To Kapitola 2

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller

USA, 2019, 165 min

Je to dobre, ale opat sa ukazuje, ze Kingove horory sa hodia na fim jedine so silnou reziserskou osobnostou (ako Kubrick, Reiner alebo Darabont). Takze je to presne take ako som sa po vynikajucej jednicke a znalosti predchadzajucej adaptacie bal. Dospela rovina pribehu totiz nie je tak zaujimava a naplno sa v nej ukazuje to, ze literatura pouziva iny druh rozpravania a papier zvladne viac nez platno (vizie zdaleka nie su tak posobive/strasidelne akoby mali byt). Kvoli castemu rozdeleniu postav je to prilis dlhe a velmi repetativne (kazdemu sa deje to iste a pri tretej "nocnej more" za sebou je to uz otravne). Scenaristi alebo strihac s tym proste mali popracovat trochu filmovejsie. Na druhej strane je tam mnoho vybornych scen, velka davka (casto cierneho) humoru potesila, herci su vynikajuci, postavy zaujimave, epilog spravne dojimavy a urcite ide o nadpriemernu zanrovku. Akurat naposledy to bolo chytlavejsie, citlivejsie a...skratka lepsie. 7/10 P.S. kto ocakava horor v style baf baf bude sklamany podobne ako pri jednotke. Tu sa hra podla inych (za mna lepsich) pravidiel.(4.9.2019)

Nehleďte na hodnocení, většina komentářů je totální lež. Je to minimálně nadprůměrné pokračování, které je možná trošku delší a ztrácí kouzlo jedničky, ale na druhou stranu to zachraňuje perfektní Casting i hororové scény. CGI je zde možná trošku moc, ale snímku to vůbec neubírá na kráse. McAvoy a Hader topoví. Víc nemám co dodat, prostě vyrazte do kina.(8.9.2019)

• classic

Argentínský, už by som normálne povedal, že pomerne netalentovaný režisér Andy Muschietti to tentokrát poriadne prepískol, a to nielen extrémne prepálenou, filmovou dĺžkou, ale takmer všetkým, čo sa vo filme vyskytlo ! Zatiaľ, čo s prvou kapitolou som bol celkom spokojný, o tej druhej sa to už povedať vôbec nedá, keď som si následne pripadal, ako totálne podvedený divák, ktorý len neveriacky krútil očami, čo sa mu to tam vlastne pred očami mihoce...? Je to skrátka spracované pre efekt, určený najmä mladému, primitívnemu publiku, ktoré už absolútne nevie rozoznať kvalitu od kvantity. A ani nemôže, pretože táto generácia tzv. adolescentov je odchovaná iba sociálnymi sieťami, čiže už nie sú schopní sa zahrýzť do skutočnej kinematografie, ktorá tu panovala (vládla) pred mnohými dekádami. _ Mladých vystriedali starší, skúsenejší, ale aj tí tu majú svoje čestné miesto v účinných flashbackoch, ktoré sa mi pozdávali o čosi viac, ako prítomnosť, o 27 rokov neskôr, kedy sa naši hrdinovia opäť zgrupujú do svojho rodiska v zapadákove Derry, kde si už na nich brúsi zuby obávaný klaun-Pennywise..._ KLADY, pozitíva: Uznávam, t.j. chválim aj šikovnú prácu strihača-Jasona Ballantinea, ktorý zaujímavým spôsobom občas prestrihával sekvencie vtedy ešte teenagerov z Losers Clubu s už dospelákmi, ktorí by im, ako z oka vypadli, a tak musím taktiež vyzdvihnúť i výborný casting, keď teda už nič iné ! Herecký ansámbel: Bill Skarsgård (jeho otec je legendárny Stellan) vždy dominuje „striebornému plátnu” vo všetkých svojich scénach, ale finále je už poriadne pritiahnuté za vlasy, aj keď malo čosi do seba. Ostatní mi bohvieako neboli po chuti, a to ani chastainka s McAvoyom, čo by som o nich nikdy predtým nepovedal, ale podľa mňa by sa mali do budúcna vyvarovať takýmto zbytočným produkciám, čo sa asi nikdy nestane ?! To: Kapitola 2 je neuveriteľne prehnaná záležitosť, ktorá mi našťastie neprirástla k srdcu.(8.9.2019)

První TO, nebyl žádný velký zázrak, ale mělo ohromný úspěch a přestože se nejednalo o "horor" film mě svou retro atmosférou bavil. Pokračování už danou retro atmosféru nemá (přestože je zde hodně flashbacků do minulosti) je o více než půlhodinu delší a hororové scény jsou silně předvádatelné a ještě méně děsivé, než tomu bylo poprvé. Pořád je to ale zábavný film, který má zajímavé postavy, které divák rád poznává a zjišťuje jejich traumata a slabiny a fandit v souboji se šíleným klaunem, který je zde překvapivě na vedlejší koleji. Chápu rozporuplné pocity, ale já spadám do té skupiny, která se opravdu bavila a samotného mě to překvapuje.(17.9.2019)

Znáte To. Jdete do kina na váš druhý nejočekávanější film roku a dostanete přesně To, co jste si tak přáli. První část "kino IT" marathonu byla totiž opravdu skvělá a nikdo ji za ty dva roky nepokazil! "Chacha!" No... Po této krátké pozitivní pasáži končí všechna sranda... Tvůrcům se sice povedlo najít herce pro jejich dětské protějšky takřka dokonale, ale co z Toho, když je celý film jednou velkou slátaninou, která postrádá tempo a nějakou tu děsivost (atmosféra byla fajn namátkou aspoň u zrcadlového labyrintu, pod tribunou nebo u prvního skonu Loserů). Celkově tady udělali tvůrci minimálně dva kroky zpátky a pohřbili jednu z mých nejoblíbenějších adaptací Kinga (pohled člověka, který Stephena pro jeho děsivost spíše nečte - nesrovnávám tedy s předlohou, ale s kvalitami filmů). Ale abych jen nekritizoval. Musím vyzvednout alespoň povedeného Richieho (Bill Hader) a celkem smysluplnou romanci mezi Benem a Beverly. Jak Jessicu Chastain moc nemusím, tady jsem si ji vyloženě užil. Nic To ale nemění na faktu, že ve srovnání s jedničkou, kterou jsem viděl 15 minut předem je Chapter Two fatálním selháním, pro které nemám pochopení.(5.9.2019)

• - Ve filmu je socha Paula Bunyana – jedná se o fiktivní postavu dřevorubce. Tato postava se také objevila v knižní předloze „To“ od Stephena Kinga, kde se také zhmotnila jako noční můra a zaútočila na jednu z hlavních postav. (Yoshitsune)

• - Ve scéně, která se odehrává ve školní třídě, je krátký záběr na vycpanou želvu. To je odkaz na postavu vesmírné želvy z knižní předlohy. (Mr.Popcorn)

• - V rozhovore na podporu hry "Molly's Game" Jessica Chastain vyjadrila záujem o stvárnenie Beverly. (WalterIK7)