Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (Cinemart)

Willynka

Zdejsi hnidopissi rejpani definitivne rozhodlo moje vahani mezi trojkou a ctyrkou. Tolik vzteku a fnukani jsem nezazila snad uz od....no, vlastne od Promethea. Lidi fnukali, tak Ridley pridal Aliena a dokonce nekolikrat. A lidi fnukaj, ze nejsou inzenyri! Logika! Ta chybi hlavne i divakum, nejen posadce, ktera rekneme si na rovinu nebyla logicky uvazujici nikdy. Prijdu si uz moc stara na chechtani se "fingeringu" a jeden letmy homopolibek mi otvory nestahuje. Bombardovani cernym sajrajtem bylo ikonictejsi nez vetsina Marvelovek dohromady a to trvalo asi patnact sekund. Zkratka zdejsi hodnoceni me nasralo, konec filmu byl sarkasmus na druhou a priste doufam, ze se pan reziser vysere na knouraly a natoci si, co chce. ()

DexMASTER094

Vizuálně strhující a perfektně navazující díl na Promethea. Žádné velké klišé, spíš jen dovysvětlování určitých restů od minula. Přesně to, co jsem čekal. Není nejlepší, ale určitě neurazí. ()

Maraboy

Málo akce, hodně dialogu. To těm režisérum docházejí nápady že je to poslepované ze tří Vetřelců, dost scén si je podobných. Ok,pro oko to vypadá fajnově a ten vykreslenej svět jsem mlsal, ale čekal jsem trošku víc. Rozhodně je to povedenější než-li Prometheus, nicméně pořád tomu chybí šťáva,napětí, akce. 60% ()

HellsAngel

Za necelých 40 rokov od uvedenia prvého Aliena sa svet zmenil. A spolu s ním aj žáner hororov, samotný Hollywood, ba dokonca i Ridley Scott. Musíme prestať očakávať niečo, čo už nepríde. Nový Votrelec hlása návrat ku koreňom a hrdo sa bije do pŕs, ako veľmi k tejto sérii patrí (narozdiel od svojho brata Promethea), robí to ale v šablóne dnešnej mainstreamovej produkcie z ktorej sa Scott poslednú dobu už akosi nevie vymaniť. Skalný fanúšici to možno budú brať ako podraz, iní si to vychutnajú bez predsudkov. Konieckoncov táto séria je známa svojou chameleoniov tvárou, tak prečo nedať novému prístupu šancu. Ridley nám tentokrát servíruje ťaživý atmosférický nášup, zabalený úchvatným vizuálnym kabátom, okorenení fungujúcou chémiou medzi postavami (áno, nieje o nič horšia ako v prvom Alienovi a za tým si stojím!) a ako čerešnička na torte pôsobí hudba, ktorá hrá presne na tú správnu (sentimentálnu) nôtu. Lokácie sú úchvatné a konečne sa vrátila aj tá správna stiesnená atmosféra lode (v Prometheovi bola príliš moderná a priestranná). Kamera je v niektorých stretoch s votrelcom príliš chaotická, no práve to navodzuje pocit bezradnosti. Čo filmu ale najviac ubližuje je jeho koncipovanie, ako len ďalší diel skladačky, pričom veci načrtnuté v Prometheovi nerozvíja v dostatočnej miere. Možno je to autorský zámer, aby niečo navždy zostalo pod rúškom tajomstva a bolo to len jemne načrtnuté, možno sa to dozvieme v ďalších pokračovaniach, kto vie. Na druhú stranu, dočkáme sa asi najväčšieho dejového prekvapenia v rámci celej série a musím povedať, že mne osobne sa tá samotná myšlienka pozdávala (i keď forma predstavenia divákovi by mohla byť vycibrenejšia). Záver ponúka tvorcom parádne manévrovacie možnosti do budúcna a preto sú moje očakávanie pre pokračovania vysoké. Nieje to klasický Alien, no nieje to ani Prometheus 2. Je to "len" moderný sci-fi horor, odohrávajúci sa v dobre známom univerze s cieľom niečo viac o ňom poodhaliť a zároveň sa pokúsiť nás vystrašiť. Bohužiaľ úplne neuspel, no našťastie ani úplne nezlyhal. ()

Misha.d

Jeden z nejslabších dílů Vetřelecké ságy. Je to v podstatě pokračování Promethea, který mě taky úplně neoslovil. Na druhou stranu je hezké, jak vám najednou všechno zapadne do toho vetřeleckého puzzle a uvědomíte si ty souvislosti a vazby na děje předchozích dílů. Za to dávám místo původních zamýšlených 2* hvězdy 3. A také za lokace. Zéland je opravdu skvělá země na podobné bubací filmy :-) ()

Tomko87

Budem dávať tak vulgarizmus ako aj spoilere. Za mňa lepšie než Prometheus. Votrelci sú super spracovaný. Na odstraňovaní postáv sa krvi nešetrilo. Konečne sa zodpovedala otázka, ako nám vznikol jeden ikonický maznáčik. To by bolo asi všetko k kladom. Posádka je zase tak jebnutá ako v Prometheovy. Ako fakt. Náhodou nájdu obývateľnú planétu, o ktorej vedia len prd, a hneď im skrsne nápad, poďme tam, bude sranda. ...Samozrejme zase bez skafandrov a potom sa divia, čo sa následne udialo. Zhruba pätnásť rokov som bol zvedavý, ako vznikli Votrelci. Dnes sa mi dostalo vysvetlenia. Síce som to dal ako do kladou, no je to zároveň aj veľký zápor. Jebem ti riť aj s takou prácou. Proste neverím, že za celým xenomorfským svetom stojí robot, ktorý si pestoval ego na ľudoch., Ako vážne Scott, pojeb sa .....Proste sa pojeb. Samotný Votrelci a ich scény sa podarili, no sú pekelne nevyužitý, Namiesto toho, máme scény typu ako sa robot učí hrať na píšťalke . Skús zahrať Páslo dievča pávy ty kokot ! Proste sklamanie ako sviňa. ()

alex011

Fajne, na tuto dobu ziadne sklamanie. Od jednotky sa to lisi, ale rozhodne lepsie nez Prometheus. Rad si pozriem dalsie pokracovania. ()

kreion

Škoda, že v dobrom filme musia byť aj herci, dej a pointa. Lebo keby toto všetko dobrý film nemusel mať, tak by bol Alien: Convenant určite za 5 hviezd. P.S. - uplakanejšiu a nudnejšiu ženskú hlavnú postavu sme tu od čias Twilightu nemali. Ripleyová by si z nej spravila ohrievač na nohy, zatiaľ čo by si nožíkom vyškrabávala zvyšky emócií spomedzi zubov. ()

Gregor_Samsa

Vetřelec po páté nebo kolikáté a asi se to všechno už dovyprávělo, mi přijde. Je to solidní, dobrej biják, Ridley Scott těžko natočí něco nepovedeného. Chci si vygooglit, kde to točili – naposledy to byl Island, teď jsem zvědav. Dějové zvraty zajímavé, jak se ten film posouvá mezi svými částmi, ale jinak je to téma už takové vyčerpané. Furt dobré, ale už bych to zakončil. [60%; 2017-05-21 Cinema City Galaxie] ()

Velislav

Stvoriť život je niečo vznešené, okúzľujúce, ale zároveň ho predbieha údiv a pochybnosti, čo sú primárne body filozofie ako takej a súčasne to, čo podnietilo androida v podobe skvelého Michaela Fassbendra konať tak, ako konal. Analógia s Ridleym Scottom, ktorý si natočil svojho Promethea II resp. Votrelca -II bez ohľadu na kecy "kritikov". Postavy fungujú, atmosféra detto, "fakof hevyend" sa uz stáva trendom sci-fi, len to vyvrcholenie zúčtovania už mohlo byť iné, hoci veľa alternatív plaviaca sa vesmírna loď asi neprináša. Divák kritizujúci logiku a charaktery postáv si musí spomenúť na pôvodnú nedotknuteľnú trilógiu a výkony niektorých už kultových postáv. A Fassbender je najlepší robot série, vrátane legendárneho Bishopa, hoci dostal aj nepomerne veľa priestoru oproti predchodcom. Videné 4DX. 8/10 ()

serdehelan odpad!

Obrovské sklamanie. Po ešte vcelku strávitelnom Prometheovi Ridley úplne stratil súdnosť a natočil tento paskvil. Nebudem sa rozhorčovať nad castingom, kde okrem Fassbendera nie je jediný sympatický ksicht. Oveľa horšie je absolútna neúcta k žánru scifi a Votrelčiemu vesmíru vôbec. SPOILERY: Rozhodnutie pre zmenu kurzu sa spraví na základe toho, že "nikomu sa nechce do kryospánku". Všetko je robené asi pre instantnú generáciu, takže prebudenie z kryospánku, ktoré doteraz vždy trvalo niekolko hodín, kým sa posádka zmátorí, tu trvá asi 5 sekúnd. Vývoj od vajíčka - cez facehuggera - ľudského nostiteľa - po dospelého votrelca, ktorý doteraz trval niekoľko dní, tu prebehne asi za pol hodinu reálneho času. Posádke Promethea som vyčítal, že si dajú prilby dolu okamžite, ako im indikátor ukáže dobrú kvalitu vzduchu. Posádka Covenanta vystupuje na úplne cudziu planétu už rovno v teplákoch. Fassbender vymýšľa vajíčka a facehuggerov, pritom votrelec sa bez problémov infikuje aj z púpavy. Proste des. Určite najhorší príspevok do série Votrelec, vrátanie patlanín AvP. Zoberte prosím niekto Ridleymu režisérsky preukaz. ()

wahaj

já vlastní ani nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne. Jsou tam věci, ze kterých jsem byl dost hotový, ale pak zas tam byly věcí, ze kterých měl chuť jen křičet "prrooooooooč???" Chtěl jsem dát 4 hvězdičky, ale musel jsem nakonec jeden další ubrat, protože jsem odcházel dost přesvědčený, že vím, co se stalo a po diskuzích na netu jsem zjistil, že jsem vlastně byl úplně mimo. LoL. ()

bonovox

Som príjemne prekvapený, Scott sa vrátil k votrelčej ságe s plnou parádou, aj keď musím priznať, že skôr ide o pokračovanie Prometheusa. A je to lepší film ako samotný Prometheus. Výborná akcia, výprava a hlavne fascinujúci výkon Fassbendera, jediné mínus je u mňa miestami rušivý strih (asi si bude třeba počkať na predĺženú verziu, podobne ako pri ďalších Rydleyho filmoch). Netreba mať předsudky z negatívnych recenzií, třeba ísť do kina a užiť si to... ()

Jifo

Nový Vetřelec působí dost rozpačitě. Myslím si, že samotní tvůrci si nebyli jistí tím, jakým směrem se chtějí vydat a ve finále vzniklo dílo, které je sice po technické stránce kvalitní, ale obsahově rozpačité. Je vidět, že autoři vyslechli diváky a na rozdíl od předešlého dílu nový Vetřelec připomíná původního Vetřelce. Na druhou stranu se od Promethea úplně neodprostili a dovypravují příběh, který v něm začal. A jen tak mimochodem se tam také objeví Xenomorf. To ultimátní zlo je totiž někde jinde a Alien je tam jen navíc. Neschovává se ve stínech, není to skryté zlo, divák necítí strach z neznáma, který mu evokoval první Vetřelec. Tentokrát Xenomorfa vidíme v celé jeho kráse a jeho masakrování posádky je dost explicitní. Gore efekty a krví se nešetřilo. Je to trochu samoúčelné, ale vypadá to dobře a mě to nenudilo. Škoda, že postavy umírají v situacích, do kterých by se, nebýt ruky scénáristy, nedostaly. Chodí tam, kam by chodit neměly a dělají věci, které by dělat neměly. Ale i přes ty chyby ve scénáři se jedná o dobrý film a ostudu sérii nedělá. Těším se na další díl. 70% ()

anagi609

Pred zhliadnutím tohoto filmu som si prečítal zopár komentárov a jeden má rarazil. Vraj sa Ridley vôbec nevenuje tomu čo chcú diváci ale vytvára podľa seba. Tento používateľ dal filmu **. Vtedy som si uvedomil že prečo má tento film menšie hodnotenie (ako aj prometheus) ako si zaslúži a to kvôli tomu, že aj takýto diváci majú filmy z tohto sveta v obľube. Ja naopak viem oceniť keď sa z filmu nestáva gýč ako to tento užívateľ vyžaduje. K filmu by som povedal že moje očakávania na 90% splnil. Avšak stále čakám na ten ďalší ktorý dúfam spojí a zodpovie všetky otazky. Ostatné dopíšem neskôr keď sa mi to v hlave všetko ustáli. EDIT: Po veľmi dlhom premýšľaní som dospel k záveru, že Alien sa poberá dobrým smerom, ale cesta mu trvá pridlho a tak to u niektorých divákov vzbudzuje opačný efekt. Narážam práve na večné zahmlievanie deja, postáv a pomalé vytváranie odpovedí. Čím viac sa táto trilógia posúva ďalej, tým viac zanechá nezodpovedaných otázok a neviem či práve toto by mal byť Ridleyho zámer. Nádherné scéne a cele prostredie, v ktorom sa covenant odohráva krásne ladí k atmosfére, ktorú sa film snaží nastoliť. Avšak plynulo sa rozvíjajúci dej začne v polovičke filmu spomaľovať a už sa nesústredí je príbeh posádky Covenant ale len odpovedá na nezodpovedané. Druhá polovica filmu mi skôr pripomínala Prometheus 2 . Na posádku lode Covenant sa vracia pozornosť veľmi pomaly v druhej polovici filmu ale je sprevádzaná umelo vytvorenými scénami, ktoré majú divákovi pripomenúť prvý film o votrelcovi. Ale záver prekvapivo nepripomína žiaden iný film o votrelcoch, záver je tu teraz úplne iný a jedinečný a možno týmto sledom sa nám Ridley snažil naznačiť, že áno, čerpal s klasickej konštrukcie votrelca ale tento dej sa klasicky posúvať ďalej nebude, bude to niečo nové. Len jediné nové čo sme zatiaľ dostali boli nové otázky. Hudba s atmosférou vytvárajú skvelý pár a privedú tento film s odratymi ušami do podareného konca. 78% ()

moriero

S příběhem a mytologií problém nemám. Vlastně tu evoluci zbožňuju. Potíž je, že dneska už je velice problematické vytvořit takovou ikonickou postavu jako Ripley. Chodím na tyhle prequely k Vetřelci jenom proto, abych v duchu odpočítával: u Prométhea jsem si říkal: "Ellen jsou teprve dva roky..." A dneska v kině mi hlavou běželo: "Tak už je holce dvanáct..." Za 18 let nakope té vesmírné havěti prdel! Už aby to bylo. Kolik dalších unylých hlavních hrdinek budu muset přetrpět, než se konečně dočkám? Když už jsem se Shaw jakž takž naučil mít rád, stihne ji takový konec, aby ji nahradila tahle jalová panenka. No nevadí, snad už to vypadá jen na jednu takovou...P.S. Největší zrůdou v tomto filmu byl ale Tennessee, který přesně ukazuje, proč je blbost vyslat na kolonizační misi manželské páry. Klidně by ohrozil 2000 spících kolonistů - ať si klidně pochcípají - hlavně zachránit manželku! Kdybych byl ten kolonista, tak bych doufal, že moje rodina vysoudí na Weyland-Yutani poslední gatě. ()

Bauch

Kam to Scott vede je v pořádku, ale to jak, to není. Jedinej kdo hraje je Fassbender, jinak nic. Triky - nic, scénář - žádnej, kdybych to zapl v televizi, tak si myslim, že je to televizní film. Jestli ještě Scott zamítnul verzi od Blomkampa, tak ty vole.. Nejděsivější moment: když mi slečna kopla do sedačky. ()

Shelby14

Covenant i Prometheus by klidně mohly dostat i čtyři body, je to natočený dobře a má to atmosféru, ale jinak to jsou prostě slátaniny, nemůžu si pomoct. Scott a scénáristé tohle téma przněj a dělají z tématu mýdlovou operu, kde vzniká víc otázek než odpovědí, a ty jsou většinou ještě vycucaný z prstu. ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)