poster

Monty Python a Svatý Grál

 • anglický

  Monty Python and the Holy Grail

 • slovenský

  Monty Python a Svätý Grál

Dobrodružný / Komedie

Velká Británie, 1975, 91 min

Komentáře uživatelů k filmu (602)

 • golfista
  **

  Tenhle způsob humoru zdá se mi poněkud ujetým. Sorry - mimo můj terč :-((21.2.2003)

 • Galadriel
  *****

  Celovečerní prvotina Monty Pythonů. Dalo by se říct, že se jedná o povídkový film, ale protože jde o Monty Pythony, není možno škatulkovat, navíc ona tam vlastně i ta "dějová linie vinoucí se celým filmem" je ;-). O co jde - král Artuš dostane za úkol najít svatý grál, sežene si družinu rytířů kulatého stolu (Lancelot a spol.), pak se rozhodnou, že se rozdělí, aby měli větší šanci (a my sledujeme jejich cesty na kterých naráží na leccos od Třílavého rytíře přes Slavného historika, kterého jeden Artušův druh odešle do věčných lovišť po Rytíře, kteří říkají NI a chtějí okrasné křoví), aby se nakonec zase spojili a nalezli (nebo ne? :-) Svatý grál. Celý děj je prošpikován britským humorem, který hned tak někdo nepřekoná. A napadlo mě, že by stálo za to vymyslet soutěž, kdo najde nejvíc postav, které hraje někdo ze 6-tice Monty Pythonů (a tříhlavý rytíř se počítá za jednoho :-).(1.12.2003)

 • Gemini
  ****

  Hele, já jsem asi divnej, ale zas tak moc se mi to nelíbilo. Jenže u Monty Pythonů to znamená, že jsem se u toho smíchy neválel tak jako u Života Briana a Meaning Of Life, ale to jsem nedělal asi u ničeho, takže je to typicky Pythonovská ujetost, včetně konce...(9.2.2003)

 • Tosim
  ***

  Opravdu nevím, proč mi Létající cirkus přijde nesmírně vtipný a s filmy Monty Pythonů se jen těžko srovnávám. Průměr.(9.5.2003)

 • Matty
  *****

  První, a dle mého názoru také nejlepší ze všech celovečerních „Pythonů“. - „Statečný, statečný Concorde, neměl jsi zemřít marně.“ -„Nejsem docela mrtvý pane“ Ani humor Svatého grálu není tak docela mrtvý. 90% Zajímavé komentáře: tron, numi(24.4.2005)

 • Radyo
  *****

  Pravdou je, že Monty Pythonům více svědčily krátké a jednoduché skeče, obsažené v seriálu Létajícící cirkus M.P. Ovšem pokud se jim zachtělo vydat se na filmová plátna, nebyl už jejich humor vždy tak briskní a občas se divák dokonce mírně, ale opravdu jen mírně nudil (M.P. smysl života). To ale zdaleka neplatí v tomto případě (a u Života Briana vlastně taky ne). Parodie na artušovskou legendu se těmto britským komikům povedla na jedničku a některé vtipy jsou doslova k nepřežití (u tohoto výrazu se mi vybavuje skeč "Vtip zabiják" z 1. dílu Létajícího cirkusu). Tito pánové to zkrátka uměli a i když se i oni občas malinko "utnuli" (nebo "uťali"?), dá se říct, že jejich humor se stal legendární a do jisté míry i jedinečný, tudíž nenapodobitelný. Což je tak trochu škoda.(15.8.2003)

 • J*A*S*M
  **

  Opět. Opět jsem se snažil najít si cestu k Montypythonskému humoru a opět to nevyšlo. Já ty vtipy sice chápu, vím na co naráží, vím proč mají být vtipné, ale prostě mi v drtivé většině případů vtipné nepřijdou. Jasně, párkrát jsem se zasmál, ale v takhle bezdějovém filmu, který je vlastně jenom sledem "vtipných" scének, bych se pro vyšší hodnocení musel smát pořád. Další šanci už Pythonům asi nedám.(9.12.2010)

 • Malarkey
  ***

  První, a v tomhle případě nejspíš i poslední setkání se skupinkou Monty Python. Chápu, že jsou kult a líp jsem si o nich představu udělat nemoch. Tenhle zvláštní humor jde ale mimo mě takovou oklikou, že na další díly vůbec nemusim koukat. Prostě mě to nebaví. Červenej Trpaslík je holt jiný kafe.(14.3.2010)

 • Cervenak
  ****

  Na skapanie vtipné (hlavne Lancelotov útok na svadobnú hostinu a súboj s Čiernym rytierom - "To je len škrabnutie! Vráť sa, ty zbabelec!"), ale v pythonovskej filmografii až trojka po Zmysle a Brianovi. Najzábavnejšie na tom je, že niektoré scény (úvodné vynáranie sa "jazdy" z hmly) vyzerajú ako paródia na Excalibur, ktorý však vznikol až o niekoľko rokov neskôr.(31.3.2007)

 • Djkoma
  ***

  Humor opravdu hezký v některých případech geniální,ale kdyby poměr nebyl supervtip na půl hodiny opravdu bych byl rád. Dlouhé chvíle až moc krutého humoru, který přestává být vtipny jak vyletí z královských ostrovů jakýmkoliv směrem.(5.1.2006)

 • T2
  *

  Rozpočet $400,000Tržby USA $3,427,696Tržby Celosvetovo $5,028,948Tržby za predaj Blu-ray v USA $5,918,891 //počet predaných kusov 235,634Tržby za predaj DVD v USA $21,330,562 //počet predaných kusov 2,158,354║ prízemný suchý anglický humor, len trápnosť šedivá /20%/(16.5.2009)

 • gouryella
  ****

  Ne tak vynikajici jako Zivot Briana, ale porad skveli Monty Pythoni ve sve nejlepsi forme.(8.8.2002)

 • Marigold
  ***

  Pominu-li pár již klasických skečů (Černý rytíř, Most smrti, kuplet o Camelotu) je tu až příliš patrný ten hajdalácký rámec "sebereme pár kostýmů a dobrých nápadů... no a něco natočíme". Celek totiž po letech ztrácí kouzlo a zbývají jen záblesky pythoní geniality. Svatý grál v sobě nemá tu geniálně semknutou podvratnost Briana či vygradovaný cynismus Smyslu života. Je to taková cesta odnikud nikam s občasnými zastávkami ve výtečné parodii na středověký folklór či historické filmy. Nedivím se, že film původně nefungoval a pomohlo mu až přidání opravdu retardované heroické hudby. Čím více Svatý grál sleduji, tím více mi to připadá jako trhací kalendář, jehož oslí můstky postrádají tu pošahanost i surreálnou obraznost pythonovských skečů. Nerad to říkám, ale... nudím se u toho... a to se pokládám za velkého fandu cirkusu.(26.1.2004)

 • Renton
  *

  Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones, Michael Palin .. Absolutně mimo (nebejt v IMdb TOP250 tak o to, po předešlých mizerných zkušenostech s MP, ani nezavadím..).(2.11.2009)

 • DaViD´82
  *****

  This is my cup of tea. První plnohodnotné celovečerní řádění Monty Pythonů. Dokonalost, originalita a absurdita přímo srší z každé scény.(31.1.2007)

 • Fr
  *****

  Anglie 932 léta Páně. Postavy a události jsou smyšlené. Artuš, král Britů dostává od TOHO na nebesích úkol a s nejstatečnějšími rytíři se vydá jej splnit. Zde jsou jejich skutky...... Ohromná šílenost, která začíná již titulkama. Občas i velmi krvavé dělání si legrace z národní historie a smrti (těch druhých). A statečnosti, protože ,,být bez rukou je jen povrchové zranění."(31.3.2007)

 • novoten
  *****

  Začátek lásky, která otevřela mnohé dveře. Moje vůbec první setkání s Monty Pythony, navíc ještě v dabované verzi a přesto jsem nevěděl, kdy se přestat smát. "Tvoje matka byla křeček a tvůj otec smrdí po bezinkách!"(13.5.2006)

 • tron
  ****

  „Ako dlho poletí z miesta A do B kokosmi naložená lastovička?“ Výpravne nevýpravný historický epos o Artušovi (alebo kto bol ten chlap) a kokosových orechoch. Ako bojuje bezruký Čierny rytier? Ako sa asi správa čarodejnica, ktorú treba za každú cenu upáliť? Ako najjednoduchšie dobyť hrad Francúzov? Dokáže krava (a iné domáce zvieratá) lietať? A ako to bolo s trójskym králikom, trojhlavým obrom, nadržanými pannami, rytiermi „Ni“ (túžia po vzácnych okrasných kroch), obyvateľmi močiarov (a ich štvrtom hrade, pričom prvé dva sa potopili a tretí vyhorel a potom sa potopil), masakrou na svadbe (John Cleese mal vždy charakter), hradom Aaargh a strážcom Mostu smrti? To - a všeličo - iné sa dozviete vďaka tomuto dokumentárnemu, náučnému, poučnému a na informácie z histórie hodnotnému filmu. Od určitej chvíle pristupujem k bielym zajačikom s rezervou. P.S. Malá rada. Keď sa vás niekto spýta, aká je rýchlosť NENALOŽENEJ lastovičky, kontrujte otázkou, či africkej alebo európskej.(12.9.2006)

 • Oskar
  *****

  Podle všeho vznikal Svatý Grál za dost provizorních podmínek a nesl se v duchu sporů Jonese a Gilliama, ale čert to vem, protože je to jeden z nejvtipnějších filmů, na jaké můžete narazit. A z nejpoučnějších - kde jinde se dozvíte tolik o nosnosti kanadské vlaštovky? Ale tak jako mě v Životě Briana pokaždé sejme Pyjus Čůwus a jeho žena, i tady je jedna taková scéna. Už jsem ten film viděl snad dvacetkrát a vůči některým vtipům jsem inmunní, ale poprvé nebo posté - rytíři, co dělají "NI" mě vždycky rozchechtají k slzám. I když připouštím, že kdybych šel nějakým temným průjezdem a někdo by na mně ze tmy vyštěkl "NI!", asi by mi leknutím upadly uši. 100%(26.1.2006)

 • B!shop
  *****

  Za nejlepsi film Monty Pythonu sice povazuju Zivot Briana, ale i tohle je slusnej masakr. Film je docela kratkej, takze je to prakticky jedna velka jizda, ale je tu i par hluchejch mist, kdy se nektere fory opakujou a ty pak nepusobi tolik vtipne. Nicmene to se deje jen vyjimecne. Je tu spousta naprosto genialnich scen a ani vas nenapadne se pozastavovat nad levnejsima kulisama. Herci jsou jako vzdy perfektni, ale nekteri mohli dostat vic prostoru. Jediny co mi moc nesedlo byl konec, byl sice spravne ujetej, ale precejen to zustalo takove nedoresene. I kdyz mam k filmu drobne vyhrady, tech 87 minut jsem se skvele bavil, takze jasnejch 5*.(24.11.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 9 16 24 31
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace