Oko dravce

Kamera:

Dariusz Wolski

Hudba:

Brian Tyler

Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Rosario Dawson, Billy Bob Thornton, Ethan Embry, Michael Chiklis, Anthony Mackie, Fahim Fazli, Cameron Boyce, Marc Singer (více)

Mladík Jerry Shaw přijíždí na pohřeb svého bratra Ethana, dvojčete, který byl poručíkem americké armády. Po pohřbu Jerry zjistí, že mu záhadně na bankovním účtu přibylo 750 tisíc dolarů a poté ho v jeho bytě překvapí dodávka několika krabic plných zbraní a dusičnanu amonného. V tuchvíli mu zatelefonuje neznámý ženský hlas varující ho, že bude do minuty zatčen FBI. Jerry nestačí utéct a je skutečně zatčen agentem FBI Morganem. Do výslechové místnosti mu znovu zavolá stejný ženský hlas, který mu sdělí instrukce k útěku a Jerrymu se podaří utéct. Díky instrukcím se setkává s mladou matkou Rachel Hollomanovou, kterou stejný hlas vydírá, aby plnil její instrukce, jinak zabije Rachelina syna Sama. Jerry a Rachel se vydávají na útěk před Morganem a tajemný hlas jim na útěku pomáhá např. řízením dopravních světel. Ve Washingtonu mezitím agenti Pérezová a Bowman pátrají po příčinách úmrtí Ethana Shawa. Zjišťují, že Ethan monitoroval inteligentní superpočítač ARIIA, který se však poté, co armádní velitelé neuposlechli jeho rozkaz a díky tomu dopadla vojenská mise v Pákistánu neúspěchem, rozhodl, že bude chránit národní bezpečnost na vlastní pěst a odstraní pro sebe nepohodlné osoby - první z nich byl Ethan... (TV Prima)

Marze

Hry s odosobněnou všemocnou technikou poskytují tísnivé napětí: pocit dálkově řízené oběti je nakažlivý, ač tu mobily, bankomaty či průmyslové kamery coby zneužitelní slídiči byly už tolikrát. Tuhle stránku Oko dravce obratně rozvíjí, byť pouze pro ozdobu starého modelu Uprchlíka – nevinného, jenž na útěku pátrá po zdroji a účelu spiknutí. V druhé půli se děj nastavuje čistě mechanickou akcí, ač pointu tvůrci už dávno prozradili. Do finále, kde jde tradičně o vteřiny, se nahrnou počítače, Pentagon, agenti, ohrožené děti, ohrožený americký prezident a hymna Spojených států – což už je pořádně přemrštěné a lámané přes koleno. Ale i tak by Oko dravce v rámci žánru pořád ještě drželo mírný nadprůměr – kdyby mu dovětky s projevy a metály nesrazily dalších deset procent. Zbytečně. ()

packa

Výborný začátek. Zádné zdlouhavé vysvětlování, ihned akce. Divák je zahnán do kouta svíravým pocitem beznaděje či bezmoci. Bohužel od chvíle, kdy začíná vycházet najevo, "kdo" je hlavním záporákem, kouzlo snímku vyprchává, (spoiler) závěrečný souboj mezi agentkou a superpočítačem, kdy agentka vypíchne železnou tyčí elektronické obludě oko, je již čirá komedie. (/spoiler) ()

jojinecko

Naivná, diplomaticky a jemne povedané "nesofistikovaná" skladačka, skrytá za ultra hi-tech mega cool formu. Oceňujem krásny záver, presne podľa môjho gusta - fatálna nevyhnutnosť ochrany amerického prezidenta, hymna, všetko vybuchuje jedno cez druhé, patetizmus najhrubšieho zrna -krása:) Popcornovo-cocacolový no-brain film, ktorý je ideálny na jednorázový reset. ()

sharky

Chemie mezi titulními postavami naprosto nefunguje (ostatně už je k tomu předurčuje věkový rozdíl), nefunguje ani režisér který by přišel s něčím vizuálně chytlavým a originálním, akční scény jsou odbyté, scénář je dětsky pitomoučky, hlášek je málo. Oko dravce si hraje na blockbuster, ale nesplnuje nic z jeho definice. Je to jen a pouze prázdný blyštivý obal na spoustu product placementů a to mi fakt v roce 2008 nestačí. ()

honajz

Moderní pocta Hitchcockovi, která se vydařila. U Hitche také nešlo o logiku věci, ale napětí, kdy se řešení dostaví v poslední chvíli. A ta závěrečná scéna je přímo poctou filmu Muž, který věděl příliš mnoho, jestli se nepletu :-) ()

Kailo

Z počátku velmi pěkné a jak se poslední dobou stává zvykem, tak to upadá. Když už jsem viděl ve filmu tu demenci, tak mě to odráželo od sledování... ale Shia je skvělej a to samé můžu říct i o Michelle.60% ()

HellFire

Achjo, vypadalo to na docela povedený thriller, sice žádné překvapení, technika nás určitě přivede ke skáze, ale posledních 40 minut už je patos. No a nakonec aby američané neukázali, jací jsou patrioti. Blé. ()

Ivoshek

Fuka tomu dal 100 %, tak jsem myslel, že by to mohlo být zábavné, ale přitom ne úplně blbé. První část se splnila, druhá už méně. Vlastně bych tomu filmu i odpustil, že to je celé naprosto nereálné, dokud je to jízda - a to je bohužel jen asi dvě třetiny filmu, pak už to je takové čím dál pitomější no a ten konec, ten stál tvůrce hvězdičku. Řekl bych, že aktuální hodnocení kolem tří kousků zhruba sedí. Přístě nebudu Fukovi všechno věřit... ()

Janek

Není v mých silách dát dvě hvězdičky. Naprosto neoriginální film, při kterém hladina mého tepu impotentně stagnovala. Vesmírná Oddysea se obrací v hrobě. Nuda! ()

Ilicka

Hi-tech thriller o jednom otravném ošklivém počítači a spoustě ubohých lidí v moci onoho počítače, který jim udílí nesmyslné rozkazy, při nichž jde často i o život. Shia měl zas pro jednou smůlu, zazvonil mu mobil a náhle z toho bylo podezření z terorismu. Naspeedovaný, přetechnizovane své podstatě hloupý film, s neinvenční hudbou (neustále jsem musela myslet na Armageddon), avšak také velice svižný. Na Scottova Nepřítele státu to však nemá. ()

Sofia

První půlka výborná, ale jakmile se na scéně objevil vyšinutý „Centrální Mozek Lidstva“, ztratilo to nějak šťávu. Proč to vlastně Spielberg produkoval? ()

kajda.l

Panečku to byla jízda..úúfff. Akcí neuvěřitelně nadupaný thriller i když ona akce byla mnohdy řádně postavená na hlavu (scenárista při sepisování tohoto dílka rozhodně musel na něčem frčet:) ). Shia podal standartní výkon a potěšen jsem výkonem Michelle,která rozhodně nepatří mezi "hollywoodské krásky",ale body získává nezdolným charismatem a tím některé své kolegyně jasně převyšuje. Solidní thriller,který nedoporučuji paranoidním lidem a schizofrenikům:), všem ostatním vřele doporučuji ovšem NUTNĚ v kině,či na pořádné plazmě(alespoň jedno shlédnutí,ať si tu jízdu řádně vychutnáte).. ()

Bauer

Nepřítel státu se setkává s Uprchlíkem a bohužel tato kombinace dvou výborných filmů nefunguje, tak jak tvůrci zjevně zamýšleli. Tento film je jako firma Apple. Zmedializovaná nafouknutá bublina, jíž předcházela velká reklama. Tím nechci říct, že by Apple nic neuměl, ale je celkem předražený. No nic, vratím se ale k filmu. Hraje si na hodně, než je. Chápu, že se Oko dravce může pochlubit výkonným producentem Stevnem Spielbergem, ale to jaksi nestačí. Akční scény jsou velmi dobře natočeny. Automobilovou honičku s FBI bych si troufl dokonce nazvat automobilovou honičku roku 2008. No uznejte sami, že zničení 38 aut už by se dalo srovnávat s jednou epizodou Kobry 11. Dobré bylo, že jsem vůbec netušil jak by to mohlo dopadnout a nakonci jsem byl slušně překvapen. Shia LaBeouf si konečně zahrál pořádně dospěláckou roli a je pravda, že podává vynikající výkon.Michelle Monaghan je nemastná a neslaná. Absolutně nevýrazná. V roli pronásledovatele se objevil Billy Bob Thorton, kterému tato role podle mého názoru vůbec nesedla. Nebyl vůbec dravý a nemohlo tomu ani par drsných hlášek. Díky Labeoufovi jsou to tři hvězdy. Na to, jak se všude píše, že jde o akční adrenalinovou jízdu, tak jsem byl poněkud zklamán.! ()

MáŠa

Ne, ne, nic výjimečného pod sluncem. Jde o normální průměrný thiller, co má pár napínavých scén, ale čekal jsem prostě víc. A i hlavní pointa je taková fuj. Na takové věci já prostě ani nějak moc nevěřim. Kdyby za vším bylo něco míň béčkovitýho, filmu by to určitě pomohlo. ()

Hogun

Jednoducho desná, naivná a nudná sratchka. Dávno ma niečo tak nevytočilo. To bolo tak zlé ako sa len dá a keď vychladnem, tak možno dodám nejaký zvratok na túto tému. 1/10 Tak nedodám, nestojí to ani za to. ()

Morholt

Zábavná jízda s motivem Velkého bratra, který se vymknul kontrole. Akce střídá akci, automobilové honičky se mi líbily a narozdíl od jiných hodnotících mi přišly naprosto přehledné a všechno korunuje bezchybný výkon, který podal Shia LaBeouf, jemuž kryla záda Michelle Monaghan. Samozřejmě že k dokonalosti tomu hodně schází a třeba scéna faktické likvidace úhlavního nepřítele je víc než legrační vzhledem k tomu, co tomu předcházelo, ale já se prostě bavil po celo dobu a o tom to je. 75% ()

Honba za předělávkami

Honba za předělávkami

12.12.2009

Praštit, či nepraštit kladivem?

Praštit, či nepraštit kladivem?

30.09.2008

Marvel teda umí překvapit. Když jsme naposledy psali o komiksové adaptaci Thor, ve které je student Donald Blake vlastně převtělením vikingského boha a používá k boji se Zlem své magické válečné… (více)