poster

Zkáza lodi Gustloff (TV film)

 • Německo

  Die Gustloff

 • Slovensko

  Skaza lode Gustloff

Drama / Historický

Německo, 2008, 184 min

 • dobytek
  **

  Tento komentář začnu trochu oklikou... V posledních dnech zrovna probíhalo šílenství kolem výročí 100 let od potopení Titanicu. Hromada lidí žije v přesvědčení, že to byla největší námořní katastrofa všech dob. Snažil jsem se tyto pomatence aspoň trochu poučit a odkazoval je právě na loď Wilhelm Gustloff (cca 9000 mrtvejch), ale dost mě překvapilo, jak málo informací je o týhle katastrofě k dispozici. Co se týče Titanicu, tak člověk na netu najde snad i to, jakou měl toho večera kapitán stolici. O potopení lodi Wilhelm Gustloff se nedá zjistit téměř nic. Zjistil jsem aspoň to, že o tom byl natočenej film, tak jsem se rozhodnul, že se na to podívám. A teď už k samotnýmu filmu... Z těch 3 hodin zabere samotný potopení lodi necelejch 30 minut. Když jsem si vzpomněl, jak jsem u Titanicu nadával, že se musim nejdřív prokousat 1,5 hod blbostma, abych se dočkal 1,5 hod celkem slušný katastrofický části, tak jsem měl skoro nutkání přihodit Titanicu ještě 1 hvězdu. Zase na druhou stranu musim uznat, že tady ten zbytek filmu nejsou žádný přeslazený sračky a občas se tam i něco zajímavýho odehrává. Nicméně asi bych to tvůrcům vrátil, aby to zkrátili tak na polovinu. Navíc tvůrci se ani moc nesnažili o to, aby film odpovídal skutečnosti, tak radši použili berličku o tom, že události se odehrály podobně a postavy jsou fiktivní. Pokud by někdo film podobnejch kvalit natočil o Titanicu, nejspíš by po tom nikdo ani neflusnul.(20.4.2012)

 • Radiq
  *

  Hraje si to na velkofilm, ale je to uplně obyčejnej nudnej a hlavně zdlouhavej film. Děj je natahovanej jak šprcka v rukách puberťáka a ničim mě nezaujal... člověk jenom čeká, kdy se to konečně začne potápět a všechno. Hlavně první díl je jenom čekání, než to konečně vypluje... Je to spíš takové seznamování s postavama... No k postavám... kromě toho, že se všichni chovaj jak němci, tak je taky hrajou němci a je to takovy hrozně německy... až moc německy, na muj vkus. Ale co bych čekal, když je to německy, že. Ale ti herci, ti to teda většina z nich to hráli jak v nějakym Doktorovi z hor, prostě uplni amatéři, ten režisér v tomhle směru (usměrňování hereckých výkonů) taky. Abych řek pravdu, nakonec jsem se na to dival jenom kvuli tomu, abych si zvopákl nějaky německy slovička... Ještěže sme se dočkali hlášky "všichni tady zemřeme", chch...(7.6.2011)

 • Orlau32
  *****

  Joseh VILSMAIER opět natočil film na základě skutečné události z druhé světové války, na který se nedá zapomenout. Zvláště je zajímavá episoda dvou bratrů - důstojníku německé armády, kdy každý z nich stojí svým chováním a myšlením na opačné straně. (Velmi mi to připomnělo situaci z filmu "Doktora Živaga" z r.1965, kde byla obdobná konfrontace postojů dvou bratrů.) Mě se film velmi líbil (nevěděla jsem, že se něco takového v lednu roku 1945 přihodilo, protože se to zřejmě tutlalo, aby se neprozradila vina SS politického důstojníka, který v podstatě celou katastrofu zavinil. Po válce při vyšetřování se to "zametlo pod koberec" a nikdo nebyl potrestán.(26.6.2009)

 • kalap
  odpad!

  A kto si začal ? Ten kto seje vietor zožne búrku.Odtiaľ začína predlžená verzia môjho komentára.Tejto takzvanej najväčšej námornej katastrofe predchádzala najväčšia pozemná katastrofa,kde len v koncentračných táboroch bolo vyvraždených slovom šesť milionov židov žien detí starcov a to ľudskými beštiami , ktoré boli nemeckého pôvodu a tak táto veľká vodná katastrofa je len malinkou kvapôčkou zadosťučinenia cicis.(5.12.2008)

 • Big Bear
  ***

  Na TV film to ušlo. Samozřejmě se tam více mluvilo než dělo. Do toho nacisti, agenti, láska, hodný kapitán, fanatik, zlý kapitán bla bla atd... Řada reálií však seděla. Zejména živelné nastupování uprchlíků (díky čemuž se dodnes neví přesný počet obětí) bylo věrně znázorněno a i některé animované pohledy na Gustloffa se mi líbily. Ve srovnání s touto katastrofou a počtem civilních (zejména dětských a ženských obětí) je ztroskotání Titanicu jen malým žblunknutím.(25.1.2011)

 • - Filmové spracovanie najväčšej námornej katastrofy v dejinách, pri ktorej zahynulo až šesťnásobne viac ľudí ako pri skaze Titanicu. Niektoré historické pramene uvádzajú počet obetí od 6 000 do 9 400. Torpédovala ju sovietska ponorka S–13, 30. januára 1945 pod velením kapitána Alexandra Marineska. Nemecká loď Wilhelm Gustloff patrila organizácii Kraft durch Freude (V radosti je Sila) a bola pomenovaná po švajčiarskom nacionálnom socialistovi zavraždenom v roku 1936, Davidom Frankfurterom, ktorý mal židovský pôvod. Z Gustloffa urobili martýra Tretej ríše. Loď bola postavená v Hamburgu v známej lodenici Blohm & Voss, bola 208,5 metrov dlhá a 23,59 metrov široká a vážila 25 484 ton. Na vodu ju pustili 5. mája 1937. Po zásahu torpédom zo sovietskej ponorky sa potopila za 45 minút. Zo začiatku slúžila ako výletná loď (mala aj bazén a kino), neskôr ju prevzalo vojenské námorníctvo a slúžila ako nemocničná loď (Lazaretschiff), ale bola aj napriek Haagskym konvenciám čiastočne ozbrojená. Pri svojej poslednej plavbe bola preplnená utečencami z východného Pruska a vyplávala z prístavu Gotenhafen, Gdyňa v dnešnom Poľsku, do Kielu. V čase katastrofy mal vietor silu 7 stupňov, boli vysoké vlny, teplota vzduchu mala 17°C a voda 4°C. Keď sa o udalosti od admirála Dönitza dozvedel Hitler, v záchvate zúrivosti nariadil kapitána Zahna zastreliť ako poslednú obeť Gustloffa 3. februára 1945.

  Bilancia zachránených:
  Torpédoborec T 36: 563 zachránených
  Minolovka Löwe: 472 zachránených
  Minolovka M 387: 98 zachránených
  Minolovka M 375: 43 zachránených
  Minolovka M 341: 37 zachránených
  Parník Gottingen: 28 zachránených
  Torpedofangboot TF 19: 7 zachránených
  Fregata Gotland: 2 zachránení
  Hliadková loď 1703: 1 zachránený (kojenec) (Cicis)

 • - Poslední film, ve kterém hrála Dana Vávrová (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace