kterého vyslal Bůh). Bohužel, na tohle jsem trochu alergický. ()

Trellíno

Sentimentální, patetická a nudná sra...! Odteď je pro mě spojení World Trade Center synonymem pro filmové utrpení, jaké jsem v kině zažil naposledy... Ehm, ani vlastěn nevím, kdy jsem si naposledy půlku filmu říkal "ty vole, cože?" a druhou polovinu "sakra, ať už ta hrůza skončí, nebo z toho exnu". 30% za zasmání se u Ježíše a vlasteneckého mariňáka. Greengrass holt totálně ruluje a Stone je lama, snažící se poprvé v kariéře zalíbit americkému publiku (kdo by to do něj dříve řekl). ()

Oliver Stone dokumentující

Oliver Stone dokumentující

15.07.2007

Během několika let se z Olivera Stonea stal osobitý dokumentarista, jehož díla vzbuzují mnoho kontroverzních reakcí. Jeho jednostranně zaměřený dokument Comandante zabývající se kubánským diktátorem,… (více)

3 > 1

3 > 1

17.10.2006

Už staré přísloví praví, že čím víc filmových novinek znáš, tím více si člověkem a vzhledem k tomu, že poslední dny byly poměrně rušné, rozhodl jsem se vám přinést hned tři zajímavé informace ze… (více)

Stoneův WTC podruhé?

Stoneův WTC podruhé?

08.09.2006

Je docela pravděpodobné, že kontroverzní levičák Oliver Stone zůstane u ožehavého tématu teroristických útoků z 11. září 2001 i ve svém dalším filmu. Před pár dny se svěřil s plány pokračovat v… (více)

Cheadle, Sandler a 11/09/01

Cheadle, Sandler a 11/09/01

18.11.2005

Pro filmaře se zřejmě stalo prestiží, aby mohli vzít do ruky kameru a natočit film, jenž by se odehrával během černého dne současné Ameriky, 11. září 2001. Oliver Stone připravuje film World Trade… (více)