Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

peetriss

Námět je natolik zasahující, že i kdyby se jej tvůrci snažili zamaskovat pod rouškou komedie, dokáže uzemnit. Komedie se však nekoná, naopak. Mark Romanek natočil řemeslně kvalitní komorní drama plné melancholie a mrazivosti sondující nitro mladých duší vystavených prvním láskám, tížených stigmatem blízké smrti. Možná bych Romanekovi vytknul přílišný důraz na depresivní notu, která diváka lehce odrazuje od plného vcítění se. Uvítal bych vyšší hloubku, nikoli pouze jednotlivé emočně vyhrocené scény. Přes to všechno se stále jedná o zajímavý film s dobrým obsazením v čele s tradičně minimalisticky kouzelnou Carey Mulligan. Doufám, že takovýto transplantační průmysl navždy zůstane součástí sci-fi světa. 70% ()

prezdivaka

Film mě přivedl ke knize, které je mimořádná a nabízí spoustu míst k zamyšlení a mnoho otázek na něž neznáme odpověď. I v tom je síla filmu. Je velmi zdařilý a drží se knižní předlohy. Tři hlavní postavy jsou skvěle vybrány a jsou přesvědčivé. Kostýmy, lokace, světelné nálady a kamera plus podmanivá hudba. To vše je smícháno do úžasného koktejlu. Pomalé tempo souznělo s náladou knihy a nedokážu si představit akčnější ztvárnění. ()

AIMÉE

Kathy H. určitě nebyla tím prvotním důvodem, proč jsem si film pustila. Spíše to byl Tommy, resp. Andrew Garfield (pro mě asi už navždy Boy A). Opět mě nezklamal. Ostatně ani zmiňovaná Kathy H., kvůli které si brzo hodlám přečíst knižní předlohu. Příběh, ač se může jevit jakkoli absurdní, je natolik bravurně zahrán hlavními třemi představiteli, kteří jakožto milostný trojúhelník působí věrohodně, a to je právě to důležité. Velmi citové drama po všech stránkách mě hodně pohltilo a celkový "obraz" filmu si cením až do poslední minuty. ()

Pompaj

Ten český překlad bych pozměnil na nepouštěj mě znova, protože budete potřebovat další balíček kapesníku ( za předpokladu, že nejste necitové). Většina filmu ubíhala v poklidném tempu, ale závěr byl fantastický. Jestli musím porovnat s The Island ( 2005), ten by vyšel vítězně o chlup, z budoucnosti je to přeci o něco " realističtější". Ale celkově dost slušný doják. 70%. ()

Sagara

Veruže veľmi emocionálny film, a dokonca aj ten kostlivec sa tam dal zniesť. Alternatíva k filmu ostrov. Budúcnosť skrátka nemusí byť ružová ako si ju plánujeme. ()

Martin_W

Příběh nadprůměrný, herci výborní. Tohle je však asi jediné na co si vzpomenu při příštím setkání s filmem. Docela nezáživně natočeno, ale nakonec zhlédnutí nelituju. Mohlo se ubrat více scén z dětství a dát více prostoru přítomnosti. 71% ()

serioga

Príbeh ľudí,ktorých osudy sú už dopredu dané,ale snažia sa ich na poslednú chvíľu zmeniť.Smutný príbeh s predpokladaným koncom ale to nič nemení na tom,že to bola príjemná záležitosť. ()

Dman

Uz jsem tenhle film hodnotil jednou a dal jsem 4* ..dlouho jsem nad celym pribehem premyslel a musel jsem to videt znovu. Kazdopadne po druhem shlednuti, jsem pochopil, ze podle meho hodnoceni v mem profilu, je to film na ktery urcite nikdy nezapomu, takze 5 :) ()

Sancoo

Bohužel na mě film nezapůsobil tolik jako na ty, co tu píší jak u toho brečeli. Ať už to je nazajímavý milostný trojúhelník, nebo dle mého názoru nepřesvědčivá Carey Mulligan, která si po celý film vystačila s jedním výrazem. Prostě mi tu něco chybělo, něco co by mě na tom snímku zaujalo, jelikož jsem několikrát myslel, že usnu jak jsem se nudil. Příběh je zajímavý, to, že jsou odložené děti "pěstováni" pro budoucí dárcovství orgánů a následně umírají, ale tak špatně zpracovaný, že tenhle snímek padá do průměru. Nedivím se, že jsem na film narazil náhodou a že jsem o něm nikde předtím neslyšel, jelikož za zmíňku moc nestojí. ()

kritiklon

Co se týče hereckých výkonů, za poslední dobu jsem neviděl o moc více lépe ztvárněných rolí, jako podali hlavní představitelé. O to více mě mrzí že příběh byl pojatý tak, že mě 2/3 filmu příliš nebavil a zaujal jen místy. Navíc jsem zde spatřoval až příliš nelogičností a bohužel nešlo jen o zanedbatelné maličkosti. Ten potenciál mohl být využit stonásobně lépe. Zde obzvláště mě to mrzí! Nenaplnilo to mé očekávání tak, jak jsem doufal. 3,5* za 70% ()

Jaro_slav

Pro obdivovatele ďolíčků Carey Mulligan a nesmělýho "chcetemě?" úsměvu Andrewa Garfielda je to hezká sonda do času, kdy ještě nebyli takové stárs, ale už byly skvělý herci. Pro obdivovatele plochý hrudi Keiry Knightley se toho moc nezmění - herecky je furt stejná a až teď, co jí táhne na třicet, je konečně hezká. Nic z předchozího nemyslim špatně. Never Let Me Go je film působivej po více stránkách. Jednak je to příběhem hlavní postavy jakýsi antiPokání (ale kromě Keiry není těmhle dvěma filmům nic společný), jednak je dobře, že se celá ta zápletka kolem tělesnejch orgánů neni kdovíjak podrobně vysvětlovaná, páč přesně do toho by se tvůrci zamotali a film tim pohnojili. Hodně trefná je nevtíravá hudba Rachel Portman, na celym filmu je ale s odstupem nejvýraznějšim kladem práce s kamerou - některý statický záběry jsou dočista úchvatný a fungovaly by dokonale jako zarámovanej obraz na stěně. Díky tomu všemu je film poctivá osumdesátka. ()

jarmik

Dopadlo to tak, jak jsem čekal. Bohužel cesta ke konci postrádala logiku v jednání postav. Pokud se v oné alternativní realitě nepředpokládá, že jsou lidé od přírody dementní a nemají pud sebezáchovy, tak tento svět nemohu přijmout. Kamera, hudba, scénář, herecké výkony, vše top! Ovšem mít za hrdiny ovce (když to očividně ovce nejsou) mě nebaví. ()

aLPaC

Komorní verze Bayova "Ostrova", přesně to mě napadlo při sledování filmu a jak čtu zdejší komentáře, tak nejsem sám. Tedy až na to, že poté, co hlavní hrdinové zjistí pravdu o "svém poslání", nesnaží se s tím nic udělat a v podstatě jen čekají na svůj osud. Což mě nejprve dost překvapilo, jelikož jsem to v žádném filmu podobného ražení neviděl a také to moc neodpovídá lidské povaze a touze přežít. Ještě více mě však překvapilo, že jsem to dokázal akceptovat a tiše a napjatě čekal na očekávané finále. ()

dosig

5* hvězdiček dávám většinou filmu, který ve mě něco zanechal, a tento film, toho zanechal poměrně dost. Možná je to tím, v jakém rozpoložení jsem ho sledovala, ale už jen hudba si 5* zaslouží. Je trochu obtížné rozpoznat poslání hlavních postav, protože se o tom mluví poměrně v náznacích. Mě moc nedošlo, jak se narodily, ale u adaptací knih se většinou stane, že tam není vysvětleno vše, aby to člověk pochopil i bez četby knihy. ()

sedlo03

Pro mě vítězství formy nad obsahem. Celkové dojem nádherný, ale pokud by se to mělo hodnotit dle jednotlivých kousků, asi by to na víc než 3 hvězdy neobstálo. Takhle si z toho odnáším slušný filmový zážitek s tím, že potenciál zůstal ovšem velmi nevyužitý. ()

Wancohoff

(16.1.2011 brrip) uz davno ma tak nenas*al film, ako tento... totalne slaby odvar z "the island" . milion otazok nezodpovedanych, nic nevysvetlene... a hlavny hrdina ktory mi celu stopaz liezol na nervy, miesto toho aby zobral svoju mladu a usiel autom kadelahsie, vykrici sa a ide sa dat "zabit" . skoda reci.... nema to ani cenu sa tu rozpisovat. PS. film sa bude pacit iba divakom, ktory predtym nevideli M.Bayovu verziu... ()

M.E.K.Y

Bezpochyby smutný příběh bermudského trojúhelníku (trojice postav), který je vyplněn silným přátelství od útlého dětství, nenaplněnou láskou, či rivalitou a závistí, které většinou tyto situace doprovázejí. Hlavní linií je ovšem krutý osud, který zkouší, co kdo vydrží a jak se s tím vyrovná. Pochopím situaci, kdy někdo z rodiny dobrovolně obětuje orgán pro svého blízkého, ale kdyby to fungovalo jako ve filmu, tak bych se jen zhnusil, jak to společnost vůbec může dovolit. Není to sice tak silné, jako v "Je to i můj život" (kde emoce přetékají, jak z "hrnečku vař!"), ale díky výbornému obsazení ústřední trojice, si vás jednotlivé postavy dokážou získat. Keira a Carey sypmaťačky jak se patří a Andrew opět příjemným překvapením. Jeho kariéra teprve začíná a myslím, že se máme na co těšit! Velice jsem spokojený s Rachel Portman, která prostřednicitvím hudby dokáže tahat velice citlivě z diváka emoce! Závěr? Ač má toto drama hořkou příchuť, najdou se i místa, která si opravdu vychutnáte. ()

Gore

Nikdy bych netušil, že Carey Mulligan přehraje Keiru Knightley, a zde ji to natře na plný čáře. Po An Education a Wall Street 2, kde mi vůbec neseděla, se zde ukazuje v jiném světle a pro mě příznivějším. Ale celkově je film roztahaný a místy dost nudí a Garfield mi tam moc nesedl, docela začínám mít obavy, co bude předvádět v novým Spider-manovi. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)