To Kapitola 2

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller

USA, 2019, 165 min

Jako levná braková hororová komedie za pár šupů dobrý. Ale jako pokračování hororového blockbusteru teda nevím nevím. Když u hororu spíš než strach pociťujete cukání v koutcích, asi je něco špatně. Smálo se ale celé kino, tak nevím co je špatně. Jo je to dlouhý, občas se teda dost vařilo z vody, ale to mi vlastně ani tak nevadilo. Vadil mi hlavně všudypřítomný digimrdník, který hlavně na konci byl vážně už k uzoufání. Super jednička, zklamání dvojka. 60%... ČSFD předpremiéra Cinestar Anděl.(4.9.2019)

To proč je TO jako kniha tak výjimečná je propojování minulosti a současnosti, jejich současná gradace. Což ve filmech logicky chybí. Pro správnou adaptaci by to totiž chtělo minisérii. Když je ale třeba zhodnotit jak si dospělí Smolaři vedli po druhé není to tak špatné. Výborné obsazení je patrné hned u scény v restauraci, kde se všichni vžijí do svých mladých já. Problém nastává s blížícím se finále a kompromisy vůči knize (dělají z toho docela slátaninu), ale dávají smysl z vizuálního hlediska. Změna původu Zla, které klaun představuje je asi nejbolestivější. A pavouk má vypadat jako pavouk, tím je děsivý. Největším problémem ale zůstává délka, protože i když je film děsivě dlouhý hodilo by se v závěru pár minut navíc... Chtělo to minisérii.(10.9.2019)

• Okara

Proč? Napětí střídaný s nostalgií, smutek mísící se s nadějí, ale hlavně humor s hororem? Kontrastová směska, kvůli který při vzpomínkách teče z plátna patos a při lekačkách se člověk směje. Dokonce i oblíbenec McAvoy subjektivně přehrává. To zkrátka mělo zůstat v knize, kde představivost dělala se čtenářem mnohem víc než předimenzovaný stvůry s divákem. 40 %(5.9.2019)

Vidím to tak, že tento rok sa opäť vráti aj rebríček najväčších filmových sklamaní za rok. A už je mi jasné, že tento film sa tam ocitne. "It: Chapter Two" nesiaha na métu prvej časti a akosi mám pocit, že nám za viac času poskytol oveľa menej, než sme mali naposledy v "Chapter One". Film sa snaží strašiť. Ale jeho technika akosi nevie tie strašidelné momentky poriadne predať. Sú tu 2 skvelé momenty. Pod tribúnou a v zrkadlovom labyrinte. Tie časti sú naozaj strašidelné. Ale potom sú tu flashbackové časti, ktoré sa presunú do súčasnosti a väčšionou je to len veľké množstvo špatných vizuálnych efektov. Najmä Benov flashback považujem za vrchol zlyhania. Tá scénka proste nefunguje. Ani v najmenšom. A najhoršie je, že som aj vedel, ako to bude celé pokračovať. Casting je podľa mňa vynikajúci. Verím týmto hercom, že v minulosti boli tie postavy, ktoré prezentujú. Bill Hader je absoltúne vynikajúci ako dospelý Richie, Jessiaca Chastain ako Beverly super a aj James McAvoy vie svoju postavu predať. Ku koncu prídu aj nejaké lepšie momentky, no niekedy to chcú odľahčiť komédiou. A neviem, či to skutočne bol najlepší nápad. Ako napríklad scénka s tromi dverami. Čím to ide ďalej, tým je to zúfalejšie. Plus tento film trvá skoro 3 hodiny a je to vysoko cítiť. Tempo nie je úplne dobré a hlavne posledná hodina mi absolútne neimponovala. To vo svojej skutočnej podobe je tu podľa mňa až nepodarený vtip. Bill Skarsgard je super, no možno by filmu prospelo, keby mal vo filme o niekoľko momentov navyše. História je tu vyosko odfláknutá a ani slovkom nenačrieme na iné udalosti, ktoré sa roky dozadu udiali. Časť u pani Kershovej je pre mňa veľmi zvláštna. Tam bol potenciál na to, aby bola skutočne desivá, no urobili ju podľa mňa miestami až komickú. A to je škoda. Posledné minúty boli dobré, no film ako taký je pre mňa mix dobrého a mix zlého. Nebol podľa mňa veľmi strašidelný, nemá tak silnú atmosféru a tých pár dobrých momentiek ma teší, no neprekonalo to asi nič, čo sme videli v prvej časti. Tú osobne odporúčam vidieť. Túto časť ak ste veľkým fanúšikom uvidíte tak či tak. A ak nie ste veľkým fanúšikom, len ste zvedaví či je to dobrý film, možno vás to poteší, možno nie. Ja za seba hovorím, že to mohlo byť oveľa silnejšie a kvalitnejšie. A ani tých pár super scénok to nezmení. Hodnotenie: C+(8.9.2019)

• Filmmaniak

Pokud by Kingova knižní předloha byla kulinářská specialita, tak film To Kapitola 2 by byl eintopf ukuchtěný ze stejných surovin. Nechutná vyloženě špatně, ale ke gastronomickému zážitku má daleko. Zatímco první část To byla solidní rozehrávkou příběhu o dospívání s přiměřeně strašidelnou hororovou rovinou, tak její druhá část působí spíš jako hororová komedie, kterou ani její tvůrci neberou vážně a mají potřebu veškeré její serióznější a strašidelné momenty soustavně shazovat komickými vsuvkami a jinými zcizujícími prostředky (filmové citace, nevhodně zvolená hudba). Schematický příběh trpí celou řadou dramaturgických nedostatků, hororové scény jsou často legrační až parodické a samotné To vybízí spíš k smíchu než ke zděšení. Jde o průměrnou žánrovou rutinu, která po svém předchůdci recykluje motivy nostalgického dětství a přátelské pospolitosti, budování napětí nahrazuje bafáním, lekáním a digitálními bubáky a kromě solidních hereckých výkonů a pár pozoruhodně realizovaných scén bohužel nepřichází s ničím dalším, co by stálo za pochvalu. Opět se tudíž nabízí otázka, zda by nestálo za to zpracovat To spíše v podobě výpravného seriálu, který by mohl být na rozdíl od filmů skutečně nekompromisní, příběhově obšírnější a invenčnější v práci s napětím a psychologií strachu.(5.9.2019)

• - Diskutovalo sa, že sa Bill Skarsgård v pokračovaní IT nevráti ako Pennywise kvôli obavám, že rola klauna môže negatívne vplývať na jeho duševné zdravie. Počas nakrúcania prvej časti mal mať aj nočné mory. Avšak týždeň pred jej premiérou herec potvrdil, že bol oficiálne obsadený a už sa začal stretávať s režisérom Andrésom Muschiettim, aby diskutovali o nových nápadoch pre film a jeho postavu. (Stefan Deryck)

• - Ve filmu je dost odkazů na jiné kultovní horory. Jako například: Věc (pavoučí nohy z hlavy), Carrie (místnost zatopená krvi), plakát na film Ztracení chlapci (1987) a nápis na kině Noční můra v Elm street 5 (1989). Zazní i hláška „Yippee ki-yay, motherfucker!“ ze Smrtonosné pasti (1988). (SeBig)

• - Film se natáčel pod názvem „Largo“. (Nach)