Tři dny ke svobodě

Tri dni k slobode

The Next Three Days

Krimi / Drama / Romantický / Thriller

USA, 2010, 128 min

Bez očekávání směrem ke spokojenosti. Přes scofieldovské plánování a vychytralost učitele, až po famózní (skoro hodinový) útěk. Vše funguje jak má, Crowe opět potvrzuje kvality, Elizabeth Banks je kus i bez hromady makeupu a Liam Neeson má v hrdle (děsivý) poklad. Po skončení filmu jsem byl nadšen, celý plán útěku je výborný, v mnohém logický a předvídá v mezích lidských možností. Naneštěstí mám s filmem jeden menší problém (spoiler) a tím je především jednoznačný postoj Haggise na straně Brennana a jeho ženy. Stačilo si odpustil svoje dovysvětlení celé vraždy (které mě osobně napadlo už když si četl Brennan spisy o vraždě) a film by získal větší působivost. Ukázkových 90%.(25.2.2011)

Těžko se mi staví tomuto filmu čelem, neboť je výborně zahraný a skvěle zrežírovaný (za tím si stojím), ale svou naivní a přespříliš ambiciózní myšlenkou jakoby byl předem odsouzen k nezdaru. Scénář zkrátka nedokáže obsáhnout jak rodinnou idylku, líbivé postavy, emocionální momenty, tak kompletní vykonstruování MacGyverovského plánu útěku zakončeného adrenalinovou honičkou - všechno tohle do jednoho filmu narvat nejde. Tvůrci se snaží bojovat s naivním vyzněním, snaží se omezovat patos a v rámci jednotlivých scén se jim to i daří, klobouk dolů za konzistentní zábavu po celé dvě hodiny, jenže jako celek působí film přestřeleně a jaksi uměle... Bodík navíc za skvělého Russella Crowe. 7/10(26.4.2016)

Haggis nečekaně vytírá zrak. Kde ostatní thrillery za poslední léta mírně škobrtají, a kde se několika málo filmům podaří diváka na okamžik pobavit tak, jak by to mělo býti v kině zvykem, tam střílí skvělý režisér Crashe do terče samé desítky. Sedačky zůstavají ve vylidněném sálu po promítání rozdrásané a umazané od krve, koberce zmáčené slzami... štěstí! Protože jestli v dnešní době zaplatím za lístek 170,- Kč, tak čekám podobný odvaz; nemůžu si pomoct, ale když mě naposledy takhle dostal třeba Avatar nebo Kick-Ass, tak to je už pořádně dlouho. Skvělá režie, parádní herci, a čirý adrenalin a napětí druhé půlky filmu - to vše činí z Tří dnů ke svobodě ojedinělý zážitek, díky kterému s lehkým přivřením jednoho oka odpouštím i ten několikanásobný konec...(31.1.2011)

• D.Moore

Dvě hvězdy za Russela Crowa a Liama Neesona, jinak na Třech dnech ke svobodě není nic extrovního. Na rozdíl od jiných mi například děsně vadilo, jak se obě poloviny filmu (klidná a akční) navzájem tlučou, coby diabetik jsem navíc nebyl vůbec spokojený s nebetyčnou pitomostí související s převozem Brennanovy manželky z věznice do nemocnice... A vůbec - film mi připadal strašně nevěrohodný, ačkoliv se měl zřejmě tvářit uvěřitelně. Celkem zklamání.(7.8.2012)

Paul Haggis opäť výborne. Jeho filmy napriek nie originálnym námetom na mňa zakaždým pôsobia strašne pútavo a po dopozeraní sa zakaždým dostaví spokojnosť z dobrého filmu s veľmi silnými scénami. A nie inak to je i v tomto prípade. Pričom jeho inklinácia k čím ďalej akčnejšej tematike ma fakt teší pričom tu prvýkrát ukázal že i v akčnej scéne sa nielen že nestratí, tá scéna je dokonca vynikajúca (rotácia auta v kolízii s kamiónom). Klasikou je už perfektné obsadenie a ako bonus zaujímavé vedľajšie charaktery (hluchý dealer čítajúci z pier).(26.3.2011)

• - Ve scéně, kdy se utíkající dvojice schovává v davu fanoušku týmu Pittsburg Penguins, si můžeme na jednom z fandů všimnout dresu Jaromíra Jágra s číslem 68. (Chater)

• - Metoda otevírání zámku u auta pomocí tenisového míčku, která byla ve filmu použita, byla vyvrácena v pořadu Bořiči mýtů, v němž se dvojice expertů filmovými triky zabývá. (s.e.p.p)

• - Jakmile si Russell Crowe přečetl scénář, sešel se s Paulem Haggisem v Londýně. „Všechno se to seběhlo hrozně rychle. Crash byl úžasný film a samozřejmě také vynikající vizitka," říká herec. Croweovi se velmi líbila pevná struktura Haggisova scénáře, události a jejich sled, které vytvářejí napětí a zároveň skličující, byť realistické překážky, které postavy musí řešit. (Taninaca)