Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

Káronoš

Zihuatanejo je sice přenádherná píseň od anglické Rock / Progressive / Metalové formace Fightstar, ale hlavně to je Mexické městečko u tichého oceánu, u kterého dva postarší mládenci z úsměvem na tváři opravují svoji starou rybářskou loď poblíž skromného hotelu a vzpomínají na staré časy... The Shawshank Redemption je jeden z největších skvostů filmového průmyslu a mrzí mě, že jsem si to uvědomil až po druhé projekci. Darabont má snímky z vězení očividně v malíčku (nemám sním žádnou špatnou zkušenost) a čuch na správný filmový štáb i s hereckým obsazením má zřejmě taktéž. Robbins, Freeman doslova žili svoje role, i Whitmore se předvedl v tom nejlepším světle (role Brookse mě naprosto uchvátila). Nepopsatelně emotivně silný scénář a krásná hudba dělají z vězeňského dramatu one of the most beautiful movies in the world. Vše nakonec vyvrcholí v závěrečných cca 20 min. kdy snímek odhalí svou skrytou krásu a naprosto očaruje snad každého filmového diváka. U "šťastného setkání" nezůstaly mé oči suché a já si uvědomil jak mimořádný filmový zážitek jsem prožil...Pokud bych se však měl rozhodnout, kdo má stát na nejvyšší příčce ČSFD žebříčku nejlepších filmů, bez rozmyšlení bych volil Forresta. Hodnocení: 10/10. ()

Haymar

Za vší tou chválou a ódami na dokonalost a perfekcionismus "The Shawshank Redemption" vidím jen řemeslně a herecky výborně zvládnutý film o neobyčejném člověku, jeho vůli žít a touze po svobodě. Na první skouknutí výborné, napodruhé už to však není ono... dost klišovitý - leč působivý závěr. Celkově hodně dobrý, ale pro mě zdaleka ne nejlepší film všech dob! ()

Figy

Ne nadarmo korunuje tento umlecky skvost top 10 mych nejoblibenejsich filmu. Tak lidsky, skvele a s citem natoceny pribeh vznikne jednou za dekadu (mozna ani to ne). Promyslene obsazene role na jejichz herecky koncert je opravdu radost pohledet! Kdo nevidel, prohloupil. Kdo nepochopil, taktez... Ja videl, pochopil a pobrecel si :o) Jeden z nejsilnejsich filmovych zazitku vubec! ()

Tristaver

Oblíbená postava: Ellis "Red" Redding (Morgan Freeman). Klenot. Poklad. TOP. Proč v tomto případě šetřit superlativy. Darabont natočil nejlepší film všech dob, a to mu neodpáře nikdo, ani pánové akademici, kteří z nevysvětlitelného důvodu (asi Shawshank neviděli - jinak nevím) neocenili Freemana za životní výkon hodný mistra. ()

kwoky

Dlouho jsem se nemohl odhodlat se podivat na nejlepsi film podle csfd. Cekani se vyplatilo a povedlo se mi i trefit spravnou naladu. 5 hvezdicek. O tom neni pochyb. Je to strasne dobry "normalni" film. Zadne bombasticke sceny, zadne srdceryvne projevy. A presto. Decentne vypravene s prijemnou hudbou a s lidskosti, ktera se nevytrati ani po ctyriceti letech za zdmi vezeni. Obcas mily usmev, obcas nasili. Pratelstvi tam, kde by ho clovek necekal. Do toho prijemna hudba, ktera vyjimecne nevytvari atmosferu, ale jen ji dokresluje. Ve filmu se take objevi nekolik malo vtipku, ale jsou velmi povedene. Za nejlepsi povazuji "Hrabe Monte Chrousta". Ten me zcela nenucene a opravdove rozesmal. Pred hereckymi i daberskymi vykony smekam a tesim se, az se na tento snimek podivam za par let (mesicu) znovu. ()

Zik2

Těší mě, že tomu shoda náhod dala tak, že první film, který mohu slovně komentovat, je toto mistrovské dílo, které se v žebříčku zcela právem nachází na prvním místě. Velmi silný příběh, kde se počáteční beznaděj, kdy divák očekává truchlivý konec, se mění v naprostý „happy end“, ale nikoliv tak, aby to bylo kýčovité; úžasné herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích, výborné exteriéry i interiéry, dobrá hudba - to vše dělá z Vykoupení z věznice Shawshank jednu z naprostých perel americké i světové kinematografie. ()

Wishkah

Vyjímečnost tohoto filmu netkví v tom, že by způsobil revoluci nebo byl nějak převratný. Jeho vyjímečnost je v tom, že je v každém směru naprosto perfektně provedený. Je jako dokonale vybroušený diamant, kde každá obroušená ploška dodává dokonalý lesk. Ať v tomhle filmu člověk ukáže na cokoli, tak okamžitě musí vydechnout jediné slovo - DOKONALOST. Kamera, scénář, hudba, herecké výkony, režie, výprava, atmosféra, příběh...ani nemůžu snad vyjmenovat všechno co na tomhle filmu miluju a co mi přijde naprosto unikátní a úžasné. Tenhle film je prostě jedinečný, neopakovatelný a DOKONALÝ ()

Greny

krásně natočený film, který se jenom hemží skvělými hereckými výkony. Zkrátka a dobře celý film je velice vkusně natočen a já si užil každičkou vteřinu. A český dabing je opravdu povedený. ()

kobe6

Určitě nádhera. Ukazuje se zde lidskost a chytrost a tak dále. Skvělá kamera, výkony všech, hudba atd. Ale říct že toto je ten nejlepší film vůbec? hmmm já bych řekl že ne (ale top10 asi jo) třeba Zelená míle je dle mého lepší skoro ve všech směrech. Chyba je asi tím že jsem od toho čekal něco mnohem víc než je. Pořád jsem si říkal to je ono to bude ono už to bude..ono to sice bylo a hezké, ale záchvat jsem z toho nedostal. Uvažoval jsem dát 4* ale to bych zase silně křivdil. ()

Darik

Musím se přiznat, že na tento film jsem se podíval až po velmi dlouhém rozjmání, zda-li to vůbec má cenu. Musim říct - díky bohu, že jsem se na něj kouknul. Tenhle film ve mě zanechal jistou stopu, které se asi už nikdy nezbavím. Proto mi zbývá napsat jediné - nádhera. ()

Milodar

Krásná pohádka o naději, která dodá sílu a chuť do života. I když statisticky lidi jako Andy Dufresne neexistují, hezky se tomu věří. Napůl film, napůl čtená literatura s obrazem - výsledkem je umělecké dílo, které nejen pobaví, ale také přiměje k zamyšlení o lidskosti, přátelství, lásce, spravedlností, svobodě, životě a čase, který jsme v něm promarnili. ()

Prochy38

Výborně zpracovaný příběh. Výborné herecké výkony. Výborný film. Ale jedenkrát mi takové snímky stačí. Útěků z vězení je čím dál víc a tento nepochybně patří mezi ty nejlepší. 5* by bylo ode mě moc. Doufám, že se nikdo neurazí, jen to není úplně moje krevní skupina. 80% ()

Savel

Nemohu zkrátka pochopit, že ze všechn filmů světa je nejlépe hodnocený právě tento snímek. Opět oslavujeme vrahy a násilníky děláme z nich chudáky aneb další ze série "vězeňských filmů". S chutí rozbořím serii pěti hvězdiček. 54/100 Alternativa: Hrabě Monte Christo, Brubaker, Frajer Luke ()

Foxhound#1

Nemám slov, spolu se Zelenou mílí nejlepší drama z vězeňského prostředí. Oba filmy mají stejného režiséra, takže to nebude náhoda, Frank Darabont prostě umí. Stejně jako Zelená míle to chytne a nepustí, navíc zde i se šťastným koncem. Opravdu skvělý filmový zážitek. ()

Kejt.lin

Neuvěřitelně silný příběh. Dokonale vystižené emoce, výborní herci a prostředí. Tento film patří k nejlepším vůbec a ten kdo ho viděl, ví proč. Ani snad největší necita nemůže dovolit alespoň jedné slze, aby neukápla. Filmu jsem strašně věřila, divák se cítí být součástí dění. A udržet diváka v pozornosti po celou dobu trvání filmu je opravdu náročné. F. Darabont to zvládl naprosto impozantně. Myslím, že v životě není nic krásnějšího než opravdové přátelství, které dokáže překonat spousty překážek. A pokud vám film umožní cítit a vnímat ten pocit i z obyčejného plátna či obrazovky, tak potom si asi nemusím klást otázku ,,Kolik hvězdiček si tento snímek zaslouží?,, ()

Itar

TOP100 || Film naprosto pro každého. Věk, orientace ani rasa nerozhoduje. S citem natočený příběh o jednom velice trpělivém muži a jeho kladívku. Sice taktéž přepálený, co se hodnocení týče, ale stejně jako u Forresta Gumpa prostě nelze jít pod pět. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont