Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

pools

Bylo to neskutečně nudné a zdlouhavé. Akční scény byly naprosto k smíchu. Herecké výkony tam spíše nebyly než byly... Hodnocení nechápu... ()

MartinezZ

16.5.2010 ~ Stieg Larsson, švédský novinář a spisovatel, si takhle jednou napsal dramatický krimi thriller o třech dílech a protože se dílo líbilo a četlo se, nechybělo mnoho a román Millennium se dočkal filmového zpracování. ~ Millennium je malý stockholmský novinový plátek/časopis, ve kterém jeho autoři, investigativní novináři, rozkrývají to, co by mnozí chtěli raději ututlat. A právě kolem Millennia se točí příběh. I když zase ne až tak úplně, ne vždy a vůbec to není tak úplně běžné krimi. Je trochu surovější a, bohužel, díl po dílu lehce upadající. ~ Tahle filmová adaptace trpěla (a trpí) jedním drobným problémem. Jedná se o první díl knižní trilogie a kdo o nějaké knižní předloze, natož celé trilogii, nemá tušení a knihy nečetl, může mu film připadat lehce popletený a s několika naprosto zbytečnými a do děje filmu zcela nezapadajícími částmi a událostmi. Ve skutečnosti ovšem hlavní děj filmu není ani zdaleka tím nosným. Spíše než o hlavní krimi zápletku se tu seznamujeme s hlavnímu postavami, jejich minulostí a vlastně se tu dostáváme někdy do středu celého ústředního děje. Ale popořádku... ~ Nacházíme se v malé redakci Millennia a jejím předním redaktorem Mikaela. Ten sice přišel s perfektním sólokaprem, ale nechal se nachytat, neověřil si fakta a tak je teď protahován soudy a vypadá to, že je jeho novinářská kariéra sečtena. Záchranné lano a vytržení s nuzné reality se mu naskytne ve chvíli, kdy ho kontaktuje majitel jednoho starého tamního panství se svojí rozvětvenou rodinou s ne zrovna idylickými vztahy a nabídne mu práci. Chce, aby Mikael zjistil, kam se před mnoha a mnoha lety ztratila jedna mladá žena a kdo ji zabil. Mikael je teď poměrně zdiskreditovaný novinář, potřebuje být chvíli mimo hlavní dění a fotoaparáty bulvárnějších kolegů a také potřebuje peníze. Práci tedy přijímá i když v ní nevidí zpočátku nic, co by mohlo být nějak zajímavé. Tedy z počátku. Započne tedy pátrání, které zprvu nemá mnoho úspěchů a ačkoliv Mikael pomalinku rozkrývá kostlivce ve skříni celé rodiny, jen si do notebooku ukládá další a další data o příběhu, který se sic jeví zvláštně, leč nerozpletitelně. ~ Dílem náhody, dílem osudu, se tak v ději objevuje další hlavní postava, mladičká rebelka se zvláštním vkusem i sklony, Lisbeth. Ta si více než s lidmi, a muži hlavně, rozumí s počítači a my se s ní setkáváme ve chvíli, kdy tohle neortodoxní stvoření pracuje v nějaké místní softwarové firmičce. Ze své práce ovšem nemá ani korunu (švédskou). Je sirotek a má nařízené poručnictví jedním z právníků, který ji vysává, jak může (a že si to užívá). Lisbeth je nejen sirotek (důvodů se v tomhle díle nedočkáte), ale hlavně tak trochu neposlušná a tak je venku na svobodě jen proto, že nad ní drží dohled její poručník a kurátor. Holka je totiž s těmi počítači opravdu dobrá, možná až příliš. A tohle jí přivodí nejen problémy s kurátorem, ale i možnost pomoci rozkrýt pravdu o zmizelé dívce. ~ K Lisbeth se totiž dostane informace o tom, co Mikael dělá a tak mu takhle jednou nakoukne do jeho notebooku (hackerka jedna náušnicemi prošpikovaná ;) a po chvíli pročítání nasbíraných informací zanechá Mikaelovi zprávu, kam a jak se a co obrátit, aby se vyšetřování pohnulo. Vidí totiž souvislosti, které Mikaelovi ucházejí. Netrvá dlouho a tihle dva to dají dohromady. Nejen pracovně, ale i osobně, ač každý poněkud jinak. A teprve nyní se začne doopravdy vyšetřovat... ~ Jak jsem ale psal výše, ve skutečnosti tu o samotné vyšetřování případu zmizelé dívky tak úplně nejde. Jde tu o seznámení se s Mikaelem a pochopení jeho úlohy v Millenniu a hlavně o seznámení se s potažmo nejústřednější postavou celé trilogie, Lisbeth. Ta si totiž, jako malá, zažila své (navíc stále další "překvapení" zažívá) a tyto události, nejen že stvořily její pochroumanou osobnost, ale spolu s lidmi, tyto události vytvářejícími, ji pronásledují den co den. Celý první díl je tedy jen a hlavně o setkání a vytvoření zvláštní formy jakéhosi přátelství, ze kterého vzejdou plody teprve později. A tohle celé navíc v severském prostředí, umocněno zvláštně nesrozumitelným severským jazykem (nechci se dočkat dabingu). Ovšem ani samotná krimi výplň tohoto dílu není k zahození a autor či autoři, ať už literární či filmoví, umí vytvořit zápletku, která nebude nudit, ledaže by vás nebavilo dlouze sledovat film, který má kolem dvou a půl hodiny. Délka filmu je vykoupena trochu jiným filmem, než jsme zvyklí z amerických kriminálních "devadesátiminutovek". Tady je o hodně méně akce, zato o dost více mluvení, ježdění a záběrů. Ani se tak nedivím, že se to nezávisle na sobě několika lidem, kterým jsem toto doporučil, jevilo poněkud nesrozumitelně. Jednotlivé díly totiž samostatně pozbývají určité dávky zajímavosti. chce to tedy vidět všechny tři díly pohromadě (ačkoliv je každý skoro stejně dlouhý) a teprve poté vynášet ortel. () (méně) (více)

Tayen

Je zvláštní, jak moc člověka zasáhne film, který by se mu v jeho pubertálním věku zdál nudný a deprimující, a troufám si říct, že by ho ani nepochopil. Jsem ráda, že se mi vkus odvíjí tím "správným" směrem a já se čím dál více těším na každý kousek severských evropanů. Jsem vděčná za každý takový počin, ve kterém nezní zvučná hollywoodská jména, necpou se do něj velké prachy a tvůrci se nebojí pokusů a šokujících scén a nesázejí na jistotu, jen aby byl film vlídně přijat hlavně puritánskými americkými diváky. Jsem ráda, že jsem vyrostla z názoru, že co je americké, to je lepší. Film muži, kteří nenávidí ženy je prvním dílem trilogie, jakousi ochutnávkou a předehrou k příběhu, který se plně rozvine v díle v druhém. Případ čtyřicet let ztracené dívky je jen záminkou k tomu, aby se Mikael Blomkvist, na několik měsíců odsouzený novinář, seznámil s drsnou heckerou Lisbeth, která je ve skutečnosti hlavní hrdinkou celé trilogie, okolo které se děj točí. Tím nechci říct, že první díl je horší než ty další, ve skutečnosti se mi líbil nejvíc, jen je vytržený z kontextu a příběh zmizelé Harriet je až sekundární. Na Muži, kteří nenávidí ženy oceňuji hlavně to, že se může stát cokoliv, víte, že filmaři vám nic neupřou, jen protože by to mohlo rozčílit moralisty. ()

Historik

Podle některých recenzí v tisku jsme to čekal výrazně horší. Mohu s klidným svědomím napsat, že jsem byl spokojen. Dokonce i přesto, že jsem knižní předlohu četl, byť již před časem, a věděl jsem tedy "kdo je vrah", několikrát jsem se při sledování filmu přistihl, že mě to doslova pohlcuje. Natočeno to je možná staromódně, bez neustálých střihů a hektického tempa typického pro dnešní thrillery, a to mi právě vyhovuje. Dát stoprocentní hodnocení se zdráhám, ale na těch 80 - 90% to u mne bylo. ()

Lamiczka

A teď už mi jenom chybí přečíst knižní předlohu. Nelze se ubránit srovnání, nicméně za mě bodují oba filmy, jak švédský tak americký, tak nějak nastejno. Oba mě bavily, příběh, byť již známý, mě znovu vcucl do víru děje a dvě a půl hodiny jsem se opravdu nenudila. Plusem oproti americké verzi je přirozeně švédština a švédští herci, mínusem pak byla ne moc výrazná hudba a Nyqvist (sorry, jsem fanda Craiga). Obě herečky v roli Lisbeth jsou skvělé. ()

GodComplex

Sice nevim kde se vzal vsechen ten prepisknuty hype okolo tehle lehce nadprumerne svedske detektivni story, ale ma to neco do sebe. Nestandardni punkova zenska hrdinka, studena severska priroda a atmosfera, vysetrovani 50 let stare vrazdy za pomoci kombinace oldschool metod i modernich technologii, neboji se to pritvrdit kdyz je to nutne. Tezko rict nakolik je moudre, ze bude hned na to Fincher tocit stejnou adaptaci, na jednu stranu je to hodne jeho material (severska kombinace Se7en a Zodiac) a verim tomu, ze to dovede k dokonalosti, ale ma to smysl, kdyz uz existuje tahle relativne povedena verze, ktera uz sama o sobe pusobi znacne Fincherovsky? 6/10 ()

Džejkop

Lehce nadprůměrná detektivka, která dobře zaplní jeden večer, ale to je opravdu všechno. Film nepřináší nic nového, žádný nečekaný zvrat, ani kdo ví jak velkou porci napětí. Od filmu podle bestselleru bych čekal mnohem víc. ()

Jillen

Půjdu proti proudu, ale nemohu jinak. Viděl jsem totiž jako první americkou verzi od Davida Finchera. A to je oproti tomuto nudnému, utahanému, televiznímu fláku vysokooktanová nálož. Nemám ve zvyku amerikanizovat, ale v tomto případě musím a je mi to upřímně líto. Nebýt remakeu, tak dám klidně za čtyři, protože se oba filmy opravdu snaží být co nejvíc věrné předloze. Avšak v přímém souboji na všechny strany, ať už se jedná o hudbu, herce, kameru až po režii, vítězí Fincher na plné čáře. Noomi Rapaceová nepřesvědčila a až na její charismatické rysy v obličeji nevidím jediný důvod proč nějak více tlačit kupředu její herecký výkon v tomto filmu. V dabingu docela peklíčko. Zklamání... ()

UncleG

Pokud bychom přistoupili k Hlubině Myšlení a zeptali se na zásadní nevyřčenou otázku toho filmu, zněla by: "Nepamatujete si náhodou, kdo z rodiny nosil tenhle modrej buznosvetr?" A šmydra, film končí, nemusíme si lámat hlavu s přeťápnutou stopáží. No, na druhou stranu bychom se tím připravili o jednu nemastnou autohoničku a trochu toho příjemného pokoukání na Noominy špumprnágle. Autohoničku bych oželel, ale toho zbytku by byla škoda. Jinak jde o celkem koukatelnou krimošku, která trpí hned několikamístnou děrovatostí a místy nepříjemně připomíná výplod pana Dana "dámlogicenaprdel" Browna. ()

Laxik

Už opadl boom ze švédské série. Už opadl boom z knihy. A dokonce už i remake od Finchera slaví dva roky existence. Mně to zní jako fajn chvíle pro první nakouknutí do celé té kauzy Millenium. A musím uznat, že je to opravdu hodně kvalitní film, a to po všech stránkách včetně té hlavní - že to je Švédské. I když nutno uznat, že oproti jiným skandinávským filmům táhnou Muži, kteří nenávidí ženy víc na masové publikum, takže kontroverze tam je, ale ne ta pravá a dusivá, jakou jen Švédi umí nejlíp. Bohužel mě snímek nepřejel a nezadupal do země, jak bych si to přál, takže váhám mezi palbou plnou a skoro plnou. Nechám si to rozležet. ()

pevico

Osobně bych asi tomuhle filmu nedal nálepku thriller..před mýma očima se odehrávala spíš slušná kriminálka a i přes svou delší stopáž utekla rychle.. ()

sta

tak to se teda tvůrcům moc nepovedlo, je to strašně utahaný, pak zase překotný, některý objevy vskutku "objevný".. snad ten americkej remake dopadne líp, fincher by z tý látky dokázal vykopat fakt hustej krimithriller... ()

numi

Mrazivá žánrovka, u které je na škodu to, že nedává prostor divákovi znejistět a zauvažovat nad souvislostmi, protože sype indicie, stopy a zvraty z rukávu s kadencí výčepního výkonu hostinského v brněnské Bláhovce. (Pro neznalé: sakra rychle.) Prodloužená verze by mohla být i na pět hvězdiček. ()

Magyar

Je to jasný, musíme tam všechny. Do drogerie. I když Lisbeth si nejspíš kupuje šminky online. ___ Takhle si autor představuje pomstu ženy? Hrdinka se vzdává ženských zbraní, jelikož to jsou zbraně slabých, ale jen tak trošku, protože při odplatě musí vypadat dostatečně stylově, aby jí bylo předem odpuštěno. Žádný oko za oko, zub za zub; místo krve teče inkoust. To určitě. ()

blackrain

Poctivě budovaný thriller. Všechny okolnosti se na sebe postupně nabalují jako sněhová koule, která mě smetla jako lavina. Vyplatí se sledovat opravdu pozorně a pečlivě. Ze začátku jsem se bála délky, ale pak jsem na čas úplně zapomněla. No, a najednou byl konec. ()

Alementina

Vzdy si musim nejdrive precist predlohu a pokazdy se mi to vyplati. Knizkou jsem byla nadsena a jeste ten den, co jsem docetla knihu (vcera), jsem si koupila dalsi dva dily a dneska zkoukla film. Zklamani, ma to sice nejakou atmosferu, ale i kdyz opominu, ze to nemuze dosahnout toho napeti z knihy.... nemuzu se zbavit pocitu, ze ten film je vic libivy nez je mi mile. Naomi hraje skvele, je presna, bohuzel Nyqvist mi prijde spis jako takovy mily postarsi strycek... Craig bude lepsi :) Porad nechapu a nepochopila jsem ani v knizce, jak nekdo dokaze zaridit, ze posta je schopna 40 let doporucit balicek vzdy na den presne z ruznych mist sveta!!! To je podle me skutecne nemozne, obzvlaste, kdyz to posilate obycejne :) ()

Mikita

Drsné, chytré, napínavé, místy velmi drsné. Nabídlo mi to vše, co bych od krimi-thriller žánru čekala a navíc mě to nalákalo na předlohu a na další díly. Povedené dílko ze kterého čiší evropský duch a na trhu přesyceném americkými filmy je to příjemná změna. ()

italka63

Musím říci, že tahle verze se mi líbila více než americká.Nějakým záhadným způsobem jsem si vypěstovala slabost pro charismatického Michaela Nyqvista.Takže za čtyři hvězdy. ()

..Lucas..

Atmosférický film se skvělou zápletkou. Po dlouhé době krimi, které mi přišlo opravdu originální. Originální byl jak příběh, tak i zakončení. Navíc ta severská atmosféra se skvělým obsazením. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)