Veřejní nepřátelé

USA / Japonsko, 2009, 140 min

Film začíná v roce 1933, kdy se po odpykání 9letého trestu dostává John Dillinger na svobodu. Má obrovské sympatie veřejnosti, navzdory tomu, že páchá ty největší zločiny. Podle státních institucí vykrádal banky. Podle lidí trestal ty, kteří zavinili hospodářskou krizi. Dillinger spolu s Johnem "Zrzkem" Hamiltonem a dalšími kumpány přepadával banky za denního světla. Během loupeží zásadně nebral peníze chudým občanům, dokonce i k rukojmím, které využíval k bezpečnému útěku z místa činu, se choval vždy zdvořile. Mezitím se Dillinger vrací do Chicaga, kde potkává napůl Francouzku, napůl Indiánku Billie, do které se zamiluje. Elegantní gangster je mistrem úniků před spravedlností, a proto se policejní prezident J. Edgar Hoover rozhodne založit úřad zaměřený na potírání nebezpečných zločinců (pozdější FBI). Na tento případ nasazuje jednoho ze svých nejlepších mužů, agenta Melvina Purvise, který se po Dillingerových stopách vydává se zuřivou zarputilostí a jejich stále napínavější hra kočky s myší vyvrcholí v legendárním strhujícím zúčtování. (TV Nova)

superzurda

Veřejní nepřátelé mě moc nenadchli. Musel jsem to sledovat natřikrát a stejně to nebylo lehké dokoukat. Nejvíc mi vadilo, že Dilinger měl údajně sympatie celého národa, ovšem Johny Depp, co by legendární lupič ve mně tyto pocity náklonosti neprobudil. Dilinger mi byl ukradenej a jen jsem čekal, kdy ho konečně odprásknou. ()

Pateyl

Ze začátku mě to teda dost nudilo, ale pak se to rozjelo a o akci nebylo nouze. Johny Depp se tam hodil, Bale už ani moc ne. Co se týče kamery, nevím, s čím mají všichni problém, i když ze začátku mi taky neseděla. ()

SelfishMan

Skvělí herci Depp a Bale, mě osobně blízký a zajímavý příběh z ne příliš vzdálené historie...ale dohromady to působí jaksi mizerně a v některých scénách lacině (hlavně ta kamera), nudně. Film mě absolutně nepohltil, pořád jsem se cítil být absolutně mimo všechno to co probíhalo na plátně, chvílemi jsem víc sledoval hodinky než film... i přesto, že příběh by nudný být neměl není tak tohle nuda byla ukrutná a zdlouhavá. 60% ()

kestrel

Tento snímok by mali ukazovať vo filmových školách ako príklad toho, čomu presne sa majú nádejní filmári vyhnúť, pokiaľ chcú, aby ich výsledný produkt za niečo stál. V prvom rade - strih. Absolútna katastrofa. Každá scéna, každý záber, dialóg alebo situácia trvá približne dvakrát tak dlho, než by bolo efektívne alebo žiaduce. Alebo by nerozčuľovalo publikum. Zvuk a kamera - neviem, či to bolo verziou, ktorú som videla (film som pozerala na Blue Ray), ale v HD kvalite film vyzeral, že bol natočený na malú, ručnú dovolenkovú kameru, a aj to nie veľmi kvalitnú. Tras kamery napodobňujúci reálny tras kamery funguje v moderných filmoch žánru "mockumentary" alebo falošného dokumentu, kde je účelom tvorcov, aby divák uveril, že sa díva na nájdený záznam nejakého nešťastníka. V dobových záležitostiach, akými sú napríklad, neviem, filmy, ktorých dej sa odohráva v 30. rokoch 20. storočia, nemá tento efekt čo robiť. Zvuk bol strašný a neuveriteľne disproporčný, v akčnejších scénach som ho musela sťahovať, aby si susedia nemysleli, že u mňa našli drogový brloh a policajti na mňa robia raziu, u všetkých ostatných som ho musela dvíhať, aby som počula jediného slova. Keď už sme pritom, na Christiana Balea, jedného z mojich najobľúbenejších hercov, mi prišlo skoro bolestné pozerať. Chápem že jedným z dnes vyhýnajúcich charackterových hercov, ale pre boha živého, prečo mu niekto nepovedal, že jeho prízvuk tu znie absurdne? Dialógy sú strašné, scenár je napísaný mizerne, Marion Cotillard mohla byť nahradená umakartovou doskou, jediné, čo ako - tak za niečo stojí je akcia, ale aj to len vtedy, pokiaľ nie je točená kameramanom, ktorého v tej chvíli s najväčšou pravdepodobnosťou popadol epileptický záchvat alebo sa neťahá dosť dlho na to, aby ste počas nej stihli zájsť do obchodu, vychodiť školu, oženiť sa a spraviť veľmi decentnú kariéru. Dve hviezdičky dávam len preto, lebo Johnny Depp and Christian Bale, a aj tak mi dívať sa na nich v takomto odpade pôsobí bolesť. Pokiaľ chcete vidieť dobrý film odohrávajúci sa v 30. rokoch, pozrite si niečo iné. Čokoľvek iné. ()

dthwinter

Pokud se více jak dobrou polovinu filmu příšerně nudím, a tu druhou polovinu mě budí jen zvuky Thompsonů a Winchestrovek, tak nemůžu hodnotit lépe. Tady nefunguje takřka vůbec nic - film nevtáhne do atmosféry, děj prakticky neexistuje, roztřepaná digitální kamera tady akorát ruší, a tak dál, a tak dál. Kostýmy, výprava, pár dialogů - to je sice všechno pěkné, ale pokud to zasadím do rámce stočtyřicetiminutové nudy, tak to úplně zaniká. Měl jsem velká očekávání, ale bohužel. 35% ()

rokone

viděl jsem to před 2 lety a nic si nepamatuju,takže nic moc,protože ty dobré co jsem viděl před 2O si pamatuju dodnes ()

MrLinhy

První hodina mě vůbec nezaujala a úplně jsme usínal, druhá byla výborná, akční a napínavá. Depp mi v té roli vůbec neseděl 70 % ()

fckrgnls

Mann zde vybírá “žurnalistický způsob” natáčení. Volí ruční digitální kameru, která dle mého názory vypadá velmi “nefilmově” je to nejspíš dáno volením vyšší hloubky ostrosti. Také digitální kamera v dobové gangsterce je neočekávaná. Dialogy jsou podle mě zbytečně vykonstruované a působí na mě trochu uměle. Mann se ve všech svých filmech vyhýbá flashbackům a flashforwardům ani Public enemies nejsou vyjímkou. Konceptem střihu je snaha aby byl záběr tak dlouhý, jak ho postava vnímá. To vytváří zajímavý celkový pohled. ()

sokor3

Kvalita tohoto filmu je opravdu vysoká, jelikož zde nechybí pěkná dobová auta, nádherné obleky, krásné ženy, rychlé zbraně a tvrdí gangsteři. Příběh je opravdu skvěle vyprávěn a má tu správnou mírně ponurou atmosféru, k terá se k podobným tématům hodí. Občas byl film trochu zdlouhavý, ale to opravdu jen chvílemi, to se však dá odpustit, jelikož zde převažovaly momenty u kterých jsem napjatě čekal, jak to dopadne. Nadmíru jsem se bavil a s čistým srdcem doporučuji každému, kdo se rád podívá na gangsterku z 20. století. ()

Scaevola

Kvalitně zpracovaná gangsterka bohužel zcela pomíjí hlavní aspekt, na kterém by se mohla odlišit od ostatních filmů s podobnou tématikou. Motiv "Robina Hooda 30. let" se totiž omezuje pouze na několik frází a blesků fotoaparátů. Taktéž J. Depp, byť civilní a přiléhavý do své role, zaostává za výkonem chladného Ch. Balea. ()

Maiken Algren

Slabo zládnutý a nevýrazný pokus, úplne podivná kamera, obohraný príbeh. Film skončil pred minútou s mne je už teraz Dillinger úplne ukradnutý, aj keď vlastne, keď tak rozmýšľam, mi bol ukradnutý v podstate celú dobu. ()

Taarg

V Mannově pojetí je Dillinger takový jednodušší hoch, kterému se povedlo několik akcí. Proti němu stojí charismatický vyšetřovatel, který je líčený v zásadě pozitivněji než samotný hlavní hrdina. Z filmu si nejpíš neodnesete žádné ponaučení, protože tam prostě není. Po shlédnutí budete mít dojem, že jste si dvě a půl hodiny četli wikipedii, abyste na konci zjistili, že vás téma zas tolik nezajímalo. Největší problém filmu je asi stopáž, která by se klidně mohla o 20 minut zkrátit.... ()

Rian_witcher

Filmu neprospělo, že se snažil zachytit pohled obou stran. Celkové vyznění není ani romantické, ani dokumentární, ani akční. Děj plyne a člověk se nedokáže ztotožnit s žádnou z postav. Johny Depp nedokázal postavě dát vůbec nic a Christian Bale měl příliš málo prostoru na větší hraní. Hereckým výkonem nakonec nejvíc zaujal na straně policie Stephen Lang a na straně gangsterů Jason Clarke. ()

v.indruchova

Krásná hudba a atmosféra těchto let zmáknutá. Johny výborný herecký výkon ( a kdy nebyl že?) Ja nevim jak vy, ale mě přišlo, že tam v pár záběrech byla moderní šalina (tramvaj). Musím říci, že ta moderní kamera byla otřesná. Jak když to kámoš natáčí zruky. Myslím, že na tento film je nutnost se podívat v původním znění, bez toho vás to tak nevtáhne do děje. Na mě je ten film zdlouhavý. Samá čuprovní přestřelka, ten borec a jeho parta se hold s ničím nemažou, ale čekám od toho filmu pořád víc, ono to nepřišlo. Říkala jsem si něco se teď skvělýho stane a to mě odrovná. Tam kde není nic ani smrt nebere. Nebylo tam nic, ale smrt na lupa přišla i na všechny kumpány a hafec policajtů. Ten konec nebyl zrovna pěkný, ale jestli je to dle skutečné události? Jako vždy zlo bylo potrestáno. Souhlasné komentáře: Cival. Celkové hodnocení : Nuda. Tolik hvězdiček je za Deppa a hudbu. Nemyslím si, že by to byla ztráta času, ale už se na to znova nepodívám. ()

Eeve

No musím priznať, že tento film nebol práve moja šálka kávy. Viackrát som sa pristihla pri tom, že sa nudím, a zbytočne predĺžené a pre mňa nedôležité scény som preskakovala. Svoje k tomu pridáva aj dosť brutálna dĺžka filmu, no naproti tomu kvitujem umne vybrané obsadenie a príjemný soundtrack, ktorému kraľuje Otis Taylor - Ten Million Slaves - boží to song. Depp skvelý, Marion Cotillard príjemná a taktiež výborná, samozrejme aj Bale. Drsné prestrelky hrajú prím, takisto ako hlboko vykreslené postavy a vzťahy medzi nimi. Pre mňa je to ale bohužiaľ všetko. ()

czema

Lepší už to být ani nemůže.Hodně mě to bavilo. Výsměch ruce zákoná která je svázaná do té doby než dostane rozkaz něco udělat. Líbí se mi skutečné příběhy. ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (více)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (více)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (více)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (více)