Soudný den

• Německo

Doomsday - Tag der Rache

Súdny deň

Akční / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / USA / Jihoafrická republika / Německo, 2008, 105 min (SE: 113 min)

Jako kdyby si Marshall udělal z celého světa srandu. Dostal mnohem víc peněz, než na kolik je zvyklý a totálně se utrhl ze řetězu. Spousta nádherně nekompromisního násilí, drsné hlášky a dokonale trhlá atmosféra. Má to svoje kouzlo a je vidět, že se to nebere vůbec vážně, ale pokud člověk nevyrůstal na Útěku z New Yorku a nepouští si dvakrát ročně Šíleného Maxe, tak mu to asi nesedne. Jen ten střih by mohl být méně chaotický.(3.4.2008)

Měla jsem trošku jinou představu o postapokalyptické vizi světa, třeba pár výbuchů, divoké rozmary počasí, ale tady pan režisér použil smrtící virus. To je samozřejmě také jedna z možností, která se dá velmi dobře využít. Střídání různých žánrů mě překvapilo, ale byl to záměr a vykradení několika filmů k tomu patří. Přiznám se, že Rhoně jsem hodně fandila. Ještě nikdy jsem neslyšela ve filmu Siouxsie and the Banshees. Tady si ji pouštěli šílení punkáči.(27.3.2009)

• Kreeki

Nechutná slátanina, ale narozdíl od Resident Evilu jako celek absolutně nefunkční, asi tak stejně jako Bartkowiakův Doom. Škoda, mohlo to být dobré béčko, ale Neil Marshall není Paul W.S. Anderson. Někdo akční béčka umí a někdo prostě ne. Věřte mi, ke konci filmu se už budete jen smát!(26.4.2009)

• OG_Swifty

Ať se na mě nikdo nezlobí (především milovníci tohohle filmu) - na mě tenhle film vůbec nepůsobil... celá atmosféra na mě dolehla asi jako seriál Ulice z reklamy a pankáč-party mi přišla víc trapná než hustá (což byl pravděpodobně původní úmysl). Rhona Mitra mě nebavila a ani ostatní herci mě neoslovili, možná ta potetovaná čubka, ale ta by mě spíš bavila někde při brouzdání po Xhamsteru než při koukání na akční film.. mno vlastně spíš jeho atrapu :) Jinak jsem si myslel, že Bentley vyrábí rychlejší auta...(19.1.2014)

• Hadža

Tak na zacatku jsem byl velmi natesen,ale posupem to zacalo upadat opravdu rychlym zpusobem a prichod rytiru me uz opravdu odstrelil!takova skoda,co se s toho dalo udelat.....!(15.11.2008)

• Politik

Dobrý námět, fajn efekty, ale některé akce byly vážně špatné. Magoři co konzumují lidi a část je lidí žije ve středověku, jsou určitě i lepší filmy, zde se chtěli tvůrci vyřádit asi jen v brutalitě a samotnému ději moc nedali. Takže prvních 10 minut se mi líbilo a zajímalo mě co se z toho stane, ale pak pořád horší a horší sračka, nezajímavá, odporná...(5.1.2009)

Jedno z nejlepších béček, co jsem za poslední rok viděl. Neilu Marshallovi se daří budovat velmi slušnou atmosféru s velmi dobrou non stop akcí a několika rozkošnými záběry. Brutality je tu na rozdávání, střídání pravěku, středověku a blízké budoucnosti je velmi zajímavé. Můžeme tak vidět během půlhodiny divoké kanibaly prohánějící se po městě, středověký hrad a rytíře, a Londýn v chaosu. Na závěrečná jatka opravdu nic nemá. A to jsem se ke shlédnutí filmu odhodlával rok. Akční hudba Tylera Batese ještě umocnila na výsledku. 70%.(23.3.2009)

Snad každý (alespoň ve velkých městech) si musí pamatovat nástup tohoto filmu do kin. Dlouhá, napětí a očekávání budující kampaň s postupně doplňovanými plakáty vyústila v ukázkový případ jedné ze základních marketingových chyb: nenaplněné očekávání. Kdo se těšil na vizuální apokalyptickou pecku s vyššími ambicemi (např. moje maličkost), ten nejenže nebyl uspokojen, ale navíc si odnášel - právě díky zklamání z nenaplněného očekávání - sklon k negativním soudům. Nic proti grindhouse v kině, ale čekal bych, že na to jako divák budu předem nějakou vhodnou formou upozorněn (kdo šel na Kill Bill, dobře věděl, co dělá; KB byl mimochodem rovněž ukázkou nenaplněných očekávání, kterou ale měl na triku již režisér, nikoli propagační agentura). Takže po prvním shlédnutí jsem byl znechucen všudypřítomným klišé, schématičností a hromadou nelogičností. Těžko bych dal víc než dvě hvězdičky. Když jsem si to ale po dvou letech nedopatřením pustil doma, prost všech iluzí a očekávání, musel jsem nakonec uznat, že je to docela zábava. Vyzdvihl bych docela slušně uvěřitelnou Rhonu Mitru, vizuální přitažlivost snímku (až na chvílemi opravdu příliš „akční“ střih) a pár bonbónků, jako například cedulku „Gift Shop“ na nádvoří hradu - taková drobnost, a jak potěší. Co mi naopak pilo krev i napodruhé? Marshallovi jakoby chvílemi nebylo úplně jasné, co chce vlastně točit - jestli film, který se bude líbit co největšímu množství diváků, nebo něco pro fanoušky žánru. Tak na mě působilo několik dle mého vkusu násilně naroubovaných scén, bez kterých by se to celé dobře obešlo a které jako by někdo opravdu moc chtěl natočit, ale neměl zrovna zakázku na komediální splatter film. Mám na mysli rozšrotovaného králíčka (byť má dost fanoušků), opékaného vojáka, jemuž po několika vteřinách teče a především hoří obličej jako plastová panenka a v neposlední řadě scéna se řvoucí (sic!) letící uraženou hlavou. Na těchto (a několika málo dalších podobně přehnaných) scénách tenhle film nestojí a nebýt jich, mohl to být dobrý film pro masy - mnohem horších blbin vycházejí ročně přehršle. Kdyby režisér naopak výrazně přitvrdil, aby se opravdu mohlo mluvit o splatteru àla Rodriguez-Tarantino, musel by zřejmě přidat ještě další kvality, aby se mohlo mluvit o blockbusteru… Myslím, že tahle Marshallova rozpolcenost filmu ublížila ze všeho nejvíc. Závěr: Na druhý pokus si mě tahle blbinka docela získala a vůbec se nedá vyloučit, že si to pro zábavu pustím znovu. Podmínkou tohoto zjištění ale bylo přistoupit k filmu s chladnou hlavou a prostě se nechat bavit. Potom se dá těch pár nedotažeností odpustit. Na čtyři hvězdy, o kterých jsem dokonce krátce zauvažoval, to ale u mě určitě nemá.       PS: po přečtení oficiálního textu distributora zde v obsahu se mi vybavila jedna moje velmi silná emoce z dob tažení bohužel dabovaného Soudného dne biografy: co za blba může původní název viru „Reaper“ přeložit a hlavně pak ponechat otrocké „Sekáč (Žnací stroj, Žnečka)“?! Kromě této doslovné formulace (včetně variant v závorce - zřejmě nevěděli, která z těch možností je nejméně blbá a pak zbytek zapomněli smazat), již si dodnes pamatuji z propagačních materiálů, mě to neskutečně prudilo i ve filmu. To tam nemohl být alespoň ten „Smrtonoš“ (titulková verze), když už se nikdo nezmohl na klasického - a tady by se obzvlášť hodil - „Žence“? Temný žnec si musí brousit kosu, jestli mu tahle zhůvěřilost padla do důlku!(9.6.2010)

Mám rád post-apo filmy ve stylu Mad Maxe. Tentokrát se o viru vesměs jen mluví a celý film mě neotravují zombíci, ale pěkně nasraní pankáči jejichž šéf je naprosto dokonalý výmaz. Atmosféra filmu nabírá velice solidní obrátky hned od začátku a musím říct, že jsem se tady ani moc nenudil. Akční stránka filmu byla zvládnuta na jedničku s hvězdičkou a scény s rytíři patří k tomu nejlepšímu co je zde možné vidět. Když k tomu připočítám i pěknou Rhonu musím dám prostě nadprůměrné hodnocení. 7/10(10.8.2010)

• Elfias Dóže

Doomsday od nejhoršího hodnocení zachraňuje několik efektních, ale na druhé straně také nepříliš efektivních bojových scén, jelikož po scenáristické stránce je to dost velký průšvih. Ano, chápu že film zařazujeme do béčkové produkce, která nemusí být racionální, béčkové filmy nás totiž mají hlavně pobavit. Ale zároveň se ptám, zda mě může pořádně zaujmout film, během jehož sledování jsem si říkal, co to sakra je. ___ Mimochodem, chci se zmínit o světě za zdi ke vztahu k politickým systémům a tím vlastně zobecnit scénáře akčních snímku ke vztahu k politickému smyšlení mainstreamových tvůrců. Nevím, jak Vám, ale mé osobě přišel scénárista jako silný prototyp dnešního kapitalistického demokrata. - Vycházejme z faktu, že mnoho lidí dnešního světa vidí v ostatních politických systémech (anarchie, totalita, monarchie) řešení, jak zlepšit své životní postavení. Jednoduše řečeno mnohým z nás se demokracie přejedla. To ale není případ pana Marshalla. Proč? Jak si jinak vysvětlit, že lidé za zdi, patřící k anarchistům či k větvi, jejíchž styl vládnutí připomíná monarchii, žijí jako vrazi, kanibalové, prostě a jednoduše jako lidé s nevyvinutým společenským cítěním než že těmito typy vládnutí pohrdá. A pohrdá také autokracii, což jde vidět na jeho vztahu k premiérovu poradci. Naopak postavy se silnou morálkou jsou předkládány jako vzory i když mnohdy dopadnou špatně. Samozřejmě vím, že tyto typy scénářů objevují dost často. A proto lze odhadnout, jak dnešní tvůrci uvažují a koho volí. Jde vidět, že spadají do skupiny konzervativních voličů, milují individualismus (což mi potvrzuje hlavní postava tohoto filmu, těžko uchopitelná, nikam nepatří - ale nezapomíná na tradiční hodnoty a proto všechno přežívá). 35%(4.10.2012)

• Freemind

Ne, prosím, už nikdy. Nerad používám ostrá slova, ale scénář pro tuhle hrůzu musel napsat naprostý idiot. Ale zpackaným dějem to zdaleka nekončí - mizerná kamera i střih, směšná choreografie soubojů, trapné herecké výkony a hlavně nuda, zmatek a znechucení. Nedej Bože, aby k tomu natočili dvojku. Po výborném Descentu obrovské zklamání ...(21.7.2008)

• MATADOR

Poslední dobou nám tvůrci z ostrovů ukazují pouze jediné, smrtelný virus a jeho následná likvidace, popřípadě boj o přežití. Soudný den začíná velmi podobě (něco se vymkne kontrole a musí se to řešít, najít lék a usvědčit hlavního představitele státu). Zpočátku je to akční film, ale ten se poté promění v postapokalyptický, aby náhle moh změnit směr na středověk - to se sakra nepovedlo. Mělo to zůstat u jedno žánru, a ne smíchat všemožné žánry, které si tvůrci usmyslili. Tak asi proto nižší hodnocení * *(18.10.2008)

Akční nářez, který má tak vysoké tempo, že já jsem se nenadál a už byl konec. Zatraceně jsem se bavil a k tomu prostředí skoro vymřelého Skotska. Skupinka vojáků vedená sexy Rhonou Mitrou přijíždí do Glasgow hledat lék na smrtelný virus počítající s tím, že všude kolem je mrtvo. A ono ejhle. Někdo se přece našel. Od tohoto okamžiku začíná jízda až do konce. Prostředí velmi dobře vymodelované s originálními obyvateli, to se musí líbit. A pak ten hrad a jakoby jsme byli ve středověku. No a vše graduje závěrečnou honičkou, která dokonce i pobaví (pankáči ve svých kárách a Craig Conway v roli Sola je naprosto geniální). Tohle se Nielovi povedlo. 75%.(1.6.2009)

• Skip

Slušně rozjeté akční sci-fi, které se stále víc a víc měnilo ve slátaninu, až skončilo jako zcela podprůměrný film.(25.4.2015)

Nenudí a pobaví. Tento film je určený pre zábavu a nie pre filozofické úvahy, tak prečo sa trápiť a hľadať čosi viac, nedajbože nejakú myšlienku. Ešteže čo?!(13.5.2008)

• Falconica

Snižte výkon mozku tak na 1.8% a výborně se pobavíte. To vám zaručuju!X-D Hlavní hrdinkou je jakýsi potomek Pošuka Moodyho a Xeny. Ostatní postavy jsou jen na ozdobu a pro vyplnění scény, takže od nich nic moc nečekejte. Tohle je svět, kde tanky mají výdrž trabantu, ale nablyštěná fára nepoškrábe ani prolétnutí autobusem. Svět, ve kterém se signál, benzín a elektřina získávají dočista z ničeho, tužidla a barvy na vlasy má každý dostatek, kdežto i přes nedozírná stáda skotu není do čeho kousnout. Setkáte se s Robinem Hoodem, králem Artušem, Společenstvem Prstenu, Kobrou 11 a mnohými dalšími slavnými postavami...A TO V JEDNOM SNÍMKU!!! Nesmíme opomenout ani nezanedbatelné množství vysoce kvalitní krve, hnisu, boláků a uškvařeného masa. No neberte to! X-D Jako parodiální béčko je to vlastně povedený...(26.10.2008)

Kdyby byl býval "Mad Max" potkal během "28 dnů poté" majora Eden Sinclairovou (Rhona Mitra), mohli by spolu "28 týdnů poté" za "Úsvitu mrtvých" spáchat "Útěk do New Yorku". Cestou necestou by kosili hlava nehlava nakažené jedince virem, při němž bledne závistí i takový "Resident Evil", "Vetřelec" či "Gladiátor". A to určitě není všechno...Jenom nejsem s to určit, zda je tento řádně krvavě namíchaný guláš s množstvím indegridencí ze všech možných i nemožných, dneska už klasik áčkových, béčkových či kdovíjakých filmů, jejich poctou či bohapustým vykrádáním. Ze scénáře Neila Marshalla, který je i režisérem filmu, je znát autorova láska ke všem mnou jmenovaných filmů, ale výslednému tvaru, kde je všechno "mega cool" efektní a strašně vážné, chybí právě trocha nadhledu či hlášky, která by dala vědět, že je to všecko "jenom" jedna velká sranda...(21.2.2009)

Další z řady B-pitominek, tentokrát režiséra výborného Pádu do tmy. A zase patláme, pokud tedy máte v oblibě úchylnosti, bizarnosti a šílenosti, nejspíš si tuhle jízdu pořádně užijete. Chvílema je to na kroucení hlavou, to když proti sobě stojí Statečné srdce revival a punkoví kanibalové řídící auta jako ti největší machři z Rychle a zběsile. Rhona Mitra hraje strašnou drsňačku, někdy jí to vychází, jindy ne. Marshall si tohle vyloženě užívá a to také přenesl na mne, takže vypnout mozek a bavit se.(9.3.2009)

Filmy jako je tento či Já, legenda nebo Úsvit mrtvých, prostě postapokalyptické řežby mám opravdu rád. Co ale naplat, když díky podělanému střihu vidíte půl akčních scén jen tak ,,z vlaku,,.Kdyby bylo ovšem střihu méně a byl by lépe proveden, věřím, že by si Doomsday ode mne zasloužil určtě 4 hvězdy, už jen díky skvělé (a sexy) Rhoně Mitře, stylovému zpracování a troufám si říci i víceméně originálnímu příběhu.(11.8.2009)

Je to úplná BLBOSŤ, ale BAVIL SOM SA nad očakávanie dobre. Po sľubnom klasickom apokaliptickom začiatku, prišla prvá sprcha a chvíľkové sklamanie v podobe "koncertu" bláznivých punkerov. Akonáhle som pristúpil na túto "režisérovu hru", tak už to odsýpalo jedna radosť :) (Zdielam názor s komentárom od: Cervenak)(2.2.2012)

• kaposlav

Nedomysleny scénar a neprirodzené počínanie ludí. Dosť otrepane téma - Bum bum pif paf bu bu vírus.(21.2.2012)

1 7 8 9 10 11 12 13 20 29 38