Huge box office finds a way.. Zábavný park, který sice pořád dokáže pobavit, ale už dávno neumí ohromit svou jedinečností. Když navíc před návštěvou nedopatřením zhlédnete jeho PR video (trailer), těžko už vám to Crichtonovo nesčetněkrát přežvýkané ZOO nabídne něco atraktivního. V tomhle světle pak už asi nikoho nepřekvapí, že jeho suverénně nejsilnější atrakcí jsou Williamsovy důvěrně známé tóny.. Jediné důležité poznatky: Chris Pratt potvrdil potenciál dobrodružného geroje, manažerka D.B.Howard by na šteklech dala i Jarmilu Kratochvílovou a T-Rex zase po letech převzal na ostrově velení..(15.6.2015)

Jurassic World je plnokrevný bratr legendární Spielbergově jedničce, rozhodně bez myšlenkové hloubky, ale taky bez zbytečných klišé. A tak třeba k Jurassic World přistupovat. V dynamice, přístupu k divákovi tento blockbuster nemá chybu, a zbaští ho celá rodina. Bombastická akce je servírovaná opatrně a s citem. Závěr perfektní. Plnotučný dobrodružný blockbuster, ve kterém je tolik popcornu, že zasytí celý svět.(6.8.2015)

Příjemná připomínka prvního dílu a kvalitní blockbusterové řemeslo. První půlka představující sympatické postavy, epický park a budující napětí je výborná, v té druhé se to pro mě smrsklo na mírně nudnou naháněčku s dinosaury. Indominus Rex jako hlavní záporák vizuálně poněkud zklamal (jen převlečený T-Rex, který ani nebyl největším exemplářem v parku) a chyběla mi tam nějaká kulervoucí scéna, kterou bych chtěl vidět znovu. (7/10)(14.6.2015)

Jejdanánku ježkovi voči - vykradli nám Spielberga. I s Johnem Williamsem. Řekl bych, že původní Jurský park měl sice také jednoduchý, ale přesto košatější příběh, který je zde z velké části kopírován a zatraktivnit ho má zřejmě zmutovaný tyranosaurus, který je sice o něco větší a mění barvy, ale jinak film kromě několika dalších příšer nepřináší nic nového. Co se triků týče, tak bych dokonce postavil výš klasiku z roku 1993 a zdá se mi, že je zde zbytečně používáno modré pozadí i ve scénách, v nichž dinosauři vůbec nejsou. Je to okaté, rušivé a opravdu až moc digitální, na rozdíl třeba od nové verze Planety opic, kde jsou šimpanzi, orangutani a gorily jako živí(é). Toto je jen blockbuster pro náctileté a nadhodnocená jednohubka s naprosto debilním závěrem, kde se do sebe pustí několik dávno vyhynulých druhů.(19.6.2015)

Ano, několikrát v první polovině filmu z plátna zavanula taková nostalgie a oldschool dobrodružství, že jsem měl silnou chuť se přihlásit hned v ty momenty na csfd a hodit tam pětku. Práce s Williamsem, tričko, starý park, prostě krásné. Navíc to mělo podobně silné a sympatické protagonisty jako jednička, v některých ohledech možná i zajímavější a okouzlující zrzka Bryce znovu neudělala svému taťkovi ostudu. Christ Pratt dál buduje své image nového hrdiny bez bázně a Hana (a Indiana) bych mu hodil teď už bez váhání. Celý film je navíc jak jsem napsal, oldschool, což se projevuje i v tom, že se nebojí docela drastického zacházení s důležitými postavami a pořádnou ukázkou dinosauřího řádění. Co se týče dětského faktoru, zábavné bylo, že starší kluk byl o dost otravnější než ten mladší, jakého ze scénáristů napadlo, aby tomu staršímu dali jedinou charakteristiku očumování všeho v sukni takovým tím až nepříjemným způsobem, to fakt netuším. Bylo by možná zajímavé, kdyby tam místo toho dali klasickou variaci na kluk si najde novou lásku, i když je to otřepané. Ale dodalo by to novou dynamiku. Hlavní antagonista je naprosto dokonalý. Jak jsem měl po těch prvních děsivých zprávách o naklonovaných inteligentních dinosaurech strach, Indominus Rex byl nakonec inteligentní jen tím děsivým, ale zcela uvěřitelným způsobem. A lehce jeden z nejlepších záporáků tohoto roku. V některých scénách s ním jsem měl skoro až strach o postavy a cítil jsem se na chvíli přesně na tom místě potravinového řetězce, kde bych nechtěl být. A i ti raptoři, kterých jsem se bál snad ještě víc, byli až do 3/4 filmu použití snesitelně (jakkoliv ten důraz na ně už trochu otravuje, jo, jsou inteligentní, jo, jsou cool, popojedem?), ale v té poslední 1/4 došlo k tomu, čeho jsem se obával a to finále jsem už jen nervózně poposedával a čekal, zda se odněkud nevynoří ještě i ten King Kong nebo rovnou Godzilla. Použití dalšího ikonického dinosaura bylo samozřejmě logické, ale použití všech dohromady už ne. To mi přišlo dokonce až směšné, o tom slow-motion záběru ani nemluvě. A úplně mě to vytrhlo ze skvělého zážitku, takže proto jen 4. Jinak ale parádní, modernizované, vysoce zábavné podání dinosaurů pro novou generaci, další díl chci. PS: Kéž by, kéž by takto působilo nové Star Wars. Jako perfektně funkční směs nostalgie a nového. Jenže Disney jsou banda kreténů.(6.10.2015)

• - Neúčasť ani jednej z troch (Goldblum, Neill, Dern) hlavných postáv z pôvodnej trilógie ma na svedomí režisér filmu Colin Trevorrow. Jeho vyjadrenie znelo: „Viem, že mnoho fanúšikov chce vidieť svoje obľúbené postavy späť. Sú naozaj kultové, lenže ja rešpektujem týchto hercov až príliš na to, aby som ich pretláčal do svojho vlastného príbehu z osobných sentimentálnych dôvodov. Jurský park nie je o smole troch ľudí, ktorí sa dostávajú vždy do rovnakých situácií. Jediný dôvod prečo by sa vracali na ostrov by bol, že by ich scenáristi prinútili tam ísť.“ (KoRner)

• - Koncept žraloků používaných jako krmivo byl nápad režiséra Colina Trevorrowa, který se inspiroval filmem Čelisti (1975). (Maulincio)

• - Velkou chybou je nepřítomnost peří, které bychom měli vidět přinejmenším u dvou rodů dinosaurů zobrazených ve filmu – velociraptorů a tzv. „pštrosích dinosaurů" gallimimů. Další chybou je zobrazení stegosaurů, obrněných dinosaurů s velkými hřbetními pláty a rohatých triceratopsů, jejichž ocasy se ve filmu pohybují jen těsně nad zemí. Podle současných výzkumů přitom tito mohutní dinosauři drželi ocas vysoko nad zemí, někdy téměř vodorovně s trupem. Nesmyslem je také ptakoještěr zvedající člověka do vzduchu, toho by nebyli schopni ani největší zástupci této skupiny. (AdamXB-1)