Speed Racer

Akční / Rodinný / Sportovní
USA / Německo / Austrálie, 2008, 135 min

Speed Racer je mladý automobilový závodník, který již odmalička, stejně jako jeho rodina a její firma Racer Motors, žije pouze pro superrychlá auta a svět, který se točí kolem závodních okruhů. Starší bratr Rex ho odmalička tajně brával na závodní dráhu, kde ho učil řídit. Také díky němu se ze Speeda stal jeden z nejlepších současných závodníků, který dokáže s neuvěřitelnou jistotou ovládat vše, co má volant, i v těch největších rychlostech. Pomáhá mu při tom mechanik Sparky a podporuje ho celá rodina včetně přítelkyně Trixie. Svět velkých závodů není jen o rychlosti a dovednostech řidiče. Jak Speed postupně zjišťuje, točí se v něm také velké peníze, odehrávají velké podvody, vydírání, manipulace s výsledky ve prospěch vlivných sponzorů, a dokonce vraždy. Odmítne nabídku vlivného Alberta Roayltona, aby jezdil pro jeho firmu, stejně jako tajemného závodníka Racera X, který pracuje pro detektiva Detectora z oddělení pro hospodářskou kriminalitu a žádá, aby mu pomohl v boji s korupcí a zločinnými praktikami na závodních okruzích. Aby dokázal, že podvody závody nemohou ovlivnit, rozhodne se zúčastnit nebezpečného závodu Casa Cristo, při němž před lety zahynul Rex. Chce závodit za stáj Togokhan Motors stejně jako Racer X a dědic firmy, japonský závodník Taejo Togokhan, který se vzepřel gangsteru Cruncherovi, jenž ho donutil prohrát několik závodů. Závodu se účastní také jeho japonský konkurent Muša, který uzavřel dohodu s Roayltonem, aby mohl získat pod kontrolu oslabenou Taejovu firmu. Speed, Racer X i Taejo vědí, že je čeká nebezpečný závod, v němž půjde o život. (TV Nova)

awastrman

Lana Wachowski řekl jednou : "Myslíme, že filmy jsou docela nudné a předvídatelné, chceme zamést se všemi diváckými očekáváními!" a to se zde na 100% povedlo, originální příběh, originální svět s ještě originálnějším vizuálním zpracováním i proto 85%..... ()

vecneZivec

Wow....todle mě vrátilo do dětských let, vrátilo mě to do doby, kdy jsem se zavíral v pokojíčku, abych mohl na PC mastit závodní auta a rodiče mě neotravovali s mytím nádobí, uklízením pokoje a nepeskovali mě za to, že už u toho počítače nemám tak dlouho sedět. Film s obalem dětské stylizace je sice na první pohled odrazující, ale jinak je provedení filmu opravdu cool a prostě Vám to na chvilku obarví život. ()

jopal

Malarkey, ze som si najskor neprecital tvoj komentar.... Ale asi ani tak by som mu neuveril. Tu sracku treba proste vidiet a presvedcit sa na vlastnej kozi. Dufam, ze uz nikdy viac podobnu blbost neuvidim. ()

Misterioso

Každý máme jiné chutě. Já si tedy audiovziuální orgie představuji jinak, ale každému jak je libo. Barevnost i hudba sice zaujmou, ale to je tak všechno. Pořád je to jenom blbina se slabými hereckými výkony, nezajímavými postavami a s pár WTF momenty. Dokud nenastal závod v horách, tak to šlo totálně mimo mne, pak se mé zaujetí v tomhle filmu naštěstí trochu zlepšilo, ale stejně můj dojem nebyl nakonec bůhvíjaký. Wachowští mi už od Matrixu Reloaded nic neříkají. ()

halberdier

Audiovizuální pecka! Je škoda, že zrovna tento snímek sourozenců Wachowských komerečně propadl, protože se jedná o ideální rodinou zábavu, kde si každý najde něco. Příběh je prostý, obsahuje spoustu klišé a je jasné jak film skončí, přesto jsme si ho užil a výborně se bavil. Kdybych film viděl v kinech, jednu hvězdu určitě ještě přihodím. ()

Cvachetka

Po dalším zhlédnutí dávám o hvězdičku víc. Už i kvůli zdějšímu hodnocení, které je podle mě až moc nízké. Je to unikátní film. A jak už tady někdo poznamenal, po skončení filmu je svět nějak pomalější :-) Pro mě 90%. ()

Bruce_cz

Je podivuhodné, jak jedno tlusté americké děcko a naprosto zbytečný šimpanz dokáží zničit celkem zajímavý film, který je sice plochý jak hladina moře, ale stylizace je naprosto jedinečná. Mezi Matrixem a V for Vendeta je tohle odpad v kinematografii sourozenců Wachovských, ale kvůli těm barvičkám stojí za podívání. ()

v.indruchova

Dle pravidel není vhodné hodnotit co člověk neviděl, takže jen řeknu že jsem viděla kousek a přišlo mi to jako dost velká blbost. Měla jsem s toho špatný pocit.Brr pouštět toto dětem. ()

jiricek86

Zajímavé možnosti moderních filmových triků, jako futuristická auta, nezvyklé pojetí týmů a procesu závodů...ALE! Cílová skupina filmu Speed Racer jsou děti..ale já silně pochybuju o tom, že tohle zblafne jediný dítě, který se alespoň jednou dívalo na televizi. A proč proboha se tvůrci rozhodli pro naivní pojetí triků, že v roce 2008, kdy už dávno známe filmové triky z filmů jako Matrix, Karlík a továrna na čokoládu, Pán prstenů... tady to prostě nefunguje. Je možný, že některý záběry jsou špatně vyrenderovaný...prostě jsou tam vidět kostičkovaný linie..no animátorská hrůza! Samotná akce bez děje je neslanej nemastnej odvar. Chybí mi hloubka obrazu, struktura děje, jednání postav. Fakt nevim, jestli se triky na takhle nízký úrovni ujmou u mladších diváků..myslim že ne. Scéna závodů je fakt plytká a v takovém množství vedlejších postav se člověk snadno ztratí. Chybí gradace, napětí, překážky, záběrování, charaktery postav, dramatická linie. Kamera je ve výsledku vlastně taky hrozná, protože z těch přepálených barevných ploch bolí oči, není k tomu protiváha. Hodnotím záporně. ()

RomanT

Speed Racera je potřeba hodnotit jako film pro děti, kde předvídatelnost děje a vyzdvihování rodinných hodnot není na závadu (zákulisní jednání ale nemají šanci pochopit). Pokud se na to dospělý podívá s dětmi z tohoto úhlu pohledu, zažije naprosto unikátní, zběsilou jízdu, která v barevnosti předčila i "Karlíka a továrnu na čokoládu", v počtu scén v jednom filmovém políčku i "24 hodin", v rychlosti střihu ty nejnabitější videoklipy a když se mu vybaví hláška "Já jsem rychlost" z Pixarovských "Aut", tak se mu Blesk McQueen zdá rázem pomalý jako želva. Mě osobně z toho hlava bolela ještě druhý den. Wachovští si za inovátorské postupy opravdu zaslouží zápis do filmové historie. ()

sew810

To snad ani není možný, že pod touhle zhovadilostí největšího kalibru jsou podepsaní(né) bráchové/ségry, kteří/ré zplodili/y Matrix. ()

Dawydov

Počtvrté, a zase mě to naprosto dostalo. Až jsem tím překvapen, jak to může tak skvěle fungovat… Je to zběsilá psychedelická jízda, opojný vizuální zážitek, který posunuje hranice filmového způsobu vyjadřování do končin, kam si ostatní v mainstreamu netroufnou ani pohlédnout. Zároveň je to ale dojemné zábavné vyprávění, které emocionálně neuvěřitelně dobře funguje, je přehledné, přitom sofistikované, archetypální, přitom inovativní, občas dětinsky debilní, ale přitom vtipné i pro inteligentní publikum. Je to celé strašně přepálené, místy až groteskní, ale přitom filmově i tématicky tak dospělé. Jen málokterý film je plný tolika kontrastů, které ale neruší. V tom (a nejen v tom) je Speed Racer opravdu unikátní. Pro mě jednoznačně pět hvězd a klidně by mohl být i v TOP desítce. Zároveň je to ale film, který bych se málokomu odvážil doporučit. Je už asi za hranicí toho, co si dokáže normální divák užít. Je to totiž takové jedno velké opojení filmovým způsobem vyjadřování a záměrnou filmovou stylizací – inovativní, nápaditou, přiznaně přepálenou, ale vkusnou. Z toho, co jsem v běžné produkci viděl, se toto možná nejvíc snaží využívat filmových možností a někam je posouvat. Wachowští tím pro mě po Matrixu dokázali, že jsou v tomto opravdu geniální. Dělají to s obrovským zaujetím a obrovským umem. Potenciální problém je, že tady už zašli hodně daleko a určitou fascinaci a zaujetí filmovou formou už musí mít asi i divák, aby to naplno docenil. Jinak nebude moc chápat, co tak světoborného na tom má jako vidět. Protože „jen“ příběh a postavy samy o sobě jsou v tomhle případě pouhá část celku. Tak akorát velká část, ale rozhodně ne drtivě dominantní část. Aby si divák tento film užil tak, že ho zarazí do sedadla a bude ho chtít vidět znovu, je potřeba vnímat nejen příběh, ale i vyprávění samotné, musí ocenit hru se střihem, resp. spíše nestřihem a prolínačkami, úžasně divné vizuální podání s nepřirozeně ostrým pozadím a deformovanou perspektivou, přesaturované barvy a jejich kompozici, přepínání mezi několika časovými rovinami najednou, aniž je to nepřehledné atd. atd. Pokud inovace v těchto aspektech představuje pro diváka aspoň trošku hodnotu samu o sobě, je šance, že si to užije. A nejde jen o to, že to tady někdo dělá jinak, nově. On to zároveň dělá neuvěřitelně efektivně a navíc efektně (ale přitom ne samoúčelně; tomu příběhu to sedí, podporuje ho to; není to případ „formy na úkor obsahu“). Prostě o tomto filmu se právem píšou celé studie. A naopak neprávem je to jeden z největších propadáků a filmem, který jen málokdo zná… a kdo ho zná, považuje ho často za kravinu. Ne, že bych se tomu až tak divil. Přeci jen humory tu dělá šimpanz, hlavní postava se křestním jmenuje Speed a příjmením Racer, auta tu po sobě hází včelí úly a na stupních vítězů se po vyhraném závodě pije mléko… Nic z toho ale není na úkor celkového zážitku. Ten je tím naopak nějak zázračně umocněn. Nechápu, jak to udělali. Ale prostě se jim to povedlo. Toto je zapadlý drahokam, jehož lesk zná jen málokdo. Ale kdo rozpoznal jeho krásu, obohatil svou filmovou osobnost o novou dimenzi. Toto je film, který divákovi otevírá filmové oči dokořán. Já ještě doteď nepřestal zírat. () (méně) (více)

GejmronCZ

Hraná pohádková komedie, asi tak bych to popsal třemi slovy. Tady musíte vypnout mozek a prostě sledovat obrazovku. Neuvěřitelné zrychlení (na tu dobu i určitě nové nápady) a extrémní bouračky na skvěle postavených drahách, které opravdu monumentálně nahazují budoucnost závodění. Upřímě, ani bych se nedivil, že něco takového v budoucnosti tak za 100 nebo 150 let bude. Musím, ale podotknout, že trať na konci se docela podobala v jistých ohledech té motorballové z Ality: Bojového Anděla. To však nemění nic na tom, že to je super podívaná protkaná spoustou vtipných, smutných a zároveň epických momentů, které dodávají filmu tu správnou atmosféru. Samozřejmě tam jsou jakési bláboly, které v realitě těžko budeme hledat jako třeba, že jezdí 800km/h, ale to absolutně nevadí (v budoucnosti si typnu, že se bude jezdit nejen na Zemi, ale i ve vesmíru....jestli se toho lidstvo vůbec dožije. Za mě to je povedený film, co vás odpoutá od reality a vytvoří vám úsměv na tváři ve všech svých částech. ()

KritikRik

Je sice pravda, že je tu 99% filmu před green screenem, což hlavně při závodění vypadá, jako by to byla hot wheels autíčka, ale to je vlastně naschvál, tenhle film se nesnaží být realistický, snaží se být co nejvíce animovaný, a přitom stále držet hrané kořeny. Příběh a postavy jsou na dobu kdy to vyšlo velmi jedinečné, choreografie samotná je luxusně ujetá a jdou vidět anime kořeny. Postavy opice a mlsného bratra jsou trapné a nepotřebné, pouze film natahovaly, mohl být celkově tak o půl hodiny kratší, lépe by to utíkalo. I přesto zde lze vidět srdce a láska k řemeslu, a líbila se mi kritika na byznysový pohled závodění. Tento film vyšel v době temného rytíře a iron mana, a proto ho po druhém zhlédnutí mohu pouze obdivovat, že nešel s trendy a snažil se být originální.Má chyby? Ano, ale i tak je to velmi důležitý film pro filmové řemeslo. ()

St0ne

Vizuální onanie bratrů Wachowských. Oni si to jistě užili, ale pro ostatní už to zase až takový zážitek není:-) Tedy aspoň pro mě ne. Je to příliš umělé, příliš přestylizované a vyhnané až do extrémů. Kdyby to bylo jen chvílemi, zřejmě bych seděla s otevřenou pusou a režisérům tleskala, ale takhle mi po dvaceti minutách začaly padat oči. Dialogy jsou neskutečně prázdné a nejlepší akce nemají kupodivu nic společného s auty, ale odehrávají se mimo ně. Naopak ty, ve kterých hrají hlavní roli auta a závodění, jsou natolik nepřehledné, že vidíte jen jedovatě barevné šmouhy. Nuda a plytkost – tahle má vypadat jeden z proklamovaných akčních trháků roku?! 50 % ()

Špionážní mimozemská invaze

25.12.2008

DiCapriův „japonský Zaklínač“

DiCapriův „japonský Zaklínač“

28.10.2008

Po naprostém (i když pohříchu nezaslouženém) propadu Speed Racera to vypadalo, že vášeň Hollywoodu pro hrané verze slavných anime klasik vychladla. Je podezřele ticho kolem Spielbergova Ghost in the… (více)