Columbo: Vražda na předpis (TV film)

Prescription: Murder

Columbo: Prescription Murder

(neoficiální název)

Columbo: Vražda na predpis

Krimi / Drama

USA, 1968, 99 min

Pokiaľ mi pamäť siaha, som Columbom nedotknutý, tak prečo nezačať úplným začiatkom, týmto pilotom. Vražda je tu na úrovni, je to promyslený intelektuální projekt. Bol som sice ukrátený hľadania a hádania vraha, ale zase sú tu neobvyklé veci ako psychický rozbor nielen vraha, ale aj Columba. Aj by to mohlo byť za päť hviezd pred pár desaťročiami, ale očakával som presne tie kroky ktoré nastali, kriminálka by predvídateľná byť nemala. Ibaže by to bolo tým, že som to predsa niekedy veľmi davno videl a usídlilo sa mi to v podvedomí. –––– Poručíku, poslední týden mi pokládáte poněkud nesmyslné otázky. A už mě začínají velmi unavovat. –––– Já nevím, ale se mnou je asi něco v nepořádku. Já nějak otravuju lidi, zdá se, že jsou ze mně nervózní. Možná mi řeknete, proč. Moje žena říkala, že by se na to měl někdo podívat. –––– Není tady zakázané kouřit, že ne?(16.3.2017)

Po novém shlédnutí a to s originálním zvukem musím uznat, že jsem tuhle detektivku zatím dost podceňoval. Herecké výkony jsou skvostné, příběh běží jak na drátkách, skvělý je střih i zvuk. Columbo není tak komický jako jindy, chybí mu všechny ty později tak oblíbené atributy "roztomilého poplety", má uhrančivý pohled a svým trochu nevýrazným a lehce skřehotavým hlasem se naprosto neúprosně ptá, všímá si každé drobnost, sleduje reakce lidí kolem něj... Naprostá herecká fantasie... Celkový dojem: 80% PS: Ta báječná vila, ve které žije Katherine Justice coby Joan Hudson skutečně existuje. Tvůrci ji sice vybavili značně ohavným mobiliářem který k té úžasné lehké stavbě ze skla a oceli ani trochu nepasuje, ale přesto je dobře poznat, že se jedná o slavný "Case Study House No. 22" od Pierra Koeniga. Opravdu stojí v Los Angeles respektive v kopcích vysoko nad ním: http://www.greatbuildings.com/buildings/Case_Study_House_22.html(23.8.2010)

...a zrodila se legenda...Úplně prvnímu snímku, ve kterém se objevil snad nejkultovnější a nejznámější detektiv moderní doby poručík LAPD Columbo, udělím po chvilce rozmyslu plný počet hvězdiček. Důvody? Strašně mě bavil. :) Čím? Především tím, že je tu poněkud jiný než v ostatních epizodách o pár let mladšího seriálu. Neskutečně mu to tu sluší díky krátkému sestřihu, baloňáku, který ještě září novotou, poručík jej nejčastěji nosí přes ruku a obléká ho pouze výjimečně. Také ale díky tomu, že zde Columbo víc projevuje svůj italský temperament a nebojí se upustit od úslužnosti a zvýšit hlas, popřípadě také poměrně drsně pohrozit ("Půjdu po vás. Ještě je tu zítřek a další den."). Samotný případ je zajímavý, vražda dobře promyšlená a vrah je velmi inteligentní a nedělající chyby. Dokonce svého vyšetřovatele odhadne se vším všudy. Jste inteligentní člověk, Columbo, ale skrýváte to. Předstíráte, že jste někým jiným. Proč? Kvůli vašemu vzhledu? Myslíte si, že se vzhledem a vystupováním nevystačíte. A tak ze slabiny děláte výhodu. Vy lidi překvapujete. Podceňují vás a na tom je nachytáte.(16.9.2011)

Někdy mě baví, být jako Columbo a odhalit nesmyslnou věc. Jsou tam téměř vždy. Psychiatr Ray odchází z ordinace a před ní čeká neodbytný Columbo. Vnutí se do ordinace s tím, že by byl rád, kdyby mohl chodit na sezení, aby se zbavil obsese věčného podezřívání. Doktor mu nabídne drink a odhalí utajený bar za knihovnou. Připraví dvě whisky a ve stříbrném kyblíku má kostky ledu, které rukou hodí do sklenek. Jak by tam mohly být kostky ledu? V knihovně? V kanceláři v Kalifornii?(9.8.2018)

První Columbo sice ještě nemá svůj typický uválený baloňák, ale válí na jedničku. I když je v tomto prvním ze dvou pilotních filmů ještě docela ostrý, je přesto souičasně i tak dokonale a neodolatelně otravný, že bych se mu snad rovnou u obrazovky přiznal k vraždě sám. Jako poctivý divák, který se jeho "eh, málem bych zapomněl.." bát nemusí, si proto vyloženě užívám způsob jak svými roztržitými otázkami přivádí k šílenství ty zpovykané prachaté vrahy přesvědčené o své neomylnosti a nepolapitelnosti. Dokonce i psychology, kteří mají tyhle manipulace v malíku.(12.6.2016)

• Gene Barry

• - Producenti chceli do postavy Colomba pôvodne obsadiť speváka Binga Crosbyho. (Raccoon.city)

• - Ve filmu se objeví slavný Case Study House No. 22 od Pierra Koeniga. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších architektonických realizací šedesátých let 20. století a opravdu stojí v Los Angeles, respektive v kopcích vysoko nad ním. (Šandík)

• - Známy detektívov pokrčený plášť údajne pochádzal priamo zo šatníka Petera Falka (Columbo). (Raccoon.city)