Tomuto hovorím filmové umenie, keď film aj po svojom skončení núti k hlbšiemu zamysleniu, položeniu si otázok a pod. Depresívny snímok, ale zároveň veľmi humánny. Pôvodná kritika súčasného školstva postupne na seba naberá niekoľko ďalších podzápletok (staroba, prostitúcia, spolužitie, rodičovstvo a pod.), aby vytvorila komplexný obraz našej spoločnosti a jej (neriešiteľných?) problémov. Toľko silných tém v jednom filme a pritom ani jedna nie je zbytočná. Skrz inteligentný scenár pokladá niekoľko závažných otázok, ktoré nútia k zamysleniu. Servíruje skutočné ľudské dialógy, momenty zo života, širokú škálu emócií. Žiadne utešujúce rozriešenie, žiadne zadosťučinenie, len melancholické zakončenie bezvýchodiskovej situácie. V závere ponúka aj niekoľko zaujímavých a nečakaných rozuzlení. V podstate ani nemám slov, páčilo sa mi takmer všetko – od tém, cez špičkové herecké výkony (Brody – ďalšieho Oscara prosím, prekvapivo Lucy Liu, ktorá už poriadnu rolu potrebovala, Hendricks, Harden, Petersen...), po autentickú takmer až dokumentárnu kameru a jemnú hudbu (podmanivý klavírny motív). Uznávam, že v určitých momentoch je to príliš jednostranné, ale to je forma, ktorá si Tony Kaye zvolil – zobraziť tú najväčšiu skazu, ten najhorší možný scenár a psychický úpadok. Som rád, že aj v dnešnej „hollywoodskej“ dobe sa niekto nebojí natočiť takto inteligentnú výpoveď a pozdvihnúť filmovú tvorbu zase o úroveň vyššie. Snímok pre náročného diváka, škoda len, že trval tak krátko, pretože s nastolenými myšlienkami by bez problémov dokázal vyplniť aj dvojhodinovú stopáž. CELKOVO: jednoznačných 5* Tony Kaye toč prosím ťa viac filmov! PS: na samotný záver citát z komentára užívateľky retrogirl2: „Hodnotící ODPADEM asi prošli lobotomií a nezbývá jim nic jiného, než si pustit Teletubbies...„(23.7.2012)

Sice se jedná o těžkotonážní drama, což není něčím, nad čímž bych si hladíval bradavky, ale zde nejde o lacinou citovou vydíračku,takže pro mě bylo dost velkým překvapením, že jsem čuměl s otevřenou hubou. Adrien Brody, ač ho nemám zrovna mezi oblíbenýma hercema, prostě hrát umí skvěle, zde osamělého učitele na střední škole. Ostatně celý snímek je zasazen díky svým postavám i prostředí do školsko-vzdělávací tématiky, což samo o sobě stačí na hlubší filozoficko-morální zamyšlení. Přidáte-li k této pevné kostře takzvaný "american poor district high school stájl" se všema parchantama a pro nás nepředstavitelnou drzostí a bordelem, dostanete dost nepěknou podívanou, ze které čpí pouze pocit zbytečnosti, beznaděj a deprese. Asi takto: zábava 0%, humor 0%, optimismus 0%, emoce 100%, beznaděj 100%, deprese 100%. sebevraždy - několik, herci 100%. Ti herci jsou s puntíkem, protože samotná postava Sami Gayle mně tam připadala zbytečná, nereálná a místy i mizerně zahraná. Ale jako snažila se, holka, takže kvůli ní hodnocení srážet nebudu, ale co si budem povídat, na takovou Ellen Page nemá ani náhodou. Závěrem - na filmy tohodle typu se má cenu dívat, protože pak si třeba člověk uvědomí, že není zas tak špatně, jak se může zdát, protože dycky může být ještě hůř! Paradox, že? Doporučuju!(5.2.2014)

Po delší době opravdu hodně povedené drama. Hlavním tématem je škola a tentokrát je zaměřená více na učitele. Hudba byla skvělá a Brody geniální. Bohužel naprosto reálný pohled na to jak to chodí a to čehokoliv, co se ve filmu obejvilo. A totálně jsem podlehl scéně, kde si mrtvý učitel na nahrávce stěžuje na žáky a která se náhle změní až na Hitlera. Tuto scénu, kterou doprovází hodně mrazivá hudba si dovolím citovat:„It's drudgery, this life of detention, suspension, expulsion, staff meetings, the paper cuts, the vacant parents, their vicious kids, they're the dreads lupe. They SPAT ON MY SOUL. This humiliation must stop. Discipline must be restored, these kids have us on the run. WE'RE THE ONES ON TRIAL! It's FUCKING MADNESS! Like every child has value? Is a winner and worthy of a private education. FUCKING KIDS who have no desires, no fire...no minds to feed....“(18.3.2013)

Detachement patří do skupiny filmů s velmi kvalitním zpracováním, jedná se o opravdový skvost mezi skvosty. Nicméně bych ho nezařadil jen tak, na tohle musí mít člověk náladu, jinak by se mohl cítit opravdu mdle. To co Brody předvádí mě utvrzuje v názoru, že nám ještě ukáže daleko lepší filmy než Pianist a Detachement. Jen tak dál! pro mě 85%(18.7.2012)

Zajímavé a zejména ke konci depresivní drama, které je poutavé nejen svým příběhem, ale i formou, jíž je natočen. Prostřihy na filozofování Adriena Brodyho byly možná mírně rušivé, ale dotvářely celkovou atmosféru snímku. Hudba byla v Detachment příjemná, herecké výkony velmi potěšující a díky působivému závěru zvažuji i 5*.(21.10.2012)

• - Úlohu Meredith si zahrala režisérova dcéra Betty Kaye. (whimsy)

• - Prvý deň ráno, ako sa Erica (Sami Gayle) nasťahuje k Henrymu (Adrien Brody) do bytu, vidíme, že Henry nosí prsteň, ktorý mu však Erica dá ako darček až o pár dní neskôr. (misterz)

• - Do role Henryho Barthese byl zvažován Michael Wincott. (Dreadd)