Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

daEmoNickY odpad!

Hej děcka, Mikuláš nepřijde. Gándhí ho zežral k vánocům. ___ Gándhí v slangu http://www.urbandictionary.com/define.php?term=gandhi . ___ Proč bych doporučoval či se díval na film o Velkém člověku (tm)? Všechny filmy o nich jsou na jedno brdo a filmy o Ježíšovi se točí jen proto, aby tyto zfilmované velikány přebily ... STOP! Už žádní nový hrdinové, nebo tu bude přeježíšováno.To se radši kouknu na film o Hitlerovi, tam se krz propagandu snad dostane aji hrstka pravdy (kvůli umělcově odboji proti estebákližmentu). ___ Gándhí byl buď manipulativní hlupák, anebo vychcanej chlap co hraje na city v převleku za děcko z koncentráku. Zdržuji se od dalších nadávek, stačí si poslechnout jeho slavný projev http://www.youtube.com/watch?v=dk_RtLayZqY . Co chvíli je vidět nedostatky v jeho uvažování, jakoby někde vyčet Chytrý Věty (tm) a pospojil je jakousi nesmyslnou vatou ... souhlasil bych pak s útržky a jakkoli mám z poutě nejradši tu vatu ... prostě ne. Nemá žádnou ucelenou teorii ničeho, jenom kecy o pravdě, lásce, nenávisti, dobrém bohu co srdce ovlivňuje ... prostě myslitel pro začínající intelektuály. Dokonce si vypůjčil něco z křesťanské mytologie, ale což http://www.cotygonzales.com/wp-content/uploads/2009/09/15-greatsteal-stayup.jpg . ___ Kdyby nevypadal jako černej žid co prošel koncentrákem (Jaká je pravděpodobnost? .... Ten chlap musí být kouzelník!), tak by mohl vystupovat jako komik v zaplivaném baru v New Jersey. Možná by se stal hvězdou (pěticípou, mít šest to chce lest), tak jako Chrise Rock, taky černoch http://www.youtube.com/results?search_query=chris+rock . Když jsem se nesmál tomu CO říká tak jsem se smál tomu, JAK to říká. ___ Kupříkladu budhismus je založený na ironii a sarkasmu - stačí si přečíst jejich příběhy a "bajky". Nedávají smysl. Proč? Protože je třeba se vysmát chybám v uvažování i kdyby to byly chyby papeže. čím dříve si lidé uvědomí že propaganda lidí jako Ghándí jsou špína a mor lidského rodu, tím spíš se začnou dávat peníze na důležitější věci než norkový kožich, sporťák a vstupenku na novej velkofilm. Je smutné že se ()

Los

Velmi působivý film o jednom hodně umíněném člověku. Neznám Gándhího život téměř vůbec, takže nemohu posoudit, nakolik byl příběh zidealizovaný. Film jsem měla tu čest shlédnout na festivalu v Krnově (70mm) a byl to opravdu zážitek. Jen maličký detail...hlavní hrdina možná měl na poslední scény taky držet hladovku, zdál se mi po celou dobu stejně vychrtlý, ale Gándhí byl už ke konci po všech těch hladovkách určitě vyzáblý na kost...ale to jen malé rýpnutí, jinak výběr herců byl skvělý :) 9/10 ()

tom88

Životná úloha Bena Kingsleyho v životnom Attenboroughovom diele. Výborná biografia Gándhího, skvelý veľkofilm. Tridsať rokov starý film a funguje stále skvelo. Čas sa pod ním nepodpísal ani trochu. V roku vzniku musel byť tento film veľkou udalosťou. Všetkých Oscarov si Gándhí právom zaslúži. Je to jeden z najväčších skvostov vo filmovom umení. Rozhodne treba vidieť. 90% ()

Noviik

Gándhí je velkofilm v každém, dobrém i zlém, slova smyslu. Občas jsem nevnímal, celou dobu jsem ale vnímal jeho podstatu a důležitost. Ben Kingsley předvedl životní výkon a pro mne i jeden z nejlepších hereckých výkonů všech dob. ()

Radiq

Super film, kterej by možná mohl motivovat dnešní politiky a takzvané mírotvůrce k rozumnému uvažování, než začnou zabíjet a vést války. Tenhle film je orchidej mezi vším tím filmovým hnusem, kterej se točí dnes. Má to skvělou výpravu, žádný speciální efekty a další trapnosti, ale čirá nefalšovaná kvalitní filmařina. K tomu exotické exteriéry s nádhernejma scenériema a atmosférou, ktery jsou sice krásny, ale žít bych tam nechtěl. Ale nejúchvatnější na tom všem je výkon Bena Kingsleyho a jeho proměna v čase - z mladyho nezkušenyho právníka po chromého malého ošuntělého starce, kterej sice nikdy nevypadal jak nějakej playboy, ale aspoň v hlavě to měl v pořádku. A jeho podobnost s opravdovým Gándhím je neuvěřitelná. Člověk se u toho taky dozvěděl hodně z historie Indie, o které se toho u nás v Evropě ví tak málo... a o tom, že za polovinu všech problémů zase můžou (jak jinak) fanatičtí bohem oslepení muslimové (přičemž hindové nezůstali pozadu), jakožto i svinští běloši pracující pro královnu a neváhaj kvůli tomuto území ani chladnokrevně vraždit ženy a děti, omezovat osobní svobodu a dělat z lidí otroky a chudáky. Každopádně je to další ze situací, kdy vidíme, jaké je náboženství zlo, zbytečnost a nesmysl. Richard Attenborough odvedl skvělou práci a ty tři hodiny nejdou ani poznat, protože uběhnou člověkaninevíjak. ()

hans500

Všech 8 scarů naprosto zasloužených. Film je skvělý, režie úžasná, herecký výkon Bena Kingsleyho je nezapomenutelný, kamera a výprava perfektní, kostými věrohodné, skvěle zvládnutý střih a excelentní scénář díky kterému film přes celé 3 hodiny nenudí. K tomuto filmu zkrátka není co dodat - 5*. ()

Swansea

" Generace, které po nás přijdou, těžko uvěří, že někdo takový, člověk z masa a kostí, někdy chodil po této planetě." Albert Einstein ()

chelseaman22

Cival to nazval kolosální nudou - cival má nejspíš základní vzdělání a většinu svého života se rejpá v nose. Již úvod samotný je jedinečný - jeden z největších komparsů historie čítá 300 000 komparsistů! Ten pocit při pohledu na skutečně velký dav je nepopsatelný. Zkurvení rasisté v zemi aparteidu vyhodili Mohandase z rychlíku, načež začíná celoživotní bitva proti neoprávněnému útlaku. "Je-li menšinou jen jediný člověk, pravda stejně zůstane pravdou." Drzá tiskovka v Cape Town je zakončena "God Save the Queen", což znamenitě vykolejuje Pendolino v podání bezpečnostního aparátu. Nečitelný Gándí požádá generála o šilink na taxi, ten však u sebe oběživo nenosí. Obrýlený "kdyby chtěl, uletí" cestuje výlučně třetí třídou, je neustále zatýkán a propouštěn, šije si sám šaty a lid Indie ho miluje. Jeden vůdce způsobí svými slovy generální stávku, jež se zúčastní 350 000 000 Indů. Jedinou chlípností je objev žádosti po stenech dcery admirála, ale jinak je tento myslitel 100% pure (dokonce se distancoval od koitu interuptu s chotí). Drtivou většinu života Gándhí sedí, leží a je velice spoře oblečen. "Cestoval jsem takovou dálku, abych se vrátil domů." Nejspíše největší velkofilm, co jsem kdy viděl - po filmové i duševní stránce. "Oko za oko a svět bude slepý." Gándhí 99% Celosvětový výdělek k 18. 4. 2013: $52,767,889, což je 2,4 násobek budgetu..........1,239. nejvýdělečnější snímek historie ()

LeoH

U mě na míle daleko před Lincolny, Schindlerovými seznamy, Kunduny či JFKy (abychom zůstali u politických životopisů) v tom, že mi to opravdu uvěřitelně přiblížilo kus historie a umožnilo líp pochopit osobnost, názory i činy svého protagonisty, říct si aha, tak takhle to ten chlap myslel s tím nenásilím (tu část o neústupném trvání na svém totiž zkratkovité popkulturní výklady vynechávají, čímž z Gándhího dělají naivní káčátko a z ukončení britské nadvlády nad Indií iracionální pohádku – téhle chyby se Attenborough, potažmo Briley, v žádném případě nedopouští), takhle bytostně symbolický a zároveň ryze praktický význam pro něj a pro celou Indii mělo předení bavlny nebo výroba soli (a hle – přesahy do ideologií volného globálního trhu versus národního ekonomického ochranářství a jejich dopadů na život obyčejného člověka, kteréžto otázky nemá lidstvo uspokojivě vyřešené dodnes, zrovna jako spolužití různých náboženství atd. atp., nebudu to tu víc rozpatlávat, film je to zkrátka v mnoha ohledech směrem k dnešku navýsost inspirativní), takhle nějak to nejspíš opravdu mohl mít s ženskýma (a ženský s ním)… Na druhou stranu, jistá mramorová pachuť mi na patře přece jen zůstala a přišlo mi, že místo mnohonásobného opakování těchže myšlenek se mohlo buď jít víc do hloubky (a klidně přidat další hodinu), nebo naopak víc stříhat, takže se necítím úplně osobně zasažen, zato dokonale rozpolcen mezi čtyřkou a pětkou. Nechám zatím **** a uvidím, jestli to nějak neuzraje, až to budu pouštět našim puberťákům náhradou za věci, které jim ve školním dějepise neřeknou. ()

elle

Gándhí je možná nejlepší biografický film, který kdy byl natočen. Natočit životopisný portrét této délky o osobnosti, která se těší téměř auře svatosti, rozhodně není snadné. Přitom Ben Kingley a jeho Mohandase Gándhí je lidsky nedokonalý manžel a v mnohém krátkozraký politik a zároveň bezesporu obdivuhodný člověk nezdolného ducha. Tempo filmu je indické (aspoň jak si to představuji) a místy je prodchnuto emočně velmi silnými, patetickými (v dobrém slova smyslu) scénami. ()

Kmotr76

Velmi působivý film hlavě díky skvělému hereckému výkonu Bena Kingsleyho (vůbec bych ho nepoznal). Místy to bylo zdlouhavé, ale myslím si, že více než tří hodinový film si osobnost jako Gándhí určitě zaslouží. ()

venison

Na velkofilm "Gándhí" jsem si brousila filmové zuby už delší dobu, ale stále je na co se koukat a tak tříhodinový de facto životopisný snímek, který je ještě o tři roky starší než já, ustoupil do pozadí. Když jsem dostala od kolegyně nabídku na domácí promítání, neváhala jsem ani vteřinu :-) "Gándhí" je pojat rozhodně velmi výpravně a velkolepě.. Troufám si říci, že pro Bena Kingsleyho se jednalo o jeho životní roli, kterou pravděpodobně získal především díky svému vzhledu, ale šanci využil na 100 % a dokázal naprosto věrohodně vystihnout tohoto dějinného velikána. Přiznám se, že samozřejmě vím, kdo Gándhí byl a jaký konec mu osud napsal, ale v jeho životopise jsem měla velké nedostatky, které mi film hlavními milníky doplnil.. Prvním nedostatkem tohoto veledíla je dle mého názoru pomalý děj, ale může to být zapříčiněno faktem, že na něj koukám o 33 let později, než bych správně měla.. Dnes je jiné tempo a divák má od příběhu jiná očekávání.. Na můj vkus je na tříhodinovou stopáž opravdu málo děje.. Takže se film může zdát místy až nudný a nezajímavý.. Postrádá dynamiku.. Druhým problémem je (alespoň z mého pohledu), že film "Gándhí" zachycuje Gándhího život, ale nikoliv jeho duši.. Gándhí si jde za svým cílem, děj je přímočarý, jednoduchý, černobílý.. Čekala bych nějaká zákoutí, důraz na psychologická vypětí hlavních postav, méně popisů a více prožívání.. Chybí mi ve filmu nějaká osobní dramata.. Více bych ocenila, kdyby byl Gándhí více lidský a dělal chyby, byl nerozhodný, pochyboval.. Jeho protivníci by naopak mohli být zobrazeni více jako lidské bytosti ne jako robotické nástroje moci.. "Gándhí" je pěkně výpravně natočená ideologistická pohádka.. ()

Pavlínka9

Tento film má vážně 3 hodiny...Pokud nejste vysloveně bojovníkem za lidská práva či indické národnosti - může vás to odradit a nebo si hold film dáte s menší pauzou. Protože je to sice "velkofilm" - to ano, ale je to také velice "vláčně" natočeno a tudíž se to v určitých částech poněkud táhne a ne všichni to dokážou unést...Kingsley je bravurní - co si budeme povídat - také co všechno k tomu podstoupil, aby se do dané role vžil...ale za mě to bylo hodně táhlééééééééé....Ano, jsou zde silné myšlenky, jsou zde prohlášení, která se stala všeobecně známými, ale za mě to bylo prostě až moc....Děkuji - vzala jsem si z toho hodně, ale znovu to vidět nepotřebuji :) ()

Brain-D

Je to obravská pocta člověku, který osvobodil Indyi od vlády Velké Británie. Ben Kingsley to zahrál opravdu výborně. Bohužel film je hodně roztahaný a mohl být ucelenější. ()

nevermore

Tak inspirativní, dobře natočený a klišé prostý film jsem už dlouho neviděl. Ocenit je potřeba i práci maskérů Bena Kingsleyho v průběhu natáčení nějakých 60 let života Gándhího. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)