To nejsi Ty

You're Not You

• Nizozemsko

You're Not You

USA, 2014, 104 min

Když jsem se poprvé chystala na tento film, netušila jsem, že se mi až natolik zalíbí a že se nakonec zařadí mezi mou TOP desítku nejoblíbenějších filmů. Popravdě jsem ani nevěděla co zpočátku od filmu očekávat. Věděla jsem jen, že to bude drama a že mě to nejspíše zase v některých scénách dostane. Ovšem v průběhu filmu jsem se nakonec dozvěděla, že mě to baví ještě víc, než jsem očekávala. Líbila se mi opravdovost příběhu, výběr herců i opravdu skvělé herecké výkony - nutno podotknout Emmy Rossum a její skvěle odehrané emocionální scény a poté Hilary Swank a její neuvěřitelně dobrý celkový herecký výkon - ono zahrát někoho kdo trpí amyotrofickou laterální sklerózou asi není uplně nejlehčí úkol ve scénáři - skoro jsem jí to i uvěřila. Tento snímek je jednoduše dramaticky zpracovaný příběh o neobvyklém přátelství a o tom, že i uplně dva odlišné světy se nakonec mohou střetnout a svým způsobem se navzájem "zachránit". Tento film má prostě to, co se dá od dramatu tohoto rázu očekávat a to ve větší než přiměřené míře. Člověk totiž už na začátku může tušit, co asi tak na konci přijde, ale jak to přijde a jak to nakonec bude vypadat, si jen tak představit nedokáže. Celkový průběh fimu by byl tak za 80%, ale vzhledem k tomu, že mě ten slzy-vtírající konec tak dostal, nemohu jinak než udělit rovných 100%. - "Now you gotta promise me something. I'm gonna pay you a compliment, and you just gotta lay there and take it. Thanks for the manolos, and for teaching me how to cook. But the biggest thing that I have to thank you for is that you didn't let me fuck this up, cause no one in my life has ever done that for me."(31.3.2017)

• sochoking

Na tak vážnu tému, ako je ALS (amyotrofická laterálna skleroza), to bolo veľmi odfláknuté, falošné a navyše s prešlapmi v scenári takými, že by si niekto zaslúžil kladivom po prstoch pobúchať! Herecké výkony sú jedinou silnou stránkou tohto filmu, ale u hviezd ako je Hilary Swank je to štandard a netreba nad tým slintať. Ja len dúfam, že môj koment neodradí nikoho a dá tomuto filmu šancu...(11.10.2014)

Kdekdo si tu stěžuje, že nemohoucí Hilary Swank je moc seriózní a uhlazená. Mně se to naopak líbilo. Když už má člověk takové vyhlídky, proč by se alespoň neutěšoval nadějí, že ani v konečné fázi neztratí celou lidskou důstojnost? Nejvíc se mi líbila scéna se zástupným rozhodováním, kdy rodina vyvádí při zjištění, že nemocný není v moci jejich dobré vůle a svěřil se někomu, kdo ho respektuje i v bezmoci. Přesně takhle to vypadá, to mi teda věřte.(6.3.2017)

Mám tyto příběhy rád. Dvě naprosto odlišné lidské dušičky se střetnou, aby si vzájemně psychicky pomohli a zároveň si odpočinuli od okolního světa, ze kterého jsou už beztak hrozně unavené. A to, že je spojí nemoc jedné z nich, je bohužel smutné, ale na takovém příběhu je třeba hledat právě spíš to pozitivno, což film i dokázal. A k tomu jsem si přidal suprové herecké výkony a bylo o kvalitní filmový zážitek okamžitě zaděláno.(17.5.2016)

Hilary Swank dostala letos příležitost zahrát nemocnou postavu (stejně jako Julianne Moore - Still Alice a Eddie Redmayne - Theory of Everything) a zhostila se jí skvěle. Julianne u mě sice trochu ve své roli vede, ale Hilary není o moc pozadu. Líbil se mi i výkon Emmy, která se zhostila své role po svém. Oscarovky to nebudou, ale na příjemné odpoledne u hezkého filmu naprosto stačí. PS: Už víte, proč se ti lidi polívali těmi kýblemi?? __80%__(11.8.2015)