Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

Hepy13

Takto nějak si představuju práci režiséra a scénáristy ve filmovém předmětu "Udržení pozornosti diváka" aniž by se při sledování filmu díval kamkoliv jinam než na samotný film. Já tyhle "naháněčky" jako je - Uprchlík - nebo - Chyť mě když to dokážeš - zbožňuju. Brilantní Harrison Ford, více by se mi líbil asi už jen takový Michael Douglas, toho tam uplně vidím. Tenhle film je jedním z nejlepších ve svém žánru, a kdo říká něco jiného, tak mu odpovím to samé jako Tommy Lee Jones - NEZÁJEM! ()

crozet

Plnohodnotný a poctivý celovečerák z doby dnes už klasické. Asi jsem už lišejník, ale ať dělám co dělám, ve srovnání se soudobější TV programovou nabídkou v rámci žánru vítězí na plné čáře. No a pokud něco sedí T. L. Jonesovi bezvýhradně, je to role policajta (zvláště pak, je-li dobře napsaná a režírovaná). ()

memoman

Napínavý a hlavně velmi chytrý thriller stavící na tom,že H. Ford zde není žádný superhrdina,ale křivě obviněný chirurg,kterému osud dopřál utěk z vězeňského transportu a má tak šanci očistit se a usvědčit pravé pachatele. Scénář zde staví proti sobě lékaře,který má jen odvahu a bystrost,a agenta T.L. Jonese,horkokrevně se snažícího jej dopadnout,aby se v dramatickém závěru v hotelu doplnili. Kult mezi akčními dramaty nejen 90. let. ()

Lilloos

Tak tohle je snad nejnapínavější film, co jsem kdy viděla. Dvě hodiny uběhly jak voda a já si ani na vteřinu neoddechla. Žánr snímku sice nepatří mezi mé nejoblíbenější, ale tady funguje naprosto všechno (scénář, kamera, hudba, hlavní protagonisté) a dohromady vytváří jedinečně silný zážitek. ()

kartacek

Připomínalo mi to chvíli Ramba, hudba měla chvílemi podobné motivy jako ta v Predátorovi, Tommy Lee Jones mi připomínal Jamese Woodse ze Specialisty. ()

kaze

Utečenec je film, ktorý mám veľmi rada, je to thriller, ktorý má zaujme vždy, keď si ho pozriem. Je to veľmi kvalitný film a Ford bol v ňom fakt skvelý. ()

Lukoye

Špičkovej akční film, vrchol svého oboru. Stoprocentní soustředění od začátku až do konce. Taky pravděpodobně nejleší role T. L. Jonese. I když mě se ještě víc líbil jako ředitel Mc Luskey v Takových normálních zabijácích. ()

JohnFarst

Tento film je pre mňa jeden nezabudnuťeľný zážitok. Keď som ho videl prvý raz tak som si hovoril, že snáď už lepší film nejde natočiť. Harrison Ford tu podáva jeden zo svojich najlepších výkonov. Jeho podanie Kimbla je ľudské po všetkých stránkach a jeho činy by snáď urobil aj normálny vzdelaný človek. Realistické herectvo je najlepšie vidieť v scéne prepadu poľského dílera keď si Kimble myslí, že idú po ňom a začnú mu pracovať nervy. Je to síce krátka scéna ale najviac vystihuje Kimblové vnútorné rozpoloženie a robí ho ľudským. Tommy Lee Jones je kapitola sama o sebe. Jeho podanie arogantného nezastaviteľného policajta si právom zaslúžilo oscara. Niekedy nás tou svojou posadnutosťou až privádza do vytrženia a stáva sa vyslovene negatívnou postavou aj keď si v konečnom dôsledku robí len svoju prácu a "he doesn´t care". K najlepším scénam však radím tie, v ktorých sa tieto dve postavy stretnú či už je to naháňačka v kanáloch alebo najlepšia scéna filmu na schodisku vo federálnej väznici. Pri nej mi vždy idú až zimomriavky po chrbte keď ide Kimble dole a Gerhard hore... Minimalistickú hodbu treba tiež vyzdvihnúť. Nenájdeme tu výraznejšie motívy ale pri niektorých scénach je jej prítomnosť nenahraditeľná a vytvára pocit neustáleho nebezpečia a neistoty. S odstupom času síce na skok do vody alebo záver filmu a bitku na streche a v práčovni pozerám s malou rezervou ale nie je to až také hrozné ako mohlo byť Rozhodne jeden z najlepších triller 90tych rokov ak nie viac. Davis tu dosiahol vrchol svojej tvorby, ktorý sa od vtedy márne snaží prekonať. Môj TOP 10 film. ()

molcan2

Harrison Ford je "Utečenec" v tejto verzii populárneho seriálu. Taktiež filmové hviezdy ako Tommy Lee Jones ako Gerard, Sela Ward, ulianne Moore a Joe Pantoliano. Pre tých skôr narodených v seriálmi "Utečenec" účinkoval David Janssen bol založený na prípade Sama Shepparda z roku 1954, samotnom subjekte z 10 kníh a dvoch filmov. Dr. Sheppard, obvinený z vraždy jeho manželky, tvrdí že videl "vlasatého muža" na scéne. To bol orientačný bod prípadu, majúci za následok vytvorenie "zmeny poddávajúceho pohybu súdu". Až v roku 1998 podľa analýzy DNA nakoniec uznali Shepparda nevinným, ktorý bol prepustený v roku 1966 po obnove riadenia (v pôvodnom súde, sudca povedal reportérke Dorothy Kilgallen že Sheppard bol vinný). Sheppard zomrel v roku 1970, zruinovaný životom. Päťdesiat rokov po prípade, pokračuje vliv jednania súdnych sieni a inšpiruje knihy a filmy. tento "Utečenec" je obzvlášť vynikajúci. ()

Luqi

Dalo by sa dosť dlho debatovať o tom, kto z tých dvoch pánov bol lepší v tejto, pomaly už klasike thrilleru............... Bezpochyby jeden z najlepších kúskov z tohto žánru, čo nám tu zanechali deväťdesiate roky................ ()

grerar

Jo. Starý dobrý akčňáky. Ještě tak Bourne se tomu vyrovnává. A American gangster. No... a to a to a to a to. Ne vážně, parádní podívaná. Oddechovka. 5* ()

Saur.us

Všichni jsme to v televizi viděli už milonkrát a víme proč. Jeden z nejlepších zápaďáckých thrillerů, který má prostě všechno, co pořádný film má mít. ()

El-Barto

Uprchlík má úžasně svižné tempo, nezastavuje se, děj je postupem času čím dál tím zajímavější, až se začíná rozmotávat a dostáváme se k muži s jednou rukou, jednou nohou, jedním okem - ne, to už byl Utopenec na útěku :) Utopence jsem bohužel viděl dřív, tak jsem se aspoň pokusil na to nemyslet. Film obsahuje několik nezapomenutelných scén a dokonce jsem si ke konci uvědomil, že zírám jako přikovaný ke křeslu a Kimblovi doopravdy fandím. 9/10. ()

Gastovski

Vynikající thriller a zároveň jeden z mých nejoblíbenějších filmů z dětství, který ani dnes neztrácí na svém lesku. ()

jasanka

Tak jsem zas po delší době viděla pořádný thriller 90. let. I když je od začátku jasné, jak to celé dopadne (alespoň dnešnímu divákovi ano, před 15ti lety tomu možná bylo jinak), bavila jsem se. ()

Aere

Parádně natočený thriller, kde po celou dobu není snad ani jedno hluché místo. Všechno je to hezky v tempu a film neúprosně směřuje k závěrečnému finále. Harrison Ford je prostě sympaťák a Tommy Lee Jones se zhostil role drsného policajta s grácií sobě vlastní. U tohoto se určitě nudit nebudete. ()

Lukin413

Old-school drama s vynikající ústřední dvojicí s uvadajícím tempem v druhé polovině a uspokojivým rozzuzlením. ()

KayTee

Skvělý Harrison Ford a skvělý Tommy Lee Jones. Občas mám pocit, že dnes už takové filmy natočit prostě nejdou! ()

Bozvav

Vynikající snímek, jenž nemá chybu. Akce, napětí, chytré dialogy, děj správně graduje, dobrá muzika. Za mne plný počet. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)