Reklama

Reklama

Jurský svět

  • USA Jurassic World (více)
Trailer 2

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace. Vědecké experimenty s novými druhy mohutně podporuje strohá manažerka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), která ve zvířatech vidí především čísla. Na rozdíl od ní v nich biolog Owen Grady (Chris Pratt ze Strážců galaxie) vidí hlavně nebezpečí, zvlášť ve tvorech, které nestvořila příroda, ale laboratoř. Události mu dají za pravdu, když se jeden z takových mazlíčků doslova urve ze řetězu a začne si vylepšovat jídelníček zaměstnanci parku a posléze také návštěvníky, mezi nimiž jsou také dva synovci Claire, kteří za tetou přijeli na prázdniny. Teď už nejde o vyšší tržby ani o udržení prestiže. Cílem všech začalo být holé přežití. (CinemArt)

(více)

Videa (32)

Trailer 2

Recenze (1 850)

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

Ano, několikrát v první polovině filmu z plátna zavanula taková nostalgie a oldschool dobrodružství, že jsem měl silnou chuť se přihlásit hned v ty momenty na csfd a hodit tam pětku. Práce s Williamsem, tričko, starý park, prostě krásné. Navíc to mělo podobně silné a sympatické protagonisty jako jednička, v některých ohledech možná i zajímavější a okouzlující zrzka Bryce znovu neudělala svému taťkovi ostudu. Christ Pratt dál buduje své image nového hrdiny bez bázně a Hana (a Indiana) bych mu hodil teď už bez váhání. Celý film je navíc jak jsem napsal, oldschool, což se projevuje i v tom, že se nebojí docela drastického zacházení s důležitými postavami a pořádnou ukázkou dinosauřího řádění. Co se týče dětského faktoru, zábavné bylo, že starší kluk byl o dost otravnější než ten mladší, jakého ze scénáristů napadlo, aby tomu staršímu dali jedinou charakteristiku očumování všeho v sukni takovým tím až nepříjemným způsobem, to fakt netuším. Bylo by možná zajímavé, kdyby tam místo toho dali klasickou variaci na kluk si najde novou lásku, i když je to otřepané. Ale dodalo by to novou dynamiku. Hlavní antagonista je naprosto dokonalý. Jak jsem měl po těch prvních děsivých zprávách o naklonovaných inteligentních dinosaurech strach, Indominus Rex byl nakonec inteligentní jen tím děsivým, ale zcela uvěřitelným způsobem. A lehce jeden z nejlepších záporáků tohoto roku. V některých scénách s ním jsem měl skoro až strach o postavy a cítil jsem se na chvíli přesně na tom místě potravinového řetězce, kde bych nechtěl být. A i ti raptoři, kterých jsem se bál snad ještě víc, byli až do 3/4 filmu použití snesitelně (jakkoliv ten důraz na ně už trochu otravuje, jo, jsou inteligentní, jo, jsou cool, popojedem?), ale v té poslední 1/4 došlo k tomu, čeho jsem se obával a to finále jsem už jen nervózně poposedával a čekal, zda se odněkud nevynoří ještě i ten King Kong nebo rovnou Godzilla. Použití dalšího ikonického dinosaura bylo samozřejmě logické, ale použití všech dohromady už ne. To mi přišlo dokonce až směšné, o tom slow-motion záběru ani nemluvě. A úplně mě to vytrhlo ze skvělého zážitku, takže proto jen 4. Jinak ale parádní, modernizované, vysoce zábavné podání dinosaurů pro novou generaci, další díl chci. PS: Kéž by, kéž by takto působilo nové Star Wars. Jako perfektně funkční směs nostalgie a nového. Jenže Disney jsou banda kreténů. ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Prvotní spektákl měl myšlenku, která mi kdysi téměř šokovala, logický vývoj, kouzlo pionýrského digitalení a sympatické postavy. Především pak kvalitní knižní předlohu. Toto vlastní tři prdele neuvěřitelností a zrzku, co je kvůli ratingu nevyndá. Dnešní velkobliják musí prostě zaujmout spoustou efektů, bohužel na úkor uvěřitelnosti či smysluplnosti. Tedy další žvejkárna, která pobaví, ale nezatne se až kamsi do dendritů tak, jako třeba první sexuální povyražení. Blbeček Owen na mašině, an pronásleduje se smečkou raptorů nějaké kilometrové všechnozpatláno, to je jako Legoland, skejtující po dvacetimetrových slonech. Efektní na pohled, ovšem urážející vkus nedegena. ()

Reklama

Psema 

všechny recenze uživatele

Trevorrow svoji nezkušenost nezapře, takže zatímco Spielberg servíroval i na dnešní dobu nesmírně moderní, dynamickou filmařinu kombinující pohyb, nasvícení a rámování vždy v naprosto dokonalé synchronizaci. Jeho "pohrobek" nenaservíruje nic, co by nezvládl každý druhý indie režisér. Zbytečně se stříhá, staticky pozoruje a v důsledku absentuje atmosféra, kterou musí dohánět Giacchinův soundtrack, který ale v nejlepších momentech odkazuje na Williamse, anebo na Goldsmithův První kontakt a z vlastní portmonky mnohé nenabízí. Atmosféru a emocionální vztah si film s divákem vůbec vytváří zásadně přes vzpomínání. Hudební, lokační, vizuální. Na pamětníky to funguje, ale místy jsem si říkal, jestli to neustálé "hammondování" není pro nováčky trochu matoucí. Postavy jsou bohužel silně plonkové, respektive jen plní žánrem a předchozími díly dané funkce, ale není za nimi žádný život, ani charisma. To sálá snad jen z Pratta, který si může dovolit válčit s dinosauřím mutantem jen s jednou puškou a je takový macho, že si opakovaně ochočuje smečku raptorů. Vývoj postav se děje krkolomně a ke konci film hloupne způsobem, že se několikrát začne brousit hrana titulů, které vídáme po večerech na komerčních televizích. Jen s výrazně větším rozpočtem. Konec už je v tomhle směru dokonale přes čáru, skoro jako by se tvůrci pokoušeli udělat z dinosaurů superhrdinskou týmovku. Už jen chybělo, aby se na hlavní plácek seběhla zvířena z celého ostrova, obkroužila ji kamera a jeden z raptorů hodil do pléna přidrzlou starkovskou hlášku a na konci si dal s Prattem high-five. Bohužel na to nedojde, takže se film plácá mezi místy vtipnou satirou na zábavní parky a tupým vědecko-fantastickým mambojumbem, které dělá většinu toho, co fungovalo posledně, jen to dělá mnohem hloupěji a s větším důrazem na rutinu. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Huge box office finds a way.. Zábavný park, který sice pořád dokáže pobavit, ale už dávno neumí ohromit svou jedinečností. Když navíc před návštěvou nedopatřením zhlédnete jeho PR video (trailer), těžko už vám to Crichtonovo nesčetněkrát přežvýkané ZOO nabídne něco atraktivního. V tomhle světle pak už asi nikoho nepřekvapí, že jeho suverénně nejsilnější atrakcí jsou Williamsovy důvěrně známé tóny.. Jediné důležité poznatky: Chris Pratt potvrdil potenciál dobrodružného geroje, manažerka D.B.Howard by na šteklech dala i Jarmilu Kratochvílovou a T-Rex zase po letech převzal na ostrově velení.. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Asociální super-double-saurus rex vrací sérii do hry, a celkově je to nejen dobrá reklama na všechno od Starbucks po Jimmy Fallona, ale taky pořádná dobrodružná jízda v té nejlepší 90s tradici, se vším co od zábavnýho kina chcete. Ten godzillí velemutant mě v trailerech spíš zděsil, ale tady dává perfekt smysl a vnáší do Parku nový rozměr. Příště bych bral regulerní dino-kalypsu, rozházet je po planetě jako zombíky a lovu zdar. ()

Galerie (113)

Zajímavosti (71)

  • Samice Tyrannosaura Rexe je ta samá, jaká byla v Jurském parku (1993). Dosvědčují to staré jizvy na krku, které utržila od Velociraptorů na konci prvního filmu. Přezdívá se jí „Rexy“. (JP84)

Související novinky

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (více)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (více)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

24.05.2020

S blížícím se třetím dílem blockbusterové franšízy Jurský svět, jenž tentokrát ponese název Jurassic World: Dominion, by se mohlo leckomu zdát, že se nová dinosauří trilogie chýlí ke konci. Tvůrci… (více)

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Reklama

Reklama