Tři dny ke svobodě

Tri dni k slobode

• Belgie

Krimi / Drama / Romantický / Thriller

USA / Francie, 2010, 128 min

Paul Haggis přesně ví, kde chce diváka mít. Nevím proč, ale o jednoduchém, ale zatraceně poctivém dramatu, jsem si dopředu nic nezjišťoval. O to víc jsem byl pak mile překvapený. Russell Crowe se tu navýsost dobře pere s postavou odhodlaného taťuldy, který své chybějící hrdinské schopnosti (příjemně funkční změna) dorovnává právě onou vůlí a tahem na bránu. Coby středoškolský učitel se po svém vyrovnává s tím, že malého synka bude vychovávat sám, bez za vraždu odsouzené manželky. Remake francouzského snímku Nevinná z roku 2008 se nemá za co stydět. Ba naopak. Haggis, ač už tu jakkoliv kalkuluje, dávkuje neuvěřitelně silné scény (nehoda s paklíčem, pohrávání si s vinou manželky, loučení s otcem – mimochodem vynikající Brian Dennehy), Crowe doslova nutí diváka, aby se ztotožňoval s tím, co dělá, ač je to v rozporu se všemi pravidly. Hra je to nesmírně vzrušující, a někdy od dob Valkýry jsem neviděl v jednotlivých scénách tolik napětí (naštěstí i po samotném útěku – protože utéct je jedna věc, druhá je nenechat se okamžitě chytit, že?)!! K dobru věci je také to, že se Haggis vyhýbá nějakým melodramatickým scénám přímo z cel vězení a vyměřený čas věnuje pouze manželovi-zachránci. Jasně, polopatičnost a typický zaoceánský kýč jsou tu zejména v závěru mnohdy až nepříjemně cítit, ale víc jsem cítil ono odhodlání hlavního hrdiny. A to mi stačilo bohatě!! A světe, div se, Haggis předčil nápaditostí, hravostí i napětím svůj francouzský předobraz!! 4* a kousek.. velká spokojenost!!(8.6.2011)

Režisér Haggis postrádá smysl pro zákony hitchcockovského stylu, aby mohl film rozkvést. Jeho práce coby režiséra (Crash, V údolí Elah) a jako scénárista (Million Dollar Baby) nikdy nevyznačovala humor. A to je poněkud paradoxně to, co film Tři dny ke svobodě potřebuje, má-li být brán vážně. Jinak to není víc, než úzkostlivě detailní a velmi dlouhé instruktážní video nebo kniha "Illegal Activity for Dummies".(23.2.2011)

Remake dva roky starého francouzského filmu, který je jako jeden z mála stejný, ne-li zdařilejší než originál, už sám tento fakt hovoří ve prospěch tohoto snímku Paula Haggise. Ten znovu slepil dvě rozdílné půle, zprvu tajemný thriller s nevyřčeným tajemstvím se posléze zvrátí v klasický útěkový film, i když označení klasický asi není tak úplně na místě, neboť jde vlastně o jakýsi negativ klasického útěkového schématu - plán útěku, jakož i celý útěk plánuje někdo jiný, než ten, koho se pobyt ve vězení přímo týká. Russell Crowe je velmi charismatický herec a roli učitele a manžela posedlého touhou být ideálním partnerem stůj co stůj zvládá uvěřitelně, i když mu scénáristé kladou do cesty různé překážky, týkající se převážně až příliš vysoké koncentrace náhod a uvěřitelnosti některých motivací jednání některých postav a zvláště v závěru skutečně hodně tlačí na pilu. Přesto je thriller Tři dny ke svobodě tím výrazně lepším, s čím se můžeme v současné hollywoodské produkci setkat a daný žánr reprezentuje skutečně se ctí. Od režiséra formátu Paula Haggise bych ale čekal přece jenom trochu víc, než ,,jen" remake, byť povedený a funkční - možná je zase na čase pokusit se formou, hloubkou i tématem jít na filmovou dřeň a přiblížit se vyznění svého fenomenálního Crashe...(4.4.2011)

90%. Ani som nevedel, ze existuje akysi original tohto filmu, ako pise uzivatelka larelay ale som rad, ze som ho nevidel, lebo takto som si mohol vychutnat cely film a mohol tipovat, co bude robit Russell Crowe a ci mu vobec vyjde jeho plan, pretoze on tu nie je ziadny James Bond, ale iba obycajny ucitel, ktory nema ziadne skusenosti s kriminalnou cinnostou, ku ktorej ho donutila zla situacia. Pacilo sa mi, ze Paul Haggis sa snazil natocit realny film a nemyslim si, ze by tam bolo nieco, co by v realite nebolo mozne, ako sa to dari pokazit v mnohych inych filmoch. Reziser si ale ponechal svoj vlastny styl natacania, mam na mysli to, ze to nemalo taky akcny svih, ako som ocakaval, ale to mi vynahradila napinava posledna tretina filmu, pri ktorej som chvilkami ani nedychal, pretoze som hrdinom drzal palce a nezabudnem ani na scenu v aute na dialnici, kde takmer... ale to treba proste vidiet. Mimochodom potesujuce bolo vidiet okrem Liama Neesona v kratkej ulohe aj Daniela Sterna ako pravnika, ktoreho poznam hlavne z komedii SAM DOMA (1990), kde si zahral zlodeja, na ktoreho padla zehlicka :-) ________ Russell Crowe - (John Brennan) +++ Elizabeth Banks - (Lara Brennan) +++ Liam Neeson - (Damon Pennington) +++ Brian Dennehy - (George Brennan - Johnov otec) +++ Daniel Stern - (Advokát Meyer Fisk) +++ Jonathan Tucker - (David) +++ RZA - (Mouss) +++ Produkcia: Paul Haggis +++ (Videl v kine 08.02.2011) +++(10.2.2011)

Remake lepší originálu. Hlavně proto, že to rodinné pnutí jde Haggisovi mnohem lépe, než Cavayému. Daří se mu to především proto, že americká rodinka je mnohem přístupnější. Tíha manželova údělu nemá téměř až existenciální rozměr, ale naopak je tažena jasnou taťkovskou motivací a nabízí více divácky atraktivních prvků (fígl s tenisákem, bumpkey, časový press). Jedinou výtku tak vysílám směrem k absenci razantnějších honců (a že k tomu postava det. Quinna přímo vybízí!). Jinak nejlepší ‚útěkářský‘ film od Uprchlíka. 4 a ½.(20.9.2011)

• - Režisér filmu Paul Haggis a herečka Olivia Wilde mají narozeniny ve stejný den. (Greg)

• - Liam Neeson musel kvůli jediné scéně ve filmu přiletět do Pittsburghu až z Vancouveru, kde natáčel jiný film. Scéna byla natočena za jeden den. (Gastovski)

• - Žiadne auto použité vo filme nemá vpredu poznávaciu značku. (N0X.)