Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

vampvegetar

kriticko ladený nervák ako katastroficky vnímaná triková hollywoodska extáza namierená na megalomanizáciu ameriky, mrakodrapov, korporácii a developerstva paradoxne cez veľkofilm Hollywoodu a to nielen technicky, ale i zodpovednosťou ľudí. vo filme sú všetky typy ľudí spadajúcich ( a v závere i padajúcich či náhodne prežívajúcich chyby pôvodcov ) v určitých mierach do týchto kategórií a definície tohto hitu, ktorý vie zaujať aktuálnosťou stále. ()

Namefar

Legenda možná ano, ale zub času kouše i do legendy. Některé scény jsou komické, nelogické.. Jak padal hasič výtahovou šachtou nešlo se nesmát, jen tak tam prolít jako ohnivá koule. Jinak úvod hezky, reálie/výprava. Již tak ne modely mrakodrapů ... Dá se na to koukat, nesmí se to brát úplně vážně... ()

GrooteLulu

The towering inferno vyšlo jako kniha od Scortia a Robinsona. Kniha, kterou jsem nečetl, ale měli jsme ji ve vitríně. Jako dítě to byl můj nejoblíbenější film bezesporu. Hasiči se podle něho v těch letech prý školili. Byl a je to nejlepší katastrofický film té doby a všech podobných, jako bylo Zemětřesení, Zkáza Britannicu apodobně. Byl to i nejdelší film, který jsem znal, takže pokaždé už přes 30let určuju čas 2,5 hodiny jako dobu, kterou začíná Let the be light až po The planting the charges.. Steve McQueen alias "Michael O'Hallorhan" je pro mě "vzor". Scény při záchraně výtahu vrtulníkem, při slaňování v šachtách, nebo při výbuchu schodiště s dětmi, či příprava jendnosedačkové lanovky jsou nic proti závěrečnému uhašení díky milionům galonů vody, kde jsem se raději doma vždycky "připásal" a i kdybych Skleněné peklo viděl po tisícikráte, budu sedět zařezanej a fandit celému hornímu patru, aby stihli večeři včas...."Asi to měli nechat tak jak to je, jako symbol lidské chamtivosti". John Williams - Planting the charges je moje snad nejoblíbenější pane architekte... když si to vezmete, jediný kdo navázal na tu atmosféru vysoké budovy a střechy byl až o "dvacet" let později John McClaine ve Smrtonosné pasti a jaký to byl megahit..pak až 11/09, od té doby v USA už radši nic tak vysokýho... no a po xstém zhlédnutí musím uznat, že uhašení bych chtěl natočit líp... 'Víte, kde mě hledat" potlesk!! ()

v.pohode

Tak tady tohle je jasná kultovka, prostě o tom žádná! Jedinečný zážitek vidět pospolu Newmana a McQueena. Tenhle film musí mít každý milovník katastrofických filmů ve své "kápézetce" ()

TomQ

Plné hodnocení této legendě nemůžu dát kvůli závěru filmu. Ten je podle mě naprosto nerealistický a hloupý, takhle by se určitě požár celého mrakodrapu až do spodních pater neuhasil. ()

J1R1K04

Předem musím zdůraznit, že katastrofické filmy vůbec nevyhledávám a krom Titanicu (který je pro mě jeden z nejlepších filmů všech dob) jsem snad žádný katastrofický film neviděl. Skleněné peklo je ale dost solidní napínák, který všechny ty Drtivý dopady a podobný sračky strčí do kapsy. Paul Newman je skvělý jako vždy, ale Steve McQueen je taky neuvěřitelnej frajer. Akční scény jsou celkem působivé, hlavně s tím vrtulníkem a odtrhnutým výtahem to byla docela frajeřina (i když u mě vede scéna, kde Newman šplhá po tom odtrhnutém schodišti). Triky jsou i dnes docela obstojné, i když to stáři 46ti let je občas vidět. Natočený je to také celkem dobře, i když bych si některé scény dokázal představit jinak. Jedna hvězdička dolů za stopáž, která je podle mě trochu přepálená a mít to tak 110-120 minut, byla by to fakt pecka, jenže takhle film má skoro 170 minut. To nic ale nemění na tom, že místy je Skleněné peklo fakt neuvěřitelný napínák se skvělou hudbou a hlavně geniáním duem Newman/McQueen. Hodně solidní snímek. 80% ()

megacik

Nostalgicky spomínam na jeden z najlepších najkatastrofickejších filmov, aký som v detstve videl.  Stále je to topka(s ohľadom na vek).  Smiešne sú len tie závesy a záclony.....najvyššia budova na svete, najlepší výhľad na svete, a kanceláriach a bytoch majú závesy, cez ktoré ledva prejde svetlo :))) Holt Newman a McQueen boli drahí, tak na takéto zbytočné kulisy zostalo menej peňazí. No a toto je asi jediný film, v ktorom sa vrtuľník, zachraňujúci výťah, dokáže bez problémov dostať na 0 cm od budovy(a ešte aj bližšie...do mínusu) alebo má možno len šikmé lano :)) ()

hanasu

Když jsem film viděla před mnoha lety, byla tam scéna jak letící sklo usekne hlavu divákovi, tak jak je to i v knize, později byla tato scéna z filmu vystřižena. ()

topol999

Naprostá klasika mezi katastrofickými filmy. Nedávnou jsem viděl novodobý remake, ale to se nedalo.... Výborný dabing, a v menší roli i R. Vaughn. Pozastavovat se tu nad hereckým koncertem pánů Newmana a McQueena by bylo naprosto zbytečné. 90% ()

milos.lacika

paradne obsadenie, tolko hollywoodskych hviezd pokope. pribeh, ktory je postupne budovany zospodu. postavy maju svoje opodstatnenie, svoj pribeh. skryte nebezpecenstvo, ktore sa postupne hromadi az vybuchne do velkej jazdy, ktora sa neda zastavit. ()

merops

Dnes již klasika katastrofického žánru. Vzpomínám si, jak tištěné plátky později rozebíraly rivalitu McQueen vs. Newman, co se týče jejich honorářů. Steve chtěl údajně honorář vyšší než Paul (takové to nepostradatelné kolegiální hecování „Kdo je větší filmovou hvězdou?“) a údajně mu to producenti i slíbili. Fred Astaire potěšil, protipožární zabezpečení amerických věžáků již nikoli. ()

Baerdeller

McQueen a Newman si to tady neuvěřitelně dávají. Přesto jako fanda Steva McQueena musím uznat, že nejvíce mi zaujala malá vedlejší linka Freda Astaira. Aneb film je opravdu naplněný obsahem k prasknutí. Však co by taky nebyl, když má téměř tři hodiny. Ty však utekly jako voda, na rozdíl třeba od Sand Pebbles, jenž jsem viděl nedávno. I po téměř padesáti letech jde stále o řádný akční blockbuster s mnoha výbornými scénami, které i dnes berou dech. Buďme ale k sobě upřímní - ne úplně všechny scény zestárly na jedničku. Třeba scéna s helikoptérou zachraňující výtah mi dnes již přišla až komicky směšná. Proto jen za čtyři hvězdičky. Ale celkově jsem moc spokojený. ()

Petbrab

Klasika mezi katastrofickými filmy. Zub času samozřejmě je, ale pořád je to vysoko hodnocený film. Jako pozitivum vidím, že se režisér nebojí nechat zemřít i některé z výraznějších postav. Nemám rád takové ty filmy, kdy všichni hlavní přežijí. Tak by to v reálu nikdy nebylo. ()

elodieB

Čtu tady povznesené názory na to, že ten film je blbost, protože .... záchrana lidí po lanovce je technická blbost, záchrana kabiny výtahu je technická blbost a koneckonců finální zalití požáru je ta úplně největší technická blbost. Hmmm, taky cítím, že třeba realizovat to finále v sedmnácti minutách je mimo realitu. Taky cítím, že zachráněná kočka, co ve finále dává hasič "pozůstalému" Astairovi, je klasický americký patos. Ale ten film je dost o ničem jiném. A to něco ztělesňují ve svých rolích McQueen s Newmanem. Prostě jdou do toho. Vědí, že jejich šance na vlastní přežití je prakticky nulová, ale zázračně dovedou potlačit svůj vlastní pud sebezáchovy ve prospěch celku. A zázračně, skoro nereálně se jim povede přežít. Protože hrdina si nezaslouží smrt za to, co udělá pro ostatní.  Jo je to svým způsobem pohádka o tom, jak Honza s Vaškem ubili ohnivého draka. Ale my dodnes potřebujem pohádky, abychom měli sílu a motivaci přežít naše vlastní životy. A když ve finále říká O'Halloran Dougovi to, co říká, běhá mi z té předpovědi mráz po zádech. McQueen se toho nedožil, ale zajímalo by mě to dejà vu, co asi prožíval Newman Jedenáctého září.... ()

Kelinej

Pro tento film moje srdce hoří. Do detailu propracovaný scénář, ukázkový střet dobra a zla, dokonalá dvojice Newman - McQueen, a to všechno bez digitálních triků... ()

Andrmen221

Asi dva největší herci své generace, dva blonďáci s modrýma očima. Paul Newman a Steve McQueen bok po boku. Myslím, že tohle dostalo do kin šílenou spoustu lidí. Něco podobného jako dát dnes Pitta a DiCapria do stejného filmu. Prostě úchvatné. Byl jsem strašně překvapený, že se Steve poporvé ukázal v záběru až kolem 43. minuty. Film má příští rok 50. let výročí, takže efekty jsou na tu dobu určitě skvělé. Remaky na styl Mrakodrapu (2019) působí úsměvně ve srovnáním s tímto. Vždy když vidím film, kde je Steve mrzí mě jak málo času mu zbývalo, jen podlehl tomu střašnému nádoru. Stejný ročník jak Clint Eastwood, který nás stále těší svou přítomností a ještě plánuje příští rok film, kde si i zahraje v 94. letech. Šílenost. Překvapením pro mě byl O. J. Simpson, který zachránil nebohou kočičku, a pak zabil svou ženu... vtipné. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson