Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

ARI50

Katastrofická požár mrakodrapu a je to celkem slušná podívaná jen je škoda délka filmu zdlouhavé povídání a tak se nám dostane málo zachrané akce. Záběry jsou pěkné celkově hodně slušný film. ()

becki_tu

Skleněné peklo je výborný a dnes už také klasický představitel katastrofického žánru, který se může směle zařadit mezi nejlepší. Nejde si ale nevšimnout několika chybiček, nedokonalostí a nelogičností (jak může lano z helikoptéry sahat až ke stěně budovy, na které visí poškozený výtah?), ale vzhledem k datu vzniku filmu (70.léta) se tohle dá v klidu tolerovat. I přesto, že bych navíc ještě zkrátil stopáž (někdy až příliš rozvleklé) a tím vynechal některé nepodstatné a zbytečné scény, je to pořád v pohodě za slušné 4*. ()

Bauer

Luxuxní záležitost! Jeden z nejlepších katastrofických filmů. Dalo by se říct, že v pro daný žánr i jistý pilíř, který se určitě zapsal do kinematografie. Bohužel v dnešní počítačové době, kdy filmy jsou zavislé jen na efektech, se něco takovéhoto nepodaří natočit. Je v tom citít zručná režie a profesionálně odvedená práce. Maketa mrakodrapu vypadá velice věrohodně a byl jsem zaskočen, že šlo vážně jen o pouhou maketu. Příběh filmu je tak jednoduchý, že to snad není ani možné. Nejlepší ale je, že to je natočeno realisticky a člověk si může říct: "Ano, nějak takhle by to vážně mohlo být". Samozřejmně konec je trošku přehnaný, ale pořád je to lepší než současné katastrofické filmy. Některé scény u mně vyvoli pocit neklidu, strachu a netrpělivosti, jak to všechno dopadne. U některých scén jsem se bál i dýchat. A to je celkem dobře, jelikož to se stane málokdy u nějakého katastrofického snímku. Film sám o sobě je výborný, ale jeho celkovou úroveň zvedá herecké obsazení. Uznejte sami, že je to plejáda těch nejlepších herců, co byli a vždycky budou. Steve McQueen zahrál svou roli bravůrně. To samé můžu říct i o Paulu Newmanovi. A skvěle jim sekundují i další hvězdy jako je Richard Chamberlain, O. J. Simpson, William Holden, nebo Fred Astaire a další. Rozhoduji se mezi 4* a 5*. Jenže, když si vemu, že stopáž trvající 165 minut mně sice nenudila, tak i přesto mi přijde, že na katastrofický snímek jsou téměř tři hodiny hodně. Osobně dávám 4,5* ()

Sifaka

Jeden z nejlepších katastrofických filmů všech dob, skvělá gradace děje a výborné výkony hlavních představitelů. ()

duklak2

Tak je to konečně za mnou. Předlouho jsem se chystal na toto veledílo s veleherci. Až nyní, 15. 5. 2010 si mohu s klidným svědomím říci, že jsem viděl základ katastrofických filmů. Snímek má vše podstatné. Výbornou a dojemnou hudbu. Excelentní herecké obsazení v čele s Paulem a Stevem. Atmosféru a napětí mohou jiné filmy stejného žánru jen a jen závidět. Musím se přiznat, že ještě před zhlédnutím jsem měl vždy obavy z vysokých mrakodrapů. Tento film mě utvrdil v tom, že asi nikdy žádný nenavštívím. Hodnotím příjemnými čtyřmi hvězdami. ()

luka4615

Když se řekne pojem katastrofický film, nutně se Vám musí vybavit právě Towering Inferno režiséra Johna Guillermina a Irwina Allena. Ptáte se proč? Bude to pravděpodobně díky novátorskému přístupu k látce, jež definoval snímky přicházející po něm, hutným soundtrackem a hereckými výkony, jelikož právě zde se sešla ta největší herecká esa tehdejší doby. Co tedy dodat na závěr? Towering Inferno je nádhernou ukázkou toho, jak precizně lze natočit snímek z katastrofického žánru. Jen škoda, že se tvůrci v dnešní době z tohoto mistrovského díla ne a ne řádně poučit. „It's out of control, and it's coming your way. You got about fifteen minutes. Now, they wanna try somethin'. They wanna blow those water tanks two floors above you. They think it might kill the fire.“ ()

JASON_X

Spolu s "Poseidonem" nejklasičtější katastrofák který znám. Viděl jsem ho až dosud jen jednou jako kluk ještě v ČST (a záhy na to četl pak i knížku). Od reprízy jsem si mnoho nesliboval, protože staré hollywoodské blockbustery mě svou stereotypní stavbou a svými klišé většinou nudí k smrti. Ale objektivně musím uznat, že i po téměř půl století má "Peklo" stále něco do sebe, že dnes už úsměvné trikové scény se mi právě pro svou dnes už úsměvnost líbily, a že Newman i McQueen mě bavili (hlavně Newmana jsem měl kdysi hodně rád). Na druhou stranu mě samozřejmě otravovaly šablonovité scény typu 'seznamování se s postavami' i s jejich otravnými dialogy, které mě u podobných filmů otravují vždycky a bez kterých by se stopáž dala v klidu smrsknout na dvě třetiny. ()

Sawy

Tohle je pro mě jasná a dosud nepřekonaná špička v katastrofickém žánru.Klasika,která sice trvá skoro tři hodiny,ale utekla jako by trvala sotva hodinku a půl.A nemalý podíl na tom mají herci,tedy jako vždy charismatický Paul Newman v hlavní roli a hlavně Steve McQueen ve své nejkrásnější roli velitele hasičů.To jsem zvědavý,jestli něco dokáže někdy sesadit Skleněné peklo z trůnu nejlepších katastrofáků.90 % ()

Lacike

Za mňa jeden z najlepších katastrofických filmov. Lepší film odohrávajúci sa v mrakodrape je len Die Hard a lepší klasicky pojatý katastrofák, v ktorom sa tak dlho budujú vzťahy, je len Cameronov Titanic pretože tá romanca je dostatočne pútavá a triky sú o vyše dvadsať rokov mladšie. Ale u Inferna mi tá prvá hodina, keď sa len budujú vzťahy nevadí. Práve naopak. Považujem to za potrebnú súčasť žánru, aby mi na postvách záležalo, keď začne prituhovať. Preto mám tak rád Emmerichove vážne pojaté katastrofáky, pretože to chápe a dáva si na tom záležať. Prístup ala Bayov Armagedon alebo Rockove infantilné poskakovanie po Mrakodrape na jednej nohe je pre mňa trápne a nefunkčné. Rovnako ma nebaví, keď sa na expozíciu vykašlú ako to urobil Petersen pri Poseidonovi a rovno sa išlo na trikové orgie. Tu som si stihol obľúbiť hlavne charizmatického Newman, ktorému neskôr zdatne sekundoval McQueen a v tej dobe tu bol ešte za dokonalého hrdinu aj O.J. Simpson. Nejednoznačné postavy tu hrajú ďalší moji obľúbenci William Holden a Robert Vaughn. A jednorozmerného zloducha, ktorého som s radosťou k smrti nenávidel si to perfektne strihol Richard Chamberlain. Ani jeden tu síce nepredvádza vrcholný výkon svojej kariéry, ale to nie je potrebné. Tie figúrky stvárnili dostatočne dobre. No a akonáhle sa to stojace monštrum rozhorí, tak sa začnú trikové orgie, ktoré aj dnes pôsobia napínavo. Nejaká tá zadná projekcia a pekne prepracované modely mi rozhodne nevadia. Stále je tu dostatok pôsobivých scén, ktoré pôsobia nebezpečne a jak kaskadéri, tak neraz aj herci si poriadne zašpinili ruky. Ten oheň som rozhodne neraz cítil na rozdiel od súčasných CGI blockbusteroch odohrávajúcich sa v štúdiu pre zeleným pozadím. Takže aj po rokoch je to pre mňa rovnaká pecka ako keď som to videl pred nejakými tridsiatimi rokmi prvýkrát. Pochvalu si zaslúži aj špičkový pôvodný CZ dabing, ktorý až do tohto roku nemali odvahu predabovať, ale nevydarenými zbytočnými remakmi sa prznia nielen filmy ale aj dabingy. No čo už. Originál nám aj tak nikto nezoberie. 9/10. ()

Tommassi3

"Ty se vrátíš !!" - "No, uvidíš zítra !! Hned po večírku spálím slavnostní kvádro.." Možná i dřív, Paule !! ;) Nesmrtelná klasika dua John Guillermin, Irwin Allen na poli katastrofických bijáků, od níž dodnes všichni opisují, minimálně co se těch základních žánrových klišé týká.. ()

malylada

Další z řad výborných katastrofických filmu minulého století, hodně připomínající Dobrodružství Poseidonu. Dostává zde prostor více hereckých hvězd, se kterými se opět skvěle pracuje a poslední hodina a půl intenzivního napětí nepolevuje. Trošku více se objevuje překrucování fyzikálních zákonů, ale nad tím se dá mávnout rukou, neboť se jedná o jednu z nejlepších žánrovek, na kterou se do dnes nepodepsal zub času........8/10 ()

BoPo

Hodina navyše a prečo? Aby mohli mať na plagáte mená ako Fred Astaire a Faye Dunaway, ktorí zdržovali s nič nerešiacimi a nezaujímavými odbočkami. Nie som fanda McQueena, ktorého nepovažujem za výrazného herca, skôr ide o výraznú celebritu svojej doby. Takže nemám vľhké nohavičky, že sa stretli McQueen a Paul Newman v jednom filme. Inak na svoju dobu určite veľmi kvalitný katastrofický film, ktorý obstojí aj z dnešného hľadiska. Okrem prepálenej minutáže mi vadili reakcie na smrť. Ako fajn, že nikto nechytal 5 minútový hysák, ale neustále reakcie: Mrtvý? Hmm, to je blbé, pokračujeme...nejako tiež nesedeli. V rámci žánru sa dá určite odporučiť, ale videl by som to skôr na 70%. ()

Silence

Přehlídka těch největších klišé žánru by u jakéhokoliv jiného katastrofického filmu nutila diváka trhat si vlasy - U Skleněného pekla ale vůbec netrápí - Mnoho z těch klišé, které se v pozdějších letech staly nenáviděnými (i milovanými) totiž tento film stvořil, nelze je tudíž chápat jako klišé. :) I po více než třiceti letech může Guillerminův snímek spoléhat na působivost a překvapivě i akčnější pasáže nepůsobí ani zastarale ani směšně. To je poměrně vzácné a obdivuhodné. Skleněné peklo je po většinu času velmi zábavné, přesto - ruku na srdce - během téměř tří hodinové stopáže film několikrát poleví v tempu a ztrácí tak divákvu pozornost. Statut legendy a prototypu novodobého katastrofického žánru drží tento film ale naprosto oprávněně. ()

MrCreosote

Katastrofický film z dob, kdy se tento žánr bral jako plnohodnotný a hráli v něm ti nejlepší herci. Skleněné peklo se mi líbí ještě o něco víc než Dobrodružství Poseidonu, tady je přece jenom větší prostor pro rozvinutí jednotlivých postav a více napínavých scén. ()

JohnCZ

Nadčasově působící katastrofák, kde paradoxně to nejvíc zastarale působící je zdlouhavý úvod a všechny ty prkenné dialogy a sexistické momenty. Jakmile se rozjede to pravé inferno, tak je to film plný skvělých praktických efektů a napínavých momentů. A jde to i bez trapných hlášek a přepáleného patosu. ()

Blofeld

Kdo by byl čekal, že lze adaptovat dva romány současně. A ještě tak dokonale! Napoprvé s dabingem mi to tak dokonalé nepřišlo, ale v originále padá i moje výhrada k figurkaření s některými postavami - v původním znění znějí přesvědčivě a relativně plasticky i lidé, které odvede po několika vteřinách ze scény ějaká exploze;oD... Herci jsou výteční, Steveu McQeenovi uvěříte, že je dlouholetým hasičským náčelníkem, Paul Newman dostal ještě více prostoru pro svojí roli architekta hořící budovy - a i zbytek je skvělý, jen jejich tolik, že se mi nechce je vypisovat. Možná bych ještě vyzdvihnul Roberta Vaughana, známého to specialistu na role senátorů ve filmech s McQueenem pro změnu v roli senátora. Ve filmu je výtečně gradované napětí, pyrotechnik odvedl spoustu výtečné práce a ani napotřetí jsem nenašel jediný rušinvý moment, ediný nepřesvědčiivý efekt nebo něco takového. Williamsova hudba je tradičně velkolepá, mimoto je tu i výborná píseň "We may never love like this again". Navíc ve filmu nechybí humor. Pro mě esence nestárnoucí klasičnosti, ale nejspíš se to nemusí líbit úplně všem. "Co schody?" "Šílíte? Je to stopětatřicet pater!" "Ano, ale všechny dolů..." ()

corpsy

Jednoznačný a nezdolný vrchol katastrofického filmu. Aj napriek svojej dĺžke film nezastaví ani sekundu. Úžasné akčné sekvencie, ktoré sú z rodu tých čo priklincúvavajú do sedadiel, herecký all star team, vynikajúca triková stránka. U mňa dodnes neprekonané dielo svojho žánru, ktoré síce nebolo prvé, ale pravdepodobne najdokonalejšie. ()

Marek1991

Dosť presvedčivý katastrofický film, akurát neznesiteľne natiahnutý. Napriek tomu, že je to odkaz ľudskej chamtivosti, tak podobných a tragickejších požiarov budov aj skrz mnohé zanedbania bezpečnosti bolo veľa aj potom. Herecky, filmársky, hudobne a aj po iných stránkach to zvládli a s napätím sa dobre pohrali. Snahy o záchranu boli zaujímavé, proste to neodbili nejakou jednou naivnou záchrannou akciou. Iste dá sa polemizovať aj nad týmito, niekedy mi niektoré zamotania deja prišli veľmi schválne, až prehnané, no to ako sa tu snažili to poňať komplexne ma dostalo. treba uznať, že to bolo profesionálne a nepatrí to k veľkej rade filmov, ktoré vymývajú mozgy hlúposťami a sú príznačné najmä katastrofickým filmom. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson