První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Dale

Napätie, romantika, humor, odvážni hrdinovia bojujúci proti neprávostiam a k tomu nezabudnuteľná hudba, čo viac si priať? ()

Terva

Scénář : Harald G. Petersson. Kamera : Ernst W. Kalinke. Hudba : Martin Böttcher. Ve filmu je spousta chyb, tak snad jedna až moc viditelná - Když pluje Old Shatterhand na rozbité kanoi, aby zachránil sebe a své přátele, pluje za ním indiánský náčelník. V prvním záběru má náčelník malé červené pádlo, ale už v dalším záběru má větší žluté pádlo. CITÁT - Jsem to ale nezdvořák! Chtějí mě skalpovat a já jim nemám na hlavě co nabídnout........ ()

MoiJe

Po nejakych 20 rokoch som znovu precitala knihu, tak ma tahalo aj filmovu klasiku si pripomenut. Nemala som to robit, s knihou to ma spolocne snad len umrtia a film je pre dospelaka dnes... ledva stravitelny. Tie tri * su z detskej nostalgie. ()

Pink.Panther

Jsem jeden z mála lidí v republice co vlastní notebook značky TESLA. Nedivím se. Už původní název firmy TEchnicky SLAbé státní podnik z kterého byl odvozený zkrácený název zadával důvod k hlubšímu zamyšlení před koupí čehosi takového. Ale retro móda přínáší na trh různé věci, prostě retro je retro a když šlapu dostatečně intenzivně vše funguje jak má._____Takže než mi to zas klekne je třeba k náčelníkovi Mescarelů napsat, že to není žádné retro a je úplně jedno za jakého státního či rodového zřízení to uvidíte. Zdali na kamenném monitoru v prvobytně pospolné společnosti nebo na latifundiích první společenskoekonomické formace vykořisťovatelského typu tedy otrokářské společnosti, či snad za feudalismu a stejně tak je úplně jedno jestli jste to viděli za socialismu nebo kapitalismu. Aby vás tyto filmy dostaly do kolen je nutné je vidět v dětství, klidně v předmykénském období, ale ideálně být i čtenářem předlohy. A ještě něco potřebujete._____Potřebujete mít v sobě elementární touhu po dobrodružství, potřebujete duši romantika a musíte umět snít. Jinak nikdy nebudete mít kolty proklatě nízko u pasu, vaše šípy nikdy nezasáhnou cíl, vaše zářezy zde nikdy nebudou v plné palbě pěti hvězd a klotové rukávy vám nikdo nikdy neodpáře. ()

mau

Prostě srdcovka :) A stále neodolatelný Lex Barker je prostě chlap, jak má být.. A to už mu v době natáčení bylo 44.. A víte, že byl i v reálu inženýrem? I když asi ne u Great Western ;) ()

corpsy

Po predchádzajúcom POKLADE tu kvalita réžie a hereckých výkonov urobila krok dopredu. Kým POKLAD bol kúzelnou a zábavnou rozprávkou, v tomto prípade sa atmosféra zmenila a vystúpili do popredia vážnejšie a dospelejšie motívy. Samozrejme, kúzlo tej pravej mayovky tu ostalo. Akcia ešte skvalitnela a získala na objeme. Film je to skvelý a zub času sa na ňom akosi nepodpísal, čo je naozaj chvályhodné. ()

Marek1991

Síce som nezažil najväčšie časy slávy náčelníka Apačov, ale aj v 90. rokoch sme sa s kamarátom a bratom hrali na indiánov. Chyby s viditeľným oceľovým lanom, topánkami v kanoe, vodou a následným prázdnym kanoe, pádlom náčelníka sú maličkosti. Mňa skôr zaujali učesané vlasy protagonistov dozadu. To, že Castepool mal zaspať výbuchy, bitky, streľbu a aj následný útok indiánov. Mesto Roswell, kde bolo veľa mužov, ale chýbalo veľa obytných domov. Takisto hlinené domy indiánov. Zvláštna reč, zvláštne tance, existujúce výbušniny, najmä mám pocit, že dynamitu, ktorý vtedy ešte nebol vynájdený, či zaľúbenie sa sestry Winnetoua, ktoré bolo akési rýchle a divné. Napriek mnohým podivnostiam a chybám sa tomu dá veľa odpustiť najmä pre rok výroby. Hudba je jedinečná a herci skvelý, film je na westerny celkom dynamický s pekným dejom a zlo v prípade Santera, ktorý staval železnicu cez indiánske územie tentokrát po spravodlivosti prehrá. Vo filme je lov bizónov, útok indiánov na mesto, čo sú jedinečné scénky, hodnotím tento film veľmi dobre. ()

Falcor

"Bratře"...."Bratře".... "Tak, a teď pobijeme pár padouchů, kteří nám plundrují ten náš krásný divoký východ...teda západ." ()

Ajinka126

Nikdy jsem tomuto indiánskému filmu a i jeho nástupcům nepřišla na chuť. Možná máme až moc velký věkový rozdíl ;) ()

Marsik

ČT1 - Co k tomuto filmovému skvostu dodat? Snad jen, že je to naprostá klasika, která bude diváky těšit prostě napořád. Alespoň u mě to i po mnoha letech stále funguje. Společně s Pokladem na Stříbrném jezeře se jedná o jeden z nejlepších westernů. 99% (with J.) ()

ConanVJ

Vinnetou je prostě klasika a seznámení obou hlavních postav a strastiplná cesta k bratrství nezapomenutelná. Film je opět nádherně natočený a má krásné scenérie. Příběh je pěkný a i v místech kde není akce nenudí. Záporák je pěkný slizoun a jeho konec je ukázkový. Škoda jen smutného konce. Za mě 100% :) ()

NinonL

5 hvězdiček hlavně z nostalgie. Protože nebylo většího hrdiny než Vinnetou, ať soudruzi ze strany a vlády tvrdili cokoliv. ()

Adasin

Tohle že je film starší víc jak padesát let? Ani se mi tomu nechce věřit, vážně mě ohromil. A to na westernech zrovna neujíždím. Ale Plitvická jezera jsou stejně nejhezčí, když je vidíte vlastníma očima :). P.S.: Nevím, co kdo kde podělal, ale kvůli televizi Prima jsem viděla druhý díl dřív než první... Ne, že by se mi to už někdy nestalo, ale stejně... 9/10 ()

frashmaker

Westerny jsem nikdy moc jako malý nemusel, ale Vinnetou a Vůni cibule jsem si vždycky rád skoukl :). To je prostě klasika "jednodušších" westernů pro malé i velké. ()

MartinezZ

Určitě jsem to jako děcko viděl, jen si to moc nepamatuji. Takže po těch milionech letech, kdy jsem to dal znovu, mě vlastně překvapilo, že jde o "prequel" Stříbrného jezera. Navíc to oproti němu bylo skutečně slabší a ty osudové zvraty moc nefungovaly - dal bych tři dneska, z nostalgie na několik málo scének, které si paměť uchovala, přidám hvězdu a kšá, než si to rozmyslím :) ()

Historik

Mayovky jsou specifické. Vyžadují i specifická měřítka hodnocení. Jsem už nějakou dobu dospělý a Vinnetoua už dnes vnímám kritičtějším okem, než před dvaceti lety. Přesto si nemohu pomoci a nenechám si ujít žádnou reprízu. Je to za pět hvězdiček. ()

Praxis

Naprosto legendární klasika všech klasik. Kdo by nechtěl být jako Olda nebo Vinnetou? Nádherné exteriéry Jugoslávie, příběhy z pera Karla Maye. Dnes se již nad tím tolik nerozplývám, jako za mých dětských let, ale myslím si, že tohle jen tak z mého života nezmizí. ()

Pierre

DNES TO ZNÍ JAKO POHÁDKA CO JEŠTĚ PŘED STOLETÍM BYLO SKUTEČNOSTI. Tak jasně, prérie, koně, indiáni, divoký západ a dobrodružství. Kdybych vyrůstal v socialismu a tohle bych v té době viděl, byl bych z toho dozajista nadšený. Jakožto příslušník mladší generace k tomuto dílu nemohu pociťovat takový vztah. Ale za barbara snad ještě nebudu. Když se rozezní ústřední hudební motiv i mě ještě dneska zamrazí. Když slyším skvělý dabing s panem Fišerem a Rážem i dneska rozplývám. I dojemný konec o smrti Vinnetuovy sestry mě dokáže zasáhnout a záporák zapůsobit dostatečně zle. Ani naivita by nevadila, ta k tomu patří. Ale ony jsou tam taková místa, kdy se toho moc neděje nebo děje ale dost zmateně a tak nějak neatraktivně. Pokusy o humor vyznívají taky nějak do prázdna. Už to hold má své chyby a výsledný dojem dneska nemůže být tak obdivuhodný. Tento kousek považuju za poctivou dobovku, nikoliv ovšem stoprocentní zásah do mého srdce. Navíc mě indiánské téma naprosto mijí. Kdo má ale k Vinnetuovi větší vztah, může si přidat jednu hvězdu navíc. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015