John Malkovich v roli muže, který miloval lehkovážné hrátky s láskou. Americký snímek režiséra Stephena Frearse z roku 1988 je v pořadí třetí adaptací známého francouzského románu Choderlose de Laclose z konce 18. století (počítáme-li i málo známou japonskou verzi z roku 1978). Příběh vikomta Valmonta a jeho lehkovážných hrátek s láskou inspiroval na konci 80. let i režiséra Miloše Formana a ještě dříve v roce 1959 francouzského režiséra Rogera Vadima, který natočil stejnojmenný snímek s Gérardem Philipem v hlavní roli. John Malkovich v roli Valmonta se pustí do hry plné exaltované vášně s nevinnou paní de Tourvel. Píše jí dopisy a nevynechá jedinou příležitost k vyznání lásky. Nechce však skutečný cit, ale pouze svést kouzelnou ženu. Do krutého plánu navíc vstupuje i protřelá markýza de Merteuil. Nikdo z trojice netuší, pro koho se nakonec stane pohrávání se sexem a láskou osudné. V dalších rolích zazáří Glenn Closeová a Michelle Pfeifferová. Snímek byl oceněn třemi Oscary za scénář, výpravu a kostýmy. (oficiální text distributora)

Anderton

Nebezpečné známosti je odporný film. Bol to režisérov zámer, takže je to pochvala. Close a Malkovich sú maximálne nesympatickí, čomu prispeli ich vhodné masky a make up (niežeby normálne boli bohvieako sympatickí, skôr naopak). Takže ďalšia pochvala vizážistom. Nebezpečné známosti sú adaptáciou knihy, ale nedávajú to na sebe poznať, pôsobia akoby boli natočené podľa pôvodného scenára. Takže pochvala scenáristovi. Tak to zhrniem, tento film je veľmi vydarený, ale dobrý pocit z neho mať nebudete. Čo je dobre, inak by ste asi museli mať povahu, ako jeho hlavní protagonisti. Vidieť ho znova zrejme už nikdy chcieť nebudete. Škoda, že nie som fanúšikom krásy Michelle Pfeiffer a Umy Thurman, nehovoriac o Glenn Close. Zato ich hereckým kreáciám nemám čo vyčítať. V ženskom obsadení tak z estetického hľadiska u mňa víťazí Formanov casting. Na druhý krát zvyšujem hodnotenie na maximum. Ješitnosť, pomsta, zrada, krutosť, intrigy a nakoniec láska, čo zvíťazí? ()

Kothy

Několikáté zpracování známého tématu s dost hvězdným obsazením. Přesto, že mnoho herců v tě době ještě moc slavných nebylo. Celé se to točí kolem milostného mnohoúhelníku na dvoře francouzské šlechty 18. století. Někdo z těchto her profituje a jiný zase přijde k úhoně. Mezi hlavní intrikanty patří John Malkovich a Glenn Close. Jak to skončí už asi všichni víme... Dále bych vyzdvihl tehdy začínající hvězdy jako Michelle Pfeiffer, Keanu Reevese nebo Umu Thurman. "Tohle je vyhlášení války!" ()

Fingon

Tenhle film miluju, Malkovich, Glenn Close, Keanu Reeves, Uma Thurmanová... Dle mého nejlepší adaptace De Laclose. ()

pm

Tento film asi způsobil, že Colin Firth se ani dík spolupráci s Milošem Formanem nestal Hvězdou. Valmot, se kterým je tato adaptace nejčasněji srovnávaná, zůstal ve stínu krutě intrikářských, chladně a až neosobně režírovaných Nebezpečných známostí, čemuž jsem dříve jen stěží rozuměla…navrch jsem byla zklamaná, že Valmonta nehrál Alan Rickman, který v roli v té době exceloval na divadle. S postupem let, během kterých jsem viděla tento příběh ve všech filmových adaptacích a v mnoha inscenacích, ale musím uznat, že volba obsadit vikomta Johnem Malkovichem byla správná. Jak to, že nedosáhl alespoň na oscarovou nominaci? Žádný jiný představitel se mu předtím ani potom nevyrovnal. Krutý vikomt totiž nebyl okouzlujícím hravým mladíkem, ale životem znechuceným libertinským ďáblem, což Frears a Malkovich vystihli naprosto dokonale. Díky nim je navíc snadné uvěřit, že pro toho nehezkého, citově zmrzačeného muže by žena krásná a ctnostná byla schopna zemřít na zlomené srdce, i tomu, že on s vědomím, že promrhal vše, co za něco stálo, se jí ve smrti pokusil přiblížit. ()

nascendi

Videl som tento film dvadsať rokov po jeho nakrútení, považujem ho za porovnateľný s Formanovým Valmontom (Formanovi nevyšiel chladný a vypočítavý Valmont a Frearsovi zvodná a intrigujúca markíza). Túto adaptáciu románu v listoch som vnímal ako kostýmovú, pomaly plynúcu, napudrovanú a oparochňovanú. To pri sledovaní Jeanne Moreau a Gérarda Philippa vo filme z roku 1959 som sa cítil omnoho príjemnejšie, aj keď sa táto verzia predlohy príliš nedržala. A poteší ma, keď sa mi podarí vidieť aj televíznu verziu s Kukurom a Vášáryovou. ()

klerik

Krásna kostýmovka so skvelými(!!!!) hercami (len ten Reeves mi tam nesedel). Intrigy a atmosféra ľadová a démonická. Teatrálne pojatie je jednoznačne ďalšie plus, len škoda, že sa mi na konci v hlave ozval soundtrack a spomienky na, pre mňa, silnejší koniec z Veľmi nebezpečných známostí... (ale to sa vekom hádam poddá :))... ()

Chrustyn

Jedno z nejznámějších a nejpovedenějších zpracování osudů známého sukničkáře Valmonta. Skvělá výprava, (převážně úchvatné dobové kostýmy) bezchybná režie a převážně dokonalé herecké obsazení, to je to oč tu běží. ()

Arsenal83

Ľutujem, ale toto je vysoko dialógová nuda oblečená v historických kostýmoch, ktorá ma štekliť erotikou. A vlastne nielen šteliť, celé je to vlastne len o tom, kto sa s kým vyspí a tým naserie toho druhého. Téma teda ničím prínosná, ale keď sa už púšťam do projektu so sexualitou, nominoval by som tam aspoň pohľadných hercov. Väčšina z nich bola jak po záruke. ()

marhoul

Zcela logicky se nabízí srovnání s Valmontem. Omezím se jen na obsazení ústředních rolí. Malkovich přesný, ale pro mě vzhledově nepřijatelný, Firth sladký, ale příšerně unylý. Tady si nevybereš. Glenn Close sice exemplární mrcha, však tak ošklivá, Annette- jak perfektní mrcha, tak vážně kus. Obě vynikající herečky. Koho by možná svedly, vědí nejlépe pánové. Tahle verze se mi líbila víc než Valmont, ale odvíjí se to taky podle nálady. Jsem totiž doživotně traumatizovaná snímkem Portrét dámy, kostýmním dramatem, v němž byl Malkovich natolik odporný, že už jen proto raději vezmu zavděk Formanovým (snad opravdu trochu slabším) Valmontem. ()

Šandík

Souboj s Formanem pro mě osobně vyznívá jednoznačně v jeho prospěch. Frears věrně "odvyprávěl" předlohu, zatímco Forman z ní vyzobal sice trochu jiný příběh, ale přitom příběh ve výsledku daleko pádnější a účinější. Forman také daleko lépe využil vizuální opulentnost rokoka a vytvořil velmi barvitý a přitom nesmírně dynamický obraz. Třetí bod pro Formana je daleko lepší obsazení role markýzy de Merteuil. Obsazení Glenn Close byl podle mého omyl, jakkoli je jinak film obsazen velmi vhodně. Celkový dojem: 70% Zajímavé komentáře: gudaulin, Tosim, Matty ()

SOLOM.

Michelle Pfeiffer byla okouzlující a hlavně díky ní jsem se dokázal na tento film podívat hned několikrát. To však neznamená, že by snad John Malkovich nebo Glenn Close podali špatné výkony – to bych si ani netroufal říct. Dobové kostýmy byli okouzlující, stejně jako jistá zvrhlost a intrikářství celého kousku. Ona šlechta nebyla rozhodně svatá, to víme všichni…Mladičká Uma Thurman taky stála za hřích… ()

Mikah

Jsem ráda, že jsem se nenechala odradit dle mého názoru nepovedenou verzí Rogera Kumbleho z roku 1999, protože toto dílo Stephena Frearse se určitě zdařilo a stojí za vidění. Je to působivý film, v němž sledujeme spletitý život šlechty 18. století se svými intrikami, kde se každá špatnost, kterých tu není nedostatek, skrývá pod maskou elegance a nevinnosti. Film má skutečně zamotaný děj, což může mást, jelikož když jsou za dne dvě postavy nejlepšími přáteli, pod rouškou noci mezi sebou mohou do krve bojovat. Film je plný inteligentních a nenudících dialogů a má skvělé obsazení. Herci a herečky si se svými postavami vyhráli a vtiskli jim nezaměnitelný charakter. A také je radost pohledět na mladičkého Keanu Reevese, jenž je v roli naivního učitele hudby skutečně rozkošný. ()

6thSun

70% nuda. Koukal jsem na to s holkou, která byla na závěr citově vyklepaná a neschopná komunikace, co hůř, neschopná čehokoli, takže jsem musel já, kterého to citově nechalo chladným, jít na jedno točený. Taková Královna od S. Frearse, to už je jiný aristokratický kafe, tady jsem se i přes nesporně skvělý herecký výkony jenom těšil na konec - a na to pivo. ()

MoiJe

Tuto variantu som zhliadla az teraz, hodne opozdene, ked som si dala minimaraton Znamosti (Cruel a na to Dangerous). Volajte ma ignorantom, teenverzia sa mi pacila viac. Ano, kostymi su skvele, o hercoch snad ani pisat nemusim ( i ked si neodpustim podotknut ze az v tomto filme som pochopila preco su Uma a Keanu vseobecne povazovani za krasnych). Bavilo ma vnimat spolocne repliky a pozorovat, ako je dejovo novodoba verzia prisposobena aktualnosti. V kazdom pripade, vadil mi Malkovich. Ze je diabolsky, nie je pochyb, ale diabolsky zvodny? Nemyslim. Mozno aj preto som v tejto verzii ani nejak nepochopila, cim ze si to k sebe Pfeiffer priputal... ()

Terva

Nebezpečné známosti si, mimo mnohých jiných ocenění, odnesly z oscarového klání roku 1989 sedm nominací (nejlepší film, scénář, hudba, kostýmy, herečka v hlavní a vedlejší roli, výprava), z nichž tři (kostýmy, výprava a scénář) proměnily ve zlatavou sošku. Scénář : Christopher Hampton. Kamera : Philippe Rousselot. Hudba : George Fenton. ()

Skrk

Netuším, zda je to tím, že jsem mého oblíbeného Valmonta, kterého Miloš Forman pojal takřka po svém, viděl daleko dříve, ale Nebezpečné známosti v režii Stephena Frearse mě absolutně nebavili. Celý film je nemastný - neslaný, herci nesympatičtí (převážně Glenn Close a John Malkovich) a Michelle Pfeiffer jsem roli paní de Tourvel absolutně nevěřil. Nominacím na Oscara tedy absolutně nerozumím. Navíc je to celé ponořeno do takové nudy, že se snažíte neusnout. Dávám 1 hvězdu za skvělé kostýmy a dobu... ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky