Kniha džunglí

• USA The Jungle Book (více)

Panter Baghíra najde při své každodenní procházce džunglí v rozbité loďce opuštěné děťátko. Nejbližší lidské obydlí je vzdáleno mnoho dní cesty a bez mateřské péče je dítě odsouzeno k záhubě. Baghíra se proto děťátka ujme. Desetkrát nastaly deště a desetkrát zase ustaly. Žádné "lidské štěně" není možná šťastnější, a přece Baghíra ví, že se jednoho dne bude muset Mauglí vrátit k lidem... Jedné noci se vlčí stařešinové sešli na poradní skále. To proto, že se po deseti letech do džungle vrátil tygr Šírkán, známý svou nenávistí k lidské smečce. Vlčí rada rozhodne, že se chlapec musí bezodkladně vrátit k lidem. Panter Baghíra ho má dopravit do vesnice. Mauglí se však nechce rozloučit se svými zvířecími přáteli a chce zůstat v džungli. Při cestě pralesem se Mauglí spřátelí s hravým medvědem Balúem, který ho učí, jak se má bránit v boji se zvířaty i jak se má těšit ze života. Baghíra ví, že Mauglí se musí co nejrychleji dostat z džungle, neboť tygr přichází. Mauglí se ale Šírkánovi postaví: i když je ještě malý, nebojí se ho, nebude před ním utíkat. Chopí se hořící větve a bije tygra hlava nehlava. Šírkán se bolestí a strachy raději odplazí. Všichni se radují. Mauglí slibuje, že teď už je nic a nikdo nerozdělí. Vracejí se do nitra džungle, když tu chlapec zahlédne u řeky holčičku nabírající vodu. Mauglí je okouzlen. Chce si ji prohlédnout a vůbec nepozoruje, že se vzdaluje svým kamarádům a následuje dívenku až do vesnice. Baghíra ví, že se to muselo stát. Balú neví co má říct, vždyť věřil, že z Mauglího bude jednou báječný medvěd... (oficiální text distributora)

Sdoom

Ač fanoušek animáků a starších Disneyovek, tohle byl pro mě spíš průměrný zážitek. Nějak jsem se nedokázal naladit na tu dětskou notu a celkově mi ten příběh přišel až příliš infantilizovaný. Málo vlků, Šér Chána a příliš mnoho Balúa. Průměr v rámci Disneyho produkce. (Blu-ray, orig.) ()

Koda

Učit se moudrost medvědí, tu prostou moudrost medvědí a zapomenout trápení i zlost! No jo! To je písnička jak dělaná pro mě, když mám špatnou náladu, tak si jí zpívám když někam vyrážím, nebo když se zrovna koupu. Neuvěřitelně chytlavá a nedá se jen tak zapomenout. Co se týče příběhu, tak je to prostě srdcovka Disneyho, která se rozhodně nikdy neztratí z paměti pravému fanouškovi. Je tu zde spoustu zvířat, které si najdou svoji hlavní roli v tomto filmu, takže se tu rozhodně nemusí žádné zvíře stydět za to, že je tam jen jako křoví. Což se samozřejmě nedá říct o Shere Khanovi, který to křoví vyseká, aby se jen dostal k lidskému mláděti Mowglimu. Malý klučina Mowgli pozná, že je džungle pro něj nebezpečná, ale svojí nebojácností si s ní hravě poradí, tak jako jeho kolega Tarzan. Ve filmu nesmí chybět ani líný medvěd Baloo, který naučí Mowgliho jednu zásadní poučku a to, že žít bezstarostně se vyplatí. Opět to má společného s Timonem a Pumbou (člověče, celkem si říkám, jestli oni ty nápady nekradou z jiných filmů). Původně, než jsem si poprvé pustil tenhle film, jsem si myslel, že Bagheera je jeho nepřítel, protože je to panter, ale potom jsem si uvědomil, že má srdce a starost. V české verzi se dá hodně dobře poznat, že se naše verze prolíná s původní verzí, tím myslím, když se Mowgli snaží došplhat na strom, nebo když se zpívá doobidi. Nejvíce mě asi dostává stejně ten Mowgliho jakýsi úsměv. Potom tam je i král opic, sloní Army Now, nezapomenutelný Kaa a dívka. Akorát mě zklamalo to, že Shere Khan, ačkoliv měl možnost se ukázat jaký je tvrdý a silný, tak se hlupák bál pouze ohně a tím pádem ztratil jeho sílu. Za mě krásná podívaná na klasický a originální kousek od Disneyho. ()

Madluska

Knihy se to sice drží opravdu jen aby se neřeklo, nicméně to téhle pohádce jaksi neubírá na půvabu - najdete v ní spoustu skvělých písniček, na svou dobu výtečné animace (které neurazí ani oko dnešního diváka) a mnoho scén vtipných i mravoučných zároveň. Milý rodinný film o hledání vlastní identity. "Učit se moudrost medvědí, tu prostou moudrost medvědí, a zapomenout trápení i zlost..." ()

Zagros

Jako malý jsem ji neviděl a teď jsem si doplnil další filmové vzdělání. Jasně, příběh jsem znal z knihy, i když k mým srdcovkám nikdy nepatřil. Navíc jsem jako první viděl novou digitální verzi z roku 2016 od Jona Favreaua a ta mě uhranula zpracováním a vizuálem. Oproti této kreslené verzi na mě působila dospěleji a rozhodně jsem se u ní nenudil. U kreslené verze z roku 1967 se to bohužel říct nedá. Jednoduchý příběh bych v dětském animáku odpustil, ale naivní humor a časté písničky mě nebavily vůbec. Ale co se dá dělat, americká tvorba v tomto žánru je zkrátka taková a moc se nemění. Průměrné tři hvězdy pro průměrný animák, sentiment na mě nemá jak fungovat. ()

Han22

Ze všech filmů roku 1967 jsem se paradoxně nejvíce těšil na tenhle animáč. Knihu džunglí jsem četl jako dítě, viděl několik hraných verzí, sledoval jsem Letohrádky a nespočetněkrát dohrál hopsačku na Nintendu a později na PC. Nikdy jsem však neviděl původní film až teď. A je to přesně taková krásná disneyovka jakou jsem si vysnil. Malý Mauglí vyrůstá v džungli, nechybí mu odvaha, ale je křehký. Zodpovědný panter Baghíra ho chce dostat do lidské vesnice, což Mauglí nechce. A tak potkává další zvířata - lehkomyslného medvěda Balúa, swingující opice, zákeřného hada Ka, upjaté vojenské slony či ošklivé supy s dobrým srdcem. A také tygra Šer Chána, který ho jako člověka chce zabít. Překrásná kresba, chvílemi vtipné, chvílemi smutné, spousta písniček mezi nimiž kraluje neskutečně chytlavá klasika Bare Necessities. A poměrně napínavé, ale na rozdíl od jiných disneyovek nijak drastické finále s Šer Chánem s pěkným dovětkem. Nesmrtelná klasická disneyovka, poslední která vznikla pod dohledem Walta Disneyho. Animovaný film roku 1967. ()

Tery16

Přiznám se, že kreslené Disneyho filmy typu Mickey Mouse nebo Sněhurky a sedmi trpaslíků mě moc neberou. Vždycky jsem měla raději staré dobré české pohádky. Tady ale je pár dobrých vtípků, takže takový lepší průměr. ()

Teg

Perfektní animace, ale jinak bohužel klasická Disneyovka, kde rozkopali charaktery všech zvířat do plytké roztomilosti a poselství utopili v záplavě zábavných skečů. S tak geniální předlohou by se přece dalo udělat něco víc. ()

Paity

Asi nejtradičnější záležitost, kterou každý od Walta Disneye moc dobře zná. Kniha džunglí je něco, co ani nepotřebuje veliké představování (nebo spíše žádné). Snad jen poznámka k tomu jak zajímavou genezí prochází sympatie k téhle pohádce. Jako malý jsem na tom měl rád hlavně ta zvířata, pak zase přírodu a teď ocením celkovou atmosféru, která je vlastně taková strašně uklidňující. ()

farfalla

Velmi hezký, klasický animovaný film od Walta Disneyho. Postavy Mowgliho a Balooa se moc povedli. Příjemné písničky. Nejvíc se mi líbila ta od Louise Primy - I Want to Be Like You. ´Man, that´s what I call a swinging party.´ ()

Prochy38

Myslel jsem, že se vrátím na pár chvil do dětských let, a to disneyovkou, která mi unikala odjakživa. Bohužel mě tento film úplně minul. Děj nulový, zábava žádná, nechápu asi. Písničky se mi nezdály ani hezké, ani chytlavé. Balu nemusel být takový idiot a Šerchán takový posera.... Škoda. Zlatá Nová kniha džunglí z roku 1994. ()

Rozjimatel

3,5  Sovietsku verziu mám v čerstvej pamäti, tak sa neubránim krátkemu porovnaniu. Obe verzie sú výborné, ale pritom veľmi odlišné. Kým tá sovietska sa viac drží predlohy a je pre dospelého diváka zaujímavejšia, americká je typický rodinný film od Disneyho s dokonalejšou animáciou (prostredie džungle je nakreslené naozaj krásne), vhodný aj pre malé deti. Takmer všetky zvieratká aj Maugli sú roztomilučkí, pekne spievajú a tancujú, humor je poväčšinou dosť detinský, ale sem-tam celkom dobre pobaví. Shere Khan sa ale celkom logicky tomu všetkému vymyká, je to perfektne napísaná postava s výborným čiernym humorom. Hudba je veľmi slušná, okrem Baluovej pesničky, ktorá je trochu "lepkavejšia", sú tu ešte tri ďalšie výborné piesne (opičí kráľ, supy a dievča). Hoci sa mi sovietske spracovanie páčilo trochu viac, dávam aj tu štyri hviezdičky, prihliadnuc na to, že cieľová skupina sú hlavne malé deti a tie to musia milovať. ()

Mikino00

Příjemná pohádka podle klasického příběhu, kde ani tak nevadí písničky a filmu odpustíte i to , že se tam dohromady vůbec nic neděje. Normálně bych do džungle nevstoupil, ale pokud tam žijí taková pěkná zvířátka, tak proč ne. ()

el.zapikano

Kebyze to ma hodnotit moja dcera, dostalo by to 5 hvieziciek. Ja som vsak pri tom zaspal. Davame si teraz jungle book maraton a verzia z roku 2016 bola po kazdej stranke lepsia. Viem ze je tazke porovnavat tieto dve verzie ale tato klasicka disneyovka ma jednoducho nenadchla. ()

Gore

No nevím, podepsal se na tomto animáku zub času, dnes o mnoho lepších animáků než je tento putuje přímo na dvd. Swing a zmateně poskakující postavičky zrovna nejsou moje kafe. ()

melloun

Několikrát mi přišlo, že animátoři svou práci přinejmenším ošidili. Jako příklad dobře poslouží animace hada Kha, která se dvakrát opakuje bez jakékoli změny. Největší sympaťák je rozhodně Balú. Příběh je Disneyovsky standartní - plný písniček. ()

Netflix koupil Serkisovu Farmu zvířat

Netflix koupil Serkisovu Farmu zvířat

02.08.2018

Nejdřív Mauglí, teď Farma zvířat. Streamovací gigant Netflix si v Andy Serkisovi (Válka o planetu opic) pravděpodobně našel nového nejlepšího kamaráda, po odkoupení práv na jeho temnou verzi Knihy… (více)

Mauglí míří na Netflix

Mauglí míří na Netflix

28.07.2018

Temná adaptace Knihy džunglí Andyho Serkise (Válka o planetu opic), pojmenovaná jednoduše Mauglí, právě změnila distribuční model. Původně film vznikal pod studiem Warner Bros., a to současně s… (více)