Final Cut - Dámy a pánové

(festivalový název)
  • Maďarsko Final Cut: Hölgyeim és uraim (více)
Experimentální / Drama / Romantický / Komedie
Maďarsko, 2012, 84 min

Režie:

György Pálfi

Brigitte Bardot (a.z.), Alain Delon (a.z.), Bruno Ganz (a.z.), Greta Garbo (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), András Kozák (a.z.), Tony Chiu-wai Leung (a.z.) (více)

Opravdový zamilovaný film vypráví příběh „opravdového" muže a „opravdové" ženy. A jaký je opravdový muž? Šarmantní jako Marcello Mastroianni v Dolce Vita, ale i svalnatý jako Brad Pitt v Klubu rváčů. Chlapecký jako Leonardo di Caprio v Titanicu... nebo spíš jako Alain Delon V Roccovi a jeho bratřích, jen trochu vyšší – spíš jako Belmondo. Ohromující jako Clark Gable, rozhodný jako Sean Connery... A jaká je opravdová žena? Určitě nevyzpytatelná a živočišná jako Lollobrigida, přitom křehká jako Audrey Hepburn. Dívčí jako Aurdey Tautou, přitom však odtažitá jako Greta Garbo. Bláznivá jako Julia Roberts, ale s úsměvem Avy Gardner. Ví, co chce, jako Sharone Stone.... Páni, co když se ti dva potkají? Film sestříhaný ze 450 děl světové kinematografie. (Současná filmová tvorba – Střední Evropa)

Pawlisman

Podle mého názoru geniální, obzvláště pro filmové fandy. Spousta práce, na druhé straně ušetřené výdaje na platy herců a produkci. Krásné, vtipné, originální. 9/10 ()

Klajnik

Koláž sestříhaná ze stovek záběrů různých filmů. Vlastně tam je snaha i o dějovou návaznost, ačkoliv to nemůže zcela sedět. Někdo o Final Cutu mluví jako o lahůdce pro filmové fajnšmekry. Je sice pěkné koukat na tuhle koláž tak 20 minut, ale pak to začne docela nudit. Přirozeně to zůstává povrchní podívanou. Slepencem viděných útržků bez hlubší kontinuity. Popisek a některé komentáře film dělají zajímavější a nešetří s chválou. Ta je přehnaná. Já proti tomuhle "filmu" nic nemám. Vlastně by to mohl sestříhat každý, pokud by tomu chtěl věnovat čas a měl nakoukáno. Asi by to ale byla zbytečná ztráta času, když z toho nic moc nemůže být. ()

Velemír

Dámy a pánové, ráčíte jeden film za všechny? Nechť je jím potom tenhle! Nejen proto, že jich sám obsahuje stovky a symbolicky vlastně všechny, ale co je podstatnější, zůstává přitom konzistentním, univerzálně sdělným, stále okouzlujícím, hravým i cituplným a naprosto nadčasovým vyprávěním o tom, kterak On potkal Ji a Ona Jeho, živoucím možná ještě o to víc, oč právě nelpí na nejvšednější doslovnosti filmového obrazu, jednotnosti stylu ani fyzické odlišitelnosti postav, takto jakýchsi esenciálních améb, mezi nimiž se mnohem snáze najdeme skutečně všichni. Tetelivá potěcha z každého dalšího záběru a především z nečekaných spojení mezi nimi se přirozeně větví tím šířeji, čím víc máte osobně nakoukáno. I bez toho by se vám však před úžaslýma očima stále ještě skvěla nanejvýš zábavná pocta kinematografii i člověku. ()

heihatchi

Film vskutku "originální". A jo, věřím, že alespoň jeden film, maximálně dva, jsem z toho viděl! Škoda pak první poloviny, docela mě nudila a pozornost jsem udržel jen díky skvěle vybranému soundtracku. Až teprve druhá půle dostala dobrý spád a já se mohl bavit. ()

Bozvav

Děsná nuda, byť zajímavě udělaná. Jen jsem nepochopila co tím chtěli tvůrci říci, teda kromě toho, že ve většině filmů je spousta osudového patosu a klišé. 84 minutová filmová verze písně "Když si báječnou ženskou vezme báječnej chlap" , tak to nemusí vždy dobře dopadnout. Za mne jedna znuděná za ani nevím co. ()

Matli

Dokonalost, co víc si může filmový fanda přát. Nechapu jak to nekdo mohl dat do kupy, ale je to masterpiece. Nehodnotim to jako film ale jako filmové dilo a je to za 100%. A ta hudba a ty titulky, no doprdele🤣🤩 ()

TostTom odpad!

Ne, Bohužel tohle není nic pro mě a vůbec mě to teda neoslovilo. Nevidím na tom nic úchvatného ani světoborného prostě extrémně nudný příběh sestříhaný ze spousty filmů a jestli má tohle být ta přidaná hodnota, tak nevím, protože kdybych chtěl, tak za týden sestříhám to samé. 0/10 ()

Lyžař

Tak jsem to zkusil. No a me to netrefilo. Dokazu pochopit, proc tolik lidi tohle dilo hodnoti tak vysoko. Ja to mam ale jinak. “Pojdme kouknout na novy natoceny film”, rikame. No, tenhle neni natoceny. Jen sestrihana prace jinych. A zadruhe? Po 10 minutach jsem zjistil, ze ja nechci film pouze jako pribeh. Ja potrebuju postavy, do kterych se mohu vcitit. U kterych si reknu: “Jo, tohle je on, takovy chci byt taky.” Tady tohle neni. A byt nemuze. Kazdou vterinu se ukazuje nekdo jiny. Bez moznosti se divacky usadit. Jednu hvezdu davam pouze za ty hodiny hledani stripku ve filmech a skladani. Jinak nic. Tzv: klasickou filmarinu tady nehledej! ()

journeyman

Skutečnej svět - i ten filmovej - jsou plný klišé a stereotypů, kterým se nedá vyhnout. Final Cut z nich ovšem vytváří originální a absolutní koláž, až z toho množství střihů oči přecházejí. Klobouk dolů, Pálfi musí mít hodně nakoukáno. A palec nahoru za to, že nezapomněl ani na perličky české kinematografie. ()

jauzdu

Orgáč pro Cinefily, čímž jsem dospěla k názoru že asi nejsem jeden z nich. Je to sice hezké, že si Pálfi vzpomněl jak na čínskou tak i na českou kinematografii, ale já v změti postav nějak nevidím nic zábavného. Opravdu oceňuji tu snahu a nápad, ale pokud se chci sžít s postavami nesmí je hrát 1000 herců. Ale jinak děkuji za připomenutí filmů, které mi chybí shlédnout! ()

guri

Je vidiet neuveritelnu lasku filmu. Na druhej strane si asi ktokovlek tazko dokaze predstavit, co vsetko a kolko casu si zostrihanie stoviek filmov vyziadalo. V zavere tomu znacne dochadzal dych (alebo som len nebol natolko okuzleny ako na zaciatku), ale stale nadsene tlieskam tomuto filmovemu pocinu. ()

FeriusParfax

4* rozhodně nedávám za tuctově romantický děj, který se mě nijak nedotkl, ale samozřejmě za originalitu, o kterou tu šlo především. Skvěle sestříhané scény z různých filmů na sebe krásně navazovaly a vy jste měli téměř dokonale ucelený film. Trošku rušivé byly střihy z kreslených pohádek, ale v celkovém výsledku nad tím člověk mávl rukou. Zajímavý a jiný filmový zážitek s dobře zvolenou hudbou. ()

ttchor

Pozitívna smršť, radosť, potešenie a nostalgia každým strihom. Večná a nikdy nevyčerpateľná téma lásky obalená do originálnych šiat s podmanivým hudobným doprovodom. Že pre mňa film znamená až tak veľa sa mi definitívne potvrdilo. ()

Manhatten

Film filmů, film z filmů. Všechny důležité scény romantických filmů, všechna velká klišé a zásadní filmová hudba. Řada překvapivých filmových momentů a elegantně sestavená filmografie. Možná nejlepší filmový experiment, jaký jsem kdy viděl. ()