Columbo: Vražda na předpis

(TV film)
  • USA Prescription: Murder (více)

Psychiatr Ray Flemming je deset let ženatý, avšak prožívá vášnivý vztah s herečkou Joan Hudsonovou, která je zároveň jeho pacientkou. S její pomocí připraví rafinovanou vraždu své ženy Carol. Zároveň si zajistí dokonalé alibi. Nepočítá ovšem s vtíravým a zdánlivě nedůvtipným policejním vyšetřovatelem Columbem. Poručík v odrbaném oblečení si všímá různých detailů a neustále dotírá s doplňujícími otázkami. Podle všeho od začátku dobře ví, jak se události seběhly. Otázka je, jak pachatele usvědčí...

Americký televizní film z roku 1968 byl prvním dílem, ve kterém se objevil proslulý losangeleský detektiv v podání Petera Falka a také základní model příběhu, v němž diváci od začátku znají vraha, jeho motivaci, provedení zločinu i pečlivě vytvořené falešné alibi. Sledují pak práci detektiva, který pochází z nižší společenské třídy než všichni „jeho" pachatelé a v jejich noblesním světě se pohybuje trochu jako slon v porcelánu. Není třeba dodávat, že podceňovaný vyšetřovatel přesto pokaždé dospěje ke kýženému řešení. Fenomenální seriál se naplno rozběhl tři roky po uvedení samostatného snímku. Nové řady pak vznikaly s přestávkami až do roku 2003, tedy přes čtyřicet let, a dnes patří mezi klasiku televizního detektivního žánru. Peter Falk zde vytvořil svou životní roli. (Česká televize)

honajz

Musím říct, že je tam hodně hluchých míst a ještě se to hledá, ale stejně je poručík Columbo skutečně zábavnou postavičkou, kterou psychiatr velmi dobře odhadne (svou inteligenci skrýváte a schválně se vydáváte za prosťáčka, abyste lidi zmátl a oni vás podcenili), ale stejně na tohoto detektiva nakonec nemá a nechá se nachytat na vlastní léčku. Mimochodem, možná do role té mladé mohli vybrat atraktivnější herečku, tahle vypadala jako chodící krabice s velkým zadkem, a ačkoliv doktorova manželka měla svůj věk, působila daleko atraktivněji. 1/69 ()

Pepinec

Kdyby se tu dala škrtnout slovní spojení pilotní díl; film nepatří do seriálu; Columbo nemá baloňák; Columbo nemá typická gesta; Columbo jak ho neznáte, a k tomu všechny spoilery, tak by tu zbyl jen obsah a můj komentář... :-D Vy, kteří jste tenhle film ještě neviděli, nevěřte všemu, co se škrábe na zeď. Jestli Vražda na předpis je nebo není pilotní díl si určitě zjistíte sami, nejste hloupí. A teď to ostatní - Columbo tu má baloňák, Columbo tu má typická gesta, Columbo tu je takový, jak ho docela dobře můžete poznat. Jistě, Columbo tu je mladý a policie LA mu zřejmě poprvé a naposledy zaplatila kadeřníka, ale pokud se tento film něčím liší od ostatních, tak především svým zpracováním. Nenapodobitelná atmosféra šedesátých let, poctivá filmařina, výborný scénář a s ním spojené skvělé scény, z nichž každá končí zajímavou či vtipnou pointou, a v neposlední řadě také řada originalit, které se samozřejmě v dalším průběhu času vypotřebovávají. Jeden by řekl, že detektivka, ve které znáte vraha od samého začátku, vás bude bavit asi jako rande s holkou, která se včera vdala a čeká mimino, ale chyba lávky - Columbo baví. Baví sebe, nás a svým způsobem určitě baví i vrahy. ()

akisha

Nejlíp tenhle díl zapůsobí, pokud se na něj mrknete až po tom, co budete mít pár Columbů nasledováno. Vidět našeho oblíbeného rozčepýřeného pomačkaného a zmatečného génia jako mladého, učesaného (!), odbaloňákovaného poldu, co klidně podrobí ženu palbě zničujících otázek nebo okřikne psychiatra slovy "Nekažte mi tady!", no prostě vidět tohohle Columba je neuvěřitelně osvěžující a zajímavé. Nehledě na to, že spousta scén je skvěle vypointovaná, nechybí napětí a inteligentní scénář i zápletka a provedení vraždy. Abych to shrnula, jsem nadšena! ()

sator

Peter Falk se dozvěděl o scénáři a o roli si jim řekl, když se ale po úspěchu filmu mělo pokračovat seriálem, do dlouhého projektu už se mu ale vůbec nechtělo. Poznávací znamenaní detektiva Columba (Peter Falk) jsou  kromě pomačkaného pláště a doutníku také vůz kabriolet Peugeot 403, vůz byl využit náhodou, protože jej zapomněl ve studiu neznámý francouzský herec a Falkovi se zalíbil. ()

Garch

Pilotní Columbo (celovečerní film, ceněný dnes jako jeden z nejlepších TV krimi v dějinách) už má v sobě úplně vše, co ho určuje a zároveň odlišuje od ostatních kriminálek. Je zbytečné vypočítávat propriety, styl nebo to, že vraha potkáme dřív, než vyšetřovatele. Přesto, trvalo celé čtyři roky, než se začal natáčet seriál (!?), který můžeme milovat i někdy nesnášet za to samé - styl nikdy nepřekvapí, ale je s bývalým andělem Peterem Falkem unikátní. ()

• Film je zařazen v USA mezi 10 nejúspěšnějších televizních snímků v historii. (sator)
  • Ve filmu se objeví slavný Case Study House No. 22 od Pierra Koeniga. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších architektonických realizací šedesátých let 20. století a opravdu stojí v Los Angeles, respektive v kopcích vysoko nad ním. (Šandík)
  • Poznávací znamenaní detektiva Columba (Peter Falk) jsou kromě pomačkaného pláště a doutníku, také vůz kabriolet Peugeot 403. Vůz byl využit náhodou, protože jej zapomněl ve studiu neznámý francouzský herec a Falkovi se zalíbil. (sator)