Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

Jazzzz

Zbytečně dlouhé, rozuzlení se vlezlo do posledních 30 minut - a před tím neposkytuje film ani jediné vodítko. Harrison Ford není zrovna můj oblíbenec, ale tenhle film mu celkem sedl. Celkem dobrá dvojka s Tommy Lee... Film obsahuje i pár celkem dost vtipných prupovídek a zábavných gegů, které však jsou vloženy pouze decentně a nekazí tak celkovou atmosféru film, ale pouze jí přidávají... ()

lennyd

Uznávaný chirurg Richard Kimble (Harrison Ford) je obviněn z vraždy své manželky - nikdo mu nevěří, že vrahem je jednoruký tajemný muž. Při převozu do věznice ale autobus havaruje, a Richardu Kimblovi se naskytne příležitost, jak najít pravého vraha, a tím odhalit veškeré spiknutí, které na něj bylo narafičeno. V patách mu ale je U.S. Marshall Sam Gerhard (Tommy Lee Jones) se svým týmem... Jeden z nejlepších thrillerů minulého století - dalo by se říct, že si film vyškatulkoval svoji vlastní kategorii. Výborně zvolené herecké obsazení (na obou stranách barikády) jen celkový dojem z filmu umocňuje (ne náhodou se film dočkal jakože pokračování, sice již bez Harrisona Forda, ale Tommy Lee Jones si tam také střihl hlavní roli). Film ke konci trochu ztrácí napětí, ale i přesto si jej kdykoliv ho naše televize dávají rád zopáknu... ()

Dreaker.24

Svižný, napínavý, poutavý, má to všechno co bezchybný thriller potřebuje. Harrison Ford a Tommy Lee Jones tomu dodali už jen třešničku. ()

noriaki

Líbilo se mi jak zamaskovali Harrisona Forda. V civilu vypadá hodně nezvykle, a inkognito vypadá jak ho všichni známe. Zdráhal bych se říct že je to jediné co se mi na filmu líbilo - na to je příliš precizně zrežírovaný, zahraný a vypiplaný. Jenže mě nikdy nechytl tolik, jak by asi měl. Možná je to tím, že scénář moc originality nepobral. Nepřekvapí vůbec ničím - kromě toho, kolik parodií se z jednotlivých scén a hlášek zrodilo. Uprchlík u mě asi už vždycky bude patřit do nevelké kategorie filmů jimž nemůžu po řemeslné stránce vytknout téměř nic, ale stejně si myslím, že nejsou tak dobré, jak se tvrdí. Ve společnosti Zelené míle, Klubu rváčů, Gladiátora a Kultu hákového kříže mu bude dobře. ()

Tomesh

Až na pár nereálností, které jsem samozřejmě v svých deseti letech neviděl, výborný biják. Nekoukejte na to v českém dabingu, je totálně zprasený. ()

pago

Nechápem, čim je tento podla mňa podpriemerný film taký výnimočný. Až príliš obyčajný krimi thriller s veľmi slabým Tommy Lee Jonesom, on to vie určite aj lepšie. Tá jeho postava bola tuctová a primitívne plytká, ale som evidentne jediný, kto si to myslí. ()

Nyck

Těžko byste hledali lepšího "uprchílka" než Harrisona Forda. Právě Harrison je pro tento typ rolí stvořen. Trochu zmatečný, ale dobrácký a statečný chlapík. :) Dvě hodiny utečou jako voda, protože film má spád a napětí vás udrží po celou dobu v křesle. ()

sskrblik

Definice žánru thriller! Špičková atmosféra od začátku až do konce. I přes jednoduchou zápletku jde děj neustálé po přesných krůčcích vpřed až k závěru o němž by se dalo říct, že konkuruje svým očistcem filmům jako Shawshank nebo Zelená Míle. Bohužel jsem dřív viděl Utopenec na útěku, tak jsem si spoustu scének spojoval s parodií, ale jakmile jsem se od toho odprostil dostal jsem úžasnou podívanou. Klobouk dolů před Harrisonem Fordem, který si střihl asi svou životní roli. Tommy Lee Jones co by neúnavný detektiv byl taktéž excelentní. Co mě zamrzelo byl český dabing právě Jonese, ale pevně věřím, že v originále bych zklamaný nebyl. Nicméně přes to se dalo přenést poměrně jednoduše a výsledný dojem mi to nezkazilo. Pět hvězd - bez debat! ()

Všivák

Nesčekněkrát zparodovaný film řadí toto dílo mezi klasiku. Film má nesporný kvality. Hlavní hrdina i hlavní policajt dělají co můžou. Já si ale spíš vzpomenu na nějakou tu parodii. Jako třeba na Milhause co skáče do přehrady. Viděl jsem, bavilo mě to, ale nějakou velkou vzpomínkovou hodnotu to pro mě nemá. Trochu vtipu by neškodilo, ale to by byl zase zneváženej vážnej příběh. ()

lykan9

Ač si Harrison Ford zahrál Indiana Jonase a Hana Sola, tak za mě nejlepší role, kterou kdy ztvárnil je doktor Richard Kimble. Uprchlík je vůbec nejlepším filmem, ve kterým kdy Ford hrál. Je to napínavý film, který nedopřeje divákovi oddechu. Pořád se v něm něco děje. Mimo to celý film nestojí jen na Fordovi. Tommy Lee Jones mu skvěle sekunduje. Uprchlík je prostě skvělý a pustím si ho mnohem raději než Star Wars nebo Indyho. ()

VanTom

Inteligentní scénář (jen tedy dodatečně nepitvejte promyšlenost motivů vraždy) zvládá expozici, tzn. obvinění i odsouzení, během úvodních titulků, režie od začátku šlape na plyn a dohromady až do konce s chirurgickou přesností dávkují pasáže rozkrývání zločinu s těsným pronásledováním. Harrison Ford perfektně ztvárňuje obyčejného člověka, který jen chce zjistit pravdu a právě zoufalství z nespravedlnosti mu pomáhá přežít (i sebevražedný skok z přehrady), umanutý Tommy Lee Jones se svým schopným týmem mu pak jako honící pes permanentně větřící stopu nedává vydechnout. Oprávněná klasika a jeden z nejlepších akčních krimi thrillerů 90. let. ()

Castrator

Jeden z nejlepších thrillerů vůbec. Ani po téměř třech desetiletích od vzniku neztratil nic ze své působivosti, Uprchlík chytne a nepustí. A, pozor, překvápko, uprchne! To není spoiler, to se stane hned na začátku a je to jasné i z názvu filmu. Výjimečně skvělého filmu! ()

fabecc1222

Devadesátky jsou prostě zlatou dobou klasických thrillerů, a Uprchlík je pro mě naprostým králem mezi nimi. Vracíme se do doby, kdy byl ještě příběh tím hlavním,  o co ve filmu jde, a postavy byli napsány tak uvěřitelné, že jste je mohli potkávat kdekoliv ve skutečnosti, a zároveň mezi nima panuje přesně taková chemie a vztahy, jako můžou být na každém pracovišti. "Co děláš? - Přemýšlím - Tak mi u toho přines koblihy". Ikonických scén je tu nepřeberné množství, a vždycky jsou obohaceny o nějakou nestárnoucí hlášku,, která zároveň i vykresluje dané charaktery "Já svou ženu nezabil - To je mi jedno". Uprchlík nedává ani na vteřinu spát, od začátku do konce se jede v obrovském tempu, které prostě nikdy nepoleví, a udrží si diváka po celou stopáž. Uprchlík má prostě všechno, co dobrý film potřebuje. Od Forda je tohle pro mě jednoznačně nejlépe zahraná role, a to že se nedostal aspoň nominaci na Oscara, je mi těžkou záhadou. ()

hroubek

Výborný thriller. Znovu jsem se přesvědčil, jak moc je tento film parádní. Perfektní atmosféra, dobře vystavěný příběh a zápletka, přesná režie, úderný a velmi výrazný soundtrack, a samozřejmě výborný Harrison Ford, které mu sekunduje neméně dobrý Tommy Lee Jones. Režisér Andrew Davis odvedl precizní práci a je radost na jeho film koukat. Davis výborně pracuje s atmosférou filmu díky střihu, jenž je skvělý - zvláště v úvodu, kde vidíme proměnu úspěšného doktora v trestance odsouzeného k smrti. Střih, kamera a hudba dotvářejí některé scény, které jsou neskutečně silné a zapíšou se nám do paměti na několik let. Filmu hodně pomáhá, že je pojat velmi civilně a díky tomu si lze užít všechny ty "obyčejné scény" jako honička na schodech, schovávání se v průvodu, výprava do nemocnic atd. Osobně jsem byl znovu nadšený z vlakové nehody, která na velkém plátně vypadala fantasticky a realisticky - to se dnešní době moc nevidí. Líbilo se mi úderné finále, které je hodně fyzické a nepůsobí přehnaně, i přestože se zde padá z několik metrů. Harrison Ford zde podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry a je srdcem celého filmu. Tommy Lee Jones zahrál svou postavu velmi dobře a několik momentů si ukradne pro sebe. V malé cameo roličce mě potěšila mladá Julianne Moore. Uprchlík je výborný thriller a vidět ho v kině byl opravdu moc krásný zážitek. ()

cross

Strhující a ve všech směrech bezchybný thriller, jenž se stal referenční ukázkou žánru pro devadesátá léta. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)