Reklama

Reklama

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (CinemArt)

(více)

Zajímavosti (79)

 • Část filmu, ve které Owen (Chris Pratt) a Claire (Bryce Dallas Howard) najdou smrtelně poraněnou samici Apatosaura a vidí ji bezmocně umírat, je odkazem na smrt Nožiččiny matky z filmu Země dinosaurů (1988). (Marasuchus17)
 • Celosvětová premiéra proběhla 29. května 2015 v Paříži. (Varan)
 • I když Bryce Dallas Howard nemusela, tak trvala na tom, že její postava bude mít v každé scéně podpatky. Nic s tím nenadělal ani režisér Colin Trevorrow, který se jí snažil přemluvit, aby si obula něco pohodlnějšího. (Duoscop)
 • Ve filmovém parku funguje řada poboček opravdových společností a také řada fiktivních. Název obchodu Winston's je poctou trikovému specialistovi Stanu Winstonovi, který vyráběl animatronické dinosaury pro první tři díly této série a zemřel v roce 2008. (D.Moore)
 • Film je natočen v netradičním poměru stran 2:1. Nejčastěji používané poměry stran jsou v současnosti 1.85:1 a 2.39:1. (gurmanfilmu)
 • Mezi vystřiženými skončila například scéna, v níž se Owen (Chris Pratt) a Claire (Bryce Dallas Howard) potírají dinosauřím trusem, aby je Indominus rex nemohl ucítit. (D.Moore)
 • Velkým přáním fanoušků jurské série byl vodní dinosaurus. Producenti filmu přání splnili a poprvé se objevuje dinosaurus z vodních hlubin. Je jím Mosasaurus z doby křídové. Robustní dravec, který dosahoval délky až 15 metrů. (ČSFD)
 • Stejnojmenná LEGO hra mapuje a paroduje události tohoto, třetího (2001), druhého (1997) a prvního dílu (1993). Někdy je i doplňuje, např. veterinář Gerry Harding (Gerald R. Molen) řekl, že nemocného 6tunového Triceratopse pojmenoval po své dceři Sáře (Julianne Moore). (ČSFD)
 • Po úspěchu, kterým byl rekordní prodej vozů Mercedes-Benz ML po uvedení filmu Ztracený svět: Jurský park (1997), ve kterém byla auta představena, se společnost Mercedes rozhodla poskynout několik nových vozů i do tohoto filmu. Například nejnovější GLE Coupe, G63 AMG 4X4, G63 AMG 6x6, Sprinter 4x4 a Unimog. (Maulincio)
 • Jurassic World řídící centrum bylo vytvořena poté, co se filmaři inspirovali zábavním parkem Universal Studios v Orlandu na Floridě. Designéři také založili některé prvky na kontrolní místnosti NASA. Colin Trevorrow byl zklamán, když zjistil, že řídící místnost v Universal Studios obsahovala jen několik monitorů, za kterými sedělo pár lidí. (Maulincio)
 • Loď kterou připlují Zach (Nick Robinson) Gray (Ty Simpkins) je výletní katamaran Navatek I, který se používá pro vyhlídkové plavby kolem Hawaje. (Maulincio)
 • Druhy dinosaurů, které se ve filmu objevují, jsou: Ankylosaurus, Apatosaurus, Dimorphodon, Gallimimus, Mosasaurus, Parasaurolophus, Pteranodon, Stegosaurus, Triceratops, Tyranosaurus, Velociraptor a uměle vytvořený dinosaurus Indominus Rex. (ČSFD)
 • Během přípravných prací se uvažovalo, že by měl ve filmu hrát Harrison Ford, ten se ale později rozhodl od role odstoupit. (Maulincio)
 • Podle internetových stránek, které byly navrženy tak, aby vypadaly jako skutečné webové stránky parku, byl Jurassic World otevřen v roce 2005. Na stránkách se dají koupit lístky, navštívit e-shop, naplánovat výlet a dozvědět se spoustu dalších informací o parku. Na rozdíl od internetových stránek a Facebooku, které jsou vytvořené jako by park opravdu existoval, tak na twiteru, instagramu a účtu Google se už mluví čistě o filmu. (Maulincio)
 • Nepředvídatelného hybrida, Indomina rexe – v překladu „Divokého/Nezkrotného krále“ –, pomohl vytvořit paleontolog Jack Horner, který spolupracoval jako konzultant i na třetím (2001), druhém (1997) a prvním díle (1993). (D.Moore)
 • Modrý vrtulník je Eurocopter EC130. Vrtulník, který používala ostraha parku, je Agusta AW109A. (Maulincio)

Související novinky

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru…

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj…

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

24.05.2020

S blížícím se třetím dílem blockbusterové franšízy Jurský svět, jenž tentokrát ponese název Jurassic World: Dominion, by se mohlo leckomu zdát, že se nová dinosauří trilogie chýlí ke konci. Tvůrci…

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,…

Reklama

Reklama