Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

movieband

Abych pravdu řekl, čekal jsem trochu mysterióznější děj, ale i tak to stálo za to. Severská kinematografie je o hodně levelů kvalitnější, než americká, kde už člověk ví, co čekat. Na severských filmech se mi líbí, že dokážou člověka sejmout scenériemi a poutavou atmosférou, která člověka neskonale zdupe. Stejně tak funguje Män som hatar kvinnor. Děj je sice dost surový, scény pěkně otevřeně natočené a násilí dost realisticky zpracované, ale rozepsanost charakterů postav a geniálně sepsaný scénář člověka udržuje v napětí a tempo filmu, i když se občas může někomu zdát táhlé, postupuje vcelku rychle právě díky tajemnému ději. Člověk stále čeká jaká bude další indicie, kdo je vrahem, kdo jsou další oběti, co bylo vrahovi námětem, aby vraždil. Charakter Blomkvista je oproti zámořským detektivům příjemně rozdílný. Není to člověk s mindrákem, ale člověk s otevřeným pohledem na věc a zdravým rozumem a to se mi líbilo .Jak říkám je to perfektně sepsané, výborně natočené, ale některé scény by se daly zkrátit nebo jen naznačit (většinou se to týkalo jen Lisbethina příběhu). Finchere dej si bacha. 85% ()

type_B

V podstatě film plný (ne)logických děr, který staví atmosféru na scénách se sexuálním násilí. Konec je vyloženě nepovedený, pitomý, snad dokonce hollywoodský, celý film sráží. Stereotyp démonizovaných nacistů mě už nebaví, sice je zde uvěřitelnější než v Purpurových řekách, ale v principu jde pořád o totéž. (Ne, že bych se zde zastával nacistů, jen ta formulka: "je to nacista, určitě skrývá nějaká děsivá tajemství" se stává otřepanou, a to zejména v rámci detektivního žánru, který má ve svých predispozicích složitou zápletku s množstvím matoucích stop. A mezi námi - postavy šílených sociopatů jsou z hlediska logické výstavby detektivky takovou žebráckou berličkou.) ()

Herr_Flick

Mnozí se na úvod zmiňují, jestli četli knižní předlohu, načež se dočteš, co ve filmu bylo jinak a co úplně chybělo. Osobně mi odlišnosti vůbec nevadí, pokud nejde o mistrovské dílo na úrovni Kmotra nebo historická fakta. Prostá kopie nebo dokonalé převedení do filmové podoby, to mi přijde celkem zbytečné, když můžeš určité věci udělat líp. A teď tedy k samotnému filmu. Přes svižný prolog jsem se prokousal ke stěžejní části, která sice nemá nouzi o kapánek drsnější momenty, ale i nudnější pasáže, takže přišly i chvíle, kdy jsem začal lehce ztrácet koncentraci a zápletka mi začala trochu unikat. Naštěstí autoři nezapomněli instalovat univerzální prvek, že když nevíš, najde se nějaký nácek. A když jsem u něj, je nemůžu vynechat slečnu gothiku, tedy Noomi Rapace, která je tady pěkně ošklivá. Asi je to dobře pro film. Když to vezmu kolem a kolem, filmík je to podařený, ale nenabudil ke sledování zbylých dvou části Milénia. Možná po The Girl with the Dragon Tattoo. ()

Thomassi

No, nebudu se zbytečně rozepisovat. Vše podstatné bylo napsáno už u Fincherové verze. Akorát se teda přiznám, že jsem viděl originál až po remaku, takže mé pocity budou trošku jiné. Originál ze Skandinávie je v mnoha mohledech takřka totožný. Příběh mi na jednu stranu přišel více skloubeny u americké verze, tudíž mi připadl více utužený v detailech, ale na druhou stranu, v originále byl více cítit pojem kriminálka, ať už samotným dějem, tak místami opravdu napínavými pasážemi. Konec mi pak přišel lepší právě v Oplevově verzi, který skvěle navnadil na pokračování. Nicméně herci mi asi přišli lepší v remaku, i když Nyqvist a Rapace se taky vyšvihli. Suma sumárum, stejně napínavé, skvěle ubíhající a dobře zpracované jako americká verze. ()

FilmFan24

Ponurý kriminální příběh obestřený dávným tajemstvím záhadného zmizení mladičké Harriet z mocného bohatého klanu Vangerů. Najatý novinář a dívka s dračím tetováním, ponurá atmosféra a napětí...Mnohovrstvenný děj, který ani chvilku nenudí, množství stop odhalující dávné tajemství a napínavé dramatické finále. Prostě kriminálka jak má být! ()

salalala

Knihu jsem zatím nečetl, což je asi ten problém. Začátek mi totiž přišel strašně utahaný a trvalo mi dlouho se dostat do děje. Pak to ale gradovalo, gradovalo, až to solidně vyvrcholilo, což je jedině dobře. Příběh je to zajímavý, ale podle mého je na tom strašně znát, jak je předloha silná (myslím stránkově), protože tam bylo dost zkratek. Blomkvist tu nebyl moc vykreslený, nebýt jeho představitele, byl by dost nevýrazný. To Lisbeth, to je jiná. Právě ona mě zajímá nejvíc a Noomi Rapace byla neskutečná. Charismatická a svým způsobem i sexy. Moc se mi líbí to tajemství, které ji obklopuje. Jinak mi to přišlo místy takové strašně rychlé a ten střet se záporákem nebyl tak dobrý, jak bych ho očekával. Je tu hodně hluchých míst a tudíž je to asi až moc dlouhé, přesto jde o kvalitní severskou detektivku s výbornou atmosférou. Věřím tomu, že Fincher z toho udělá famózní dílo, protože tohle je přesně pro něj. Na knihu se ale těším víc. 70% ()

Derek

atmosfericky temny thriller ktory obstoji ako i samostatny film (i ked viete ze je to prva cast milenium trilogie) s prepracovanym scenarom a slusne mrazivou severskou reziou. hlavna hviezda celej trilogie je lisbeth (v skvelom podani noomi rapace, uvidime ako si s jej postavou poradi mara v chystanom remakeu od finchera), ktora je nielen vynikajuco napisana ale hlavne i zahrana. zaciatok skvelej detektivno-thrillerovskej trilogie (skoda ze pokracovania boli pripravene ako televizne filmy). ()

Zmiu

U tohoto filmu, a posléze i knih, mě zaujala především psychologie postav. Oba hlavní hrdinové jsou mi velmi, ale velmi blízcí. ()

Želik

Skvelý detektívny thriller s neznámymi tvárami a dokonale nehostinnou a mrazivou krajinou. Len na môj vkus príliš drsné a násilné, ale asi treba občas ukázať aj drsné stránky života. ()

Toj

Knihu jsem nečetl, ale film mi přišel jako docela průměrná detektivka, která by mohla fungovat i jako 40 minutová epizoda nějakého seriálu... :) Což mě vede k dvou možnostem: Buďto je kniha přeceňovaná a nemá ani smysl jí číst... Nebo je to děsivě mizerná adaptace... ()

Vědma

Knížku jsem ještě nečetla a tak film nemůžu zhodnotit jako její zpracování, ale jen samostatně. Nevím co bylo vynecháno, ale při pohledu na její tloušťku asi hodně. Film jako takový neměl žádná hluchá místa a překvapilo mě, ale nezklamalo, že se jedná vlastně o úplně klasickou detektivku, velice kvalitní ve svém žánru, obohacenou o moderní prvky, ale nic víc. ()

corona

Film som videla 2 týždne po prečítaní knihy, tak sa nedalo vyhnúť porovnávaniu. (kniha 95 %, film 70%).Je pochopiteľné, že žiaden film nikdy nebude presne kopírovať knihu, ale čo mne vadilo, bolo presne v duchu názvu, potlačenie ženského tria Erika, Anita, Cecília do úzadia a dosť pozmenený záver (a na správnu stopu neprišla Lisbeth ale Mikaelova dcéra). Ale aj nepriek tomu si myslím, že európsky severský tandem vyšiel s filmovým prepisom so cťou. ()

Skip

Nevěřil jsem vlastním očím, jak se dá zcela zprasit velmi kvalitní předloha. Kniha je nabitá napětím, všechno šlape jako na drátkách a najednou k tomu sedne nějaký scénárista a udělá z toho něco zcela podprůměrného, až moc často nudného. Vím, že srovnávat knihu a film nemohu, ale také poznám kvalitní adaptaci. Tahle se teda hrubě nepovedla. ()

kajas

Na můj vkus příliš zdlouhavé a ponuré, musím ale vyzdvihnout výkon Noomi Rapace, byla vážně výborná. ()

L_O_U_S

I přes absolutní brutalitu a kontroverzi témat, o kterých děj pojednává, se mi to nedokázalo dlouhodobě vrýt do paměti, byť to rozhodně není špatně nebo nudně natočeno. Zkratkovitý happy end působí dost nepatřičně a nebudu tomu dávat čtyři hvězdičky jen za to, že se tam mluví švédsky… (1 137.) ()

dee-key

Mistrovksý kousek. Teda zápletka nebyla kdoví co a nápad s poznamenaným člověkem který umí to a umí tamto tu už taky byl, ale provedení skvělé. Mělo to šťávu a mělo to spád. Mělo to příběh, napětí i rozuzlení. A navzdory neskutečné stopáži jsem se nenudil. Super. ()

rastlinka

Výborné, som nadšená (niekoľko logických dier pre tento krát prehliadnem)! Tento film mi kvasil v počítači pomerne dlho a nemohla som sa naň odhodlať, ale vidím, že som spravila chybu:) Film plný napätia, drsnosti severskej prírody aj ľudských konaní a najmä parádne krimi. Každopádne, teším sa na voľné pokračovania, snáď nesklamú. ()

Eldrick

Něco na těch Švédech bude. Už chápu, proč chce Fincher remakeovat... a docela dost se těšim na jeho verzi. Po sakramentsky dlouhý době vynikající detektivní thriller, který měl hlavu a patu, a ještě k tomu neskutečně narvanej motivama, co by vydaly na další 3 filmy. ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)