Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Big Bear

Parádní záležitost. Bylo celkem zajímavé, jak někteří věřící milujícíc bližní své (v celé jejich nedokonalosti - mající milovat tedy i Billa Mahera pokládajícícho někdy nepříjemné avšak logické dotazy) se chovali agresivně a netolerantně.... Chápu, že věřící nachází ve svých společenstvích sílu, nebo se o to alespoň snaží. Mne každičká stádnost děsí. Věřím, že skutečně žil nějaký Ježíš a věřím, že mohl mít i pokrokové názory. V Bibli primárně nevidím zlou knihu a zlým nevidím ani samotné náboženství byť se v jeho jménu po staletí vraždilo a mučilo ... Ale také věřím, že kdyby dnes Ježíš viděl, jak se praktikuje ono náboženství ..všechny ty kostely a katedrály se zlatými kříži a oltáři... s kněžími v krásných rouchách, Papeže a jeho biskupy a kardinály... asi by se dost divil. * * * * * ()

Beckett51

Aneb dokument o tom, že když má jeden člověk imaginárního přítele, je to mozková porucha, a když má miliarda lidí imaginárního přítele, je to náboženství. ()

Silas

Nevěřim, že spatřím někdy v životě lepší dokument. Budu se snažit, aby jej viděli všichni v mým okolí... 100%! ()

Rosomak

Jako přehlídka výstředních fanatiků je to zábavné. Bill Maher má podle mě ale na víc, než jen sarkastické stírání náboženských fundamentalistů. Dokument se nesnaží opačně smýšlející lidi (věřící v jakkoli absurdně znějící šílenost) pochopit, ale dělá si z nich pouze srandu - což je asi tak to nejjednoduší, co jde udělat. I ty otázky mohly být sofistikovanější a Maherovy argumenty trochu silnější. ()

Aky

Skvělý, netypický, odvážný dokument. V lehkém tónu a s humornou nadsázkou podávané poznání, že všechna náboženství těží z toho, že se člověk bojí smrti, a tak rád přijme jakoukoliv báchorku, která skýtá naději, že smrt není definitivní, a že všechny církve a náboženská hnutí daleko více než o blaho svých oveček usilují o to, získat nad nimi moc; ze které nemusí mít mnohdy víc, než právě ten pocit ovládání lidí. ()

Cappuccino

"Ak má jedného dňa svet naozaj skončiť, nebude to rukou Boha, ale rukou človeka" (moja myšlienka, nie Billova). Dokument, ktorý si nekladie servítku pred ústa, ale zároveň nechová voči náboženstvám zášť. Kritizuje ich, iste - ale s tak ľadným a vtipným podtónom, ako ste to ešte nezažili __ Všetko čo som chcel zo seba dostať už bohužiaľ napísala užívateľka kiddo - jej názor = môj názor = podpisujem sa. ()

S.Quentin QUALE

Borec obráží Státy a debatuje se zástupci náboženství. Výborné pro pobavení ateistovi duše, zasmál jsem se, ale mohlo to být krapec kratší. I přes to doporučuju. 85% ()

Javert

Bill Maher naprosto stírá "argumenty" amerických věřících a dělá z nich jen směšné figurky. A co víc: on má pravdu! Vrcholem snímku je pro mě (jako pro mnoho jiných) rozhovor s americkým senátorem (!!!) z Arkansasu, který mimojiné ke konci rozhovoru prohlásí: "Nemusíte být žádný Einstein, aby jste se mohl stát senátorem." . Ten výraz, který nasadí krátce poté, co si uvědomí co že to řekl, stojí za vidění! :-) ()

dr.horrible

Asi tak objektívne ako filmy Michaela Moorea, ale cez akúkoľvek divákovu vieru alebo zaslepenosť, miestami až kruto pravdivé, a hlavne veľmi vtipné. A napríklad hláška "Budem voliť prezidenta Busha, lebo je slušný človek a verí v Boha" hovorí tiež sama za seba. ()

InJo

Bezesporu zábavné a trefné, ale IMHO i tak trochu zbytečné. Pokud se sympaťákem Maherem a jeho argumenty souhlasíte (já takřka ve všem), tak se de facto příliš nového nedozvíte (ani se nedočkáte žádné výjimečně silné scény) a pouze se sto minut vysmíváte a litujete lidi, kteří jsou ochotni dobrovolně věřit nejrůznějším báchorkám a nesmyslům. A jestli patříte k oněm nepochybujícím katolíkům, židům, muslimům, scientologům a dalším takovým, pak vás stejně ani ty nejpádnější a nejpřesvědčivější námitky a dotazy nedonutí se nad tou vaší "jedinou a správnou" vírou nějak hlouběji a kritičtěji zamyslet. Kdyby se ale přeci jen našlo alespoň několik jedinců ochotných onoho zamyšlení, považoval bych to za malý zázrak a rázem bych uznal, že tohle dílo nevzniklo nadarmo... ___ Osobně je mi fuk, kdo v co věří (je to ostatně každého věc), pokud tím ovšem jakkoliv neobtěžuje ostatní (fakt, že ve 'jménu boha' jsou dodnes někteří lidé schopní nejrůznějších zvěrstev, mě přivádí k nepříčetnosti). 80 % ()

Webb odpad!

Tohle je něco tak zcestného, že to ani nejde nazvat dokumentem. Velmi silné nepochopení daného stavu. Víra v boha je duchovní proces, který je v přímém sepětí s rozumem. Bohužel to není to, co je na Religulous nejslabší. Je jím způsob konfrontace ateismu s vírou od Billa Mahera, kde namyšlenost a hloupost vítězí. ()

Jordan

sympatizujem so skeptikmi - a bill maher je ich nekorunovaný vodca, tento dokument si berie na paškál náboženstvo a aj keď sa z neho častokrát vysmieva (a častokrát právom) nerobí to urážlivo, ale sofistikovane, decentne a vtipne, ja som mal odjakživa k náboženstvám a cirkvám skeptický postoj, ale pán maher mi kopec ďalších vecí ozrejmil . . . nehovoriac, že som sa naozaj dobre bavil; výborný dokument! ()

Frajer42

Marně přemýšlím, jak tento dokument pěkně shrnout. Ono se těmto lidem nedá ani moc divit, že si za svoji vírou stojí tak pevně a vymluvit jim ji je takřka nemožné. Kdopak z nás bezvěrců by nechtěl věřit, že si po životě dá ještě jeden nekonečný, který je zaručeně mnohokrát lepší. Bohužel, jsme dostali darem od Boha rozum, a tak v něj věřit nedovedeme. Zavinil si to zcela sám. Lidé jsou obecně vzato snadno zmanipulovatelný národ. Dokazují to neustále. Nečiní jim větší problém uvěřit věcem, kterým uvěřit chtějí. Především pokud to povede k jejich prospěchu. Ono se věřit vlastně i vyplatí, pokud se tedy rozhodnete to se svou vírou nepřehánět. V takovém případě nemáte co ztratit. Po smrti se samozřejmě nedovíte, že jste neměli pravdu. Jako obdělávat si políčko někde tam ve Středověku, tak bych se k víře zcela jistě nechal strhnout taky a jsem přesvědčen, že bych byl výborný věřící. Bůh tomu chtěl bohužel jinak. Rozhodně však žádným náboženstvím neopovrhuji. Naopak k náboženství cítím obrovské uznání. Ani se nechce věřit, že něco tak strašně primitivního (či geniálního, jak kdo chce) ovlivňuje a směruje (pozitivně i negativně) lidstvo už tak dlouho a pokud nenastane soudný den, tak tu s námi ještě nějaký ten pátek bude. Billa Mahera jsem viděl úplně poprvé. Je strašně ošklivý, což nejen že u komika nevadí, ale je mu to naopak výhodou. Má skutečně exkluzivní vyjadřovací schopnosti, což ani neznámý autor titulků nezachytil v plném rozsahu. Je samozřejmě vidět, že má veškeré náboženské hlavní knihy přečtené a to nejnesmyslnější si samozřejmě dobře zapsal. Je tam toho spousta, takže se nemohlo stát, že by si neměl o čem povídat. S vtipem to sice nikterak nepřeháněl, ale získal si mě naprostou upřímností ke svým obětem, kdy jim do očí říkal věci, které klidně mohly vést k jeho náhlému skonání. Dokument je nastříhán docela pěkně. Nejedná se o nic, co by mělo potenciál otevřít světu oči ani oslovit širší veřejnost. Doufám, že o to ani autorovi nešlo. Nechce se mi věřit, že by byl tak naivní. Nepřichází ani s ničím moc originálním. Zpracovává ovšem tak vděčné téma, že není naprosto žádný problém prezentovat kohokoli, jako naprostého debila, přičemž 100% debilem ten člověk být ani nemusí. Ale většinou Maher vybíral na jistotu. Pokud tohle bylo jeho cílem, tak byla mise splněna. Na jeho cílech ale vůbec nezáleží. Já si tento dokument prostě užil, tak proč sem vlastně nenapálit takové slabší 4*? P.S. Ještě jsem zapomněl zmínit, jak Bible zní v ostatních jazycích. Do původního jazyku jsem se nehrnul, protože bych tomu stejně nerozuměl, ale v takové angličtině to je pastva pro oči, popřípadě pro uši (pokud čtete nahlas). S ubohým českým překladem je to naprosto nesrovnatelné. Píší se tam stejné nesmysly, ale naprosto odlišným způsobem. I tohle může poukazovat na rozdílný přístup k náboženství v rozdílných koutech světa. V té angličtině to opravdu zní tak krásně, že to člověka až nabádá uvěřit, zatímco v češtině je to taková bída, že z toho po chvíli začnou bolet oči. Závěrem si položme ruku na srdce. Když jde do tuhého, tak prosíme o pomoc třeba i všechny bohy najednou. A většinou jsme vyslyšeni! () (méně) (více)

teutates

Čo k tomu dodať...? Snaď len, že Bill Maher je sympaťák a má "koule"! Veľmi odvážny čin z jeho strany... No a ja "hlúpy bezverca" s ním súhlasim... oceňujem formu satiri, ktorou poukázal na daný "problem"... 9/10 ()

swamp

Pátou hvězdičku ubírám jen za to, že tato záležitost ne úplně splňuje podmínky dokumentu - tj. nestrannost a objektivnost. Bill Maher rozjíždí masakrální kritiku křesťanství či chcete-li náboženství. A to tak, že vtipně a trefně. :) Nemohu než doporučit.. LOL. :D:D:D ()

Ant

Radost pohledět na to, jak každého, kdo v ruce žmoulá Bibli, Korán či další podobně zaměřené příručky, Maher vtipně a bez nějaké zlomyslnosti odpálkuje. Víra je dobrá jen do doby, dokud se nedostane do politky a lidi na ni nezaloží svůj život. ()

Bachy

Manipulativní prasárna, která mě ovšem strašně bavila. Nehodnotím obsah. Bill Maher se snaží zpochybnit všechno a sám je neuvěřitelně radikální. Zvláště posledních 5 minut dokumentu hodně uškodilo. Ono totiž více než dokument o náboženství se jedná o vtipné pošťouchnutí do několika velmi ožehavých témat, což je naprosto bez diskuze kladem. Navíc to i zde mnoho diskuzí vyvolalo - další klad. Se spoustou nnázorů Billa Mahera nesouhlasím (vlastně možná s drtivou většinou) a jeho "dokument" je značně značně manipulativní. Ale je neuvěřitelně vychcaný, zábavný a dojem udělal. To nepochybně. Víra má klady, ale útápí jí zápory a ty nám Maher ukazuje a šikovně. Škoda jen, že Maherovi nedocházejí základní věci. Natočené je to božsky a já i jako kritik všech jeho argumentů jsem se pobavil. ()

Marze

Mnoho pověr o kterých nejsou lidé ochotni mluvit. Někdy ale jde autorovi místo po pátrání po odpovědích jen o laciný smích. Oceňuji odvahu tvůrců pustit se i do islámu. Většinou se tvůrci bojí i na své domácí evropské půdě , že se někdo objeví s bombou nebo kalašnikovem. ()

packa

Výborná komedie, které bych vytknul snad jen nadměrnou stopáž. Bill Maher, přes veškerou snahu, nedokázal udržet moji pozornost po celých 100 minut. A přiznám bez mučení, že mé vysoké hodnocení může být způsobeno i tím, že jsem ateista jako řemen. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010