Det okända.

• angličtina The Unknown.
všechny plakáty
Horor / Mysteriózní / Sci-Fi
Švédsko, 2000, 91 min

Pět mladých biologů je posláno na sever Švédska prošetřit efekty rozsáhlého lesního požáru. To, co zpočátku vypadá na pár týdnů kempování a snadné práce, se brzy změní v noční můru objevením ostatků podivného tvora a rozhodnutím je prozkoumat. (quota)

LadyCroft

SPOILER! Aspoň jednou kdyby toho babouka v hubě ukázali a ptáky s červy navzájem se požírající taky! Ale ono nééé, naopak! Standardně dementně třaslavá kamera roztřásla se v těchto momentech přímo jako vetchý stařec v hurikánu Katrina. Chápu, že nebyly prachy, ale až tak? Občas je fajn využít "náznaky" a nechat pracovat divákovu fantazii, ale tady mě to nasralo, chtěla sem ten mlaskavý hnus vidět!!!! Od půlky nůďo. ()

Deacon59

Ze začátku velmi příjemné napětí z neznámého. Amatérská kamera k tomu výborně seděla, ale ke konci už to ztrácelo napětí. Úplný závěr se dal celkem předpokládat. ()

lamice27

Škoda toho konce,jinak dvě třetiny filmu byly fakt výborny...les,klepavá kamera,divnej parazit.Nekoukejte na to pri stanovani :) ()

baronGrga

Ačkoli mi "podivný tvor" z hloubi severské tajgy připomínal spíše chutný kousek pečeného vepřového, první polovina filmu mě dokázala přesvědčit, že je čeho se bát, a současně mě k tomu i místy skutečně přimět. Jakmile se to všechno stává jasnější a jasnější, mizí postupně i mrazivá atmosféra a objevují se nějaká ta slabší místa, ale i tak mě tahle švédská variace na Blair Witch příjemně překvapila. ()

swedsko odpad!

Tohle by se mi nemohlo líbit ani po lobotomii ani po tom, co bych sežral to jejich dementní zvířátko. Z Blair witch kamery se mi občas motá hlava až na zvracení a totéž mám chuť dělat po odhalení pointy. Od té chvíle se postavy začnou chovat jako partička zfetovanejch debilů. Nebál jsem se ani chvíli,ale aspoň jsem čekal, že to "nějak" dopadne. Bohužel marně. Kombinace hororu a sci-fi není můj šálek. A ani klasická severská atmosféra nepodržela, protože z ní zbylo jen spáleniště. A to samé se povedlo i s mým očekáváním od tohoto filmu. Totální zklamání a proto nemůžu jinak... ()

tXtX

Sklamanie. Ale za to si môžem sám, po toľkých ospevoch v komentároch som mal prehnané očakávania, ktoré sa pochopiteľne nenaplnili. Keby viem, že sa opäť jedná o stopäťdesiatu adaptáciu na Boody Snatchers, pristupoval by som k tomu od začiatku inač. Film v prvom rade vôbec nie je strašidelný, napätie sa tam nájde, to áno, ale o strachu tu nemôže byť ani reč, teda pokiaľ sa niekto nebojí pečeného kuraťa pohodeného v lese. Kamerový filter v niekom môže evokovať Blair Witch, to nepopieram, no okrem toho a stromov naokolo nemá s týmto snímkom naozaj vôbec nič spoločné, takže to prirovnávanie v každom druhom komente je dosť zavádzajúce. Det Okanda nieje found footage, no kameru ma roztrasenú snáď desať krát viac, a neviem či je to tým, že je kameraman totálny amatér, alebo kameruje ako pošuk schválne, aby navodil „real" atmosféru. Takže tak. Ako lesno-amatársky-extra-nízko-rozpočtový-scifi-triler to na jedno pozretie ujde, no ako horor to u mňa bohužiaľ nezabodovalo ani v najmenšom. Jedna hviezda za prvú tretinu filmu, druhá za prostredie. ()

Ardath

Det okända. má slušný rozjezd, atmosféra lesa po požáru by málem trumfla i The Blair Witch Project. To by se to ale nesmělo někde v půlce zlomit - zodpovědní biologové se po objevení neznámého tvora opijí, neprofesionálně ho pitvají a nakonec vyhodí. Jaká vědecká profesionalita! Pak už je to stejně blbé až do konce. ()

lineker

Švédové se trefili přesně do mého gusta. Tzn. eliminovaná skupina, neznámé místo, neznámé něco. To plus paranoidní vztahy mne dávají přesně to co u mysteriózních hororů miluji. Vzrůstající napětí, houstnoucí atmosféra. Škoda jen toho závěrečného zrychleného tempa. ()

TylerD.

Nebýt klasicky hloupého chování postav (i když jen málo) a schválně roztřesené kamery když má být něco vidět, tak by to bylo na víc. Takto 70 % ()