Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

Lyncha

Nevím vlastně, co bych tomu filmu vyčetla, ale možná je to tím, že nechápu, co bylo na Kaufmaových vystoupeních vtipného. A humor jeho druhého já je ještě trapnější, pokud to vůbec jde. Proto se nemůžu ani bavit u filmu, který je toho "humoru" plný. ()

/Pablo

Moc mi to nesedlo. Jestli měla být komika Andyho Kaufmana tak zvrácená, jak vypravuje film, tak mě znechutila. Bohužel ty rozvleklé scény Kaufmanovy kamufláže mě děsně nudily a štvaly. Závěr se mi líbil: král kanadských žertíků byl sám dopálen! Poté co odhalil podvod vyhlášené "ozdravovací" terapie, však realitu přijal s úsměvem, tak trochu hořkým, ovšem... ()

Jonash87

Strašně moc příjemnej film. Výbornej, výjimečně nepřehrávající Jim Carrey, to je alfa i omega tohoto filmu. Scénář, vycházející ze skutečnosti, se povedl, vtipná a bláznivá místa ostře konstrastující s vážným, smutným závěrem, ač poslední scéna s otevřeným koncem dávala naději. Pod taktovkou Miloše Formana se tak podařilo natočit vyváženej snímek, kde je minimum hluchých míst. Je hezký, když se člověk může u filmu jak od srdce zasmát, tak uronit pár slz při emotivních scénách... Těžké percentuální hodnocení, mám to někde na pomezí 4 a 5 hvězd, k tomu vyššímu ale ještě něco málo chybělo. Přesto rozhodně pozitivní zážitek. ()

rakovnik

Oblíbený film mého kamaráda mě neoslovil až do doby, kdy jsem jel z Brna do Prahy a měl čas pozorně sledovat příběh Andyho Kaufmana. Musel jsem se hodně krotit, abych se nesmál nahlas skvělému Jimu Carrey. Krásný lidský příběh. ()

Jino

Skvělé, geniální a nečekané. Jim Carrey ukazuje že umí zahrát a to je třeba ocenit. Není co dodat snad jen spolupráce Formana a Carreyho přinesla neočekávané ovoce. ()

marcek

Vzdycky jsem mel Jima Carreyho za obycejneho komika "blbecka", ale ted vidim, ze jsem se pletl. To co Jim dokaze je doslova nepopsatelne - dokaze udelat vsechny mozne xichty, hlasy, pohyby a kdo vi co jeste. Andy Kaufman je perfektni, stejne jako Milos Forman a pisnicka Man on the Moon od R.E.M. ()

Langy10

Menim hodnoceni na plny pocet! Opravdu si to zaslouzi. Miloš Forman je vidět , že umí natacet filmy, ktery se mu fakt darej v zahranici!! jen tak dál:) ()

Attta

Film zajimavý a určitě bych mu dal větší hodnocení, ale z celého srdce prostě nemůžu vystát Jima Carreyho. Je to skvělý mimik, ale totální nesympatie k němu jako herci se ve mě vzbudily po těch jeho sračkách, které natočil a od té doby kdykoli ho vidím, tak mi zkazí film ať je jakéholi kvality. Bohužel i přes to, že tady opravdu zahrál skvěle, nedopřál mi to co film v sobě má! ()

Nach

Povedené drama s maličkou špetkou komedie. Andy Kaufman byl dozajista kontroverzní postavou a samotný film se jím též pokouší být. Miloš Forman se zde nepokouší o nějaké novátorské postupy. Jeho středobodem je Jim Carrey, který tu doslova bere dech každou svou scénou. Našel jsem si i archivní záběry s Kaufmanem a bylo neuvěřitelné, jak jednotlivé filmové sekvence odpovídaly původnímu originálu. V tomto všem klobouk dolů. Nicméně mám k filmu i jednu silnou výhradu. A to je neschopnost se do komplikovaného Kaufmana vcítit. Jakoby měl okolo sebe hradbu, přes kterou nikoho nenechal nakouknout. Jistě to byl záměr, neboť Andy takovým člověkem byl. Ovšem díky tomu mi ty dvě hodiny občas utíkaly pomaleji, než jsem si to přál. I tak ale vzdávám hold autorům tohoto snímku a všem alespoň jedno zhlédnutí doporučuji. 80% ()

ad

Chtělo by se dát pět, ale sám přesně nevím, co mi na filmu chybělo...Humor je perfektní, téma Formanovské, čili režisér má šanci ukázat, že je pořád v plné fomě,Carrey zas tak neválí, ale jeho výkon úplně stačí... Opravdu nevím, kam se ztratila ta poslední hvězdička... Asi mi chybělo něco nezapomenutelného, něco, kvůli čemu bych na film do smrti nezapomněl, co by z něj udělalo opravdu výjmečnou záležitost... ()

baaaja

Tak co si o tom vlastně myslíte..? :) já sama pořádně nevim, rozhodně to bylo dokonale zahraný, ale ty polootevřený konce mě uváděj tak trochu do rozpaků, protože nikdy nevim, jestli sem ten film pochopila správně nebo ne.. Každopádně určitou svou teorii mám a proto podle ní hodnotim.. Zajímavý, co dodat.. ;) ()

starbrejkr

Jeden z těch filmů, u kterých si člověk nemůže být po konci úplně jistý. Je to nejspíš proto, že ani samotnou osobou Andyho Kaufmana si divák nikdy nemohl být jistý. Nevím, jak bych se bavil na jeho představení, tady u televize to bylo tak půlnapůl, přičemž možná ještě radši než jeho jsem měl alter ego Tonyho Cliftona. Přesto jsem se u sledování neubránil občasnému podívání na hodiny...Film má však jeden z těch konců, kdy se najednou mávne kouzelným proutkem a vám najednou dojde, že jste celou dobu sledovali parádní věc. Nepřikládal bych to jen dějovému zvratu, ale především filmařskému umění, s jakým ho náš geniální rodák provedl. Asi nemohlo být lepšího režiséra pro tuhle látku, protože se opět jednalo o charakter výrazné a mnohými nepochopené osobnosti a boj proti většině. A tato oslava jedinečnosti a mystifikace až za hrob se velice povedla. ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2019. Muž na Měsíci je poetickým holdem extravagantní osobnosti amerického druhu showbyznysu při využití standardnějších filmových prostředků. Struktura se prohýbá, situace se přizpůsobivě stěhují a v americkém komerčním prostředí se v žádném případě nesmí zapomenout na patos a emoční vydírání. Muž na Měsíci je upřímnější než Larry Flynt a nesnaží se navodit zdání ušlechtilosti lidským motivům. Andy Kaufman budil za svého života početné kontroverze, stále čůral proti vichru a intenzivně dráždil tupou omezenost. Forman zdůraznil extravaganci, se zápalem rozvernosti řídil hru škatulata a bohužel se nevyhnul ani podbízivým gestům zákonů trhu. Hlavním atributem filmu je Andy Kaufman (zajímavý Jim Carrey, jako chlapec Bobby Boriello), výstřední americký komik. Primárně pokleslý vkus publika se dostává do přímého střetu s formou sebeprosazování. Vnitřní konflikt prosakuje na povrch a výsledkem jsou různé stavy provokace, urážek, fabulace a cynického dráždění. Pro vlastní slávu i sebeuspokojení. Hlavní ženskou postavou je Lynne Margulies (příjemná Courtney Love), Andyho životní partnerka. Ani ona není ušetřena mystifikačních turbulencí po dychtivém prosazení zábavy podvratného znění. Důležitou postavou je George Shapiro (sympatický Danny DeVito), televizní producent a Andyho agent. On je tichou silou, která pozvedává nový element showbyznysu ze země až ke hvězdám. Výraznou postavou je Bob Zmuda (zajímavý Paul Giamatti), Andyho nejbližší spolupracovník. Jeho doménou jsou rozsáhlé fikce a provokativní urážky. A neurvalý Tony Clifton získal živoucí podobu. K výraznějším postavám patří také Maynard Smith (sympatický Vincent Schiavelli), významný muž televizní stanice ABC, znejistěný neuchopitelnou podstatou Kaufmanova způsobu komické zábavy. Je zde i Jerry Lawler (sám Jerry Lawler), král amerického wrestlingu a Andyho nesmiřitelný partner v ringu. Z dalších rolí: Cliftonem rozezlený producent seriálu Taxi Ed Weinberger (Peter Bonerz), Andyho otec v rozpacích Stanley Kaufman (Gerry Becker), synovou kariérou znejistěná Andyho matka Janice Kaufman (Leslie Lyles), Andyho bratr Michael Kaufman (Michael Kelly, jako chlapec Greyson Erik Pendry), Andyho první divák a jeho mladší sestra Carol Kaufman (Melanie Vesey, jako malá Brittany Colonna), první nespokojený Andyho zaměstnavatel Besserman (George Shapiro), oblíbený moderátor vlastního televizního programu David Letterman (sám David Letterman), či producent pořadu Saturday Night Live Lorne Michaels (sám Lorne Michaels). Muž na Měsíci bez předsudků servíruje rozpor mezi pokleslým vkusem komerční zábavy a vlastní tvůrčí činností. S radostí si vychutnává extravaganci, je vděčný za aplaus i znechucení. Dychtivé, rozverné a niterné. Škoda patosu, ale Američané by bez něj nebyli Američany. ()

cubajz

Andy Kaufman byl génius a blázen v jedné osobě, Jim Carrey je od něj k nerozeznání a mě se už dlouho nestalo, že bych se u filmu smál tak nahlas jako u sledování nepřekonatelných point a pastí na publikum v podání Andyho temné mysli. ()

DruidKarel

786. hodnocený film: Po nějaké době, kdy jsem film zcela nechápal a nudil se jím, protože mě nebavil, jsem přišel tomuto snímku na chuť a můžu s určitostí říci, že je to film, kterej rozhodně stojí za shlédnutí. Andy Kaufmann v podání Jima Carreyho byl naprosto fenomenální záležitostí, se kterou chtěl člověk se smát, ale i plakat. Skvělý herecký výkon a Jim dokázal zastínit ostatní takovou měrou, že by vedle něj vypadal sebelepší herec jako nekňuba. Jeho schopnost zahrát komediální roli s tragickým příběhem je skvělá a nenahraditelná. 4* jsou, si myslím, skvělým hodnocením pro film od pana Formana. 4* ()

TomikZlesa

Chvílemi trapné, chvílemi sakra vtipné, ale takový asi Andy byl a ne každému tenhle styl "humoru" sedne, každopádně to určitě velký bavič byl i když je otázkou jestli bavil, nebo se chtěl bavit. Já dávám střed, protože jsem z filmu opravdu zmatený, jako drama by film dostal plný počet, ale jako komedie .... ()