Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

CatcherBlock

Film, který je napínavý od začátku až do konce. Od začátku si mě film získal a dokázal udržet moji pozornost až do poslední minuty. Je to velmi poutavé, svižné, akční a je zde velmi dobrá atmosféra, která je místy až lehce mysteriozní. Výborný Harrison Ford tomu svým výkonem dává všechno, co je u takového filmu potřeba. Skvěle promyšlený a výborně udělaný film, který si kdykoli dám rád znovu. 90% ()

Radiq

Žádné přehnané neuvěřitelné akce, vše pěkně old-school, takže i ten skok z přehrady tam pěkně pasoval. K tomu chytrej příběh, kdy se postupně odkrývá, co s v tu noc tenkrát stalo a pak to, jak se objevují nové souvislosti. Ale nemůže za to jen Harrison Ford (tohle patří mezi jeho nejlepší role, kam nepočítám ani Indiana Jonese, ani toho ze Star Wars) - taky celá jednotka US Marshals a hlavně Tommy Lee Jones tomu dávali ten správnej džus neboli šťávu. Nezávidím tomu, kdo to viděl v děsném 90kovém českém dabingu - já si to ze zajímavosti chvíli na něj přepnul a hned jsem přepínal zpátky - hrozné hlasy, hroznej překlad, ztráta původního zvuku. ()

drexik

Jeden z nejlepších filmů, které patří do škatulky akční krimi thriller. Uprchlík má spád po celou dobu a nenechá Vás vydechnout. Dvojice Ford x Jones vytváří ze skvělého scénáře skvost, který shltnete doslova jako malinu. Ford prostě umí, a nemusí přitom švihat bičem či létat vemírným korábem. ()

Cedr

Skvělý (tj. jednoduchý, ale s dobrým potenciálem) námět spolu s Harrison Fordem a Tommy Lee Jonesem dal za vznik kvalitnímu thrilleru, který i po letech nabízí víc než většina současných thrillerů. ()

hans500

Výborný thriller se znamenitým Harrisonem Fordem, kvalitním scénářem, výbornou režií, dobrou hudbou, pěknou kamerou, nadprůměrnou výpravou a excelentní atmosférou. ()

chelseaman22

I přes metráž to mělo spád. Rovněž musím kvitovat to, že gro zápletky bylo odhaleno až před samotným koncem, což značně zvýšilo divácký zážitek. Han Solo zářil, což se ovšem nedá říci o mistru vedlejších rolí Lee Jonesovi, který měl nespíš během natáčení špatný spánek. 86% ()

UhLee

(8/10). Akční klasika, kde Harrison Ford předvádí brilantní výkon. Zápletka je parádně napsaná a postupně se odkrývají další a další tajemství celé záhady. Některé scény jsou bezesporu nereálné (přehrada), ale zbytek je tak dobře natočený, že prostě nedokážete odvrátit zrak od televize. ()

Motinski

Jedna z tých poctivých 90's klasík čo nestárnu. Dynamické tempo ajkeď film nie je o akčných scénach. Napínavý viac ako sa mohlo zdať pred vzhliadnutím a Ford v jednej zo svojích najlepších úloh. Jonesovi by som ale Oskara doprial za iné jeho filmy. ()

adams89

Ze všech těch filmů, kde dotírající policie pronásleduje uprchlého (nejlépe nevinného) trestance, je podle mně Uprchlík jeden z těch nejlepších. Zásluhu na tom bezesporu má dvojice Harrison Ford a Tommy Lee Jones, v rolích oběti a pronásledovatele. A právě Harrison Ford tu zahrál hodně slušný výkon, což z tohoto snímku dělá ten jeho nejvydařilejší, co se týče devadesátých let. Oscarovou sošku si myslím měl odnést on, narozdíl od jeho protějšku. Hodně důležitý je fakt, že film má to správné napětí, které diváka připoutá k židli a pustí ho až při závěrečných titulkách. Výborná napínavá pasáž je například ta odehrávající se u přehrady, každý jistě ví, co mám na mysli. Je jen velká škoda, že tak výtečný film nedokázal více vytěžit ze sedmi oscarových nominací, které obdržel. Určitě by si to býval zasloužil...90% ()

Jizni Tlapa

Richard Kimble má vše co, co kdy chtěl. To se ale rázem změní, když nalezne doma zavražděnou manželku a jednorukého vraha, za kterého je nakonec považován hlavně on sám.Při cestě za spravedlností a očištěním svého jména podniká nejeden akrobatický kousek a zjišťuje, jaká je a kam až může dojít lidská chamtivost. Akční thriller s prvky dramatu, který vás ani na minutu nenechá nefandit mu a nedoufat v jeho úspěch a odhalení pravého vraha. H.Ford ve skvělé fyzické kondici a geniální T.L.Jones se skvěle doplňují a od začátku je mezi nimi cítit jakási empatie, která dělá tento uprchlický kousek zajímavější, než kterýkoliv film podobného žánru. Rozuzlení v podobě gradujícího žánru je už "jen" tak třešničkou na dortu. ()

Liznic

Jeden z nejlepších thrillerů! Výborný Tommy Lee Jones jako drsný a nekompromisní agent, který hodní ještě lepšího Forda. Tento film si pravidelně pouštím už dlouhou řadu let a nikdy mne nepřestal bavit. Připočtěte skvělou atmosféru a parádní hudbu, víc než slušně obsazené vedlejší charaktery a teď už jen prchejte před nutkáním si tuto pecku pustit okamžitě znovu. ()

Sfinkter

S postupem počtu zhlédnutí jsem si všiml několika logických škobrtnutí, i tak je však Uprchlík jedním z nejlepších krimi thrillerů devadesátých let. ()

danco123

Skvelé, naozaj skvelé! Film môžem vidieť aj 10x krát, no stále si ho viem vychutnať, ako pri prvom zhliadnutí. Harrison Ford je ako stvorený na tieto úlohy a ja som len rád že takýto herec existuje. To, čo predviedol v tomto filme sa tak často nevidí, aj keď podobne skvelé herecké výkony predviedol aj pri Indianovi Jonesovi, ale to už je iná kapitola. Môžem len napísať toľko, že film by si mal pozrieť každý kto má rád napätie. Skutočne vydarená práca Andrewa Davisa! ()

Lachtaan

Žádný Han Solo ani Indiana Jones ale Richard Kimble coby Uprchlík pro mě od nynější chvíle bude tou nejzářivější rolí Harrisona Forda. Tohle podmanivé drama s prvky thrilleru jsem prožíval od začátku až po samotný konec v takovém napětí, kterého se mi nedostavilo už celé roky. Opět se mi potvrdil onen již zarytý fakt o devadesátkách, coby desetiletí nejlepších filmů. ()

karlik4801

Velice příjemná podívaná, na můj vkus až moc zbrklá. V Uprchlíkovi dávali jednotlivé skládačky větší smysl s postupujícím dějem, postavy se stávali více sympatické nebo naopak nesympatické, takže jsem se dobře soustředil, jelikož jsem nechtěl o nic přijít. Bohužel, zrovna tento film by potřeboval asi tak o hodinu delší stopáž. Tempo je občas velmi rychlé a utíká to jako po másle, nenudí to, ale já mám z toho prostě takový uspěchaný pocit. Jako kdyby mi někdo vyprávěl zajímavý příběh, jen mi neřekl úplně všechno. Jinak zpracování je doopravdy kvalitní a herci taky sedí. ()

drella_lover odpad!

Film, který jsem byl nucen zhlédnout několikrát kvůli školnímu úkolu. Možná za to může ta donucenost nebo moje záliba v artovních a indie snímcích. Ale tento film mě nudil k smrti. Ano, uznávám, že v době vydání mohl být zajímavý, ale opravdu kvalitní snímky v mých očích musí projít zkouškou času. A to Uprchlík nezvládá. Ať už se jedná o naprosto šablonovité postavy u kterých jsem přesně věděl, co řeknou, protože jsem tu samou větu slyšel předtím. Či k smíchu vybízející scény jako je například útěk z transportu, kdy Harrison Ford pětkrát po sobě uteče jisté smrti a k tomu ještě zachrání policistu. Náš profesor a pár mých spolužáků tvrdí, že tento film skvěle pracuje s neupřímnou narací a napětím. Ani jednou mě tento film nepřekvapil či mi ukázal scénu, kdy jsem si řekl: "Wow, co když toho hodného doktora fakt chytí?" ()

uhlajz

Svého času můj nejoblíbenější film. Skvělá zápletka a postupně se rozvíjející příběh. Jestli si já budu pamatovat z nějakého filmu Harrisona Forda, tak to bude právě z tohohle... Navíc Tommy Lee Jones Harrymu perfektně sekunduje. ()

Redswif

Harrison Ford a Tommy Lee Jones v jednom filmu a máte herecký výkon zaručen. Příběh nepostrádal akci, napětí, drama, překvapení a jiné podbné serepetičky ;-) Seděl jsem přibit do gauče až dokonce vážně me zajímalo jak to skončí, jen jsem neveděl jestli mám fandit poldovi nebo uprchlíkovi. Ford byl dobře vykulenej(takže se mu dala věřit nevina), ale přesto si počínal dost jistě v ohledu co má dělat, aby zůstal nechycena aprokázal nevinu)hold doktor) a Jones zas vypadal jak správný polda, kterýho nezajímá nic než chytnutí zločince, přesto však má mozek a začne uvažovat(i díky indiciím) jestli on vážně není nevinej. ()

BS

Nervy drásající honička, při prvním zhlédnutí jsem se o Forda opravdu bál. Scéna na přehradě je dnes už legendární... :) ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)