Reklama

Reklama

Columbo: Vražda na předpis

(TV film)
  • USA Prescription: Murder (více)
všechny plakáty

Psychiatr Ray Flemming je deset let ženatý, avšak prožívá vášnivý vztah s herečkou Joan Hudsonovou, která je zároveň jeho pacientkou. S její pomocí připraví rafinovanou vraždu své ženy Carol. Zároveň si zajistí dokonalé alibi. Nepočítá ovšem s vtíravým a zdánlivě nedůvtipným policejním vyšetřovatelem Columbem. Poručík v odrbaném oblečení si všímá různých detailů a neustále dotírá s doplňujícími otázkami. Podle všeho od začátku dobře ví, jak se události seběhly. Otázka je, jak pachatele usvědčí...

Americký televizní film z roku 1968 byl prvním dílem, ve kterém se objevil proslulý losangeleský detektiv v podání Petera Falka a také základní model příběhu, v němž diváci od začátku znají vraha, jeho motivaci, provedení zločinu i pečlivě vytvořené falešné alibi. Sledují pak práci detektiva, který pochází z nižší společenské třídy než všichni „jeho" pachatelé a v jejich noblesním světě se pohybuje trochu jako slon v porcelánu. Není třeba dodávat, že podceňovaný vyšetřovatel přesto pokaždé dospěje ke kýženému řešení. Fenomenální seriál se naplno rozběhl tři roky po uvedení samostatného snímku. Nové řady pak vznikaly s přestávkami až do roku 2003, tedy přes čtyřicet let, a dnes patří mezi klasiku televizního detektivního žánru. Peter Falk zde vytvořil svou životní roli. (Česká televize)

(více)

Recenze (78)

ClintEastwood 

všechny recenze uživatele

Netradiční Columbovka pouze z toho pohledu, že ještě není oficiální epizodou seriálu, ale televizním filmem, který mu předcházel. Ale je tady vše - poručík v baloňáku odbíhající od tématu, hledající tužku, žmoulající levný doutník, mluvící o své manželce, vracející se... Závěr je skvěle vymyšlená past na arogantního psychiatra, kterého si s grácií zahrál Gene Barry (úžasný dabing pana Vladimíra Brabce). Jeho souboj s mladým Peterem Falkem, nelze nazvat jinak, než hereckým koncertem. Vynikající kriminálka a úžasný rozjezd kultovní detektivky. P.S. V malé roličce se zde představí herec Anthony James, kterého si můžeme pamatovat i ze dvou Eastwoodových westernů, konkrétně z Tuláka z širých plání (1973) a Nesmiřitelných (1992). ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

>Předcolumbovský< Columbo (premiéra 20.2.1968) - bůhví proč zde pod českým názvem uměle spojen se seriálem, který naplno rozjel se pilotním dílem "Columbo: Výkupné za mrtvého" až o více než dva roky později. I ten originální název je logičtější ve vztahu k příběhu - tedy "Recept: Vražda" (ve smyslu recept - na problém). - - - Každopádně je však tento film zrodem fenoménu, který s přestávkami ovládl žánr hollywoodské televizní krimi na další desítky let. Už tehdy s v té době ještě neotřelou pointou ve stylu "vrah je znám a policajte ukaž se", už tehdy typicky ukecaný, poněkud překombinovaný a s dosti za uši přitaženým závěrem. Columbo zde sice vypadá ještě jako nějaký ulízaný rybízek, otravný a vlezlý je však už tak, jak ho poté známe dál, mazaný a umanutý dostat lumpa, který na to, jak geniální zločin promyslel a spáchal, chová se a mluví při vyšetřování poté jako naprostý pitomec a policajtovi vlastně nakonec nahraje na smeč. Ano, a tak už to půjde stále dál a dál, dokud ten skřet policajtská jednou neumře a těchto krimipohádek nebude konec... ;-) . . . Nutno ovšem přiznat, že právě pro tu svou originalitu patří tenhle film k nejlepším >Columbovkám< , které v pozdějším seriálu - jak jednotlivé řady šly - přece jen měly kolísavou úroveň, a to jak scénáristy z prstu vycucanými příběhy, tak i režijní a hereckou kvalitou zpracování jednotlivých dílů. Nakonec ovšem lze upřimně u tohoto >pilotu před pilotem< zvolat: "Vivat Columbo!" . . . Fenomén byl na světě... :-) - - - P.S. Jen tak mimochodem - kdo to tu tvrdí, že Columbo neměl v tomhle filmu baloňák? Na co jste to hleděli, pánové? ;-) ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Začiatok, dokedy sa neobjaví Columbo je pomerne nudný. Asi tak, ako veľa manželstiev, v ktorých je jeden nespokojný so svojím doživotným partnerom a snaží sa nejako vyvliecť z chomúta vďaka nájdeniu si mladšieho (atraktívnejšieho) náprotivku. Grády to naberie po vražde, s objavením sa večne vracajúceho sa a dotazujúceho detektíva. Ten narazí na inteligentného vraha, presvedčeného o nemožnosti jeho usvedčenia. Nepočíta však s tým, čo považuje za svoju silnú stránku, ktorá ho ho napokon položí na kolená - s absolútnou samoľúbosťou. ()

akisha 

všechny recenze uživatele

Nejlíp tenhle díl zapůsobí, pokud se na něj mrknete až po tom, co budete mít pár Columbů nasledováno. Vidět našeho oblíbeného rozčepýřeného pomačkaného a zmatečného génia jako mladého, učesaného (!), odbaloňákovaného poldu, co klidně podrobí ženu palbě zničujících otázek nebo okřikne psychiatra slovy "Nekažte mi tady!", no prostě vidět tohohle Columba je neuvěřitelně osvěžující a zajímavé. Nehledě na to, že spousta scén je skvěle vypointovaná, nechybí napětí a inteligentní scénář i zápletka a provedení vraždy. Abych to shrnula, jsem nadšena! ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Tady ještě osmatřicetiletý Peter Falk netušil, že se jednou jeho Colombo stane celosvětovým hitem. Pilot byl navíc velmi podařený po všech stránkách do posledních napjatých pěti minut, možná i méně. Tady byl Colombo ještě štramák k nakousnutí, ostříhaný, oholený, baloňák skoro neviditelný. Asi sáhnu po jeho dalších kouscích, některé díly jako právě tenhle mně už skoro vyprchaly z hlavy. Výborný ! ()

Galerie (8)

Zajímavosti (7)

  • Peter Falk se dozvěděl o scénáři a o roli si sám řekl, když se ale po úspěchu filmu mělo pokračovat seriálem, do dlouhého projektu už se mu ale vůbec nechtělo. (sator)
  • Známy detektívov pokrčený plášť údajne pochádzal priamo zo šatníka Petera Falka (Columbo). (Raccoon.city)
  • Poznávací znamenaní detektiva Columba (Peter Falk) jsou kromě pomačkaného pláště a doutníku, také vůz kabriolet Peugeot 403. Vůz byl využit náhodou, protože jej zapomněl ve studiu neznámý francouzský herec a Falkovi se zalíbil. (sator)

Reklama

Reklama