Sedmero krkavců

• Slovensko Sedem zhavranelých bratov (více)

Pohádkový příběh vychází z klasické pohádky Boženy Němcové "Sedmero krkavců". Mladá dívka na sebe bere těžký úkol. Musí se pokusit zachránit své bratry a zbavit je prokletí, které na ně uvrhla jejich matka. Je to příběh o odvaze, vytrvalosti, ale také síle slova, pravdy a opravdové lásky... Hlavní hrdinkou je mladá dívka Bohdanka, která se narodí do utrápené rodiny pekaře, jehož žena před lety v návalu vzteku proklela sedm svých synů a z těch se stali krkavci. Rodiče před Bohdankou toto rodinné neštěstí tají. Když se Bohdanka na prahu dospělosti dozví o prokletí své rodiny, rozhodne se, že musí bratry zachránit. Od místní čarodějky se jí dostane rady, že musí svým bratrům ušít košile. Ale ne lecjaké - sama bez pomoci musí natrhat kopřivy, zpracovat vlákna, utkat látku a ušít každý steh. Bohdanka se vydává na dlouhou cestu za záchranou svým bratrů. (Bohemia MP)

triatlet

Krásně odvyprávěný příběh. Hlavní hrdinové hrají přesvědčivě. I bez slov se dá mluvit - pantomima příběh oživuje. Hraje i tatranská příroda. Patejdlova hudba výborně dokresluje příběh, závěr korunuje Marika. ()

heyda

Od dob Lotranda a Zubejdy nejlepší česká pohádka. Museli jsme čekat neuvěřitelných 19 let, než někdo natočí něco milého, vtipného, inteligentního a vhodného pro všechny věkové kategorie. Martha Issová naprosto geniální a Bydžovská jakbysmet. Opravdu nemám jediné slůvko proti a jsem moc rád, že si můžu přiřadit ke starým klasickým pohádkám z dob komunismu i tento malý český klenot !!! ()

Stanislaus

Po dlouhé době konečně kvalitní česká pohádka, která si zaslouží srovnání i se zahraniční produkcí, protože ji může zcela bez okolků konkurovat. Rážova verze z roku 1993 měla rovněž něco do sebe, byla taková syrová a temná, nicméně film od Nellis se mi přece jenom líbil více. Sedmero krkavců je pohádka se vším všudy - disponuje nádhernými záběry a (v rámci tuzemské produkce) slušně udělanými speciálními efekty, vedle toho nepostrádá humor, obsahuje tajemnou zápletku a má takový ten milý pohádkový nádech. Zkrátka moc pěkně udělaná pohádka, která vedle zpracování zaujme i sympatickým hereckým obsazením a nevídaným způsobem herectví (gestika Issové). ()

evulienka3

Príbeh spracovaný naozaj výborne a na úrovni. Myšlienka o tom, že pravda je vždy len interpretáciou skutočnosti, bola naozaj skvele spracovaná a u mňa výrazne zarezonovala. Mne osobne to kazili herecké stvárnenie, teda hlavne ústredná dvojica v sebe nemala ani štipku iskry. Možno je to len moja interpretácia, ale u mňa to tie tri hviezdy nepreskočí. ()

BMW12

Tohle je jedna z povedenějších českých pohádek v novodobé éře. Konečně je tu pohádka, kde prostředí, krajina, kostýmy atd. jsou opravdu realistické své době, že věříte, že se to skutečně odehrává x let zpátky. Problém je ovšem né úplně dokonalý scénář. Mě obecně příběh téhle pohádky nějak neoslovil, ale dalo se to natočit a vyprávět lépe, byly tam nudné pasáže. Každopádně závěrečná půl hodinka byla povedená. Bál jsem se, že mi Martha Issová nebude sedět jako Bohdanka, ale opak byl pravdou, byla v té roli opravdu dobrá. Tato verze Sedmera krkavců je lepší než verze z roku 1993, takže dávám o hvězdičku více než jsem dal staré verzi. ()

rikitiki

Perfektní pohádka znovuvzkřísila mistrovství starších českých filmových pohádek, které v posledních letech produkovaly (téměř výhradně) jednu slabomyslnou chcíplotinu za druhou. Tak tohle v případě Sedmera havranů nehrozí, protože jim předešlé neumětelské pokusy nesahají ani po pařátek. _____ Film je velkoryse pojatý s okouzlující kamerou, která snímá nádhernou přírodu i stavby (díky, Slovensko!), kostýmy jsou poctivě ušité a krásné, triky do děje zapadají hladce, hudba dotváří atmosféru příběhu. Precizní filmové řemeslo dýchá z každého záběru. ___ Snímek působí moderně (herecké výkony, projev, scénář) a přitom je klasickým vyprávěním o boji dobra se zlem, které se, pokud je podané takto kvalitně, nikdy neokouká. ____ Výborně zvolení jsou herci, casting se vyvedl. Martha Issová coby dívka, která musí zvládat čím dál těžší osvobozovací misi, působí přesně vyváženou silou roztomilosti i odhodlání, aby jí divák uvěřil, že opravdu dokázala holýma rukama vytrhat pole plné kopřiv. Což není práce pro nějakou křehuli. Když musí mlčet, jsou její posunky a grimasy výmluvnější, než kdyby cokoliv řekla._____ Princ Lukáše Příkazkého je zpočátku akorát tím správným koktavým ňoumou, každému leda pro smích, pak ale překvapí přerodem v rozhodného budoucího krále, který se dokáže prosadit a dokonce i okouzlit. V některých scénách působil jednoznačně sexy. Princ a Bohdanka spolu tvoří dynamický pohádkový pár, který se perfektně doplňuje a prožívá svoji milostnou romanci se stejnými rozpaky, blbnutím i vážnějšími momenty jako skoro každá jiná soudobá dvojice, která se poprvé zamilovala. ___ Z výraznějších postav ještě zaujme čarodějnice, která nikdy nepředkládá jasná řešení, královna, která má velice promyšlený důvod pro své chování a princ krasavec bez mozku, který není ani tak zlý, jako spíš opravdu hloupý. ____ Dialogy konečně nejsou obtěžkány nějakou pseudohistorizující mluvou, mluví se běžnou češtinou a navíc často velice trefně a opravdu vtipně – a to, aniž by se ve filmu vyskytovala jediná parazitující komická postavička (supr, někdo konečně dokázal, že to jde natočit i bez blekotajících čertů a popletených rádců!). _____ Velkou výhrou filmu je scénář, který z pohádky o ušití sedmi biokošil dokázal vytáhnout překvapivě dramatický příběh. Někteří si stěžují, že prý málo akční. Já si to nemyslím, jen se nedají čekat boje s trolly. Ale způsob, jak Nellis zobrazila Bohdančino krvavé rvaní a zpracovávání kopřiv, útěk pod palbou kukuřičným polem, kde se schovává divoké prase nebo prostá cesta potemnělým lesem za čarodějnicí, ukazuje, že strašidelně se dají zobrazit i věci, které jsou na dosah naší ruky. Autorka scénáře dokázala pohádkové předloze dodat věrohodnost, přehledně vysvětlit motivy, které jsou v původní pohádce jen naznačené (proč ty košile, proč to mlčení, proč výměna dětí v kolébce) a doplnila to o zajímavou hru na pravdu, která se snad ve skutečnosti nikdy nedá vyjádřit slovy – proto musí Bohdanka při osvobozování bratrů mlčet a princ zase koktá – oběma to způsobily dávné události, o kterých už nikdo nechtěl mluvit, což je vždy marný pokus o zapomnění – traumatické události z minula se dřív nebo později znovu připomenou. A čím víc se o nich mlčí, tím hlasitěji. Viny rodičů se přenášejí na potomky.___ Tohle je ale spíš pro větší děti, ty menší to nepoberou. Stejně jako konec, kdy jde obraz do příkrého rozporu s komentářem, takže vidíme, co se skutečně stalo (dost reálné zakončení) a přitom v komentáři slyšíme, co si o tom později lidé vyprávěli (heroizující legendu).____ Možná v závěru se nakupí až příliš mnoho vysvětlení naráz, ale to je jediná drobnost, kterou bych filmu vytkla. ____ Na Sedmero krkavců se nevyplatí čekat do Vánoc a sledovat je na umrněné obrazovce. Snímek si zaslouží velké plátno. A to říkám já, která jsem si myslela, že tahle pohádka je nezfilmovatelná (předchozí pokusy na tenhle motiv mi to jen potvrzovaly) a navíc trpím ornitofobií! _____________P. S. Je skutečně nechutné, že se skupina mulťáků (či snad jeden hodně aktivní a nenávistný?) schválně snaží film hned zkraje potopit dáváním odpadů, aby uměle snížili jeho hodnocení. Profily založené před pár dny s jen dvěma stovkami ohodnocených filmů a všichni najednou dávají téhle pohádce nejnižší možné ohodnocení? A navíc hned po sobě? To je vážně hnusná manipulace na stránkách, které by měly sloužit fanouškům a ne k vyřizování osobních účtů a hlavně asi i k ubohému pokusu o likvidaci mnohem kvalitnější filmařské konkurence. () (méně) (více)

Jinny

Pohádka převyprávěná klasicky a originální hlavně v detailech, ale zaplaťpámbů za to, jak dobře funguje. Martha se mi v hlavní roli moc nezdála, protože její typ by spíš odpovídal postavě princezna bojovnice, ale jiní herci to vynahrazují. Co diváky ovšem okouzlí asi nejvíc, to je technické zpracování filmu. Krásná kamera, krásné exteriéry, velmi dobře zvládnutá přeměna krvavců v lidi. Sedmero kravců nespadlo z nebe, ale s přehledem strčí do kapsy snad všechny vánoční pohádky České televize, a tak při hodnocení zaokrouhlím nahoru. ()

honajz

Teda, koukat celou dobu na věčně nas.ranou a vzteklou Issovou, která mimochodem ani moc hezká (a ani dost mladá na tuhle roli) není, to je pěkný opruz. Ve chvíli, kdy přestane mluvit, dokonce zjistíme, že neumí hrát - mimika a gesta, to jí fakt nejde, vyznívá to pěkně přehnaně. Jenže zase když mluví, tak je to samá pražská hantýrka a samé "aháá". Tož si vyberte. Lokace jsou docela slušné, jen škoda, že kameraman je ne vždy dokáže ústrojně využít. Jsem jediný, komu přišlo divné, že někteří její bratři jsou MLADŠÍ než ona? WTF? A co tam dělá ta kukuřice? Také jsem měl celou dobu pocit, jestli paní režisérka není na holky - každou chvíli to vypadalo, že Issová už už tam bude běhat jen v kalhotkách. Vlastně je to hodně feministický film, nevím, v jakém slova smyslu, ale chlapi jsou tady jen postávající nekňubové bez vlastního názoru a projevu. Pak mi film, ani nevím proč, každou chvíli připomínal pohádku o krtkovi, jak chtěl kalhotky. Jen čáp chyběl. Konec - jindy nejdramatičtější situace této pohádky - je totálně zpackaný a ukecaný. Vypadá to celé jako film „na rybu“, tedy rychle splácaný film, aby byly potřebné finance na dárky, Film, kde nefunguje načasování scén, atmosféra, práce s divákem, snad skutečně jen ty lokace a sem tam kamera. ()

hansel97

Naprosto bezchybná pohádka a jak řekla moje sestra Modro, jedna z nejlepších natočených v Česku po revoluci. Opravdu tomu prakticky nemám co vytknout, maximálně pokud budu hodně hledat, tak občasnou nucenost do humoru i v napjatějších situacích, tam to občas trochu haprovalo. Ale ona někdy nepřesná hranice mezi napínavým a vtipnými chvilemi není ku škodě. Jen mě mrzí, že ta Martha tam tak málo mluvila. :D ()

claudel

Vizuálně pěkná pohádka, obsahově a scénáristicky mám hodně připomínek. První půlhodinu jsem se zoufale nudil, některé scény byly dlouhé nebo zbytečné a bohužel hluchá místa prostupovala celou stopáží. Matně si vzpomínám na starší zpracování a vím, že na mě působilo temně a depresivně, to se o pojetí Nellis říct nedá, což jí dávám asi i k dobru. Takže nakonec průměrné hodnocení. A jsem zvědavý, v kterém filmu Alice Nellis nebude hrát Zuzana Bydžovská. ()

Ištván87

Už jen za Václava Neužila si to zaslouží vysoké hodnocení. K tomuhle filmu mám pouze dvě výhrady - vyditelný dabing u několika postav na začátku filmu a občasnou nesrozumitelnost v dialozích Zuzany Bydžovské. Jinak je to jedna dobrá věc za druhou. Martha Issová je skvělá ať mluví nebo ne (asi si na ní poupravím svůj negativní názor), Zuzana Bydžovská dokáže očima zahrát úplně cokoliv (jen mluvit srozumitelněji), Václav Neužil si téměř celý film krade pro sebe ("Stráže, hoří"), Sabina Remundová má v 90% všech scén hlas po mamince (což je vždycky plus) a Lukáš Příkazký je sympaťák na n-tou. Takhle to dopadá, když mají za sebou herci kvalitní režijní vedení. A abych nezapomněl, triky, hudba i kamera jsou na jedničku. Moc mě to potěšilo. Asi nejlepší film Alice Nellis. ()

ARI50

Bože jste se posrali nechápu co se má na téhle novodobé věci líbit radši starší budu líbat než tohle. ()

Necrotongue

Po delší době jsem si dal dnes opáčko české pohádky, kterou jsem před časem mocně ohvězdičkoval, abych zjistil, jestli jsem ve svém hodnocení příliš neujel. No, neujel. České vánoční pohádky mi už delší dobu nezpůsobují mnoho radosti, i když se tu a tam najde nějaká ta výjimka, a Sedmero krkavců se pro mě tak mezi tou šedí leskne jako zlatý valounek. Mě to tedy i napodruhé velice bavilo, protože příběh měl hlavu i patu, herci se trapně nepitvořili a po celou dobu jsem měl pocit, že se dívám na pohádku, což není zrovna pravidlem. Martha Issová mi dokázala, že člověk se syrskými kořeny mě může opravdu kulturně obohatit, a já musím její výkon patřičně ocenit, protože svou roli utáhla po většinu času beze slova a její pantomima doplněná o výbornou mimiku mě dokázala nejednou pořádně rozesmát. Jo, jo, nezlobil bych se, kdyby se pohádky točily v podobném stylu. / Poučení: Není ohně bez církevního hodnostáře. ()

Chickenka

Konečně pořádná česká pohádka! Ale že jsme si na ni museli počkat pěkně dlouho. Sama pohádku Sedmero krkavců moc v lásce nemám, navíc adaptace z roku 1993 se mi vůbec nelíbila. Ale jak jsem byla překvapená, že během prvních 10 minut mě začala pohádka bavit. Žádné hrůzostrašně scény, ale samý vtípek, vtipné svěží dialogy, pro malé děti naprosto ideální, co pro malé děti, ale pro celou rodinu. Rozhodně všem vřele doporučuji. ()

Morholt

Alice Nellis se poprala s pohádkovým thrillerem Boženy Němcové po svém. Ačkoliv to daná látka takřka zapovídá, stvořila příběh s nádechem komedie, ve kterém šla tak trochu proti proudu i co se obsazení týče, protože Martha Issová a Lukáš Příkazký nejsou zrovna archetypy tiché krásky látající košile a spanilého prince. Ale právě tady měla nejšťastnější ruku, protože oba protagonisté si svoje party užili. Výhrady bych měl snad jen k závěrečnému Marthinu breku. To jí fakt nevyšlo. Líbila se mi i kamera jezdící po nádherných a zdánlivě nekonečných lesích a došlo i na tu temnotu, která byla tak akorát temná ke zvolenému stylu vyprávění. Čeho jsem se trochu obával, byl vizuál krkavců, ale ani tady nemám co vytknout. Jedna z nejlepších porevolučních pohádek, která se může směle měřit i s pohádkovými klasikami. 90% ()

GeusX

Jedna z vydařených výpravných českých pohádek, kterou je radost sledovat a není třeba obracet oči v sloup, jakou že to rádobypohádku ti současní filmaři zase rádobyvtipněmoderně splácali. Pouze Sabina Remundová mi ve své roli moc nesedla. Připadalo mi, že to není její šálek kávy a moc jsem jí to herectví nevěřil. (viděl jsem: 2x) ()

malylada

Tuto pohádkovou předlohu nemám moc rád a určitě se s tím popasovala režisérka dobře. Mě osobně mi vadilo, že pohádka byla určená spíše pro starší publikum a moc si nedovedu představit, jak by zaujala ty nejmenší. celé to na mě působilo pochmurným, temným nádechem a chybělo mi tam něco milého nebo něco, co by dokázalo chytnout za srdce......6/10 ()

Tommassi3

"Ono už to tak v životě bývá, že až když se člověk přestane ptát, teprv se něco dozví.." Podobně to poslední dobou vypadá i s českou filmovou tvorbou, tou pohádkovou obzvlášť.. Ty dobré by totiž jeden za dvě poslední dekády zvládl na prstech spočítat i v palčákách.. Až nakonec přestane doufat, urodí se podobná skvostná žánrovka, kterou bych zrovna od kdysi nesmírně talentované Alice Nellis, co se vydala na dost smutný tvůrčí Výlet, od něhož vlastně nic dobrého nenatočila, vlastně vůbec nečekal.. Až nyní, jakkoli se vlastně ten pohádkový svět právě jí přímo nabízel, po všech těch pseudodramatech z jakýchsi jiných vesmírů.. Nellis a její rukopis lze i zde docela snadno odhalit, vedle tradičně špičkového řemesla i v podobě motivů mateřství a samého údělu ženy - Zde navíc ženské hrdinky platí netradičně i za zásadní hybatele děje.. - které její vůbec ne nepříjemně feministický biják vlastně zkoumá.. Hádám, že feministka Němcová by z nové české pohádky, budoucí kultovky, měla rovněž velikou radost.. ()

23. Český lev - výsledky

09.07.2015

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (více)