První setkání a velké dobrodružství legendárního indiánského náčelníka a jeho hrdinného přítele Old Shatterhanda... V nekonečných pustinách americké prérie znějí hlasy stavebních dělníků a výbuchy dynamitových náloží. Napříč územím indiánů kmene Apačů má vést dráha „železného oře“. Když Vinnetou, syn náčelníka Apačů se svým přítelem a učitelem Klekí-Petrou přijíždějí do ležení bledých tváří protestovat proti bezohlednému zabírání starých indiánských lovišť, je Klekí-Petra zákeřně zavražděn a Vinnetou zajat… Filmové zpodobnění prvního společného dobrodružství ikonické dvojice Vinnetou a Old Shatterhand vzniklo v roce 1963, rok po Pokladu na Stříbrném jezeře. Právě velký kasovní úspěch prvního snímku, jenž původně vznikal jako samostatný projekt, vnuknul tvůrcům v čele s producentem Horstem Wendlandtem myšlenku vytvořit na základě dobrodružných románů Karla Maye mnohadílnou filmovou sérii. Režie se opět ujal Harald Reinl, jenž se již v předchozích letech etabloval coby zkušený řemeslník kriminálek podle předloh Edgara Wallace a sérií mysteriózních krimi s padouchem dr. Mabusem. Štáb i herecký ansámbl zůstal z větší míry stejný jako v případě Pokladu na Stříbrném jezeře. Hlavním přírůstkem po boku hlavních představitelů Pierra Brice, Lexe Barkera, a ostatně i Ralfa Woltera, jenž ztvárnil populární komickou figurku Sama Hawkense, byla mladá francouzská herečka Marie Versiniová, které role křehké Nšo-či vynesla v srdcích nejen německých diváků nehynoucí slávu. Partu ústředního záporáka Santera se zhostil populární charakterní herec Mario Adorf. Film, jenž se natáčel v letních měsících roku 1963 v exteriérech v Jugoslávii, měl premiéru v prosinci a stal se nejúspěšnějším německým filmem roku 1964. (Česká televize)

Martin741

Karol september napisal knihy na zaklade ktorej vznikol kultovy film, ktory si ma ziskal ako male decko. Pred Wintetuom, pardon, Winetou -om hral Pierre Brice aj postavu zo Starovekeho Egypta - La Donna dei Faraoni 1960. A rovnako kultovy ostal aj po 50 rokoch. 100 % ()

rakovnik

Nádherné archetypy hrdinů a padouchů. Věřil jsem, že Vinnetou přepere Old Shatterhanda. Věčná filmová klasika. ()

Vyhy

Musel bych napsat k celé trilogii stejný komentář, což asi vlastně udělám. Nesmrtelné dílo, se skvělou hudbou, přátelstvím a chemií mezi synem náčelníka a Old Shatterhandem. Leč s jednoduchým příběhem, přesto to nikdy nezestárne. ()

ad

V podstatě nudný, schématický a zčásti sebeparodický (nechtěně?) film, který měl to štěstí, že ve východním bloku zkultovněl... ()

Kwaichi

Keď niekde počujem slove "western" toto je prvá vec, ktorá ma napadne. Prvá časť unikátnej trilógie o osude našich červených bratov. Najzaujímavejšie je na tom skutočnosť, že sa to natáčalo v Európe no vyzerá to lepšie ako keby natáčanie prebiehalo na prériách v Amerike, skutočnom domove indiánov. ()

Amroth666

Vinnetou poprvé, Vinnetou úspěšný. Klasika, jednozačně pět hvězd. ____ Old Shatterhand a Vinnetou, vždycky jsem přál, aby tahle dvojka všechny válcovala(jako malý, jako větší) ... Kultovní scény + ____ OST 5/5 ____ stačí zkopírovat text z prvního dílu, opět klasika klasik, kult kultů!!! ____ ()

tomtomtoma

Samozřejmě i ve mě zůstává ten kus nostalgické stopy. Na dětství, na uspokojivé hltání knih Karla Maye a i na filmové adaptace. A samozřejmě jsem je měl rád. V dnešní době je to vzpomínka na krásné časy bezstarostnosti a touhy po dobrodružství a chlapské cti. Příběh samotný je již v očích zhýralce lehce až více naivní. Černobílé vidění světa, odvážné dohlížení nad spravedlností, dodržování lidskosti, trestání špatností a náprava vykořisťování utiskovaného domorodého obyvatelstva. Film má stále svůj půvab, dobro, i za cenu tragických ztrát, vítězí a zlo je spravedlivě potrestáno. Hlavní hrdinové jsou všeobecně známí: zapálený greenhorn a spravedlivý německý inženýr v Novém světě Old Shatterhand (Lex Barker s hlasem Gerta Günthera Hoffmanna) a ušlechtilý a čestný synek náčelníka indiánského kmene Apačů Vinnetou (Pierre Brice s hlasem Christiana Wolffa). Ženský šarm s prvky antické tragédie dodává Vinnetouova idealisticky zamilovaná sestra Nšo-či (půvabná Marie Versini s hlasem Ilse Pagé) a statečností uhranutá dívka na základně banditů Bella (neméně půvabná Dunja Rajter s hlasem Ursuly Heyer). Komiku a vtip přináší nemotorný dobrák a zkušený zálesák Sam Hawkens (Ralf Wolter) a trochu nešikovně také anglický novinář Tuff-Tuff (Chris Howland). Hlavním padouchem je hamižný a zákeřný vyděrač a manipulátor Frederick Santer (Mario Adorf s hlasem Rainera Brandta), který se snaží jít za svým mamonem, cílem, bohatstvím do poslední krůpěje krve. Zástupcem manipulovaných indiánů je náčelník Kiowů Tangua (Tomoslav Erak s hlasem Gerda Duwnera), zapřisáhlý nepřítel Apačů. Z dalších rolí: předák na stavbě železnice Bill Jones (Walter Barnes s hlasem Arnolda Marquise), vydíraný a ustrašený vedoucí stavby Bancroft (Branko Špoljar s hlasem Toniho Herberta), hrdý náčelník Apačů Inču-čuna (Milivoje Popovic-Mavid s hlasem Benno Hoffmanna), Santerův pomocník Bullock (Niksa Stefanini s hlasem Heinze Lausche) a německý rodák, učitel Apačů a moudrý stařec Klekí-petra (Hrvoje Svob s hlasem Knuta Hartwiga). A tak začalo upřímné a hluboké přátelství rudého bratra s bratrem bílým. Jako příjemné odreagování to stále funguje. Uhrančivě podmanivé je údolí řeky Zrmanji. ()

Cheeter

Za mě snad nemůže být jiné hodnocení. Na těchto filmech jsem jako malý vyrůstal a slabost pro ně mám i teď. Proto mě velmi mrzelo to, jak zpracovali novou sérii. Ale taky mi to dalo impuls podívat se na tyhle filmy znova. A povedlo se. Všechno jak má být, návrat do dětských let se povedl. Klasická hudba, klasické obsazení a příběhy, na který jsem zvyklý a které se jen tak neomezí. No prostě skvělý film, který si člověk musí vychutnat. No nemám pravdu? ()

C0r0ner

Nostalgie, klasika, nic jiného nebylo, pohádka pro dospělé... Hovno! U Stříbrného jezera jsem ještě přimhouřil obě uši, ale tohle se prostě, kurva, nedá! Vinnetou je trapná, hloupoučká, utahaná, zkurvená skopčácká sračka, která nemá jakoukoli kvalitu, kterou by aspoň průměrný film měl mít. 20% ()

zette

Vinnetou je moje detstvi! Nikdy nezapomenu, jak jsem kazdeho pul roku miril v sobotu v deset dopoledne do Elektry na Vinnetoua za devet korun- nejvyssi rada:-)). V te dobe pro me byl Vinnetou a az pak ostatni filmy. Ani po letech me tento indian nenudi, cista petka, i kdyz s notnou davkou sentimentu. ()

agathon

Jeden z filmů ustavujících filmové cítění mnoha generací :) Jen jedna věc mi nejde do hlavy: Když se hodné bledé tváře v Roswellu dohadují, že není dobré saloon s proradnými bledými tvářemi uvnitř vypálit, protože je v něm vězněná i žena, proč do toho samého saloonu o pár záběrů později najedou lokomotivou a totálně ho rozšmelcují? ()

pakobylka

O tom, kterak se sbratřili ... co získali a co ztratili - Vinnetou a Old Shatterhand ... a kterak se zrodila jedna z největších filmových legend, které znám. Legenda, která se může směle ohlížet po proudu i proti proudu času - a brát si to nejlepší z nás ... z našich dětských snů, které bývaly čisté a upřímné - tenkrát, když naše duše ještě nestihly poznamenat stíny dospělosti. ()

Juto

Toto je napínavé a strhujúce dobrodružstvo založené na románe Karla Maya s dvoma príjemnými postavami ako Old Shatterhand a Winnetou. 8/10 ()

Mol

Četl jsem mrdu tady těch májovek a jednička je asi jediná a nejvíc podobná knižní předloze a to je dobře. Na tyhle filmy nedám dopustit a budu je milovat už nadosmrti. Old Shatterhand ještě zelenej jak louka na jaře a Sam se ho snaží školit, při tom on je z nich dvou ten méně šikovný. Je to moc krásný. ()

Maty85

Todle je pro mě jeden z dalších zážitků z dětství a tendle dobrodružný western zkátka musí diváka bavit. Lex barker a Pierre Brice ve své nejslavnější roli, která je definitivně zapsala do podvědomí všech filmových fanoušků. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015