Tři dny ke svobodě

Tri dni k slobode

The Next Three Days

Krimi / Drama / Romantický / Thriller

USA, 2010, 128 min

Haggis možná někoho zklamal tím, že se nepustil do nějaké vlastní látky. Tři dny ke svobodě jsou ale velice koukatelnou žánrovou záležitostí. Když už se Haggis "snížil" k tomu, že přijal nabídku natočit remake, vnesl do něj alespoň svůj osobitý styl. A navíc měl po ruce standardně skvělého Russella Crowea.(29.1.2011)

Bez očekávání směrem ke spokojenosti. Přes scofieldovské plánování a vychytralost učitele, až po famózní (skoro hodinový) útěk. Vše funguje jak má, Crowe opět potvrzuje kvality, Elizabeth Banks je kus i bez hromady makeupu a Liam Neeson má v hrdle (děsivý) poklad. Po skončení filmu jsem byl nadšen, celý plán útěku je výborný, v mnohém logický a předvídá v mezích lidských možností. Naneštěstí mám s filmem jeden menší problém (spoiler) a tím je především jednoznačný postoj Haggise na straně Brennana a jeho ženy. Stačilo si odpustil svoje dovysvětlení celé vraždy (které mě osobně napadlo už když si četl Brennan spisy o vraždě) a film by získal větší působivost. Ukázkových 90%.(25.2.2011)

Na Haggise možná příliš hloupé (setkání s Neesonem a posezení na dálnici - WTF?!?), ale stále velmi dobře natočené a především zahrané. Croweovi to prostě sežere i s navijákem, ačkoliv má silnou nadváhu a víc než zarputilého osvoboditele připomíná roztomilého Méďu Béďu, jenž má vždy po ruce tu správnou hlášku. Mít film o 20 minut míň, šel bych možná "na čtyři", takhle jsem se už trochu nudil, jelikož předvídatelnost by se místy dala krájet víc než napětí... za několik nápaditých scenáristických krůčků ale velký dík... poslední scéna s otcem je prostě... aaaaaaahhhh. :)(25.2.2011)

Paul Haggis přesně ví, kde chce diváka mít. Nevím proč, ale o jednoduchém, ale zatraceně poctivém dramatu, jsem si dopředu nic nezjišťoval. O to víc jsem byl pak mile překvapený. Russell Crowe se tu navýsost dobře pere s postavou odhodlaného taťuldy, který své chybějící hrdinské schopnosti (příjemně funkční změna) dorovnává právě onou vůlí a tahem na bránu. Coby středoškolský učitel se po svém vyrovnává s tím, že malého synka bude vychovávat sám, bez za vraždu odsouzené manželky. Remake francouzského snímku Nevinná z roku 2008 se nemá za co stydět. Ba naopak. Haggis, ač už tu jakkoliv kalkuluje, dávkuje neuvěřitelně silné scény (nehoda s paklíčem, pohrávání si s vinou manželky, loučení s otcem – mimochodem vynikající Brian Dennehy), Crowe doslova nutí diváka, aby se ztotožňoval s tím, co dělá, ač je to v rozporu se všemi pravidly. Hra je to nesmírně vzrušující, a někdy od dob Valkýry jsem neviděl v jednotlivých scénách tolik napětí (naštěstí i po samotném útěku – protože utéct je jedna věc, druhá je nenechat se okamžitě chytit, že?)!! K dobru věci je také to, že se Haggis vyhýbá nějakým melodramatickým scénám přímo z cel vězení a vyměřený čas věnuje pouze manželovi-zachránci. Jasně, polopatičnost a typický zaoceánský kýč jsou tu zejména v závěru mnohdy až nepříjemně cítit, ale víc jsem cítil ono odhodlání hlavního hrdiny. A to mi stačilo bohatě!! A světe, div se, Haggis předčil nápaditostí, hravostí i napětím svůj francouzský předobraz!! 4* a kousek.. velká spokojenost!!(8.6.2011)

Haggis snad pokaždé točí téma, ve kterém je úplně nejsilnější. Sociální cítění - v tomto případě rodina. Naprosto unikátně tématicky postavený snímek, narvaný emocemi a velice realistickým sousledem scén. Ústřední herecké duo fenomenální od začátku až do konce. Některé scény tak realistické, až tuhne krev v žilách - kupodivu obvykle úchvatně vyšperkované dialogy. Příprava na útěk je poutavá, ale skutečné inferno nastává až ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba. Paradoxně minimem akce podpořený snímek je daleko rychlejší a živější, než většina akčňáků. Po velmi dlouhé době skutečně monstrózní pecka, nehorázně "über fucking cool" natočená. Bez jediné chyby.(14.8.2011)

• - Elizabeth Banks navštívila před natáčením ženskou věznici, kde rozmlouvala s vězenkyněmi a několik hodin strávila v malé cele, aby se vžila do své role. (Gastovski)

• - Jakmile si Russell Crowe přečetl scénář, sešel se s Paulem Haggisem v Londýně. „Všechno se to seběhlo hrozně rychle. Crash byl úžasný film a samozřejmě také vynikající vizitka," říká herec. Croweovi se velmi líbila pevná struktura Haggisova scénáře, události a jejich sled, které vytvářejí napětí a zároveň skličující, byť realistické překážky, které postavy musí řešit. (Taninaca)

• - Poštovní směrovací číslo 15909, které se ve filmu objevuje, náleží Johnstownu v Pennsylvanii, nikoliv Pittsburghu, ve kterém se příběh odehrává. (Butcher of Blaviken)