To Kapitola 2

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller

USA, 2019, 165 min

Znáte To. Jdete do kina na váš druhý nejočekávanější film roku a dostanete přesně To, co jste si tak přáli. První část "kino IT" marathonu byla totiž opravdu skvělá a nikdo ji za ty dva roky nepokazil! "Chacha!" No... Po této krátké pozitivní pasáži končí všechna sranda... Tvůrcům se sice povedlo najít herce pro jejich dětské protějšky takřka dokonale, ale co z Toho, když je celý film jednou velkou slátaninou, která postrádá tempo a nějakou tu děsivost (atmosféra byla fajn namátkou aspoň u zrcadlového labyrintu, pod tribunou nebo u prvního skonu Loserů). Celkově tady udělali tvůrci minimálně dva kroky zpátky a pohřbili jednu z mých nejoblíbenějších adaptací Kinga (pohled člověka, který Stephena pro jeho děsivost spíše nečte - nesrovnávám tedy s předlohou, ale s kvalitami filmů). Ale abych jen nekritizoval. Musím vyzvednout alespoň povedeného Richieho (Bill Hader) a celkem smysluplnou romanci mezi Benem a Beverly. Jak Jessicu Chastain moc nemusím, tady jsem si ji vyloženě užil. Nic To ale nemění na faktu, že ve srovnání s jedničkou, kterou jsem viděl 15 minut předem je Chapter Two fatálním selháním, pro které nemám pochopení.(5.9.2019)

• Rocky88

Bohužel je to zklamání. Začátek s nehodám po telefonátu je sice velmi dobrý a společná večeře též, pak ale film doplácí na to zásadní, čímž jsou postavy. Chemie mezi prckama byla výborná a člověku na nich i záleželo. Na dospělý tady divák hází nazelenalý fekál. Chemie mezi nimi žádná, spoustě z nich byl dal člověk nejradši pěstí, a tak když si s nimi ultimátní zlo začne prohrávat, fandí se zlu, aby se ukázalo v nejlepším světle. Z dusné a zlé atmosféry města Derry tu není nic, zbyly pouze lekačky. Některé povedené, většina nezabere. A horor bez atmosféry je jako Bob bez Bobka. Jsem rád, že se aspoň povedl příchod zla na Zemi a finální podoba zla v posledním boji. Není to tedy vyloženě špatný film, ale za tři hodiny by se člověk v té atmosféře měl udusit a ne unudit.(6.9.2019)

• Hurley

Zatímco první To se ve svý atmosféře a hlavních motivech mohlo odrazit od toho, co se lidem líbilo na Stranger Things, u dvojky už evidentně nikdo neměl moc tušáka, co zajímavýho s ní vlastně udělat, a tak nám byla po zásluze naložena v podstatě jen schizo­frenní nostal­gická jízda se sérií straši­delnejch pouťovejch atrakcí bez větší vnitřní soudržnosti. víc »(11.9.2019)

Andy Muschietti bohužel ve druhém díle adaptace monstrózní předlohy prohrál a jen potvrdil obavy, které mnohé po velmi dobré jedničce postihly. Dětská nostalgie musela jít stranou a naplno odhalila slabiny režiséra - hororové momenty absolutně nefungují a vypadají spíše jako z laciné parodie, což ještě umocňuje nevhodně zvolená hudba, děs tu chybí úplně a místo něj přebírají vládu prvoplánové lekačky, které se opakují a nemají co nabídnout. V závěru se navíc snímek mění v jednu velkou přehlídku ne úplně dobrých digitálních efektů, kde už o hrůze a děsu nemůže být ani řeč a jen se útrpně čeká na konec. Nejhorší je, že tu neexistuje nějaká hutná atmosféra (snad jedinou výjimkou je scéna v zrcadlovém bludišti, která ukazuje, jaký film mohl být), z níž by běhal mráz po zádech a Pennywise je pouze legrační strašák, který není oním symbolem totálního zla a strachu. Navrch tu máme naprosto neobhajitelnou skoro tříhodinovou délku, v níž se zcela zbytečně objevují dětské flashbacky, které trochu popírají existenci prvního filmu. Obsazení je sice fajn, ale až na Billa Hadera tu nikdo moc prostoru nemá a nevyužití Jamese McAvoye a unylost Jessicy Chastain pak vysloveně zamrzí. Je hrozná škoda, že It Chapter Two si neudrželo úroveň, kterou nastoluje na začátku až do první schůzky kamarádů v asijské restauraci, která je výborná a vybízí k dalšímu sledování. Od té chvíle ale kvalita těžce upadne a ze zapomenutelného žánrového průměru a těžce promarněné příležitosti už se nikdy nevyhrabe a nic není platné fantastické cameo samotného Kinga, které je ale stejně zbytečné jako většina filmu. 50 %(6.9.2019)

Aj keď to má síce o dobrých tridsať minút viac ako jednotka, nenudil som sa. Príbeh, postavy a predovšetkým znova dobre obsadený herci (až na pár výnimiek), to všetko tu dobre klape. Trošku mi vadil ten nevyrovnaný ton hororu krížený s nasilu vtipnými scénami, ktoré sa tu niekedy nehodili. A čo je to najdôležitejšie kazili atmosféru. No musím sa priznať, že zasmiať som sa zasmial. Aj keď tie scény sú niekedy ako päsť na oko a nespadajú do vážnej hororovej atmosféry, o ktorú sa Muschietti tak snaží, práve tieto vtipné scény s toho nerobia nudu. Záver ma tiež trošku sklamal, príbeh sa motal miestami vo flashbackoch a tak som čakal lepšie rozuzlenie a finále, ako to čo sme dostal, toto mi prišlo tak lacno odbyte. Každopádne čo sa týka réžie, tak je to rovnako kvalitne natočené ako prvý diel a tak isto aj lakačky fungujú výborne. Škoda toho nevyrovnaného žánru, kde sa občas, bije horor s komédiou. 70% - 3*(8.9.2019)

• - Bill Skarsgård (Pennywise) uvedl, že natáčení pokračování To (2017) bylo pro něj zábavnější, neboť mohl mluvit s dospělými protagonisty původních dětských postav. V původním To z roku 2017 byl Skarsgård v minimálním kontaktu s dětskými herci, aby byl strach z jeho postavy o to realističtější. (Nach)

• - Když Smolaři vlezou do kanálu pod domem, má Eddie (James Ransone) obvaz na pravé tváři. Jinak má obvaz vždy na levé. (Záry)

• - Ve scéně, která se odehrává ve školní třídě, je krátký záběr na vycpanou želvu. To je odkaz na postavu vesmírné želvy z knižní předlohy. (Mr.Popcorn)