Columbo: Vražda na předpis (TV film)

Prescription: Murder

Columbo: Prescription Murder

(neoficiální název)

Columbo: Vražda na predpis

Krimi / Drama

USA, 1968, 99 min

Tak tohle je úplně první díl Columba! Díl, ve kterém Peter Falk ještě netušil, že se díky Columbovi nesmazatelně zapíše do dějin filmu. Vražda na předpis samotný film, který není součástí toho slavného seriálu. Není to ještě klasický Columbo, jak ho známe. Nemá své auto, baloňák, ale už zde je dotěrně otravný. A samotná epizoda je fascinující, stejně jako jsou Nina Foch (mrtvá manželka) a Katherine Justice (milenka) fascinující ve svých šatičkách. [1689. hodnocení, 67. komentář, 87%](10.7.2019)

Velmi zajímavý první díl detektiva, který si zakrátko získal obrovskou popularitu - Columbo. A že je Peter Falk na úvod v jiném hávu, než budeme později zvyklý. Nemá psa, nenosí baloňák, má nagelované vlasy, ale přece je to on. Samotný případ je skvěle vybudovaný a obsahuje pozoruhodný konec. Ten je ale také hodně kontroverzní - buď ho přijmete, a nebo ho budete považovat za scénáristovu bezmoc. Já ho přijal a Peter Falk tak stvořil, zcela jiný typ detektiva, který se stal časem slavným.(26.8.2005)

Uplne prvy Columbo a hned patri k tym najlepsim vdaka skvelej zapletke s neskutocne chladnokrvnym vrahom, ktory ma svoj plan premysleny do najmensieho detailu. Bohuzial pre neho sa slabym clankom stane jeho komplic. Samotny Columbo tu este nema vsetky svoje trademarky a zaroven je v urcitych momentoch neskutocne tvrdy, co je tiez nezvyk, ale zaroven sa mi to pacilo. Skoda, ze neskôr sa z neho stala nadobro komicka figurka. Rozhovory medzi Columbom a vrahom patria k tomu najlepsiemu v serii. Nakoniec este musim pochvalit famoznu hudbu. 8/10.(18.10.2015)

• sator

Peter Falk se dozvěděl o scénáři a o roli si jim řekl, když se ale po úspěchu filmu mělo pokračovat seriálem, do dlouhého projektu už se mu ale vůbec nechtělo. Poznávací znamenaní detektiva Columba (Peter Falk) jsou  kromě pomačkaného pláště a doutníku také vůz kabriolet Peugeot 403, vůz byl využit náhodou, protože jej zapomněl ve studiu neznámý francouzský herec a Falkovi se zalíbil.(3.6.2020)

Pokiaľ mi pamäť siaha, som Columbom nedotknutý, tak prečo nezačať úplným začiatkom, týmto pilotom. Vražda je tu na úrovni, je to promyslený intelektuální projekt. Bol som sice ukrátený hľadania a hádania vraha, ale zase sú tu neobvyklé veci ako psychický rozbor nielen vraha, ale aj Columba. Aj by to mohlo byť za päť hviezd pred pár desaťročiami, ale očakával som presne tie kroky ktoré nastali, kriminálka by predvídateľná byť nemala. Ibaže by to bolo tým, že som to predsa niekedy veľmi davno videl a usídlilo sa mi to v podvedomí. –––– Poručíku, poslední týden mi pokládáte poněkud nesmyslné otázky. A už mě začínají velmi unavovat. –––– Já nevím, ale se mnou je asi něco v nepořádku. Já nějak otravuju lidi, zdá se, že jsou ze mně nervózní. Možná mi řeknete, proč. Moje žena říkala, že by se na to měl někdo podívat. –––– Není tady zakázané kouřit, že ne?(16.3.2017)

• Gene Barry

• - Producenti chceli do postavy Colomba pôvodne obsadiť speváka Binga Crosbyho. (Raccoon.city)

• - Ve filmu se objeví slavný Case Study House No. 22 od Pierra Koeniga. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších architektonických realizací šedesátých let 20. století a opravdu stojí v Los Angeles, respektive v kopcích vysoko nad ním. (Šandík)

• - Film je zařazen v USA mezi 10 nejúspěšnějších televizních snímků v historii. (sator)