Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

heyda

Myslím, že by z nás měl Bill Maher radost, vždyť se řadíme mezi nejateističtější národy světa. Nevím, jestli jsme zrovna lepší či morálnější než třeba silně věřící Rakušané, ale všechno souvisí se vším (i společenská vyspělost), a pokud je společnost dostatečně morálně a ekonomicky vyspělá, nemělo by být náboženství problémem. Já znám několik mladých i starších věřících evangelíků i katolíků a jsou to moji velcí přátelé a jsou to lidé jako jiní, proto jsem dospěl jen k jedinému výsledku: jsou lidé dobří a zlí. Každopádně není víra jako VÍRA !!! Někdo věří v ježíška, někdo věří v duchy, v nadpřirozeno, někdo věří, že duše se po smrti převtěluje. To je v pohodě. I lidé, kteří věří takovým způsobem, že sem tam zajdou do kostela, zazpívají si nějakou pobožnou písničku, modlí se před spaním a jinak žijí jako spořádaní lidé (drtivá většina věřících na Moravě či v Čechách), nejsou přece někým menším než běžný ateista, ne? Ale potom je tu víra slepá, fanatická a o tom se trochu rozepíšu... Nejvíc mě děsí náboženství v rozvojových zemích, tam já vidím největší problém (především Afrika a Arabský svět). Kdo trochu ví, tak Arabský svět a asi polovina Afriky je muslimská. Bill Maher však nezkoumal komplexně veškerá náboženství (to by se mu asi ani do jednoho dokumentu nevešlo), ale zaměřil se hlavně na elementární otázky, které zajímají asi každého inteligentního člověka, a to reálnost Bible, proč lidé věří nesmyslům (jako, že se někdo narodí panně nebo že lze vstát z mrtvých nebo že had mluví) a na svých ´´obětech´´ se snaží dokázat, že víra je vlastně totální nesmysl, která nemá s logickým uvažováním potažmo vědou nic společného. Myslím, že tento záměr se mu vydařil na 100%, protože málokdo dokázal argumentovat. Proč to nedokázali? Jedni zde na diskuzi říkají, že si Maher vybíral špatné hosty, nevhodně až arogantně je tlačil do úzkých nebo dialogy sestříhal tak, aby se mu hodily do krámu, naopak druzí zde tvrdí, že je donutil zapojit racionální část mozku a v ten moment tito lidé nevěděli čeho se teda držet, jestli své víry nebo nově nažhavené části mozku, proto z toho vznikaly nejasné odpovědi, zmatené pohledy, zkomolené argumenty apod. Já bych řekl, že pravda bude na obou stranách. Každopádně všichni silně věřící v dokumentu postrádali 2 věci: schopnost sebehodnocení a objektivní zamyšlení se nad problematikou. Avšak si myslím, že pokud chtěl Maher něčeho dosáhnout a nějak hnout s lidmi, měl zvolit určitě jiný přístup k celé problematice. Určitě nepřesvědčí masy lidí tím, že se bude rýpat v těchto samozřejmě hloupých až pohádkových bodech náboženství. Krom toho, jak už zde zaznělo, Bible je extrémně abstraktní a každý blb si z ní může vytáhnout cokoli, což z ní však logicky dělá knihu ještě nebezpečnější. Maherovi ale v jednom rozumím, mě by taky znepokojovalo, kdyby můj stát vedl někdo, kdo se v každé větě odkazuje na Boha (viz Bush). Nejhorší je však to, že z takové hlouposti (což slepá fanatická víra v cokoli či kohokoli je), nemůže vzniknout nic jiného než zlo. Podle věřících existuje dobro a zlo a Bible hlásá, že dobro by správně mělo porážet v běžném životě zlo, jenže co když sama Bible vyvolává zlo a potlačuje dobro? I historie potvrzuje tuto tezi, protože nejvíce krutosti, vraždění, mučení, netolerance, vyvržení, agrese se odehrálo právě pod taktovkou náboženství a tak to funguje už po staletí. Kde teda udělal Pánbůh chybu?..... Strach = to je pravděpodobně ten důvod, proč lidé po celém světě podléhají náboženství. Možná je to strach, že vás rodina nepřijme nebo strach z okolního světa, který vás nepřímo tlačí do náboženství nebo je to strach ze smrti? Jenže když věříte pod tlakem, tak už se nedá mluvit o ničem jiném než o diktatuře. ´´Musím věřit jinak skončím v pekle.´´ To je přece nátlak jak sviňa. Kdo by chtěl skončit v pekle, že? Jenže, když přistoupíme na tuto náboženskou ´´hru´´, tak se logicky stáváme podřízenými, kteří potřebují někoho nad sebou. Boha, Alláha, kohokoli, kdo nám zařídí život v ráji, ale pouze pod podmínkou, že ho budeme poslouchat! Bůh je milosrdný, ale drží nad námi veškerou moc (podle Bible), jenže to byl ze začátku Hitler taky, tak jaký je mezi nimi rozdíl? Svojí podstatou jsou si sice odlišní (Hitler chce moc a sílu, Bůh nechce sílu, chce jen lidem ukázat směr), ale ve svém krvavém důsledku jsou to bratři. Přemýšlel jsem nad klady víry a nemůžu si pomoci, jediné, co lze brát z víry jako pozitivum jsou některá přikázání a některá morální ponaučení, možná z buddhismu jakési duchovní povznešení se, ale ať se to věřícím líbí nebo ne, Bible, Korán, jakékoli svaté písmo vybízí jen k bipolarizaci společnosti (tedy kdo nevěří s námi věří proti nám -> je míň než naše víra). Tím se dostávám k závěru, ke kterému došel svým způsobem i Bill Maher, a to, že lidé silně věřící nejsou jen lidé slabí a iracionální, ale především N-E-S-V-O-B-O-D-N-Í (fyzicky i mentálně). A přitom svoboda a demokracie by měla být podle mě naším jasným cílem do budoucnosti, jenže objektivně nám víc hrozí to, že naší budoucností bude slepá víra, podřízení se vyšší moci, nebo ještě hůř: celosvětová náboženská válka a to všechno ze strachu. A potom nás Bůh, Alláh, Dalajláma, Buddha ochraňuj!. ..... Co se týče filmu, tak mě zaprvé bavil. Maher pojmul zkoumanou látku velmi poutavě a pestře, i když místy chaoticky a uspěchaně. Mě osobně tam určitě chyběly názory ateistů, chyběla mi větší dávka objektivity a hodilo by se ubrat té arogance. Co se týče dokumentu a jeho provedení, tak si myslím, že by si zasloužil mnohem větší přehlednost a přímočarost (trochu víc toho konkrétního Moorovskýho stylu). Na konci se mi líbila ta apokalyptická budoucnost a hlavně, že Maher konečně zmínil jeden důležitý pojem a to POCHYBNOST. Tím mě nakonec přesvědčil, že tenhle dokument má co říct a zaslouží si 4 hvězdy. () (méně) (více)

KrestanFilms odpad!

Tento rádobydokument by byl zajímavým námětem k zamyšlení. Nebýt jednoho podstatného faktu - je sestříhán tak, aby "dokázal" neexistenci Boha. Ze stejných materiálů si tak můžou obě strany sestříhat něco, co bude plně podporovat jejich tvrzení. Tohoto autora ale neberu vážně. Jak mohu kritizovat a zpochybňovat třeba film, který jsem nikdy neviděl? To umím taky... Teprve až si "Boha" (ne náboženství, ale Boha) vyzkouší, a bude tedy vědět o čem mluví, pak ho budu brát vážně... Proč né náboženství? Protože i tam se často vloudí lidé, kteří hledají své cíle - jak přijít k penězům, nebo k moci... Znám solidní romy. Jsou dokonce solidnější než někteří "bílí" v mém okolí. Přesto když na ně přijde řeč, lidé je automaticky házejí do jednoho pytle s ostatními nepřízpůsobivími romy. A stejně je to s věřícími. Jaxe točí takový snímek? Najde se několik lidí, kteří mají "nálepku věřící", ale žijí si po svém - na nich se postaví základ filmu. Paxe přidá pár opravdových věřících, vystřihne se pár vět z kontextu (obvykle ta část, kde jim nějaká ta vědomost chybí, nebo kde mají osobní problém s něčím) a máme tady dokument, který hází všechny věřící do jednoho pytle - "bláznů"... A ty zesměšňující prostřihy z toho dělají zcela lacinou frašku... ()

honajz odpad!

Kdyby se pan Maher naučil číst, možná by s údivem zjistil, že na většinu jeho otázek už bylo odpovězeno, fundovaně, zajímavěji, dokonce i na vědecké bázi. Tohle není samozřejmě dokument, ale manipulativní pokus zavděčit se za každou "ateistické většině" (nebo alespoň nemyslící ateistické většině, která taky neumí číst) - a jak vidno, daří se to. ()

poz3n

Bill Maher v podstatě využívá naprosto stejné prostředky jako ti, které likviduje (samotný dokument je neuvěřitelně manipulativně sestříhaný). Je velmi radikální a s velkou částí jeho názorů nesouhlasím. Nicméně sranda je to obrovská a člověku to dá dost námětů k přemýšlení a úvahám. Říká se "všeho s mírou", toho se však v Religulous nedočkáte. 8/10 ()

jonyyy

Z mého pohledu tomu chyběla maličko forma. Něco víc, než jen hledat nepřesnosti a protiřečení. Nicméně Billovy argumenty byly výborné, poslání filmu, že za největší zvěrstva v historii může náboženství je taky pravda. Já vždycky tvrdil, že náboženství a desatero a všechny ty fantasy kolem někdo vymyslel, aby si lidi pomáhali a byli lepší, ale je pravdou, že způsobilo v historii asi víc škody. A jestli lidstvo vzniklo z Adama a Evy - my všichni jsme jen produkt incestu? 80% ()

MM11

Nula od nuly pojde... Bohužel obrovské zklamání, které pramení z toho, že si Maher stanovil velmi primitivní zadání – ukázat, že hlupák je hlupákem (což umí každý blbec). Očekával jsem (a) buď seriózní zamyšlení nad tím, kde se v někom bere víra a jak jí (ne)umí vyargumentovat ateistickému okolí, nebo (b) vtipnou smršť, co se nebere vážně. Film se však snaží o obojí současně. A nemá na to – Maherova „informační výbava“ začíná a končí u hledání rozporů v jednotlivých textech. Výklady mu jdou sice dobře, neboť si pamatuje/zapsal kdejakou prkotinu, ale nedokáže z toho vytěžit víc, než že lidé věří iracionálně (=neví pořádně čemu). Situaci si ještě zjednodušil procházením bizarních sezení a komerčních vytěžení dávno vyvanutého duchovna. Zde by mohl padnout oprávněný protiargument – Maher popisuje americké náboženství, které je tradičně „sektářské“ a nejednotné. Projevuje se to financováním jednotlivých církví (Spojeným státům schází rovnocenná zkušenost evropské vazby církevních představitelů na stát) a roztroušením samozvaných duchovních v nesčetné magory a blouznivce. Situace se po druhé světové válce nepěkně zvrátila a dnes dochází v USA k silné teologizaci veřejného života včetně politiky. Z toho Maher vytěžil nejvíc, když navštívil tupého senátora, aby odhalil naučenou sadu frází pro zbožné voliče. Teologizaci politiky zobrazuje Maher velmi přesvědčivě a přidává nebezpečné důsledky těchto „záštit“. Jenže to je pouze jedna část problému a nejbanálnější (na politika si každý rád plivne). Maherova neschopnost argumentovat se krásně ukáže při krátké debatě s nedogmatickým klerikem v Itálii, na něhož nemůže aplikovat své výpisky z Bible. Celé je to velmi zavádějící: pod domnělým heslem „proti všem“ se skrývá umná manipulace, která stojí buď na démonizaci (Muslimové) nebo zamlžení (chyběl mi výpad proti židovské víře v nefundamentální podobě, čemuž se autor pokrytecky vyhnul). Maher pořád mluví o nutnosti pochybovat, ale kdyby opustil dogmatiky, našel by mnoho lidí, kteří při své víře nebo i díky ní nadále pochybují a nenechají se slepě vést. Závěr bohužel vše zazdil, protože Maher v efektní montáži spojoval nesouměřitelné a vydal ze sebe dogmatickou anti-náboženskou řeč. Napadlo mě, že to byla zvrácená „dekonstrukce“ (dosaďte si klidně jiné chytré slovo;)) samotného filmu ve smyslu – „celou dobu jsem vás nabádal, ať nevěříte a nakonec v závěru přesvědčil, že tím Bohem jsem pro vás já!“. Jestli tímto způsobem Maher skutečně hodlal ztrapnit „kriticky myslící“ diváky, tak mu jedině tleskám. Bohužel se ale obávám, že tu dětinskou řeč myslel vážně… P. S. – nejsem věřící. ()

eraserhead666

"Víra dělá z nepřemýšlení ctnost." Zažili jste někdy ten pocit, že jste se smáli nahlas a zároveň vám vzteky vařila krev v žilách? Tak přesně tohle jsem zažíval takřka celých 100 minut. Ten film je zároveń skvělý i strašný. Pro nás ateisty svým způsobem satisfakce. Do prdele, je jednadvacáté století... Tímhle filmem opět utrpěla má víra, víra v člověka coby rozumné bytosti. ()

Necrotongue

Tohle byl "dokument" podle mých představ. Pokud ho bral někdo příliš vážně, pravděpodobně ho čeká několik bezesných nocí, kdy bude skřípat zuby a vymýšlet pro Billa Mahera různá hanlivá pojmenování. V případě, že by byl tento jedinec muslimem, čekalo by ho několik bezesných nocí, kdy by skřípal zuby a sestavoval výbušný systém. Protože jsem ateista, skvěle jsem se bavil, užíval jsem si hlavně odpovědi typu: "Je to pravda, protože se to píše v Bibli!". S tím už mohou soupeřit jedině věty: "Musí to tak být, protože to psali v novinách." a "Určitě je to pravda, říkal to Jaromír Soukup!" Vzhledem k tomu, že jsem se nikdy nezajímal o nejnovější myšlenkový vývoj v katolické církvi, netuším, jestli už opustila ideu ploché Země, kolem níž se otáčejí všechny ostatní vesmírné plochy, jen jsem si všiml, že už se za názor, že je Země kulatá, nějakou dobu neupaluje. Dva z kněží, kteří ve filmu vystoupili, by mi opravdu stáli za pokec, astronom a ten vtipný jedinec s pokrokovými názory v Římě. ()

mm13

Američania sa vyrovnávajú s americkým katolocizmom. Prízemné útoky striedajú tie o málo racionálnejšie, pozornosť som však zbystril až pri narážke na spoločný prameň všetkých náboženských legiend. Rozvinutia tejto myšlienky sa ale nedočkáme... Tragické, že takýto dokument vôbec musel ešte v 21. storočí vzniknúť, ešte tragickejšie, že vzhľadom na cieľové publikum musel voliť formu akú volil. Hlavne ale nerozumiem, prečo bolo potrebné útočiť na vieru ako takú a zameriavať sa na pomýlených jednotlivcov-fanatikov. Sústredený útok proti inštitucionalizovaniu (akejkoľvek) viery by bol ďaleko hodnotnejším príspevkom k téme. No pre autora ďaleko náročnejší... čím som si veľmi pravdepodobne svoju otázku hneď aj zodpovedal. ()

TheJokerCZ

"You're a senator. It worries me that people are running my country who believe in a talking snake." "You don't have to pass an IQ test to be in the senate though. He he!" Tento úryvek mluví za vše. Nikdy jsem neměl sklony k žádnému náboženství a asi ani mít nebudu, zvlášť po shlédnutí tohoto dokumentu. Krásně je vidět, jak to jenom oblbuje lidi, kteří potom věří všemu, kdo jim co nakuká. Díky tomuto dokumentu mám jiný pohled na náboženství.80% ()

ScarPoul

Otázka viery je neustále komentovaná. Nestráca nič na svojej dôležitosti a okolo nej sa točia neskutočné možstvá rôznych diskusií a dokumentov. Religulous je jedným z nich. Nemal som možnosť vidieť veľa dokumentov z podobnou tématikou, ale aj tak mi prišiel film sympatický. S mnohými vecami súhlasím, a nad niektorými sa len usmievam. Pravdou je, že to má aspoň nejakú hodnotu a že Maher - ktorý inak fantasticky diskutuje hádam s každým kto má k tejto veci čo povedať - netrepe len tak doprázdna. Je vtipné ako jednoduché otázky dokážu dostať veriacich do úzkych, keď na nich nevedia odpovedať. Maher je akousi sondou do celého toho šialenstva a kto už dakedy rozprával s Baptistom, alebo židom o viere, musí uznať, že ich vnímanie je úplne iné. V rámci všeobecnej vety - každé náboženstvo má rovnaký základ - to jest život po smrti - len uskutočnovanie cieľa je odlišné - akou cestou sa tam môžme dostať - sú nám predstierané fakty na poli viery. Myslím si , že ma film presvedčil a aj rozosmial a to som od neho čakal menej. ()

Genero

Ještě jste nenašli cestu k Bohu a nesežrali krucifix gymnastou napřed? Chcete vědecký důkaz? Pak vězte, že z Turínského plátna odebrali vzorky krve a šlo o krev ženy s postavou muže, k čemuž mohlo dojít leda tak, že jí oplodnil duch svatý, protože ta krev byla ženská, protože jiná krev v ní nekolovala, to dá rozum. Z úst náboženských tmářů a fanatiků se v tomto filmu dozvíte taková šokující fakta, že je to k nevíře. Během močopudně zábavné Boratovské jízdy sebestředného ateistického demagoga zpovídajícího sebestředné náboženské demagogy poznáte samozvané kazatele, kterým Bůh ukázal vlastní díru do prdele a v ní Písmo, antisemitského rabína popírajícího holocaust, čelního představitele církve blahoslavené trávy, muslimské gay aktivisty i Šéfa osobně. Jen mi trochu dělá starosti, že se nejrozumněji projevovalo tvrdé vatikánské jádro. Ale to bude tím, že ti dědkové chápou, o co v tomhle byznysu ve skutečnosti jde. ()

Khalesi

Myslím, že tento zvláštny dokument, by mal vidieť každý. Vlastne som si nikdy neuvedomila, aký veľkolepý a premyslený byznys náboženstvo je. Prekvapuje ma však, že sa k téme viery v Boha nevyjadril o strachu, ktorý má na jej vzniku velikánsky podiel. Páčila sa mi interpretácia samozvaného Ježiša, ktorá sa týkala hlasu v hlave, čo občas hovorí k nám všetkým-ako ducha svätého:)) Niečo, ako osobnosť, podvedomie či svedomie? Tým sa rozhodne nezaťažoval! Alebo pasáž o tmavej farbe pokožky u neveriacich a o vyblednutí, ako následku viery v Boha? Diera v srdci, ktorú zaplní len viera...PREBOHA! Musela som sa dobre baviť, inak to nešlo.Ďaľší z dôvodov prečo musím dať plný počet je, že som takých snímkov veľa v živote nevidela a myslím, že sú naozaj veľmi potrebné a snáď aj prospešné, keď padnú na aspoň trochu úrodnú pôdu. Faktom je, že nie najkvalitnejší preklad mi dosť prekážal, ale vďaka mojej priemernej angličtine, ma snáď o veľa neochudil. A pretože humor a nadsádzku dokážem oceniť, zvlášť u vecí, ktoré majú hlavu a pätu, hodnotím 5*mi. Naviac sa mi páčila hudba, ktorá túto malú sebevražednú misiu sprevádzala. Môžem jedine doporučiť. ()

rawen

S obsahem tohoto filmu nelze než souhlasit, jediným problémem je jeho průvodce (a původce) Bill Maher, který je sice velmi pohotový v konverzaci, ale často mu to sklouzne do polohy arogantního povýšeného nadutce, což je jedna z vlastností, které v dokumentu sám napadá. Být na jeho místě někdo stejně nápaditý a pohodový, ale umírněnější v emocích, bylo by to i na pět hvězd. 8/10 ()

6thSun

Bill Maher na konci říká, že nikdo nemůže vědět, co přijde po srmti, neboť on to neví a nikdo z nás ho duchovně nepřevyšuje. On se ale přitom celou dobu duchovně vyvyšuje nad své až příliš snadno vyhledané oběti. Dělá to s nesporným vtipem, ovšem smutné je, že celou záležitost řeší jen a pouze rozumem (nikoli srdcem), ale mnohem smutnější je, že mu tyto rozumové ataky na zpovídané duchovní bohatě stačí. 75% ()

maseer2

po celou dobu sledování tohoto dokumentu se mi v hlavě stále dokola přehrávala tři slova: IN - YOUR - FACE ! ... nemohu být ani objektivní, ani kritický, protože Bill Maher vyřkl a vystihl všechno to, co mám chuť s prominutím vpálit do ksichtu každému věřícímu, se kterým se dostanu do diskuse ohledně náboženství.. celková absurdnost všech náboženství je zde jasně demonstrována mimo jiné neschopností věřících nalézt protiargumenty na tvrzení Billa Mahera.. mně totiž také opravdu nestačí výroky typu: "věřím, protože vím, že to tak je".. osobně v tuto chvíli zvažuji, jestli se stanu pastafariánem a budu věřit v létající špagetové monstrum, anebo stoupencem cannateismu s vírou v rostlinu cannabis.. amen ... P.S.: nemám nic proti víře jako takové (v nějakou vyšší moc, v osud apod.), ale na jednotlivá náboženství se svým arogantním, jednostranným pohledem na svět, nepřipouštěním jiných alternativ, miliony nesmyslných pravidel a z toho všeho vyplývajícím vymýváním mozků mám prostě alergii.. ()

Borrtex

Skvělý dokument, který se na to všechno dívá tak trošku z jiného úhlu pohledu. Bill Maher se po celou tu dobu snaží vyvrátit existenci víry určitého náboženství. Klade jistý nátlak a nepříjemné otázky na některé zástupce jisté víry, což dělá dokument dosti zajímavým a určitě i poučným. Myslím, že perfektně zvládnutá je také režie, kdy můžeme vidět, že některé pasáže rozhovoru jsou trhaně prolínány vtipnými, vhodnými a nicnenarušujícími střihy, které tomu dodávají právě onu lehkost. Dokument mě rozhodně zaujal, a pobavil. :-) 80% ()

BigDeal

"Faith means making a virtue out of not thinking (Viera znamená robiť z nerozmýšľania cnosť)." Myslím, že sa mi ešte nestalo, aby som pozeral dokument tri krát v priebehu troch dní. Bill Maher tu vyslovuje názor, ku ktorému som sa (ešte pred tým, než som ho vôbec poznal) dopracoval tiež a dodnes za ním stojím a to, že správnou cestou je pochybovať, stavať sa k veciam skepticky a nie brať ich neoverené ako fakt. Dokument je vtipný, krásne satirický, plný myšlienok a kritický k ľuďom, pre ktorých je realita sveta tak krutá a desivá, že zo strachu uveria akokoľvek šialenej povesti, či bájke, ktorá im sľúbi zmysel v ich mizernom živote a ešte ďalší život po smrti. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010