Úkol: Zavraždit ďábelského vraha Obergruppeführera Reinharda Heydricha. Místo: Praha. Název operace: Operace „DAYBREAK”. Režisér Lewis Gilbert (Agent, který mě miloval, Moonraker) natáčí film na místech, kde se odehrály i skutečné události. Válečný příběh statečných Čechů, kteří se postavili na odpor nacistické Říši v misi provedené v roce 1942, která vdechla novou naději Spojencům. Budete svědky šílených odvetných akcí nacistů, včetně vyhlazení Lidic. Spatříte poslední statečný odpor sedmi vlastenců. Obyčejných lidí podle běžných měřítek, ale hrdinů podle všech ostatních. (Warner Home Video CZ)

croxika

Samozrejme, je nám všetkým jasné, že v tomto spracovaní je milión chýb. To si určite všimnú aj ľudia, ktorí sa touto témou zaoberajú len minimálne. Od skutočnej reality to má veľmi ďaleko, ale ako film samotný, odhliadnuc od týchto skutočností, nie je zlý. Za mňa taký lepší priemer. ()

Kakho-oto

Historicky to určitě přesné není (ono "úplně přesně" nelze natočit nic, každá historická událost má bílá místa - na druhé straně masakr německých vojáků v kostele Cyrila a Metoděje je bohužel fiktivní...), ale čeští odbojáři jsou zde líčeni jako hrdinové všedního dne, což je podle mě pravda. Tento produkt ze západu je oslavou Gabčíka a Kubiše a všech, co jim pomáhali a to je něco, čeho si jako vlastenec cením.Film má dobré herecké výkony, zajímavou a vhodnou hudbu, spád a solidní akce. Podle mého názoru je tento film téměř na stejné úrovni jako Sequensův atentát z r. 1964. Atentát je historicky přesnější, Daybreak je heroičtější a akčnější (navíc je zde zobrazeno zničení Lidic, o čemž se v Atentátu jen mluví). Z novějších snímků se mi líbil více Smrtihlav než Anthropoid, nicméně na Operaci Daybreak nemá ani jeden z nich. ()

Zodiak455 odpad!

Hnus,zvracel jsem.Nesnáším když se někdo snaží natočit téma kterému absolutně nerozumí a co hůř snaží se z něj udělat přesný popis atentátu na Heydricha..... ()

Robbi

Čurda jako člen výsadku Anthropoid, dva zabití esesáci hned po seskoku, dojemný odvoz zraněného Gabčíka německou hlídkou, která se nechá uplatit zajícem, tajní agenti hulákající v bytě koledy a ještě všichni pohromadě... Jasně, jsou lidé, kterým je historie docela fuk, ale tohle je opravdu hodně silný kalibr, který se časem nelepší, nýbrž zhoršuje. Že Američané mají v povaze předělávat historii podle toho, jak jim to vyhovuje, není nic nového. Bez jmen Gabčík, Kubiš, Heydrich, Opálka, Čurda a další by to nebyl špatný film, ale takhle je to bohužel fabulace a nic než fabulace. ()

tatopulos

Lékař míří na Gabčíka a Kubiše- "nebojte se, nechci Vás zastřelit". Nedivím se, že jsem o tomhle nepodařeném "televizním filmu" nikdy neslyšel. Nevadily mi historické nedostatky, protože téměř každý historický film má historické nepřesnosti ( z logiky věci je musí mít- buď vzdálená minulost nebo to, že u toho "prostě režisér nebyl" ). Vadí nevěrohodnost všeho, co se tu odehrálo, protektorát zobrazený pouze nacistickou vlajkou, německými vojáky,prohlídkami, žádný absolutní strach ze smrti. Chybí tu režisérův a scénáristův "kontakt" "historickými reáliemi", atmosférou protektorátu. Jediná dobrá scéna, abych nedal odpad! byl rozhovor mezi popem a Kubišem, scéna milosti a odpuštění od popa v pravoslavném chrámě. (a to říkám jako ateista !) A to telenovelové zpracování milostného vzplanutí ! ()

swinevenca odpad!

Filmů o atentátu na Heydricha je po hříchu málo a napjatě čekám, až se do toho zas jednou někdo pustí, ale tohle je krásná ukázka toho, že když už nějakej vznikne, tak by se tak mělo stát u nás, protože na Gabčíka a Kubiše v tomhle americkym podání vůbec nejsem zvědavej. Už od začátku filmu, kdy byl Čurda přidělenej ke dvěma kamarádům, což je historicky úplně mimo mísu, jsem tušil průšvih a bohužel se to vyplnilo. Příběh operace Anthropoid svým způsobem vyhovuje americkýmu béčkovýmu profilu - dva kamarádi v týlu nepřítele, heroický nasazení a zrada a hrdinská smrt - , ale něco jinýho je vycucat si takovejhle film z prstu, hodit do toho Stallona, Seagala a další a čekat kolik z toho kápne, a něco jinýho je použít pro tyhle účely skutečný příběh našich národních hrdinů, který zabíjej heydricha v květnu na tajícím sněhu a jedním zásobníkem postřílej celej regiment, to je prostě odpornost ()

honzic

Historicky nevěrohodné dílo, bohužel ani Atentát není úplně dobře natočen, ale určitě lépe než toto, herci tu nejsou skutečným postavám ani trochu podobní. Hodnocení: 35 % ()

Lastsurvivor

Musím říct, že jsem to čekal mnohem horší. Amerikanismy a nepřesnosti tam jsou, ale tvůrci změnily především méně postatné detaily, takže se to dá snést a asi se tomu vyhnout ani nedalo. Celkově to ale působí dost dobře a ostudu to čechům rozhodně nedělá. Mimochodem, na IMDb to má celkem slušné hodnocení a vcelku velmi pozitivní recenze :) ()

blondboss

Americká verzia československého vojnového príbehu, ktorá postrádala zaujímavosť a mala vysoko televízny feeling. Napriek tomu celkom slušná verzia, pri ktorej som sa nenudil. Atmosferickosťou je asi ten prvý Atentát o niečo lepší, ale spracovaním asi práve toto. Každopádne až tak úplne ma to nedostalo a videl som omnoho viac kvalitnejších vojnových filmov. 60 % ()

Nerajohn

Rozhdoval jsem se mezi *** a ****, ale nakonec za čtyři. Není moc momentů, kdyby americká kinematografie zpracovávala naše československé téma. Tady jde o rádoby remake sequensova filmu Atentát. Je to v barvě, má to výbornou hudbu, ale mínusem jsou historické nepřesnosti. Třeba to, že každý Čech ví, že atentát na Heydricha byl spáchán v Libni u Bulovky v květnu. A tady je to někde na Smíchově a v zimě. Budiž. Mimochodem, Karla Čurdu hraje M.Shaw, alias Doyle. ()

sgtWolk

To je hrozné. Evidentně pokud jde o propagandu tak si Američani s Rusama nemají co vyčítat (i když ruská propaganda mi připadá vtipnější.). Ten masakr v kostele je absolutně zcestný. Jediné co mě zaujalo byla scéna samotného atentátu a předtím Heydrichova cesta z Panenských Břežan do Prahy, která se očividně natáčela na povltavské silnici z Prahy do Štěchovic. ()

rytir1

Příběh atentátníků Gabčíka a Kubiše je mým oblíbeným. Proto jsem byl při prvním shlédnutí tohoto filmu v očekávání jak bude zpracován. Přiznám se, že jsem čekal spíše poameričtění českého Atentátu, nicméně byl jsem hodně mile překvapen. Výborné zpracování, doplněno skvělou hudbou, Martin Shaw coby Doyle nebo Anthony Andrews známý jako Ivanhoe doplnění Jiřím Krampolem, prostě supr, jedinou chybou tak dle mne zůstává nepřesnost historických faktů, jak již zde bylo zmíněno. Za tohle tedy by možná patřila jedna hvězda dolů. Někdo zde jinak i uvedl, že by nebylo špatné udělat modernější verzi, tak jen doplním, že se na tom již pracuje. ()

William_Kirk

Film zralý na odpad, ale ze dvou důvodů nemohu: 1) dramaticky natočený atentát, je vidět, že režisér měl bondovskou průpravu. 2) jako vždy skvělý Anton Diffring, kterém role Heydricha sedla. Historicky je film samozřejmě mimo, na druhou stranu aspoň že zůstalo, že šlo o úspěšný atentát na Heydricha :-) ()

Agnostik

Atentát je sice legenda,dosti čerpajic z dostupných informací jistě kult,chci však říci že i Operace ´´Daybreak´´stojí za shlédnutí.Občas je to jakoby vařil z vody zřejmě pro ne dosti podrobnější pohled na dějinný příběh který bezesporu Atentát má dosti silný i tak ale Operace Daybreak je sympaticky natočený a chvílemi i napínavý film o jednom z nejtěžších období naší historie.Proto bych tento snímek nezavrhoval a řekl bych že je to celkem dobrý film. ()

ssarka odpad!

a opět jeden do košíku odpadů...vydržela jsem to asi prvních 10 minut a následně mi ruply nervy...ptám se proč USA potřebuje točit filmy podle pravdy,když se pravdy NIKDY nedobere??tohle je fakt bullshit ()

michell2

Kdysi jsem jej za totáče viděl na ORF a sledoval velmi pozorně neboť filmů o našich hrdinech je prostě žalostně málo. Po čase jsem si jej mohl vychutnat v klidu s titulky a některé scény si přehrát vícekrát. Myslím, že film na dobu svého vzniku není špatný, ale především nám dělal určitě dobré jméno po celém světě, kde byl promítán (jako třeba v oné rakouské TV). Kolik vysokých pohlavárů nacistického Německa se podařilo odstranit? Ano Češi zabili muže, který byl v žebříčku hned za Hitlerem a byl jeho oblíbencem. Muže vzdělaného i můzami obdařeného. Muže krutého a nelítostného. Muže, který nás chtěl časem vystrnadit z této země. Atentát sice rozpoutal nebývalé represálie, ale jeho zahraniční ohlas byl velký a pomohl výrazně i naší exilové vládě i pohledu ostatních na naší malou okupovanou zemičku. Já vím film má řadu nepřesností, ale ponurou atmosféru vystihl vcelku věrně a skvělé je, že produkce za reáliemi vyrazila k nám a nenatáčela jej třeba někde v Mnichově nedej bože v Dallasu. Zahrála si tu i řada našich herců a tak celkově tento příspěvek hodnotím jako přínos. Samozřejmě tolik mrtvých Němců v kostele je nesmysl, nebo výjev Čurdy a dítěte, ale Gilbertovi to tak nějak odpouštím.. Irové taky asi šíleli ze Statečného srdce...jinak zajímavého snímku že ? :-))) ()