Devítky

The Nines

Magické deviatky

Drama / Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 99 min

Dobre plynúca mysteriózna mozaika s nie práve najšťastnejšie zvoleným hlavným predstaviteľom, ale predsa pútavá, chcete vedieť, ako to skončí. No, a končí to podivne, po dejovej stránke síce všetko klapne, ale čo tým chceli autori povedať už mi uniká. Ako čo i len pozastavenie sa nad vzťahom Boha a človeka podivné, ako pozitivisticky ladená moralitka blábol.(29.5.2012)

Jako kdyby se Lynch pustil do tragikomedie a romantiky zároveň. Film o ženském neuvažování. Nelogický, chaotický, romantizující, přesně jako ženský chování samotný. Taky film o iluzorních světech, které si vytváříme, abychom do nich utíkali před zkurvenou realitou. A pak je to taky film o devitkách a sedmičkách, nic pro IŤáky, ale o kauzalitě. Celkově to moc nedrží pohromadě a na první pohled ani nedává smysl, ale když chcete, smysl najdete. Reynolds samozřejmě vynikající jako vždy.(16.7.2012)

Devitkou jsme kazdy z nas, staci si uvedomit kdy si muzeme vytvorit vlastni svet. A nemusime byt zrovna programatory aby jsme meli pristup ke kodu. Staci si jen lehnout do postele, prikryt se a byt mozna trochu unaveny. Pak uz je to jen na nas a nasem podvedomi. Desitka je pak ten kdo stvoril svet, ve kterem zijeme pote, co se zase probudime.(3.5.2008)

Avatar v reálném světě. Nebo si někdo hodně specificky zfilmoval vlastní verzi The Sims, s tím, že název radši změnili, aby fanoušci hry nešíleli z nezvyklého podání? Ten kopec něčeho ve tvaru drahokamů, co mají simíci nad hlavou, mizící v závěru filmu v dáli, těsně po záběru, kdy se kamera vzdaluje z jednoho domu nad celé "městečko", by tomu dost nasvědčoval. Tenhle film chápu celkově jako metaforu závislosti na počítačových hrách, kdy se hráči s herním zážitkem a hrdinou tak sžijí, že se jim absolutně nechce zpátky do své reality. Já to chápu, taky jsem desítky, ba i stovky hodin prožila v těle Snakea, sima, CJe, týpka s čárovým kódem na zátylku, nebo Geralta z Rivie. A taky se kolem mě míhaly postavy, které se mi snažily připomenout, že patřím do jiného světa a je čas jít. A taky se mě, ač né tak vážně jako hrdinu filmu, tahle závislost nadále drží a ještě dnes jdu hledat Mary mezi mlhu a popel. Beze mě by to přeci nešlo. Film průměrný, metafora skvělá.(8.12.2014)

Tak tohle bylo... jiné. Výborná finální premisa a chytré nápady tu bohužel u mě sráží možná až příliš nepropustná formální schránka, která místo než aby ladně tahala za nos, klidně vás bude držet pod hladinou nevědomosti do posledního dechu než se budete cukat. Pak vás vytáhne, probere vás chytrým a lehce podvratným závěrem a po přečtení vašich práv vás pošle domů. Za onu originalitu nelze nic než pochválit, nicméně já se i přesto cítil dotčen a relativně zklamán. Soundtrack je ovšem velmi příjemný.(24.6.2012)

• - Hlas kameramana, ktorý kladie otázky v druhej časti filmu ("Reality Television"), patrí režisérovi Johnovi Augustovi. (Abiosis)

• - Dom, v ktorom sa Gary zdržiava a Gavin žije, je skutočný dom režiséra Johna Augusta. (Abiosis)

• - Postava Melissy McCarthy bola napísaná špeciálne podľa jej pripomienok. (misterz)