Vinnetou

• Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)

Epizody(3)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

mortimerm

Ako samostatné dielo: Dej sa začína v realisticky vykreslenom Roswelli, kde sú aj mnohé postavy vykreslené naozaj realisticky. Stretávame prvé zloducha, ktorý je jednoduchý, nie príliš zaujímavý. Nasleduje čas stretávky dvoch hrdinov, ktorá je podobná predošlým verziám. To, že Old Shatterhand alias Karl May učí Winnetoua, to je trochu nerealistické. Stretávame Sama Hawkensa, týpka závislého na káve. Tak ako prišiel aj odchádza. Vidíme nerozhodného Shatterhanda, ktorý nakoniec aj podľa očakávania vracia sa k Apačom. Záver na moste mohli vymeniť za prestrelku, alebo jednocho viacej sa sústrediť na streľbu. Prechádzame do druhej časti. Celkom funny zloduch sa vydáva na cestu za bohactvom, pričom neváha zastreliť kohokoľvek z jeho bandy len za pesničku, ktorá v ňom prebúdza ponuré spomienky. A teraz, pri prepade Apačov zisťujeme, že ide o psychicky narušeného jedinca. Jeho láska ku Carmen, ktorú sám zavraždil sa vyvršuje na Nšo-Či, ktorú si berie so sebou. Nerozhodný Shatterhand sa vracia do Santa Fé alebo kde a ohreje sa tam asi osem minút. Vracia sa na pomoc Winnetouovi. Stretávka s banditami má zaujímavý spád. V závere môžeme byť svedkami objavenia humoru, aj pri konci záporáka, aj pri záverečnom rozhovore. Sam Hawkens sa dáva dokopy s bývalou prostitútkou a zakladajú si obchod.... prechod do tretieho dielu...... Takže Shatterhand si zakladá farmu a aj rodinu. Naráža na chamtivosť bledých v podaní Santera Juniora. Winnetou a Shatterhand unikajú spod slučky aby zvolali náčelníkov všetkých kmeňov. A TU SA RO ZAČÍNA!!! Poriadna hudba, súboj náčelníkov a potom aj prestrelka, ktorá už je úplne inou kávou oproti dvom predošlým dielom. Záver je veľmi, veľmi funny. Obed v luxusnej reštaurácii niekde v Los Angeles je prerušený výstrelom z pušky Old Shatterhanda, ktorý vedie zamazaného Santera Juniora pred jeho otca a zabezpečuje bezpečie Apačom. Koniec Santera Juniora je super, ale Shatterhand náčelníkom Apačov? To už nie, prosím. Starý film vs. Nový film: Nový je oveľa realistickejší, starý má o trilión percent lepšiu hudbu. Zrodenie henryovky je autentickejšie, zrodenie Striebornej pušky akosi posrali oproti prvej verzii. Hawkens vyzerá vtipnejšie, Ralf Wolter sa v praxi osvedčil viacej. Ryšavá Bell je aktualizovaná Bella zo saloonu v Roswelli, však? Ďalej to ide porovnateľne, nový film má navrch v efektoch. Celkovo povedané, slabší remake 6/10 ()

texxik

Pozrel som si vsetky 3 filmy (ako pravy fanusik), ale bol som sklamany - dost som sa nudil a k postavam som si nevytvoril ziaden vztah. Herecke vykony nic moc - najviac ma zabavil 'tanec' bojovnikov okolo ohna - komparzu bolo povedane:"motajte sa okolo ohna do kruhu a poskakujte ako chcete" ()

energo

Bylo to těžké sledovat, hlavně, když je to s čím srovnávat. Nejlepší by bylo, kdyby se film jmenoval jinak. Tento Winnetou je vlastně úplně jiný než originál. Hlavně herci, nemají ani zdaleka kvality těch předešlých, ať už byly záporní nebo kladní. Ani osvalený Winnetou nezaujal. A co se týče hudby, s originálem se to nedá ani srovnat. A je tam i málo akce a nezapomenutelných scén, kterých bylo v originále hodně. Ale alespoň scenérie byly příjemně, a v něčem připomínaly původní film. ()

jerzy1976

Já fakt nevím... Na filmech a knížkách o Vinnetouovi jsem vyrůstal a znal jsem zpaměti. Výprava a herci mě nevadili vůbec a byl jsem spíš pozitivně překvapen. A Gojko Mitič - paráda :-) Hudba taky bez vady. Ale děj, kde je je Nšo-či šamanka... a celkové domotání děje... A chybělo mě pueblo, to k Apačům prostě patří. Apačové ve stanech jako prérijní indiáni mě moc nesedí a taky se to nepotkává s předlohou. ()

JohnnyV odpad!

Stačilo vidět půlhodinku a film odepsat. O co se to ksakru zase kdo snaží? Je to tak ubohé, že k tomu ještě musí použít úryvky původní hudby. Hanba blejt. ()

perteus odpad!

Pokud připustím, že se jedná o Vinnetoua, tak je to odpad. Pokud zapomenu, že se jedná o Vinnetoua, tak je to odpad. Původní zfilmování mělo jednu zásadní věc. Tou je dobrodružství. Toto zpracování jen filozofuje a ještě k tomu blbě. Nedokoukal jsem ani první díl, to opravdu nešlo. ()

LikamCz

Zatím za mě je první díl super a uvidím co přinesou díly další . Líbí se mi že autoři nezkopirovali původní film ale nasadili úplně nový visuál, a také nesmím zapomenout na krásné scenérie . Na to že se jedná o TV film tak super práce --4/5-- ()

Janek14

Legenda navždy zůstane legendou a jen těžko může být překonána. Proto je tak těžké točit na něco takového remake. Samozřejmě, že takovou poetiku jako staré zpracování to nemá, ale i tak je to velmi zdařilé a v některých ohledech i realističtější. Scénář je po celou dobu obstojný. Skvělá kamera, výprava, hudba a i nový herci. ()

ZOMO

Je veľmi náročné púšťať sa do remaku úspešnej klasiky svojho žánru. Dostal som omnoho viac ako som čakal. Nebolo to len opakovanie niečoho, čo tu už bolo, ale pútavé realistickejšie spracovanie (na TV geniálne) so zmenami v príbehu oproti tomu pôvodnému, ktoré ma pripútali k TV až do konca. ()

Rindi

Podle traileru jsem očekával, že by to mohlo být ke koukání a blíže knižní předloze. Ale 1. díl mě v tomto ohledu zklamal, spíš jsem ho přetrpěl. Neznat nazpaměť původní filmy a knižní předlohu, asi bych hodnotil výše, takhle jsem ale místy nevěřícně kroutil hlavou a jinde se nudil ... Podle mě další zcela zbytečný remake a vyhozené peníze. Nevím, jestli se přinutím zhlédnout další díly. Možná pak třeba budu shovívavější a zlepším hodnocení ... Tak jsem přetrpěl 2. díl - Tajemství Stříbrného jezera. Zpočátku jsem myslel, že hodnocení zvednu na 3*, ale kvůli následné spoustě stupidních dialogů a scén (hlavně u jezera při hledání pokladu) jsem pak chvílemi uvažoval o snížení na 1*, nakonec zůstávám u 2. Původním filmům se dnes vyčítá naivita, ale tohle je místy naivní ještě víc a místy až trapně neuvěřitelné ... Trojku už jsem se nepřinutil dokoukat do konce. Old Shatterhandovi postavili Poláci stodolu, v níž s Nšo-či provozují porodnici, s Vinnetouem kopou studni, v níž místo vody narazí na ropu ... Stupidita na entou ... Snižuji na 1* ()

kjama

Toto je naprostá paráda... Přesto si dovolím jednu výtku - v dalších dílech hlasuji pro tričko pro Vinnetoua. Díl druhý - opět taková příjemná pohádka z divokého západu. Jen tu klaustrofobní atmosféru v jeskyních si mohli odpustit, zase budu mít noční můry... Díl třetí už lépe ukazuje neradostný boj indiánů o přežití a spojuje všechny ty Trail of tears, Washity, Sand Creeky, či Wounded Knee v jedné epizodě. Tento díl se už blíží klasickým indiánským filmům. A také vám přišel ten Komanč tak děsně vtipný? A v Praze máme nejlepší kovboje :). ()

cosac

1. Nový svět : jako pamětníka Briceho a Barkera mne první díl trilogie zpočátku trošku zaskočil, ale s postupujícím časem jsem si říkal " proč ne?" Moc se zde sice nedbá na knižní předlohu, ale Západ je vylíčen v realističtějším duchu, Vinnetou není uhlazený krasořečník , a ani Old Shatterhand hned vše neumí a nezná. Škoda titulků při konverzaci Apačů. Mám pocit, že toto "zkvalitnění" divákovi spíš uškodí. I když pár "greenhorských" chyb autoři udělali ( např.noční přepad s pochodněmi), na druhý díl nové trilogie jsem docela těšil. 2. Tajemství stříbrného jezera: po úvodním dílu hluboké rozčarování. Naivní zápletka, zchátralý indiánský tábor o pár stanech, který několik bílých tváří obsadí, včetně zajmutí Vinnetoua, prakticky bez výstřelu. K tomu potápěčský kurz při hledání pokladu v podání obou hlavních hrdinů, hloupoučký záporák. Místy jsem měl pocit, že si celý štáb, vč. herců, dělá legraci ze svých legendárních předchůdců let šedesátých. Tento díl je omyl. 3. Poslední bitva : o něco lepší než než druhá část, přesto jsem měl problém u televize vydržet. Zpočátku naděje, že se, díky charismatickému lumpovi, bude na co koukat, ale i tento zloduch si neudržel laťku po celý film na patřičné výši. Našince snad jen potěší, že konec jeho běsnění udělal "Pepík z Prahy". Vinnetouova smrt tentokrát nikoho moc nezasáhla, oči zůstaly suché. Celkové hodnocení: Brice a Barker dál neohroženě kralují. ()

Upswing odpad!

Vravel som si, že škoda komentára na takýto "průser". Ale natrafil som na presné vyjadrenie aj mojich pocitov z tohoto "diela". Autorom je Ondrej Dostál, citujem (tu časť s ktorou sa zhodujem): "Noví Winnetou a Old Shatterhand už nie sú superhrdinovia. Miestami pôsobia až trochu babrácky. Po prvom diele som bol zaskočený. Winnetou už nie je apoštolom mieru a porozumenia medzi Indiánmi a bledými tvárami, ale normálnym prchkým a pomstychtivým indiánskym náčelníkom. Old Shatterhand nie je distingvovaný džentlmen vyhýbajúci sa násiliu a konajúci vždy v medziach zákona, ale organizátor zničenia legálne postavenej stavby a spolupáchateľ vraždy pracovníkov bezpečnostnej služby snažiacich sa zabrániť zničeniu tej stavby. Sam Hawkins nie je dobrosrdečný deduško, ktorý by muche neublížil, ale exparchant zodpovedný za vystrieľanie stád bizónov v oblasti a následnú smrť mnohých Indiánov hladom. Inčučuna nie je múdry a rozvážny náčelník, ale šialenec, ktorý obklopený ozbrojenými nepriateľskými hrdlorezmi vytiahne nôž, aby krvou spečatil uzavretie dohody s protistranou. A Indiáni sa už ticho nezakrádajú nocou, aby prekvapili a zaskočili nepriateľov, ale s fakľami v noci docválajú do nepriateľského mesta a začnú hulákať, že kde všetci sú, a nabehnú rovno pred hlaveň guľometu." ()

Sindibad15

Opravdu se nedá srovnat starý s novým... tenhle triple jsem chtěl vidět ze zvědavosti. ale neskutečně mě nadchl. 5 hvězdiček u mě málo potřeboval bych 10 u každého z dílů... humorné scénky, vážné scény, postavy, kulisy, příroda, drsnost divokého Západu. na rozdíl od starého tady ukázali i jak Indiáni žijí, jedí, milují a baví se s ostatními lidmi a ukázali i kulturu i boj na život a na smrt. Z humorných částí mi nejvíc utkvěla ta věta v posledním díle - Zasekl se vám šuplík... a prááááásk mladého Santera :-D ()

HJ-FILIP

Filmy Haralda Reinla ze šedesátých let jsou prostě skvělé. Obdobně jako knihy Karla Maye, z nichž vychází. Vyvolávají tedy v divákově předem značně vysoké nároky na nové ztvárnění Vinnetoua. A to jak filmu, tak přímo postavy samotné, kterou si těžko dokázal člověk představit jinak než Pierra Briece s bílým bratrem Lexem Barkerem. Od dnešních tvůrců filmů těžko očekávat něco jiného, než scény plné smilstva a krve, případně obojího. Vinnetou (2016) však příjemně překvapí. Téměř zde nenajde násilí, určitě ne více, než v dřívějších filmech, ani žádnou velkou sprostotu. Filmy nepřichází ani s ničím novým, a i to je ve výsledku plus. Původní morální hodnoty i zde jasně kontrastují a působí stejným dojmem. Celkově rád říkám, že se film(y) velmi povedl(y). ()

eexDon

Für mich - 65%, - /celkově moc moderní, velice upravené - velmi volně zpracované, pokus o německou romantickou komedii byl úděsný a Old Tintítko Shatterhand náčelníkem Apačů to dorazil/, + /celkově Vinnetou nebyl špatnej, ikdyž jako bojovník docela nepoužitelnej, atmosféra ve trojce, vtip ve dvojce, realističnost v jedničce/, hodnocení - ty 3 díly moderního, dosti upraveného, lehce překombinovaného, romanticko - parodického Vinnetoua a Old Tintítka Shatterhanda docela stačily, originál může i přes svou nespornou naivitu zůstat v klidu, tohleto se ani nepřibližuje a Old Tintítko Shatterhand - náčelník Apačů, na to budu dlouho vzpomínat ()

manas1 odpad!

Neuvěřitelná srač. ka . !!! Udělali z toho neskutečnou frašku. Všechny filmy toho žánrů jsou oskarové snímky oproti takové kravině.... Všechny 3 díly !! První jsem vydržel... U druhého jsem už u toho remcal.. a Třetí neskutečná sračka !!!! Omlouvám se za sprosté výrazy ale co je moc to je moc !! ()

amlug

Možná to hodnotím hůře než si serial zaslouží, ale pro mne to nemá s Vinnetouem moc společného. Asi kdyby to nemělo v názvu tohle jméno budu schopná hodnotit lépe. Mám z toho spíše rozpaky. Znovu vidět nemusím. ()