Frankenweenie: Domácí mazlíček

• USA Frankenweenie (více)

Geniální tvůrce Tim Burton (Alenka v říši divů, Noční můra před Vánocemi) tentokrát představuje film Frankenweenie: Domácí mazlíček, který je dojemnou pohádkou o chlapci a jeho psovi. Poté, co Viktor nečekaně přijde o svého milovaného pejska Sparkyho, snaží se osvojit si vědecké dovednosti, aby svého mazlíčka opět oživil - ovšem s několika malými úpravami. Svoje podomácky sešité stvoření se nejprve snaží skrývat, ale když se Sparky jednou dostane ven, Viktorovi spolužáci, učitelé a celé město zjistí, jak příšerné mohou být následky jeho znovuzrození. (HBO GO)

Petfruf

Krásné! Od doby Big Fish jsem se konečně dočkala Burtona, který dělá čest svému jménu (ani jsem nedoufala, že to ještě kdy dokáže). Sice pro to musel restartovat svůj klasický kraťas, ale co už... Dojemný a hlavně konečně originální příběh z Timovo ujeté nečesané hlavičky. Díky za něj! A Díky za tip, D.Moore! ()

GILLWANDER

Bez vážnejšej citovej hĺbky, len skvelé nakreslený vizuálny Light Popcorn pre laikov. Tim Burton sa od svojich tradičných filmoch drží poriadne ďaleko, komerčná doba si ho pevne pritiskla k hrudi. Čakám len na to, kým natoči blud, ktorý ho definitívne pochová z jeho minulou slávou. 65% ()

Fíla

Můj nejoblíbenější pan režisér. Film, od kterého jsem nic nečekal. Nemyslel jsem si, že mně bude černobílý animovaný film bavit. Nevěřil jsem a ani nedoufal v to, že mě dojme. V úžasném časovém pásmu, úžasné dobrodružství na malém plácku. Tohle není velkofilm. Tohle je jen film, ve kterém je kousek srdíčka, rozumu, citu, nápaditosti a hlavně velké představivosti. Sparky je pejsek, kterého si musíte zamilovat, nebo jej alespoň mít rádi. ()

easaque

Burton se skoro po 30letech vrátil ke svému krátkometrážnímu (původně hranému) dílku a rozvedl ho. Jak nemám tyhle předělávky moc rád, tak musím uznat, že to nedopadlo tak špatně, jak jsem se bál. Děj trochu rozšířil a okořenil - jak je v současnosti zvykem - více akčními scénami. Stejně si však myslím, že původní kouzlo se vytratilo, jak se teď snažil zapůsobit na nejširší okruh diváků. Navíc mi drásala uši ta majestátní hudba, která je sice i v původním kraťasu, ale tam jsem ji bral ironicky a k těm animacím, i když dokonalým, mi to nesedlo. Výsledná známka je tedy průměrná, takže slušné 3 hvězdičky [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Beagle

V poslední třetině to trochu ztratilo tempo, ale ten slzopudný konec mě dočista rozsekal, takže za 4. Burton umí i líp, ale pořád je to poctivá a s láskou natočená pocta nejen hororům a jejich fanouškům. ()

honajz2

Nic nového pod sluncem. Navíc mi to přišlo celé strašně nudné, humor nefungoval, z postav mě nezaujala ani jedna (ale zase tu jsou ty výraznější (které jsou tak 3) a ty, které jsem v průběhu filmu poněkud ignoroval) a příběh tu je slabý, alespoň na hodinu a půl. Ten kraťas z roku 1984 asi bude lepší, protože tohle není námět na celovečerák - leda by tu byl větší děj. A ten tu není. Ale Burtonovi se opět povedla animace, to jo. 2* ()

(mOnkey)

Další Burtonův film a další spolupráce s Disneyem, to nevěstí nic dobrého, říkal jsem si ještě před časem. Hlavouni měli naštěstí dostatek rozumu, takže nejen, že je film černobílý, on je i natočený metodou stop motion. Představoval jsem si, jak by snímek zazdil barevný formát a klasická animace a nebyla to věru příjemná představa (viz úděsný Hotel Transylvánie, který má ovšem i jiné, mnohem závažnější problémy) - ani jedno z toho se naštěstí nekoná. Přesto se dá říct, že jeho největší slabinou jsou dvě jména, která by v minulosti vzbuzovala u fanoušků maximální očekávání - Burton a Elfman. Oba se totiž nepěkně vykrádají, ale zatímco první z pánů přináší několik svěžích nápadů, ten druhý za pomoci Ctrl+C a Ctrl+V kopíruje a jen lehce obměňuje své dřívější slavné motivy, zejména ze Střihorukého Edwarda. Burton zase zkopíroval vzhled hlavní mužské postavy z Mrtvé nevěsty a plácnul ji do svého nejnovějšího filmu. Ale vzhledem k tomu, že se obě postavy jmenují Victor, tak nevím, jestli tím Burton nějak nepříliš sofistikovaně pomrkává na fanoušky svého dřívějšího filmu, ohlíží se za svou dosavadní kariérou či se jen prachsprostě vykrádá. Ostatně problém určit, která z možností je ta správná, mám u jeho posledních čtyř filmů. Ale abych přešel k tomu příjemnějšímu; Frankenweenie vzdává krásně poctu tomu, co má Burton tak rád - hororům. Objevují se tu postavy, které ať už jménem nebo svým vzhledem odkazují například k Vincentu Priceovi, Edgaru Allanu Poeovi, Frankensteinovu monstru, jeho nevěstě a dojde dokonce na hraného Christophera Lee coby hraběte Drákulu. Burton dokonce zašel tak daleko, že se citace stává dějištěm příběhu - když jsem na kopci za městem zahlédl mlýn, hned mi bylo jasné, že právě tam se bude odehrávat velké finále (// A jó vlastně, tak končila i verze ze čtyřiaosmdesátého, ke cti mi budiž přičteno, že jsem si na to během sledování vůbec nevzpomněl). Před filmem samozřejmě vyvstávala otázka, jak bude vypadat scénář, protože bylo zřejmé, že pouhé zremakeování původního filmu celovečerní stopáž neudělá. Zdejší svět tak tvůrci zabydleli množstvím nových postav, jež jsou tu více, tu méně zábavné či zajímavé a rovněž příběh nabobtnal a oživlé zvířátko tak nechce pouze Victor, ale i jeho spolužáci. Vznikla tak poměrně vydařená variace na Frankenweenieho z roku 1984, ve které se v jednu chvíli mísí zamlžená viktoriánská atmosféra s japonským kaidžú filmem, aniž by výsledek působil jako pěst na oko. Rovněž anglický dabing se vydařil, takže má poslední výtka směřuje ke Sparkymu, který vypadá oproti původnímu bulteriérovi poněkud chcíple. 75% ()

M.i.k.e

klasický Burton se vším všudy - vizuálně vynikající s výbornou hudbou Dannyho Elfmana,ale jako by tomu celému něco chybělo.Je hodně vidět,že je Frankenweenie recyklovaným krátkým filmem a i přes solidní stopáž občas nudí a postrádá kouzlo třebas Mrtvé nevěsty,nebo jiných mistrových kousků.Rámcově tedy zklamaní a kousek o kterém divák za hodinu nebude vědět,že viděl...60% ()

Nifgai

Hrozně jsem se na tenhle počin těšila. Byla jsem však trošku zklamaná, čekala jsem více. Mám Burtona ráda a je v tomhle rozhodně poznat, ale uznávám, že to umí i lépe. ()

rakovnik

Burtonova variace na Frankensteina, Střihorukého Edwarda a tak podobně. Vizuálně krásný, příběhově však již ohraný doják, tentokrát opravdu pro děti. Díky Timu Burtonovi bude zbožňovat i mrtvolku a v očekávaném finále zatlačíte slzu dojetí. Povedený krásný film, ale obsahově nepřináší vůbec nic nového. ()

MrPierc

Citově kouzelný snímek o mrtvém pejskovi a jeho pánovi Victorovi. Tim Burton se věnuje neutuchající lásce k naším zvířecím mazlíčkům až za hrob a za to mu patří velký dík. Citlivě vypráví o nepříjemném odchodu zvířat z našeho života i když je máme tak rádi. Celý snímek je černobílý a nese se v duchu Frankensteina z roku 1931. Jejich učitel je ztělesněním herce Vincenta Price, jeden spolužák vypadá jako Boris Karloff. Všude se míhají karikaturní postavy, ale nejlepší je pejsek Spark - je plný elánu a nehodlá se vzdát v životě ani po smrti. Možná animák nedosahuje v animaci dnešních Pixar hitů, ale má svůj styl, kouzlo a dosti zpříma kouká na problematiku smrti. Krásné a citlivé melodie během příběhu! ()

nick003

Po Rebelce další kreslenej film, který jsem nedokoukal. Tady to asi bylo způsobeno naprosto odpudivým hávem. Vyloženě ošklivé postavy. ()

Caym

Tim Burton strčil prsty do zásuvky a probudil se se svítícíma očima! Chtěla jsem říct: "děti, tohle doma nezkoušejte", ale pak mi došlo, že to samé bych asi mohla říct i rodičům, a pak jsem se najednou přistihla, jak si říkám, že na tom vlastně nevidím nic až tak špatného... vtipné a bez obalu, morbidní za hranice krásy, morbidní za hranice naší konzerva-společnosti, ve které jsou správně posekané trávníky a učitelé bez jiskry zápalu tím pravým. Sice nám to po zábavě s rybičkou trochu umírá, ale všechno se dá nahodit zpátky, stačí pár blesků a nějaká ta mrtvá duše (a titulkový song se strange love vás ujistí o tom, že je naprosto normální chtít jít vykopat vlastního mrtvého mazlíčka ze zahrádky) [dobře, možná to není až tak normální. ale - co že je normální?] ()

enjoi

Frankenweenie je... divný. Ostatně jako asi všechny Burtonovi filmy. Tentokrát mě ale příběh tolik nevzal jako např. u Mrtvé nevěsty. Po technické stránce ovšem nelze filmu nic vytknout, loutky jsou opravdu velmi vydařené. 60 % ()

Azrael515

Nechápem ako može byť tá samá vec u jedneho filmu mínusom, a u druhého sa nad tým samým mávne rukou. Ak boli Burtonové predchádzajúce filmy známkou jeho invenčnej vyčerpanosti, tento film by mal byť vnímaný ako "oslava" jeho invenčnej vyčerpanosti. Z nejakého dovodu to neplatí. Alebo sa samotným očakávaním argumentu jeho váha znižuje? Spať ku fimu. Všetky pridané motívy oproti povodnému filmu mi pripadajú výplnkové a samoúčelné. Či už sa chcel autor postažovať že ho rodičia nutili do športu, alebo mať vo filme viac odkazov na klasické monstra Universalu, je to vata. Čakal som že sa rozvinú vztahy medzi povodnými charaktermi, dočkal som sa prídavku niekoľkých karikatúr. Jedinú prídavnú hodnotu pre mňa predstavuje technické spracovanie. Inak fail. ()

dubinak

Po dlouhé době se Burton vyšvihnul zase o něco výše a po Sweeneym Toddovi přichází jeho naštěstí méně kýčovité a strašně kouzelné dílo, konkrétně animované, které mělo alespoň u mě obrovský úspěch. Jsem moc ráda, že Burton zkusil po dlouhé době černobílý filtr a tím pádem udělal svoji pohádku o životě a smrti lákavější a ponurejší. Největším plusem jsou zde naprosto vtipné postavy a miloučký pejsek v hlavní roli. Ani jsem nedoufala, že se tak kvalitně pobavím a určitě si ji pustím ještě nejméně jednou. ()

C0r0ner

Od Mrtvé nevěsty to tedy s Burtonem nebyla žádná sláva. Pak ale přišel rok 2012 a návrat ke kořenům, který se podle mě povedl náramně. Úžasná animace připomínající dávné časy, parádní atmosféra duchařského filmu a kupodivu taky silné emoce, což nakonec rozhodlo o plném hodnocení. Pro Burtonovy fanoušky povinnost. 90% ()

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů