Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (Cinemart)

Hovadin

Co tady čtu, tak je film vnímán spíše negativně. Já jsem rád, že jsem jej viděl. Ukazuje zrození vetřelců a můj oblíbený herec ve dvojroli a hlavně v roli "stvořitele" něčeho lepšího, než je sám člověk. To že se ve filmu vetřelec vyskytuje jen pár minut není vůbec na škodu, spíše naopak. Pobíhání vetřelců a masakrování posádky jsme si již užili až dost, teď to chtělo něco alespoň trochu na zamyšlení. Navíc mám rád filmy, které nekončí happy endem. :-) ()

PeterJon

Dobre natočené, atmosférické, chýbajú mi tam ale vystrihnuté scény Last Supper a Alien: Covenant - Prologue: The Crossing, niektoré v réžii Luke Scotta. Nechapem, preco ich zmazali, vysvetluju film a robia ho uplnejsim. Dolezite na vytvorenie vztahu s postavami. 3* Celkovo mi Prometheus a Covenant prišiel zaujímavejší než ktorýkoľvek predošlý Votrelec. Je tam menej odporných, slizkých horrorových prvkov a viac mystiky. ()

Pete

Vypadá to, že Scott tomu sice propůjčil jméno, ale pak už toto pokračování Promethea natočil někdo jiný, komu se úplně nepodařilo vystihnout jeho styl, a nemá jeho vizi, talent a zkušenosti. Scénář je dost příšerný diletantský slepenec témat z předchozích dílů a jiných sci-fi, dialogy psal nějaký automat, a ty postavy a jejich chování - tak nad tím opravdu zůstává rozum stát, to je nepochopitelný průšvih. Je nutné být přísný, protože tahle značka si zaslouží víc. Příběh androida Davida je sice docela zajímavý, ale o Vetřelce tu už vlastně ani moc nejde. ()

Nathaniell

No... dejme tomu, že i když se člověk poměrně brzy domákne faktu, že hlavní hrdinou je vlastně Katherine Waterston - které jsem dal přiléhavou přezdívku - Antisexy Květák - moc to nevadí a vlastně shledáte jako já (pokud vám taky není sympatická), že dneska je sakra konečně na čase fandit pro změnu Vetřelci... ... A pokud to zkusíte, zjistíte, že vás čeká napínavější jízda, než kdybyste fandili těm hloupým, blbým lidem. Tím spíš když tu pěknou prcku co se oplachovala a čistila si ránu, nechali tak blbě umřít. NE!!! Požaduji nové hlasování!!! Ať tam umře Květák a ta prdelka ať přežije. Tý bych ve finále Fandil... ... Jinak celkové rozuzlení jsem trošku očekával, film je vynikajícím pokračováním Promethea, skvěle dovysvětluje vznik Vetřelce a doplnil tak chybějící článek, sice možná kách krkolomně, ale obstojně a fakt dobře... ... Na plnou palbu to není a uznávám, že je moje hodnocení krapet přehnané, neboť jako objektivní vidím rozsah 1-3 hvězdy... ... Já však dávám 4* ()

subic

Sérii vetřelců mám rád. A taky si je pamatuju, jenže minulý Prometheus byl jiný, digitální, a úplně zapomenutelný a tady jsem se marně snažil vzpomenout, jak to tenkrát vlastně končilo, když to teď na to navazuje. No co už. Asi byl účel, aby to připomínalo legendární jedničku, u které mi někdy tak ve 13i letech fakt lepilo. 12 let vývoje syntetika Fassbendera a je tu zkráceně vidět hned několik vývojových stádií vetřelců vč. možností, jak se dostanou do lidského těla, aby se vyvinuli. ()

helrohir

S Covenantom mám podobný problém ako aj s Prometheom. Na jednej strane ide o efektne natočené dielo, s úžasným vizuálom, dokonalými vizuálnymi efektmi, dobrou hudbou a konečne aj slušným gore, ktoré nie je vo votreleckej sérii zas tak presadzované. Ale ako tomu bolo aj v prípade Promethea, film zráža hlúpy scenár, s kopou nelogických a zbytočných scén, a ešte horších dialógov. Dokonca aj postavy sú v tomto prípade veľmi nesympatické, a mne ako divákovi je absolútne jedno, kto z tejto skupinky zomrie a kto nie. Z hereckého hľadiska to nad vodou drží len M. Fassbender, ktorý svoju dvoj úlohu zvládol precízne. Filmu chýba aj nejaká atmosféra alebo napätie, hoci v niektorých scénach sa pocit tajomna na pár sekúnd vynorí. Celkovo mám z filmu zmiešané pocity, keďže tu pár efektných scén nájdeme, ale napriek tomu to nevyváži scenáristické tápanie započané už v Prometheovi. Film mal síce otvorený koniec, ale ja osobne by som privítal násilné ukončenie tejto série, než aby som bol znova svedkom dehonestovania jednak Ridleyho mena, a taktiež samotného alien univerza. 55%. ()

DoubleJack

A teď vyzývám všechny, aby si položili otázku: "Bylo to skutečně tak strašné, jak všichni říkají?"                            "Ano, bylo.." ()

inmax

Jako jo, je to přehlídka demence a neschopnosti... tam, kde si posádka Prométhea sundávala helmy po pěti minutách na neznámé planetě, tady rovnou vystupují jen v kšiltovkách. Ale hezky se na to kouká, stříká spousta krve.. Doufám, že bude mít Ridley šanci příběh dokončit, David je safra zajímavá postava zajímalo by mě, co bude s jeho novou kolonií. ()

PlysovyMacko

Film ako x-tá variácia na Votrelca (signál z neznámej planety, vyvrazdenie posádky, android s vlastnými zámermi, silná ženská hrdinka ) obstojí. Dvojica Fassbenderov hrajúca na píšťalku a recitujuca poéziu je wtf, tvorcovia sa snažia o presah. Posádka je od začiatku na odstrel - do mimozemského organizmu strčia tvar, žiadne helmy. Nechutne scény nechýbajú a musím vyzdvihnúť, že votrelcov ukážu v plnej kráse. Davidovi by už mali vypnúť obvody a vytrhnúť ho z mizerie, ten jeho komplex boha mi lezie na nervy. ()

adamix

Pozitívne na celom tomto zbytočnom pokračovaní je fakt, že dizajn pseudovotrelcov a celkovo animácie všetkých potvor sú na úrovni, Fassbender je tu jediný, ktorí zvláda svoju rolu dobre nad rámec svojich možností, ale smutnou pravdou je, že Ridley Scott sa tu opäť márne pokúša tromfnúť svoju hororovú klasiku, resp. sa k nej aspoň kvalitami priblížiť, žiaľ neúspešne. Postavy sa chovajú ako idioti a akonáhle tu niekto umrie (napríklad taká manželka pilota), rieši sa to chvíľu krátkym zhrozením a silenou slzou ktorú nevidíte a v ďalšej scéne sa to nerieši. Dej je celý úplne o ničom a aj keď je to o kúsok lepšie, ako sklamanie s názvom Prometheus, Scott si týmito slabými odvarmi len podkopáva svoju povestnú kariéru, z čoho vyplýva buď to, že mu dochádzajú nápady, alebo potrebuje peniaze. U mňa 3*. ()

Binne

Vetřelec: Covenant nás seznamuje s novou posádkou, jenž se chystá kolonizovat planetu, kterou jejich společnost vybírala dvacet let. Během probouzení posádky dojde k nehodě a při škodě všech (ironie) přichází o život James Franco. Vlivem tohoto neštěstí, za které nemohl vetřelec, zlý android ani agresivní člen posádky, nýbrž zkrat jeho komory, se posádka ze sekundy na sekundu rozhodne, že původní planeta není tak dobrý nápad a rozhodne se pro jinou. Tímto okamžikem začíná jeden nelogický krok za druhým. Opět a znovu, jediným racionálně smýšlejícím protagonistou je silná hlavní (ženská) hrdinka, mantra se opakuje. Vetřelec: Covenant logicky těží z úspěchu předchozí série i (dalo by se polemizovat) úspěchu Vetřelec: Prometheus. Závěr, na který zde vsadili je ovšem velmi rozpačitý. Android, který se v předchozím díle chová zcela racionálně náhle začíná jednat jako vyšinutý jedinec, který je dva kroky od toho, aby napsal manifest a šel si zastřílet do synagogy se stává hlavním protagonistou, jehož motivy bychom ještě pochopili, chování nikoli. Poslední okamžiky filmu, kdy monolog a závěrečná hudba mají dokreslovat konečnou fázi šílenství, jsou definicí patetičnosti. ()

frxXx

Prepustil by som HRistu co robil vyber posadky na tuto misiu, vazne sa nenasli lepsi ludia ? Ako napr marianaci v 86.? V dnesnej dobe fakt uz vsade kazdeho zoberu 😀 ()

Tomate

Tá hudba. Fasssbender sa na hranie bezduchých androidov so žiadnou emóciou proste narodil. Bože zas tá hudba, IMAX to vie ozvučiť. Príbeh bol v pohode. Väčšina filmu sa odohráva v dosť otvorenom priestore ale keď ku koncu príde typický detail na Votrelca a Tá hudba tak sa všetko veľmi stiesni. S happy endom som nesmierne spokojný. A vysvetlenie pôvodu Aliena asi nemohlo byť lepšie. Ešte musím pochváliť vizuál./Videné na polnočnej predpremiére/ ()

Paveza

Je Rydley Scott o krok blíže peklu? Ani náhodou! Podle mě je tem 80% současného Hollywoodu a jemu nezbýba, než držet krok. Pokud čekáte něco revolučního, tak jste asi debilové. Dneska už se bohužel netočí jako dřív. Stejně jako Jurský svět měl spoustu dinosarů a ani jeden nedokál vzbudit takový úžas jako ten první, kterého nám ukazál Spielberg v Jurském parku, tak ani tady nedokáže alien vzbudit takový úžas, jako ten první, které kapakal z držky lubrikační gel. ALE, je to sakra poctivá filmařina kterou si užije milovník scifi a fanoušek Aliena přece nemůže být nespokojený. Smekám klobouk před panem režiserem, protože v jeho věku budu srát do plenek a možná už nebudu živej ale on to v 80 letech takhle rozjede. Nový Alien mě bavil. Herci fajn, poctivá filmařina, brutalní nejenom krvák. No nemůžu jinak, než za plný počet . ()

spoock

Prometheus byl policek alienum, ale rozhodne me bavila ta fylozofie kolem. Covenant vsak misto napravy v logice konani postav zasel za hranici, kterou nelze uz omluvit nicim. Scott by mel uz jit do penze, treti kolo nemuze dopadnout lepe. 2 hvezdy za triky a zvuky. ()

AndrewNewman

Béčkový horor, s béčkovou zápletkou, ktorá je však zaobalená do vkusného kabátu, aby si niektorí kritici a recenzenti mysleli, že má hlbší kultúrny presah. Formálne je to na dobrej úrovni, herecky takisto, ale Scott sa z toho snažil vytvoriť niečo viac, pričom len znížil divácku kvalitu svojho filmu. ()

moviereaper

U filmu s vysokým rozpočtem bych čekal, že si dají pozor na efekty a jejich kvalitu: https://www.youtube.com/watch?v=JH2CvCHexdk (čas 0:08) - výrůstky - nebo jak to nazvat - z vetřelcových zad bez problému prochází podlahou. Takovou chybu bych čekal v počítačové hře. V kině jsem si dal schválně pozor, zda to neopravili (klip na youtube byl uvolněn před premiérou) a hádejte, jak to dopadlo... :/ ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)