Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (více)

Potterovská fantasy sága se uzavírá, tímto dílem nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel. Vypátrání a zničení viteálů je jedinou zárukou jejich vítězství. Harryho čeká rozhodující bitva s lordem Voldemortem, která rozhodne o osudu čarodějnického světa a školy v Bradavicích. (TV Nova)

Jan.Mlynar odpad!

Víš co, Klovesi, za tohle táhněte s Yatesem oba pěkně do prdele. Ani se mi nechce věřit, že jsi dělal na prvnim až třetim dílu, protože tohle je pěkně vybředlá močovina rozlejvaná z hajzlů na Andělu. Když má člověk choutky udělat si tupej akční film, tak prosim, ale uvědoměle prasit něco, jako je tohle, to už teda zavání trollingem level "Bush a pohádka o kačence"... Třikrát pfuj a jednou blé... Možná nečíst všechny knihy, tak oukéj, tři hvězdy za světýlka, ale ne, takhle pěkně hupky do žumpy. ()

Edith17

Po druhom zhliadnutí som si povedala, že musím napísať komentár. Posledná časť Harryho Pottera bol asi najlepší záver filmovej série, aký som si mohla želať. Veľmi silnou časťou bola pre mňa Snapeova spomienka, ktorá bola tak emotívna, až ma to dojalo. Film sa od začiatku niesol v znamení temnoty, strachu, emotívnosti a napätia, ktoré sa vo mne viac a viac stupňovalo. Konečne som sa dočkala aj toho, že Ron a Hermiona sa dali dokopy :) Nakoniec len toľko, že Harry Potter mi bude chýbať. ()

Wyrdas

Už se ani nesnažím vytýkat rozdíly mezi knihou a filmem. Spousta lidí řekne, že se do filmu všechno nevejde. Tak proč ale tolik scén oproti knížce přidávají? Přidají co tam být nemá a odeberou to, bez čeho se děj de facto nedá správně převyprávět a další scény upraví - jak jinak, než k horšímu. Oproti předchozímu dílu, který byl jednoznačně nejhorší ze všech je to sice posun kupředu, ale jen díky trikům a efektům. Naprosto znehodnocený souboj mezi S. Snapem a M. McGonagallovou předčil snad už jen totálně odfláknutý souboj mezi M. Weasleyovou a B. Lestrangeovou. Film mohl být zakončen epickou bitvou a místo toho jsme viděli šarvátku, která nebyla v ničem dotažená alespoň do poloviny, natož až do konec. Jediné co opravdu stálo za to byly scény s povoláním armády soch a bariéra nad Bradavicemi následovaná jejím zničení. Scénu v Gringottově bance naprosto pohřbila Hermiona, když zábradlí zničila zmenšovacím kouzlem a pro jistotu tím samým zmenšovacím kouzlem při útěku "práskla" draka. Ve své podstatě vše bylo předvídatelné, film ničím nepřekvapil. Dokonce i ta kouzla byla zase odfláknutá. Tolik možností, kombinací a výsledek opět nula k nule. Hlavní postavy nám umírají a divák se to dozví jako hotovou věc. Žádný záběr na souboj, nic. Cukrovku jsem málem dostal při sledování Nevilleho výlevu, emotivně to mohlo působit snad jen na sdružení žen s trvalým PMS. Nádherně se také daly zfilmovat Snapeovy vzpomínky, ale tento pokus skončil neemotivními útržky čehosi necelistvého. A co březová hůlka? Když pominu, že Harry je největší idiot na světě (za to ale film nemůže), protože s vlastnictvím bezové hůlky, kamenem vzkříšení a neviditelného pláště by se stal pánem smrti.. a on kámen ztratí, hůlku zlomí.. ale k věci. Zničení relikvie smrti by mělo doprovázet nějaké finále.. setkání se smrtí, nějaké efekt.. nebo alespoň pár jiskřiček.. ne, nestalo se nic. A k naprostému konci, čili do budoucna o 19 roků.. mohli si maskéři dát alespoň trošku práce s tím, že naši "hrdinové" budou vypadat dospěle a ne jako když se probudí o tři dny později po velkém flámu. Nerad bych film hodnotil na základě zprzněného příběhu, nepovedených triků a velké reklamy těžící z předchozích dílů a očekávání. Tento film si ale reálně nezaslouží víc než dvě hvězdy a i to jen s hodně přimhouřenýma očima - dám mu ale tři. A to jen proto, že se konečně jednalo o poslední díl tohoto potratu. Velká knižní předloha (i když vzniklá vyrabováním a znásilněním podobných děl) byla odměněná zfilmováním, kde jediné čím si divák mohl být jistý byla vidina studia po zisku. How. ()

wiix

Po celej potterovskej ságe môžem so slzami v očiach dodať, že absolútny morálny výťaz, hrdina a "hlavná postava" bol pre mňa Snape, pretože jedine on dokázal kvôli nekonečnej láske k Lilly hrať na dve nebezpečné strany a dopomôcť Potterovi k víťazstvu nad zlom. Avšak tieto dojmy z knihy a príbehu neboli celkom dobre pretavené do filmu, čo je mi trochu ľúto, vzhľadom na to, ako všeljak by sa to dalo dotiahnuť do dokonalého finále. ()

ZnalecH

Na konec jsem se těšil nejvíce, přestože mě trochu rozzlobilo, jak to rozdělili na dvě části, i když to nakonec znamenalo více scén, které by se do jednoho filmu nevešly. Nejvíce se mi líbila finální scéna. ()

Zikus

Impozantní zakončení celé série. Klaním se paní Rowlingové, režisérům, hercům a dalším, že vytvořili tak fantastické, kouzelné a promyšlené osmidílné veledílo. Celá série je absolutní skvost. Taky musím pochválit perfektní český dabing ve všech dílech, který film zvedá ještě o laťku výš. PS: Všech osm dílů jsem viděl v poměrně krátké době a za tu dobu jsem se zamiloval do Hermiony a zatoužil jsem žít v kouzelnickém světě, ne ve světě mudlů. ()

vodnicka

Od posledního povedeného dílu, který v mých očích představuje čtvrtý film, jsem už žádná velká očekávání neměla. Od dílu číslo pět to šlo k nule velmi rychle. Všechna má zklamání, jež plynula zejména z opomíjení knižních předloh, vygradovala v samotném závěru Bitvy o Bradavice. Na mě to působilo asi tak jako rudý hadr na býka.. ()

Sweat55

Je to horší než tři předchozí Yatesovy Potterové, ale i tak nemůžu jít pod těch pět. Celou dobu jsem se hodně bavil. Velmi povedená byla bitva o Bradavice, plná velkých, ale i velmi dojemných momentů. Navíc skvělé finále, u kterého se mi chtělo uronit slzu. To všechno by bylo za 4*, nebýt opět výborného Rickmana a twistu kolem něj. Geniální zakončení celkem utahané série. ()

holub109

Famózní zakončení jedné kvalitní fantasy série, souboje a celkový rozvoj postav spolu s famózním flashbakem v Brumbálově myslánce jsou hlavní plus celého dílu, bojové scénky a celá bitva o Bradavice jsou skvěle provedeny, stejně jako hudba a všechny efekty počínaje drakem, skřety a vše doplněno o lorda Voldemorta a jeho smrtijedy 95% ()

Jolee

Harry Potter je moje dětství. Začala jsem ho číst přesně na mé jedenácté narozeniny, takže jsem se s celým příběhem dokonale ztotožnila. I když ve filmu chybí některé pasáže z knihy, tak se velmi povedl a nese úžasnou symbolickou hodnotu. Dobro nad zlem vždycky zvítězí, ať chcete nebo ne. "Is it all real or is it just happening inside my head?" "Of course it is happening inside your head, Harry. But why should that mean it is not real?" ()

GTS_PUNK

Po nezáživnom a príbehovo takmer prázdnom prvom dieli poslednej časti o čarodejníkovi Harrym Potterovi (Daniel Radcliffe) režisér David Yates prináša divákovi posledné nazretie do tohto magického univerza, ktorému knižne vdýchla život J. K. Rowling. Nad celým čarodejníckym svetom sú zatiahnuté mračná a je iba otázkou času, kedy dôjdu k priamemu stretu dobra so zlom. Harry stále pátra po zvyšných Horcruxoch, ktorých zničením oslabí Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Temný pán medzitým so svojou armádou nasledovníkov prichádza na školu Hogwarts, kde sa všetko rozhodne. Čarodejnícky svet prežíva vskutku temné časy, ktoré sa však onedlho skončia. A spolu s nimi sa skončí aj celá jedna sága, ktorá si podmanila čitateľov a divákov po celom svete. Aký je teda jej záver? Jednoducho by sa dal zhodnotiť po všetkých stránkach ako priemerný. V žiadnom smere výraznejším spôsobom neexceluje, ale zároveň šikovným spôsobom uzatvára kruh všetkých dejových súvislostí, charakterov a všetkého ostatného, čo sa s tou ságou spája. Príbeh sa zameriava na dve hlavné roviny - na hľadanie Horcruxov, ktoré je, ba priam až musí byť oveľa rýchlejšie, než v predchádzajúcej časti, a takisto na finálny súboj Lorda Voldemorta a jeho stúpencov proti tým, ktorí stoja za Harrym Potterom. Obe tieto roviny, hoci sú dejovo možno najpodstatnejšie v rámci celej ságy, nepresahujú svojou kvalitou hranicu priemernosti. Na príbehu je najzaujímavejšia a najemotívnejšia pravdepodobne pasáž, ktorá vysvetľuje konanie, pohnútky, ale aj minulosť profesora Severusa Snapea (Alan Rickman). Tu možno bez najmenších pochýb povedať, že sa jedná o jeden z najsilnejších, ak nie vôbec najsilnejší moment ságy vôbec. Ak pre niektorého z divákov dosahuje Snape charakterový vrchol v šiestej časti, v tomto prípade ho prekvapí ešte viac. J. K. Rowling si ohľadom jeho postavy skutočne zaslúži veľkú pochvalu, pretože jeho postupný charakterový vývoj naprieč jednotlivými časťami je radosť sledovať. A zakončenie v tejto časti je dokonalou čerešničkou na torte, ktorá dostane každého jedného diváka. Dalo by sa povedať, že to, na čom tento film stavia bloky svojho úspechu, nie je ani tak jeho priemerný príbeh, ale práve postavy. Okrem profesora Snapea totižto dostáva dostatočný priestor aj Ralph Fiennes ako Lord Voldemort, ale čiastočne aj vracia aj Michael Gambon ako Dumbledore. Za povšimnutie rozhodne stojí aj malá-veľká rola Toma Feltona v roli Draca Malfoya, ktorý síce nedostáva vo filme príliš veľa priestoru, ale tých pár chvíľ, kedy ho vidno, hovorí samo za seba. Tradične dobre sú spracované aj počítačové CGI efekty. Tie vynikajú najviac pri masívnych bojových scénach, kedy pôsobia vskutku impozantným dojmom. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 je na jednu stranu, povedzme si to úprimne, kvalitatívne priemerným fantasy snímkom. Na druhú stranu, ak sa naň pozrieme ako na ukončenie jednej veľkolepej filmovej ságy, ponúka divákovi pomerne emocionálny záver, ktorý najviac ocenia zanietení fanúšikovia, alebo tí, ktorí so ságou priamo vyrastali. Sila a kvalita postáv tu niekoľkonásobne prevyšuje kvalitu príbehu, ktorým sa uzatvára jedna kapitola života v čarodejníckom svete, tak aj jedna nadpriemerne úspešná a miliónmi milovaná sága o "chlapcovi, ktorý prežil". () (méně) (více)

balcazar

V poslednej časti kultovej ságy som očakával niečo veľkolepé, a to sa mi aj dostalo. Záverečný dielik potterovskej skladačky bol vojna. Od začiatku nadupaná hudba, obrovské napätie a dráma, pri ktorej som tŕpol, čo sa stane v ďalšej scéne a búšilo mi srdce. Možno to pre niektorých znie divne, ale za moment filmu nepovažujem zabitie Voldemorta, ale vysvetlenie/kompletné odhalenie Snapovho príbehu, po ktorom sa mi začali objavovať pred očami hajlajty z predošlých častí a ešte aj pár dní po pozretí filmu nad ním rozmýšľam. Pred tým fakt klobúk dole. Síce som sa bál, že filmu postupne dôjde dych, ale nakoniec dokázal vytiahnuť zopár tromfov, ktorým to v nastolenom tempe dotiahol do konca. ()

bearmeedek

Poslední díl zachránil rozčarování ze své první části. Všechno se pěkně rozjelo po staru a děti, které dokončily základní školní docházku, se nebojí ani zabíjet. Závěr ne bombastický, ale slušný. ()

rublik05

Velkolepé finále, které snad ani nemohlo dopadnout lépe. Od začátku je to jedna zajímavá událost za druhou, akcí se tentokrát vůbec nešetří, hluchá místa prakticky neexistují, nádherná podívaná. Filmařsky snímku nemám co vytknout, kamera, výprava, prostředí, efekty, vše je na té nejvyšší možné úrovni. Herci jako vždy senzační, až mi na konci bylo líto, že už to všechno vlastně končí a dalšího dobrodružství Harryho, Rona a Hermiony se už asi nikdy nedočkáme. Druhá část Relikviím smrti značně napravila reputaci po nepříliš povedené části první, za což jsem moc rád a děkuji za tak fenomenální zakončení. Smekám. 9/10. ()

Hellknight12

S posledným filmom som na rozpakoch, pretože buď nemal vôbec vzniknúť alebo stačilo, že to čo sa tu deje pridajú k predchádzajúcemu filmu a predchádzajúci film by mal namiesto 140 min, 200 min. Príde mi to ako umelé naťahovanie. Každopádne film je skvelý a zase sa drží predlohy a pekne začína, tam kde predchádzajúci film skončil. Moja najobľúbenejšia scéna sú Snapeove spomienky. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Nix

No a tady máme konec. Konec dobrý, všechno dobré. Naprosto nejlepší vyvrcholení, jasně dalo by se tam asi spoustu věcí upravit, ale i tak jsem naprosto spokojen. Bitva je super, Voldemort v podání Ralpha je prostě démonický, ten jeho výkon naprosto hltám. A máme tu i klasický americký happy end jako dycky. Ale proč ne, takovej konec snesu. Ale jinak je díl zase drsnej a to se mi líbí. A abych to nějak shrnul, tak ságu Harryho mám fakt rád, protože je to takové jiný fantasy, které zatím ale nemá v tomto žánru konkurence v takovém zaměření a podobný příběh, tak dokonale napsaný, budete horko těžce shánět. Rowlingová napsala něco, co navždy změnilo směr fantasy, tohle totiž vymyslet, do dneška jsem nepochopil, jak se jí to povedlo. A jedna z mála sérií, kterou jsem si musel i přečíst a pokud filmy máte rádi, rozhodně knihy doporučuju ještě víc než filmy. Ale pokud vám stačí filmy, určitě si doplňte vzdělání, tohle stojí za to vidět. ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (více)