Bývalý učitel Josef Tkaloun se rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy. (TV Nova)

Deimos

DVD/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Efekty 8/10/// +Svěrák a další herci, nálada snímku, hudba, vtipy -vadili mi snové sekvence, mohlo to být delší, chci víc, /// Líbilo se mi to. A moc. Ale pěkně popořadě. Nesnáším podobnou masovou propagaci filmu jakou provázela propagace na snímek Vratné lahve. Díky tomuto kroku film úspěšně ignoruji. Dokazuje to i moje hodnocení, které je v pořadí skoro osmitisící. Pak jsem ovšem párkrát viděl trailer a jeho ústřední melodie mě hodně zaujala, stejně tak i možné fórky. A výsledek? Vratné láhve jsou neuvěřitelně vydařené. Prvních několik minut jsem se úžasně smál a bavil se tím jak to bylo vtipné. Později to bylo víc dojemné, ale pořád mi úsměv nezmizel z tváře. Možná jsem byl na film správně naladěn. Díval jsem se na něj s tátou, který jednoznačně odsuzuje nerealistické filmy a právě tento ho svojí reálností a pravdou hodně oslovil. Když on taky už pomalu vstupuje do toho věku .-), ale neříkejte mu to :). Svěrák a Svěrák není moje volba, po které šáhnu jako první, ale po tomto filmu svůj názor asi přehodnotím a doplním si vzdělání./// Celkem 87%/// ()

666teen

Nepřeslazené jako Kolja...a pro nás (Čechy) i Svěrákovsky vtipné, milé a vůbec....Otče náš jenž jsi na nebesích (tady s náma:-D). P.S. Cameo borců z Divadla Járy Da Cimrmana je ultimátní !!! ()

Ruut

UPDATE 2020: Možná pomohlo propršené odpoledne a melancholický podzim, ale sedlo mi to po letech ještě víc než napoprvé. -------- O něco místy vážnější a smutnější než Kolja. Stále stejně melancholické a sympatické jako Kolja. Kvalitní herci v dobře zahraných filmových postavách. Bohužel možná ve špatnou dobu. Po záplavě všech těch zbytečných, vesměs špatných, trapných, nudných hořkosladkých rádo by komediích ze života současných obyčejných lidiček se Vratné láhve trochu ztrácejí v mase a šednou. I tak se jedná o nadprůměrný film dobře zasazený do dnešní reality. Vypíchnul bych hlavně smutně smířenou Danielu Kolářovou a pro zasmání pidi roličky Svěrákových divadelních kolegů. Naopak celý film brzdí až moc záběrů na krásy ženského těla. A přitom je právě tento film zas tolik nepotřeboval. ()

HAL

Na laskavé tragikomické české filmy o vztazích mezi lidmi trpím brutální averzí, takže je v podstatě zázrak že Vratné lahve hodnotím tak vysoko - Jan Svěrák je holt velmi dobrý režisér a tak jsem je přežil bez jakékoliv úhony... nicméně podruhé už je vidět nepotřebuji. Jsou zábavné, ale ničím kvalitatvně nevybočující mezi opravdu dobré filmy.... byť mezi těmi českými tvoří v poslední době jasný vrchol. 7/10 ()

ChewieDC

Příšerně patetická hudba Soukupova (při vzlétání balonu to bylo skoro na pěst), jedna příšerná scéna (ano, padající cyklista) a absentující konec s dodatkem, který nám vlastně říká, že jsme sledovali zbytečný film a postavy v něm neprošly naprosto pražádným vývojem. Zbytek ale nadšení. Svěrák dokáže na svém charismatu utáhnout NAPROSTO všechno. Myslím, že kdyby mi táhlo na šedesátku, odejdu z kina úplně otřesen, jak moc je ten film pravdivý. ()

Aidan

Svěráci natočili další chytrý, vtipný, hořkosladký film. Bavil jsem se, ale při druhém zhlédnutí mě více zasáhla vztahová pustina, v níž se to všechno odehrává. Také mi vadila "přesexualizovanost" příběhu. Vliv hormonů na to, kdo jsme a jak jednáme je tu přeceňován. Jako ostatně v dnešní západní společnosti téměř všeobecně... ()

Adam Bernau

Labutí píseň. Zestárlý učitel a nový svět. Labutí píseň. Zestárlý Svěrák a jeho svět. Labutí píseň. Kamarádi, tradice, legenda. Labutí píseň. Viděno až po Smoljakově smrti. Labutí píseň. Jinak se dá o Vratných lahvích říci ještě toto: labutí píseň. Pěkná, vtipná, svěrákovská. Krásní herci, o herečkách nemluvě. Dobrý postřeh: Lima, první věta komentáře. Stojí za přečtení: Ony, Šandík, Douglas. ()

Vančura

Při novém zhlédnutí po letech mě překvapilo, jak moc ten film stihnul za 12 let od svého vzniku zestárnout (mobily, počítače, auta, vybavení domácnosti, celkový duch doby ve filmu a jakási její pošmournost...), na zábavnosti to ale nijak neztrácí. Především všechny scény s filmovými manžely Tkalounových jsou skvostné, podobně jako jejich fotky zamlada visící na zdech (pro mě osobně velmi dojemný detail). Co můj dojem výrazně sráželo dolů, byl velice otravný - a pro mě osobně u Svěráka jr. i dosti překvapivý - výskyt product placementu, jímž je tento film neblaze zamořen; a rovněž všechny snové scény jsou vyloženě nesnesitelné. Podobně mě v českém kontextu iritoval už snad jen Menzel v Donšajnech, kteří jsou podobně sexististicky stupidní. Nesedla mi ani komika některých situací a dialogů - mně osobně to přišlo nevtipné, ale tenhle problém mám se Svěrákovým humorem obecně. Ani dojemný závěr v balónu u mě nezměnil názor, že Svěrák jr. už natočil lepší filmy. ()

liskam

Parádní film a úžasný scénář. Sice se píše "jen" Komedie na mě film ale působil pod komediální slupkou jako drama a temná všudypřítomná linie smutku ho provázela všemi scénami od jeho počátku až do závěru. Až ho uvidím znovu, možná přehodnotím 4 hvězdy na 5. V tuhle chvíli "pouhých" 79% ()

Rudovous

Tydne se divam tak na dva tri filmy. Casto o nich premyslim a nekdy trosku pisu. Filmy me bavi, malo kdy byvam sklamany. Bavi me to! Nedivam se na stovky filmu abych mohl pozdeji vykazat svuj soud, proste si to uzivam. Ano nektere filmy jsou spatne, podprumnerne. Starcrash, Plan 9 from Outer Space, Švéd, Kral Skorpion -to jsou spatne "nedobre filmy", ale i ty me nejakym zpusobem bavi. Film naproti tomu od knihy nezabere takovou casovou pozornost, aby jste museli tech prumerne dvou hodin tolik litovat. Proto kdyz vidim film jako tento, je mimo, jedna-li se o dobry ci spatny snimek. Mam ho rad. A tak je to se vsim. Nekdo rad Kamenak a nekdo radsi Kvasku. Ja radsi Tkalouna. Koneckoncu na takovyhlech Tkalounech jsem vyrustal. Landak je fakt trida ;-). ()

kingik

Muž v "klimakteriu" neb krematoriu? Stačí si vybrat. Velmi milý film, který místy sahal k velmi vysokým známkám, ale něco se tak nějak pokazilo. Důchodce Pepa Tkaloun není naštěstí, i přes svůj pokročilý věk, žádný senila a přechod od učitelování k výkupu lahví bere radostně. Jak by taky ne, když si ho na stará kolena vybral sám a z malého okénka svého skvělého "džobu", má bezva pozorovatelnu různorodých zákazníků nakupujících v supermarketu Albert. Hlavně má tady klid od nesnesitelné fúrie, kterou má doma, ale podzim života má mnoho barev a Pepa je začne poznávat, až když je pro chlapa maličko pozdě. Kdyby film nehýřil tak vehementně ambicemi, asi bych ho přijal ještě lépe. Svěrákova režie je autentická mimo byt věčně se hašteřících manželů Tkalounových, ale scény z jejich bytu, mně přišli poněkud umělé a strojené, asi tak jako domalované pozadí za jejich oknem v kuchyni. Perfektní náladu navodily Pepovy erotické fantazie se ženami ze svého okolí, a stejně tak řada situací byla dokonale obkreslená z reálného života. Svěrák se s Kolářovou po letech opět sešli před kamerou a jejich spojení je opětně výživné jako před léty, ačkoliv ani jedna scéna mně nepřišla ani tak vtipná, jako spíše natočená pro efekt, nebo měla nádech exhibicionistického ražení v momentu, kdy si Svěrák režisér uvědomuje, že když už má na place dvě herecké legendy, tak je musí uvádět do teatrální podoby. S tímto úskalím si lépe poradila Kolářová a Svěrák sice chtěl hrát jinak, než jak obvykle hraje, ale nedokázal se vedle brilantně přesné Kolářové zbavit určité herecké jednotvárnosti a naplno se vedle ní prosadit. Navíc, jeho tik ve tváři nebyl ani trochu přesvědčivý. V solo scénách bez ní, byl Svěrák přece jen zdatnějším glosátorem lidí ze svého okolí, a břemeno vyrovnání se své herecké partnerce z něho evidentně spadlo. Nejslabší z celého filmu je jeho závěr, respektive poněkud nezvládnutá, a to i po technické stránce, scéna s létajícím balonem (špatně natočená je i scéna pádu z kola z první poloviny filmu). Proč tato nic neříkající scéna ve filmu dostala takový prostor, je záhadou, a kdyby byla nahrazena pečlivě vystupnovaným závěrem v jiné formě, určitě by to filmu prospělo mnohem více. Je to škoda. Takhle si z filmu vybavím jen množství perfektních jednotlivých scén, ale jako celek na mě film nezapůsobil nijak výjimečně, a občas i depkoidně. 60% ()

Legas

Vratné lahve jsou, krom velice pěkných úvodních titulků a letu balónem na konci filmu, odsunuty do interiérů, kde kraluje Svěrák starší - scénárista a herec (ovšem za vydatné podpory všech svých hereckých kolegů, včetně manželky). V tomto směru jsou Vratné lahve královskou zábavou se spoustou skvělých postřehů z "podzimního" života a s občasnou vážnější notou, která ovšem netrvá nikdy příliš dlouho, aby diváka náhodou příliš nedojala. Vždyť si zaplatil lístek do kina za zábavou, ne? Na Svěráky totiž chodí i lidé, kteří do kina jinak nepáchnou. Otec a syn Svěrákovi jsou přeci značka, stejně jako ten Albert, který tam celou dobu tak protivně vyčuhuje. Škoda jen toho interiérového útlumu Svěráka mladšího. Myslím, že když už je na interiéry odkázaný, pak je dokáže zpracovat daleko lépe (Obecná škola). Škoda občasného vyskočení nějaké primitivní školácké scénky (kolo, sny). Škoda nutné vykonstruovanosti příběhu (třebas zrovna titulní okénko na vratné lahve). Ale buďme vděčni alespoň za tu královsky košatou zábavu, naplněnou až po okraj nádherným svěrákovským humorem. Když Vás u toho pohladí hudba Ondřeje Soukupa (konečně na úrovni a bez kompromisů), tak něco co řešit. ()

InJo

Velká spokojenost. Svěráci jsou zkrátka sázka na jistotu a i Vratné láhve jsou typickým českým hřejivým filmem, který sice hladí po srsti, ale tak chytře a uvědoměle, že si (vyloženě) stěžovat nebude asi nikdo. Také mám problémy s nepříliš vhodnými a lacinými snovými scénami, nepřehlédnutelně špatnou nehodou na kole a občasnou ztrátou tahu na bránu, ale scénář Svěráka seniora je jinak opět náramně životný, netriviální a plný parádních postřehů a situací (značně mi imponovaly úvodní scény zastihující hlavní postavu ještě jako učitele, které jsou velice trefné a o to smutnější). Bohužel mě ale také mrzí, že (dle mého ohromný) talent Svěráka juniora je zde v podstatě nevyužitý, jelikož takový příběh na první pohled neumožňuje žádné velké režijní exhibice (ačkoliv ohledně této poznámky by mi mnozí jistě dokázali zdatně oponovat, přeci jen opravdu dobrý režisér se pozná tak, že dokáže zajímavě a neotřele zpracovat takřka jakýkoliv námět), ale skutečné jádro pudla bude spíš v tom, že Jan nechtěl strhávat pozornost na formu, ale jistě mu šlo o to nechat vyniknout obsah (a výborné herce, z nichž nejvíce utkví Daniela Kolářová a uměřený Macháček), který má co říct snad všem generacím. Málokterý film o staří totiž dokáže oslovit i mladé. Vratné láhve to svedou bez větších potíží. 80 % ()

Sonnery

Kucí Svěrákovi mi vždycky tak pěkně načechraj a polaskaj tu moji zasviněnou duši, že je na světě i bez ženský chvilku krásně ()

HoneyBunny

Honza Svěrák o něco přišel a něco přidal. Vratné láhve nemají takovou emotivní sílu jako jeho první filmy, zato jsou vyzrálejší, vtipnější a opravdovější. Mně osobně se o něco víc líbil ten starý (mladší) Svěrák, ale tenhle jeho nový přístup má taky něco do sebe. Mimochodem, všichni herci mu zase hrají skvěle. Jestli Daniela Kolářová za rok nebude v ruce držet Českého lva, tak není spravedlnost. ()

Jordan

geniálny tandem svěrákovcov späť v životnej forme . . . a ako výsledok: jeden veľmi láskavý, vtipný a podarený film . . . GENIÁLNY scenár ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady