Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko Luftslottet som sprängdes (více)

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení... Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista. (oficiální text distributora)

boro123

Z celé trilogie filmů se důstojně podařilo adaptovat pouze první díl, vina není až tolik na straně filmařů, knihy jsou značně obsáhlé, plné vedlejších postav a podzápletek, které nutně musely být osekány aby filmy neměly pět hodin. Tím se ale ztrácí komplexní vykreslení postav a charakterů, které je právě na Larssonových knihách to hlavní. Zejména je to vidět u mlčenlivé Lisbeth, která ve filmech řekne pár vět a divák, který knihy nečetl, nemá moc šanci pochopit, jaké má motivace a co se jí honí v hlavě, tím se z jedné z nejlepe propracovaných knižních postav, se kterými jsem se setkala, redukuje na mlčenlivou podivínku. Všem doporučuji si nejdřív přečíst knihy a pak se pro doplnění podívat na filmy, které nic nového nepřinesou, ale když už nic jiného, tak alespoň ukazují krásy Stockholmu. I když jsem si zpočátku říkala, že je přece zbytečné, aby Fincher točil adaptaci trilogie, která už byla natočena, teď po jejím shlédnutí jsem hodně zvědavá, jak se s tím popere a jestli se výsledný zážitek bude alespoň blížit tomu knižnímu. ()

DannyBoy80

Lepší než druhý díl a horší než první díl. Rapace opět výborná. Tento díl je zaměřený více na politiku a právní procesy než díly předešlé. Každopádně nadprůměrný triler. U soudního procesu jsem se tetelil blahem a čekal na protažené ksichty. Doufejme, že se dopíše 4. díl. ()

Ixbalanke

Předešlé díly mi připadají zábavnější. Ale tady se zase všechno rozuzlí. Krimi zápletka ale nakonec není nic moc. Vše stojí na skvěle vyvedené Liz Salander a její nesmrtelnosti. Je to prostě hustá mařka:) jak říkáme my Brňáci. ()

bloodcountes

Závěr trilogie strhující, ačkoli se akcí nijak nehýří. Zlověstné stíny jsou ale úplně hmatatelné a o napětí je postaráno. Strhující přesto, že se nekonají žádné závěrečné exploze ani ohňostroje, je to všechno hodně civilní, pomalé, bez rozmáchlých velkých gest. Ano, takto to většinou vypadá ve skutečnosti. Včetně vztahů. Jsem hrozně ráda, že jsem se na ty Muže, kteří nenávidí ženy konečně podívala, tahle trilogie je opravdu skvělý zážitek. ()

vander19

Velké finále Siega Larssona. Škoda, že sa tento autor nedožil viac dní na tejto planéte a nemôže nás už obšťastňovať podobnými lahôdkami. Celá trilógia pre mňa bola výborná, bez sebamenšej chybičky. Možno by aj moje hodnotenie bolo nižšie keby čítam knihu, ale ja hodnotím len film a ten bol výborný. Možno oproti zvyšným dvom častiam mierne strácal na akčnosti a dynamickému prechodu, ale na druhej strane človek dostal výborný krimi + advokátsky žáner film veľmi osviežil. Je to o to cennejšie, že v záverečnej partií sa ku hlavnému slovu nedostáva ani Lisbet ako nosná postava, ani Blomkvist. Deus EX Machina je tu v rukách jeho sestry stvárnenou Annikou Hallin. A teraz trošku veselšie :-). Som si všimol, že vo všetkých troch, ale možno len vo dvoch častiach švédsky poliši si to s obľubou rúbu cez chodníky, medzi fontány, cez park. Však tu sa ani USA nechytá :-). A Noomi? Tá znova nahodila ten svoj divný image, viac sa mi pozdával a považoval som za sexi ten z druhej časti. Nyqist tu prišiel ako taká tichšia postava, ale presne Larsson vedel, kedy ho vytiahnuť do hry. Ako skryté eso. Škoda toho Larssona, že nás tak skoro opustil. Proste škandinávia filmy vie robiť s neopakovateľnou atmosférou a treba priznať, že práve táto trilógia a hlavne jej prvý diel ju predstavil svetu. Bravo.....Ale pár vecí mi ostalo nevyjasnených, zrejme cez zimnú dovolenku si šňupnem knihu :-). ()

1945

Celá trilogie se pevně drží daného žánru - nazval bych jej "styl Dana Browna", protože i jeho knihy fungují na stejném principu - člověk jednoduše hltá děj a čím dál tím více fandí dobré straně ;-) Všechny tři filmy jsem musel shlédnout tři večery po sobě, protože touha po pokračování byla docela silná. A ačkoliv jsem trilogii Millenium od Stiega Larssona nečetl, řekl bych že filmové spracování je poctivým přepracováním jeho příběhu ()

gumolit

Tak trilógiu MILÉNIUM máme skončenú a ja len skonštatujem že tento diel bol asi najslabší.Prvá hodina je tak trochu nudnejšia a akurát sa nám pomaly ale isto vykresľuje a rozuzľuje príbeh a osudy hlavnej hrdinky.Tretí diel nie je sklamaním, je proste trochu natiahnutý ale zároveň vysvetľuje všetko a pekne to zapadá do seba ako skladačka.Skôr sa jedná už o krimi drámu a aj súdnu drámu ktorá síce nie je zdlhavá a poteší pretože každý si zaslúži to čo mal a všetko sa končí happy endom.to ma potešilo a zopár aj napínavých okamžikov je no oproti predchádzajúcim dielom fakt slabé.Nevadí potešilo ma to aj tak a už viem že som práve dopozeral jednu z najlepších europskych kriminálnych trilógiu aká vznikla a samozrejme povinnosť je vlastniť aj knižnú predlohu ktorú si zaobstarám ! Veľmi dobré završenie trilógie škoda že tých momentov a nejakých tých akčných scén vlastne ubudlo ale aj tak oplatí sa zhliadnuť všetky filmy.Vrele odporúčam kým nám to Američania neskazia svojim blbým remakom na ten sa vôbec neteším bude to trapas !!! ()

sona123

Ne, nepřidám se k těm, co jásají, jak třetí díl vytáhl nahoru nemastnou neslanou dvojku (a že mě tyhle komentáře naplnily optimismem)! Oproti trojce je dvojka skvostem! Jen zde dobíhá vše, co se stalo předtím, zde už ale bez veškeré dynamiky z předchozích dvou dílů. Postava bratra je tu úplně lichá a tak nějak do počtu. Vrcholem je soudní proces, ten je určitě důstojným zakončením celého děje, zde se film navíc konečně vrací do kolejí thrilleru, ale půl hodina je na 147minutový film opravdu málo. Jsem - jednoduše řečeno - zklamaná. ()

Cement73

Našťastie sa nepotvdilo pravidlo a po priemernej dvojke je zakončenie trilogie hodne kniznej predlohy. Akcia, napatie a suvislý pribeh ma milo prekvapili. Velmi dobry europsky film... ()

conery1

Veľmi dobré zakončenie príbehu o štátom ruinovanej Lisbeth. Noomi ma úplne očarila a už sa teším na ďalšie stretnutie. Tuším PROMETHEUS bude tým stretnutím. ()

Movie Gourmet

Wow! Monster proces století. Takový švédsko-dánsko-německý "Insider". Fakt síla, která mě držela až do konce. Výborný herecký výkon od Noomi Rapace, Michaela Nyqvista a dalších. Dle scénáře soudím, že se jedná o mistrně zpracované velmi choulostivé téma - týrání, znásilňování a navíc do toho všeho zapletená i ilegální tajná organizace. Tomu říkám kolotoč, který ale nesnižuje mé vysoké hodnocení. Ano, jistě je film i v mnohém přehnaný atd., ale zaujal mě na tolik, že si hodlám přečíst i knižní předlohu. Verdikt: 4* a 85-90 %. PS. Už to, že film vyvolává tak rozporuplná hodnocení (**** nebo ***** na jedné straně a ** na straně druhé), jak je vidět, vypovídá o tom, že rozhodně stojí za vidění. ()

Mikino00

Naprosto bezchybné zakončení série, s určitostí se jedná o nejlepší díl, který je naprosto jiným žánrem, než předchozí mysteriozní drama či akční thriller, tentokrát se jedná o politický thriller, který naprosto strhujícím způsobem uzavírá okruh kolem Lisbeth i Mikaela. Ono samotné nahlédnutí do tajných služeb a jejich následné vyšetřování, zastrašování apod je poutavé, nadchne i velice stylové zbavení se blonďatého vraha. ()

Garch

Nevím, nakolik druhé a třetí části Milénia Stiega Larssona uškodila změna režiséra, ale docela bych na to vsadil - Z vynikající předlohy udělat nudnou televizní inscenaci, to je opravdu škoda. ()

bobstock

Přidalo se na syrovosti a soudní pře ke konci je celkem silné kafe. Pouze jsem se modlil, aby zastávající právničce Salanderové nepraskla uprostřed líčení voda. 70% ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta