Bývalý učitel Josef Tkaloun se rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy. (TV Nova)

Ivoshek

Jsem si až teď všimnul, že jsem tu nechal omylem recenzi k Pelíškům. Viděl jsem lahve několikrát, ale vždycky tak nějak útržky. Teď jsem to viděl konečně celé a nemohu říct křivého slova. Svěrák je pořád dobrý herec a Svěrák je pořád dobrý režisér. Ten příběh stárnoucího chlapa, co by ještě rád něco zažil a má své sny všeho druhu je fakt lidsky docela sympatický. Co je tu slabší je asi příběh, který nemá takovou sílu a postavy, aby mne vtáhnul. Ale i tak jsem na to koukal a nevadilo mi to. ()

Othello

Od Honzy Svěrače bych očekával leccos, ale takový amatérský vzhled filmu mě fakt překvapil. Vypadá to lacině, debutově, scénáristicky odfláknutě. Střih je taky místy dost divnej. Plus mě dost lezlo na nervy to ameliezmontmartovštění hlavní postavy, kdy začíná spojovat dohromady lidi ze svýho okolí, což nepůsobí zrovna věrohodně. Jo a už jsem řikal že je to příšerně sestříhaný? Působí to, že film měl původně čtyři hodiny. Příklad: Macháček balí Vilhelmovou a nabízí jí, že jí hodí domů autem, nakonec však ona naskakuje do tramvaje - střih - scéna - střih - Macháček ošmatává Vilhelmový kozy u ní doma. Přitom já bych docela rád chtěl vědět, jak sbalit Vilhelmovou. Moje tři hvězdy věnuji Zdeňku Svěrákovi, ačkoli jeho výkon zde je těžce divadelní a vlastně i ostatním hercům. Dyk Macháček je zde taky boží a Vilhelmová má super kozy. Ale Honzo, dyk seš ještě mladej člověk, máš točit další Akumulátory a ne sentimentální filmy o stárnutí... ()

Janek

Snímek, kde mě potěšil pouze herec Zdeněk Svěrák a uměřený Pavel Landovský. Lahve jistojistě uzrají, ale zatím je vidím jako nejméně výrazný Svěrákův film. ()

Xeelee

Po shlédnutí Vratných lahví mám neodbytný pocit, že Svěrák naprosto ztratil kontakt s realitou všedních dnů. Prvoplánových scén na mě bylo až moc. Film je prošpikovaný spoustou známých tváří a točil ho známý režisér, ale to ještě nedělá kvalitní film. Postavy dal Jan dohromady zajímavé, ale na můj vkus to pak nějak divně poskládal. Prostě jsem to Svěrákovi nežral. Ani jednomu. ()

SOLOM.

Na Svěráka musím mít náladu (na oba), ale jejich filmy dokážu většinou ocenit. Občas mají sice divný smysl pro humor a tu a tam mi nesedne jejich dramatičnost, ale jako finální produkty jejich filmy patří mezi slušné podívanou. A u Vratných lahví tomu nebylo jinak. Já se hlavně nejvíc pobavil ze začátku filmu, když si Svěrák hledat práci, protože ho to na důchodě nebaví (blázen) vyzkoušel si dělat doručovacího kurýra a skončil u prázdných flašek. Postupem času mi to sice občas zabrnkalo na nervy, ale zas pobavily ty „epizodky s ženskými“. Není to sice jejich nejlepší film, ale s přivřeným okem tomu vlepím lepší nadprůměr – což znamená 70%. ()

eraserhead666

Jako existují "romány pro ženy", tohle je takový román pro muže. Jako souvislý příběh nic moc, jako sled jednotlivých scén, z nichž většina je zábavná, to ujde. Tkaloun je takový svěrákovský prototyp, je s ním sranda ale není tak úplně zcela sympatický. Boha jeho ale jeho žena mě svým negativismem a odevzdáním neskutečně brutálně srala, natolik, až stavěla Ždímala do mnohem pozitivnějšího světla, než v jakém se ve skutečnosti jeví. Ani napoprvé před lety mi neseděla závěrečná scéna z balónem, přijde mi jako taková znouzectnost. Z prstu vyždímaný nápad, jak to celé nějak zakončit. ()

Ilicka

Já jsem na ten film vůbec nechtěla chodit, upoutávky mě spíše iritovaly než lákaly, ale nakonec jsem se dala přemluvit. A jsem ráda. Nebo ne? Tento film mě pravděpodobně donutí přehodnotit všechny mé už hodnocené české filmy. Až na snové scény a pád z kola je to skvěle natočeno, Kolářová a Svěrák jsou uvěřitelní, ani mladší kolegové nezůstávají pozadu. Hudba kvalitní a zajímavá. A tak velkou depku jsem z české komedie ještě neměla, takže Vratné láhve mají v této kategorii prvenství, asi jsem jediná, kdo u českých komedií občas brečí. No, jeden z nejlepších českých filmů. Je fakt, že něco technika nemůže nahradit... ()

Sofia

Film, který mě zahřál u srdce a potěšil. Svěrák s Kolářovou jsou naprosto úžasná dvojka. Není to samozřejmě taková emocionální bomba jako třeba Kolja, ale kdykoliv se na to ráda podívám znovu. ()

Ištván87

Tak se to přeci jen povedlo. Natočit komedii s klasickým pojetím humoru. A to je přitom tenhle příběh velice smutný. Tolik let po listopadovém převratu se konečně povedlo zase natočit klasickou komedii. Super! ()

Necrotongue

Typická Svěrákova kvalita.Výborný scénář,výborný Svěrák v hlavní roli,ale nejlepší je ve filmu jednoznačně Daniela Kolářová.Je úžasné sledovat,jak její postava dokáže každý nový nápad hlavního hrdiny v zárodku zmrazit,rozdrtit a zadupat v prach,aniž by se příliš snažila.Bavil jsem se opravdu královsky jako u každé Svěrákovy komedie.Považuji za skvělé,že Zdeněk Svěrák dokáže udržet tak vysokou kvalitu scénářů po tak dlouhou dobu.30 let po premiéře filmu Na samotě u lesa neztratil vůbec nic ze svého umění. ()

becki_tu

V době vleklejší krize českého filmu museli opět přijít otec a syn Svěrákovi se svým laskavým humorem v milé hořkosladké a úsměvné komedii o vážnějších věcech, kde se navíc sešla opravdu výborná herecká parta. Nedobrovolně stárnoucí chlípník Svěrák, sympaťák od počítačů Macháček, Úlisný skladník Budař, vysloužilý major Landovský a tak dále. Možná jen škoda trochu rozpačitého konce, ale ten už příliš neovlivňuje celkový, jinak velmi pozitivní dojem. Jen tak dál, Svěráci. ()

MáŠa

No, co říct, aby se na mě neseběhla osmina republiky a nerozbila mi hubu? Asi takhle, hezký film, milý, vtipný, nádherný, ale na Oscara bych to neviděl, protože tohle má k takovým těm lítostivým filmů, co se o Oscary snaží, celkem daleko. Takové Babí léto bylo v tomhle směru o něco dál. Ale nic ve zlém, jak říkám, je to pěkný film, ale nedivím se prostě, že na festivalu v Karlových Varech nevyhrál. Ona je to totiž spíš komedie. A je na ní vidět, jak moc velkou reklamní značkou je duo Svěrák & Svěrák, protože si nemyslím, že kdyby za tím stál někdo jiný, že by to mělo přes milion diváků jenom v českých kinech. ()

Bauer

Když jsem tátovy kupoval tento film k Vánocům, tak mně ani nenapadlo, jak to bude praktický dárek, protože je to sice jeho ale já to chtěl hodně vidět. Nemám rád české filmy ale tento je opravdu povedený. Spolupráce syna ( Jan Svěrák ) a otce ( Zdeněk Svěrák ) je parádní. Hodně zajímavý příběh, který mně přinutil se zamyslet nad tím, že staří je opravdu hrozná věc. Jak se starý člověk dokáže ztrapnit, když se nevyzná v moderní technologii ( koš v pc ). Zdeněk Svěrák podává výborný výkon a troufl bych si říci, že takto nějak, jako ve filmu to má i ve skutečném životě. Za zmínku stojí konečně pořádný a docela vážný výkon Jiřího Macháčka. Co mi na filmu hodně vadilo, tak byli snové sekvence. Nějak se mi to do filmu nehodilo, ale naprosto vůbec. Kdyby to bylo vynechané, tak bych neváhal dát 5*, protože se najdou vtipné scény a pár hlášek. Pohodová komedie jak má být! ()

duklak2

[obsahuje spoilery] Výborný český snímek od dob Obecné školy. A to jsem si už začal myslet, že se něco dobrého už nenatočí. Protože kina se zaplavují trapnými teen komediemi s nadrženými puberťáky. Jan Svěrák opět nezklamal. Film je o jednom stárnoucím pánovi, který chce pořád pracovat. Je mu 65 let a přestala ho bavit práce učitele. A tak se rozhodl jednoho dne, že půjde dělat poslíčka a na kole bude rozvážet zboží. Velmi mě pobavilo, jak Svěrák odpočívá na lavičce v parku a svačí. Okolo jde partička důchodců v čele se Smoljakem a ptají se ho, co to vlastně provádí. On na to, že pracuje. Trochu komická je scéna, jak Svěrák bourá na kole. Pak jde s manželkou (Kolářová) nakupovat do Albertu a tam ho zaujme práce vykupování lahví. Po domluvě s ředitelem (Táborský) je přijat a druhý den nastupuje. Potká se tam s panem „mluvkou“ Řezákem (Landovský) a střídají si směny. Hned vedle pracuje skladník (Budař). Práce ho velmi začla bavit a našel smysl života. Chodí za ním starší paní(Tichánková) a ta se s ním hodně zkamarádí. Ptá se ho např. na to, jaké mají slevy. Jenže, vše nejde bez problémů a z důvodu ušetření pracovní síly přichází do supermarketu leták, který nabízí automat na vykupování lahví. Když to Svěrák zjistí, tak ho to šokuje a rozhodne se leták zničit. Na nějakou dobu se mu to podaří. Pak přijdou dva pracovníci, že jdou automat namontovat. Jenže v ředitelně je zrovna Svěrák sám a řekne jim ať odejdou, protože mají zaměstnaného výborného vykupovače lahví. Zdeněk Svěrák v hlavní roli je velmi dobrý. Dále mě zaujal Macháček. Např. ve scénce jak se otočí za jednou paní a Svěrák? mu říká, že ta paní má velké„pozadí“. Macháček na to. „Jsem úchyl na velké zadky“. Závěrečná scénka filmu, jak Svěrák s Kolářovou letí balónem dokresluje neobyčejnou atmosféru tohoto příjemného českého počinu. Já vlastně ani nevím, proč nedávám plné hodnocení, ale slibuji vám, že si snímek v budoucnu ještě pustím a více se zamyslím, abych těch pět konečně dal. ()

luka4615

Svěrákovsky typicky krásný film s broušenými dialogy a příjemnými charaktery. Snímku Vratné Lahve rovněž pomáhá fakt, že jeho poetika není nikterak skryta, tudíž se hlavní myšlenku filmu tvůrcům daří bezpečně dodat všem divákům. Skvělá práce! ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady