Dokonalý studiový film současnosti, vysoustružený na milimetry přesně tak, aby padnul do noty téměř všem. Hvězdy svítivosti „tak akorát“, Spielberg za zády, trikaři ve zbrani a scénáristický koktejl všeho, co chce rodina při výletu do kina zažít. O Treworrova se teďka studia porvou, takhle čisté řemeslo se vidí málokdy. Blbý je, že nedává nic k dobru, takže hlavně co se napětí týče, je to dost instantní, bez něčeho opravdu zásadního, jako třeba ‚přelézání plotu vysokého napětí‘, nebo ‚raptoři v kuchyni‘, což se mnou cuká i po více než dvaceti letech a dovede to odkazovat na to, kdo má krom řemesla v paži i něco v hlavě. [Btw: Chris Pratt je sympaťák, o tom žádná, ale jeho pozice je spíše ikonická, tlačená armádou e-fans. Až opravdu utáhne celý film, ať mu ten bič a klobouk klidně svěří.](13.7.2015)

Velmi příjemné překvapení a horký adept do TOP 3 letošních letních blockbusterů. Ambice jsou tatam, protože se v podstatě nejprve aktualizuje první Jurský park, a pak se vykopne o level výš nevídanou dinosauří konfrontací. Ale funguje to. Zapomeňte na nějakou autorskou vizi a posuny v žánru, o to tady zjevně nikomu nešlo - ale tím spíš se můžete těšit na prvotřídní hollywoodské řemeslo, které je sice hodně teen, ale zároveň jde o poctivé klučičí dobrodružství, které s ověřenými proprietami umíchá výborný letní blockbuster. Žádné prostoje, žádná nuda, žádná slabá místa, naopak je Jurský svět výtečně vygradovanou popcornovkou, která rozhodně trumfuje dvojku i trojku jurského univerza. Fajné.(11.6.2015)

Blockbuster, ktorý to má VŠETKO! Nostalgickou previazanosťou s jednotkou, prepracovanosťou tuctov motívov a nápadov, akčným spádom a rýchlosťou, robí z dvojky a trojky nepotrebné spin-offy (a to mám dvojku veľmi rád a trojka mi nevadí). V Jurskom svete si nájde každý tu svoju, presne definovanú postavu - od prežitku dobrodružstva očami dvoch chlapčenských hrdinov, cez protipólne iskrenie medzi sympatickým dobrodruhom a chladnou sexy manažérkou, až po mladého brýlatého geeka v e-bay tričku "Jurský park" či indického finančného riaditeľa parku, ktorý je inside-joke alegóriou indických investorov, sypúcich do Hollywoodu haldy investícií. Jurský svet obsahuje všetky zákonitosti blockbusterov, ale nepoužíva ich pasívne a lenivo, nýbrž s nimi nápadito a vtipne žongluje. Jurský svet nás ako žiaden iný blockbuster vťahuje do fenomenálnej kultúry amerických entertainment atrakcií a parkov - vrátane scény skrývania sa v stánku s tričkami, akým v Universal Studios povinne, ale s nadšením prejdete po každej atrakcii. Jurský svet má dlhé a krásne plynulo zostrihané intro, ktoré nás s tónmi Williamsovho motívu a načrtnutím rodinnej konštalácie časti hlavných hrdinov perfektne uvedenie do parku na ostrove Isla Nublar s oživením nostalgie z roku 1993 a jej posunutím do technologicky vyspelejšej súčasnosti (prerod komorne skrytej atrakcie v megalomanskú mašinériu, odbavujúcu denne 20 tisíc návštevníkov). Jurský svet parádne graduje odhalovaním génov, z ktorých je vyvinutá hlavná potvora. Vďaka jej inteligencii ponúka nečakané zvraty, boostujúce zážitok z dobrodružstva. Posun v deji, ku ktorému sa dlho schyluje a na ktorý sa tešíme (raptor attack), sa stáva iba predložkou k dramaturgickému posunu o level vyššie. Jurský svet má grandiózne finále, ktoré strihom a priestorovým zasadením živých postáv medzi digitálne potvory prebíja finále monster a transformer movies celej dekády, a v poslednej, dokonale načasovanej chvíli vyťahuje svoje najväčšie skryté eso v rúkave takým spôsobom, že som chcel kričať a tlieskať ako malý fakan. Nehodnoťte Jurský svet porovnávaním s jednotkou, ktorej unikátnosť sa zviezla na historicky prvom veľkoplátnovom predstavení živých CGI bytostí. Hodnoťte ho ako súčasný blockbuster, ktorý, držiac sa historických základov, musí konkurenčne obstáť vedľa Nolana a Baya. IMAX, 3D!(11.6.2015)

Děláte si srandu? Když jsem při třetím Jurském Parku umíral z jeho naprosto z prstu vycucaného směšného děje, netušil jsem, že se sám velký Spielberg při svém exekutivním producírování nechá zlákat k tomu, aby podobnou demenci naordinoval dalšímu dílu, narval do něho hromady (ale vážně hromady) dolarů, a okaté vykrádání sama sebe hrdě označoval za poctu legendárnímu Jurskému Parku Adin. Doktorem Huangem z L&O: SVU vyšlechtěný chameleónský megaještěr se sexy mozkem, který tu tak nějak je a není spřízněný s velociraptory, kteří mají pro změnu v těch svých ptačích mozcích ukrutný bordel, a poskakují na nitkách hodně zfetovaného CGI loutkáře jménem scénárista v divokých veletočích, se tu potkávají s naprosto zbytečnou indickou hvězdou (která tu za hvězdu není), od první sekundy jasně padoušským Vinckem D'Onofriem, a sestavičkou variující rok 1993. Na někoho (a není jich málo) to evidentně funguje - u mě ale funguje nějaká vesmírná anomálie, která mi brání podléhat černé magii pána ze Špilberku. Ty dvě hodiny jsou ukrutně moc, a pomyšlení, že tohle je jen začátek další rejžovací série, mě opravdu děsí. Zvlášť pokud by to mělo v nějakých davovějších scénách vypadat tak podobně jako Epizoda I, jako se to "daří" Jurskému Světu. 60%(7.6.2016)

Veľká pocta neprekonateľnému Spilebergovmu kultu, ktorá sa vydarilo na jednotku s hviezdičkou. Film sa od začiatku pocitovo a atmosférou približuje prvému dielu a vtiahne do deja úvítaním "Welcome to Jurassic World". Nový Park vyzerala úžasne, autenticky, čo ukazuje, že Hammondov sen sa konečne stal skutočnosťou. Hudba bola viac ohromujúca ako inokedy, pôvodný hudobný motív bol krásne moderne zakomponovaný, aby nám ukázal ,koľko vecí sa zmenilo za posledných 14 rokov. Hlavným lákadlom tohto filmu bol hybrid Indominus Rexa, démonický, atmosféra hustla každou minútou, príbeh nemal najmenšiu slabú chvíľku, jednoducho luxusné, dramatické divadlo s dokonalými efektami. Pôvodný T-Rex je už len takou čerešničkou na torte. Tento film priniesol neskutočne veľa spomienok a ja sa nemôžem dočkať na ten budúci. 85%.(25.12.2016)

• - Jurassic World řídící centrum bylo vytvořena poté, co se filmaři inspirovali zábavním parkem Universal Studios v Orlandu na Floridě. Designéři také založili některé prvky na kontrolní místnosti NASA. Colin Trevorrow byl zklamán, když zjistil, že řídící místnost v Universal Studios obsahovala jen několik monitorů, za kterými sedělo pár lidí. (Maulincio)

• - Velkým přáním fanoušků jurské série byl vodní dinosaurus. Producenti filmu přání splnili a poprvé se objevuje dinosaurus z vodních hlubin. Je jím Mosasaurus z doby křídové. Robustní dravec, který dosahoval délky až 15 metrů. (WitchKing666)

• - Ve filmovém parku funguje řada poboček opravdových společností a také řada fiktivních. Název obchodu Winston's je poctou trikovému specialistovi Stanu Winstonovi, který vyráběl animatronické dinosaury pro první tři díly této série a zemřel v roce 2008. (D.Moore)