John Malkovich v roli muže, který miloval lehkovážné hrátky s láskou. Americký snímek režiséra Stephena Frearse z roku 1988 je v pořadí třetí adaptací známého francouzského románu Choderlose de Laclose z konce 18. století (počítáme-li i málo známou japonskou verzi z roku 1978). Příběh vikomta Valmonta a jeho lehkovážných hrátek s láskou inspiroval na konci 80. let i režiséra Miloše Formana a ještě dříve v roce 1959 francouzského režiséra Rogera Vadima, který natočil stejnojmenný snímek s Gérardem Philipem v hlavní roli. John Malkovich v roli Valmonta se pustí do hry plné exaltované vášně s nevinnou paní de Tourvel. Píše jí dopisy a nevynechá jedinou příležitost k vyznání lásky. Nechce však skutečný cit, ale pouze svést kouzelnou ženu. Do krutého plánu navíc vstupuje i protřelá markýza de Merteuil. Nikdo z trojice netuší, pro koho se nakonec stane pohrávání se sexem a láskou osudné. V dalších rolích zazáří Glenn Closeová a Michelle Pfeifferová. Snímek byl oceněn třemi Oscary za scénář, výpravu a kostýmy. (oficiální text distributora)

sidzej

keďže som pomerne nedávno zhliadol aj Formanovho Valmonta môžem zrovnávať. Narozdiel od väčšiny zastávam názor že Formanova verzia je lepšia. Predovšetkým vo výbere hercov. Glenn Close mi bola dosť nesympatická, pôsobila priam asexuálne, čili presný opak neodolateľnej Annette Bening. Keanu Reevesovi prezmenu chýbala ona nevinnosť a nemotornosť Henryho Thomasa. John Malkovich je možno vierohodnejší v úlohe zvodníka, avšak Colin Firth mi bol predsa len sympatickejší. K tomu Frearsove známosti majú podstatne rozťahanejší a nudnejší dej (chýbajú homorné vsuvky kt. by filmu dodali odľahčenosť)aj po príbehovej stránke bol Valmont ucelenejší. ()

curunir

,,ZRADA JE VAŠE OBĽÚBENÉ SLOVO." ,,NIE, NIE. KRUTOSŤ. TÁ MÁ UŠĽACHTILEJŠÍ ZVUK." __ Nebudem nijak obsiahlo porovnávať tento film s Valmontom, len poviem toľko, že Frears u mňa jednoznačne víťazí. Tento film má jednoducho šmrc už od prvého momentu predovšetkým vďaka scenáru s množstvom brilantných dialógov (Oscar úplne zaslúžene) a nespomínam si momentálne na žiaden iný film z ktorého by tak úžasne dýchalo to čaro doby (snáď možno Barry Lyndon) plnej unudenej šľachty, ktorá si kráti chvíle najrôznejšími intrigami a neviazanými milostnými radovánkami. Čo by som Nebezpečným známostiam trošičku vyčítal a spadajú tak od absolútnej dokonalosti a pár schodíkov nižšie je miestami trošička pomotaný dej, predovšetkým v niektorých detailoch, pre ktoré by trebalo mať znalosť knižnej predlohy. Herci sú tu však absolútne výborní. John Malkovich, ktorý možno nie je bohvieako príťažlivý zahral Valmonta až démonicky sa hrnúceho za svojimi cieľmi a túžbami do istej záhuby a Glenn Close tu predvádza jeden zo svojich najlepších výkonov. Kedykoľvek sa objaví na scéne má všetko úžasnú iskru a poľahky tak predbieha aj omnoho viacej atraktívnejšiu Annette Benning. Záverečná scéna je zdrvujúca a priam mrazí. ()

SlecnaSmilly

Hodíte na sebe ráno župan, promnete si rozespalé oči a prohrábnete si pomačkanej účes, vypadáte hrozně, fakt. Vaše zrcadlo po otázce, kdo je v zemi zdejší nejkrásnější řeklo jen fuj, to jsem se leklo, no comment. Připravíte na kafe a šinete si to v papučích pro noviny a poštu. Jup, dopis, růžová obálka navoněná Chanelem. Máte radost, protože v tomhle balení se vyúčtování za plyn neposílá. Celé rozechvělé pelášíte dom. Elegantně psaníčko otvíráte (čti, snažila jsem se to rozlepit, pak jsem to chtěla zkusit říznout nožem, ale v tom bordelu jsem ho nenašla, tak jsem to roztrhala na cimpr campr). Je to milostné vyznání. Drahá, pokaždé, když Vás vidím, jak v polední pauze baštíte hamburger, jste celá opatlaná a rajče Vám padá na blůzku, tak se mi roztřepou kolena. Jste středobodem mého dne. Cítím Vás v každém okamžiku, v každé molekule, miluji Vás, Váš XY. Přemýšlíte, kdo by to mohl být, roztáčíte svůj mozkový závit na plné pecky, v práci u kopírky se zkoumavě koukáte na svého šéfa, v bufetu na proti na toho hezkého brigádníka. Večer si koupíte láhev vína a sednete si na sofa, zazvoní na vás sousedka, jestli jste do své schránky nedostala její dopis?! ()

Cimr

Nebezpečné známosti jsem četl, viděl dvakrát na divadle a viděl Valmonta, část Velice nebezpečných známostí a nyní i tento film. Musím říct, že tenhle film patří určitě k těm lepším verzím. Intriky, lži, pomluvy, zkaženost šlechty, boj dobra se zlem, všechno je tu krásně zachyceno a zahráno. Proti castingu nemám nejmenších námitek. Nikdy bych si nepomyslel, že se v jednom, nota bene historickém, filmu potká Close, Malchovich, Pfeiffer, Reeves a Thurman, pět naprosto odlišných hereckých typů, ale je fakt, že všichni hrají excelentně. Close je úžasná mrcha, Malchovichovým svůdným pohledům opravdu žádná žena nemůže odolat, proměna Michelle Pfeiffer z nábožné poctivé ženy ve škemrající trosku je dechberoucí a Reeves s Thurmanovou jsou krásně naivní. A navíc ten skvělý poslední záběr. Ano, i já si myslím, že Forman byl překonán.. ()

Tayen

Miluju tenhle film, Malkovitche a Glose na šachovnici, na které rozehrávají krutou hru napsanou Choderlosem de Laclosem. Kniha je psána dopisovou formou a je vždy na režisérovi, aby vybral části, které budou nahrazeny živými dialogy a osobními setkáními. Markýza de Morteauil je ďábelská, a ačkoliv postrádá onu nevinnost a falešnou mravnost, předvedla zde excelentní výkon. Je otázkou jestli je špatně, že postavy tak přesně neodpovídají knižní předloze, nebo jde o vždy vítáný originální příspěvek herců. Napětí mezy markýzou a Valmontem by se dalo krájet a stupňující se dusná atmosféra, kdy víme, že jednou se jejich lanko štěstí musí přetrhnout je chytačem, díky kterému se na film prostě musíte dodívat. Perfektní dobová hudba jen podtrhuje příběh, kde se střídají hrátky, vášeň a krutost. Pro mne nejlepší verze Nebezpečných známostí. ()

kobejn

Jeden čas jsem na ten film koukal furt znova a znova, životní role J.Malkoviche a rovněž ostatní role jsou perfektně obsazeny a zahrány - výborný film. ()

consuela1

Umění dialogu a mimoslovní komunikace povýšené na mistrovskou úroveň. Avšak ať se některé záležitosti lidského srdce nazvou jakkoli, zůstávají stejné a neměnné. A neměly by sloužit k hrám. Ovšem stejné a neměnné je rovněž to, že bez těchto her by nás tyto záležitosti nebavily. ()

Laxik

Výborné drama, kterému vévodí až démonická dvojice Malkovich - Close - u které je opravdu těžké vybrat toho lepšího (herce nebo intrikána, vyberte si sami). Ale i Uma a Michelle jsou výborné. Zápletka taky super... no prostě jsem se bavil. ()

Sidonka

V minulé anotaci jsem mluvila o hrách, které jsou jedním z nejstarších způsobů lidské interakce. Zatímco "Sekretářka" je navzdory S/M pozadí hra laškovně zábavná a svým způsobem křehká a něžná, kde se hraje s poměrně otevřenými kartami, "NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI " jsou naopak plné drsných intrik a nečestných manipulací, kde jedni lidé neuznávají potřeby ostatních. Cynické pohrávání si s láskou, v níž se oběti stávají figurkou na šachovnici, má především posloužit pomstě, ukázat něčí schopnosti, strategické myšlení a přelstít protivníka. Jde už spíše o boj mezi lidmi a poměřování sil než o přijatelnou zábavu. Do hry o čísi přízeň a plnění zadaných úkolů, které mají pouze zajistit čísi prospěch, jsou postupně vtahováni všichni nevinní lidé v okolí, netuší že jsou prostředníky k dosažení cíle a rozhodně se věci nedějí k jejich vlastnímu prospěchu.Tyto přemrštěné, bezohledné tahy na šachovnici plné nesvobody (Valmont plní markýzinu výzvu a úkoly) mají podobu dramatické tragédie. Chladnokrevnost nadprůměrně inteligentních ( emočně inteligentních), zkušených a nepatřičně znuděných pánů, kteří oplývají navzdory všemu charismatem, až diváka děsí. Psychologie postav je přesvědčivá, hry "kdo z koho" z lidského repertoáru nevymizí. Původně přátelské půtky mezi vikomtem a despotickou, navenek laskavou markýzou, kterými si zpočátku měli krátit dlouhý čas a dočkat se pouze jedné pomsty, se zde zmíněným protagonistům vymstí. Markýza je veřejně zostuzena a dostane se jí tudíž nejvyššího možného trestu, ztráty postavení, osamocení, důležitost vlastní osoby byla pro ni vším. Nejednala nezávisle, jako každý padouch měla své přisluhovače, ať už dobrovolné či nicnetušící. Valmontova vášnivá povaha a náklonnost k ženám se dá ovšem ještě pochopit, Malkovich odvedl skvělou práci,nakonec i upřímné city a navíc se sám stal markýzinou obětí.Odkaz tohoto zfilmovaného románu zůstane platným napořád a doufám i varovným příkladem toho, že nic, ani silové psychologické hrátky mezi lidmi, se nemají přehánět. Spojí-li se inteligence s absencí morálních zábran, vede to většinou k výhře talentovaného šťastlivce na úkor všech ostatních. Proto i my si dejme pozor na to, s kým si zahráváme, protože hry s ohněm mnohdy dobře nekončí. ()

Freemind

Kdykoliv mi někdo řekne, že kostýmní dramata jsou nuda, vytáhnu jako definitivní argument tuhle nálož - v jedné z posledních scén, kdy se podlý plán dvou amorálních monster zvrhne ve vyhlášení války, skoro mi naskočila husí kůže. Strhující dialogy, úžasná gradace, napudrovaná hniloba v celé kráse. ()

blackrain

Když už chcete rozehrát nebezpečnou hru plnou intrik, dejte si dobrý pozor, aby jste se do ní nenamočili víc než je zdrávo. Intriky vás můžou zničit a zaplatíte za ně mnohem větší cenu. Ne nadarmo se říká, kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. John Malkovich spojil v roli vikomta de Valmont všechny možné a myslitelné vlastnosti a stvořil neodolatelnou postavu svůdníka. Glenn Close byla také výborná. Oba dva se do role krásně položili a rozpoutali strhující herecký koncert. ()

kaylin

Tahle verze známého příběhu mi nějak moc nesedla. Kostýmně není vůbec špatná, naopak je skvělá a umocňuje sexualitu, která je zde celkově tak nějak pokřivená, ale herecky se mi to prostě nelíbilo. Glenn Close mi ve skutečnosti přijde upozaděná a John Malkovich je na roli Valmonta pro mě podivnou, možná až příliš slizkou volbou, i když v závěru ukazuje, že si roli zasloužil. ()

Maq

Před zhruba rokem, to bylo mému staršímu synovi čtrnáct, jsem uznal za vhodné ho seznámit s Formanovým Valmontem. Je to mistrovské dílo, které velmi moudře a (tedy) náročně zobrazuje mnohé paradoxy lásky a ambivalenci her na lásku, s jejich imanentními riziky. Pokládal jsem tehdy za vhodné svou otcovskou povinnost doplnit přeobsáhlým a důkladným komentářem před filmem a v přestávkách v promítání, zobrazené vyložit, doložit na příkladech nám oběma známých lidí a jejich příběhů a osudů, uvést příklady podobné, doplnit vše, co nebylo přímo řečeno, leč co si muž nejedním příběhem oprýskaný domyslí, dopoví, uvede v souvislosti. Aby čtrnáctiletý, pravda, chytrý, leč naprostý začátečník získal z tohoto filmu co nejlepší představu o nekonečné vrtkavosti záležitostí milostných. --- Tehdy jsem ještě neznal Frearsovu verzi a tedy jsem nevěděl, že tento k radosti všech čtrnáctiletých i mnohem starších začátečníků valnou část práce udělal za mě! Natočil verzi řádně polopatistickou ohledně základní kostry příběhu a pomíjející všechny jeho delikátnější nuance. Vyložil nám to tak nějak po soudružsku. --- Přeháním. Tak zlé to není. Formanova verze je totiž natolik báječná, že i tato, mnohem hrubější, je stále ještě dobrým filmem. Takže opakuji: pro začátečníky Frears, pro pokročilé a vážné zájemce rozhodně a pouze Forman. ()

swed

Intrikaření oblečené do kostýmů. V čem se snímek liší od jiných svého žánru? Hlavně všudypřítomným cynismem, který je zde jak ve vážných, tak i v humorných scénách (ty jsou mimořádně povedené a lahůdkové!) a důrazem na erotično. Hlavní hereckou hvězdou filmu je John Malkovich, jenž na sebe strhává všechnu pozornost (zaslouženě). Spletitost příběhu a dialogy pak ani na okamžik nedovolí polevit v koncentraci. 9/10 ()

salalala

Povedený film se silným obsazením. Malkovich s Close jednoznačně vedou, a i když si ze začátku musíte na Close zvykat, ke konci už si tam neumíte představit nikoho jiného. Malkovich je výborný, skvěle charizmatický a uhrančivý. Michele Pfeiffer a Uma Thurman jsou taky vynikající, zejména u Pfeiffer mě role takové křehké ženy překvapila. No a Keanu Reeves je tady sice strašlivý "cucák", ale podstatu role vystihl dobře. Filmu dost pomohl scénář, který je velmi dobrý. Osobně mi ale přišlo, že ve třech čtvrtinách se film nějak zamotává a lehce ztrácí tempo, závěr to ale všecko vyvrací a je naprosto strhující. Frears to zvládl a natočil výborné kostýmní drama s prvotřídním hereckým obsazením a dobovou atmosférou a hlavně erotickým napětím a jiskřením po celou dobu. ()

Lenula4

Film do detailů zpracován, kostýmy, prostředí, scénář, herci. Takový jiný příběh z konce 18. století... ()

L_O_U_S

Nemám rád, když na mě tvůrci na začátku filmu vychrlí kvanta cizokrajných jmen a postav, protože se pak těžko orientuju v motivacích a nevím, o kom je zrovna řeč. A když se k tomu připojí moje notorická neschopnost zapamatovat si obličeje, mám pak z filmu dost velký guláš. No, během sledování se mi podařilo všechny informace utřídit, ale počáteční zmatení ve mně vyvolávalo dost velkou nervozitu. "Je to mimo mou kontrolu.". (815., 1. VI. 2013) ()

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky

Hollywoodské hobby? Prznit klasiky