Tři dny ke svobodě

Tri dni k slobode

The Next Three Days

Krimi / Drama / Romantický / Thriller

USA / Francie, 2010, 128 min

Remake lepší originálu. Hlavně proto, že to rodinné pnutí jde Haggisovi mnohem lépe, než Cavayému. Daří se mu to především proto, že americká rodinka je mnohem přístupnější. Tíha manželova údělu nemá téměř až existenciální rozměr, ale naopak je tažena jasnou taťkovskou motivací a nabízí více divácky atraktivních prvků (fígl s tenisákem, bumpkey, časový press). Jedinou výtku tak vysílám směrem k absenci razantnějších honců (a že k tomu postava det. Quinna přímo vybízí!). Jinak nejlepší ‚útěkářský‘ film od Uprchlíka. 4 a ½.(20.9.2011)

90%. Ani som nevedel, ze existuje akysi original tohto filmu, ako pise uzivatelka larelay ale som rad, ze som ho nevidel, lebo takto som si mohol vychutnat cely film a mohol tipovat, co bude robit Russell Crowe a ci mu vobec vyjde jeho plan, pretoze on tu nie je ziadny James Bond, ale iba obycajny ucitel, ktory nema ziadne skusenosti s kriminalnou cinnostou, ku ktorej ho donutila zla situacia. Pacilo sa mi, ze Paul Haggis sa snazil natocit realny film a nemyslim si, ze by tam bolo nieco, co by v realite nebolo mozne, ako sa to dari pokazit v mnohych inych filmoch. Reziser si ale ponechal svoj vlastny styl natacania, mam na mysli to, ze to nemalo taky akcny svih, ako som ocakaval, ale to mi vynahradila napinava posledna tretina filmu, pri ktorej som chvilkami ani nedychal, pretoze som hrdinom drzal palce a nezabudnem ani na scenu v aute na dialnici, kde takmer... ale to treba proste vidiet. Mimochodom potesujuce bolo vidiet okrem Liama Neesona v kratkej ulohe aj Daniela Sterna ako pravnika, ktoreho poznam hlavne z komedii SAM DOMA (1990), kde si zahral zlodeja, na ktoreho padla zehlicka :-) ________ Russell Crowe - (John Brennan) +++ Elizabeth Banks - (Lara Brennan) +++ Liam Neeson - (Damon Pennington) +++ Brian Dennehy - (George Brennan - Johnov otec) +++ Daniel Stern - (Advokát Meyer Fisk) +++ Jonathan Tucker - (David) +++ RZA - (Mouss) +++ Produkcia: Paul Haggis +++ (Videl v kine 08.02.2011) +++(10.2.2011)

Bez očekávání směrem ke spokojenosti. Přes scofieldovské plánování a vychytralost učitele, až po famózní (skoro hodinový) útěk. Vše funguje jak má, Crowe opět potvrzuje kvality, Elizabeth Banks je kus i bez hromady makeupu a Liam Neeson má v hrdle (děsivý) poklad. Po skončení filmu jsem byl nadšen, celý plán útěku je výborný, v mnohém logický a předvídá v mezích lidských možností. Naneštěstí mám s filmem jeden menší problém (spoiler) a tím je především jednoznačný postoj Haggise na straně Brennana a jeho ženy. Stačilo si odpustil svoje dovysvětlení celé vraždy (které mě osobně napadlo už když si četl Brennan spisy o vraždě) a film by získal větší působivost. Ukázkových 90%.(25.2.2011)

Originál jsem sice neviděl, ale zřejmě si jej seženu, protože tohle se mi sakramentsky líbilo. The Next Three Days je vydařený mix toho nejlepšího z Prison Breaku (co se týče zvratů) a Ctihodného občana (co se týče tempa a motivu). Hlavně v druhé půli filmu je tempo tak rychlé, že jsem místy až nevěřícně zíral. Faktem ale zůstává, že Paul Haggis mi potvrdil, že nezůstane režisérem jen jednoho filmu a že dokáže nejen vyprávět příběh, ale i udržet diváka v nervozitě. A o chvilky nervozity je zde postaráno přímo královsky. K tomu si připočtěte skvěle obsazené vedlejší role (od cca tříminutového výstupu Liama Neesona, přes (podobně dlouhý) výstup Daniela Sterna, po vedlejší roli překrásné Olivie Wilde), perfektní hudební podkres a jak už jsem naznačil, skvělou režii a dostanete film, u kterého se i přes jeho dvě hodiny nebudete nudit. Je sice fakt, že ten polopatický závěr tam nemusel být, ale i tak musím tomuhle filmu dát absolutní hodnocení. Tyhle tři dny si určitě ještě (ne)jednou zopakuju… 100 %.(26.2.2011)

Kdyby se Haggis rozhodl zremakovat v celovečerní podobě našeho Krtečka, tak by se mu to jistojistě důstojně podařilo. To však nic nemění na tom, že by se měl spíše vrátit k vlastní tvorbě, což mu jde ještě o něco lépe. Russell jako milující tatík, transformující se do plánovacího génia, hnaného pomstou systému ukazuje zase něco nového ze svého herectví a opět jsem mu všechno sežral i s navijákem. Narozdíl od Elizabeth Banks, rodinné scénky jsem jí ještě uvěřil, ve vězení a v autě už tak přesvědčivá nebyla, podobné žánry asi nejsou jejím šálkem čaje. Tohle však perfektně vyvážil Liam Neeson, který od teď snad všude bude hrát postavu z 96 hodin. Překvapila mě realita, provázející celý film (závěr s detektivem se snad mohl vypustit), proto mi do očí bije scéna, kdy se Elizabeth rozhodne v plné rychlosti vyzkoušet kvalitu asfaltu americké výroby, nebýt tohohle zaváhání a dovětku s detektivem, dávám plné hodnocení, takhle těch 4 a půl zaokrouhluji dolů.(8.11.2011)