• Kimkong

Začátek vypadá jak klasické SAO, ale již po pár epizodách je jasné, že jde o něco naprosto jiného. Tenhle typ anime mě moc nesedl. V SAO byly ihned na začátku řečeny fakta ohledně opuštění této hry, a celkově byl více provázán s reálným světem. Tato skutečnost by ve své podstatě ani tolik nevadila. Toto anime, co se děje týče je více tajemné a svá tajemství odkrývá pomalu. Bohužel ani po 25 epizodách nemám tucha o co v tom anime jde. Není zde vyřčen žádný cíl. Celou dobu se jen řeší vztahy a rozdíly ve hře před a po Apokalypse. Po této stránce jsem velmi zklamán, a ani rádoby mistrovské strategické tahy na poli politiky mě nepřinutí si toto anime oblíbit. Pro mě zde není motivace, proč se podívat na další díl. Souboje jsou dosti bídné, ale o ně zde ani tolik nejde. Komedie to rozhodně není, je zde pouze spoustu, ale opravdu hodně protivných emotikonů. Co se postav týče, máme zde skupinu děcek a poté skupinu snad skoro třicátníků, střílených hráčů. Vypadá to na zajímavý mix, ale není. Hlavní hrdina, ač asi génius, spíše no lifer mě vůbec nesedl. Ale postava, která mě totálně srala, byla ta kočka. Postava, která byla ze začátku zajímavá, ale pak nedostala žádný prosto je Akatsuki. Dále Lenessia pak prodělává nějaký rozvoj z lenocha po, no menšího lenocha. Celkově hodně nudné postavy bez rozvoje, pokud nepočítám snahu prcků expit. Nakonec hudba je celkem dobrá, opening i ending také. Celkově, protože jsem hodně nudil, tak 2* možná i slabší.(13.8.2016)

Okamžite sme vhodený do "reality" nereality jednej hry zvanej Elder Tale, ktorá je kategóriou MMORPG. Hráči sú v tejto hre uväznení, ale nemôžu zomrieť. Vôbec netušíme, že prečo sa nemôžu z hry odhlásiť a hráči sú tým úplne zmätený. Neskôr aspoň nejaké informácie čo sa vlastne stalo získame. Log Horizon zvládol na výbornú v prvom rade vykreslenie herného sveta MMORPG hry. Vidíme jednotlivé štatistiky hráčov, aké majú rôzne "spelly" (kúzla) a podobne. Ostatné aspekty v tomto anime sú čisto buď nadpriemerné (tých je málo) či priemerné (tých je veľa), ale jediné čo je naozaj kvalitatívne vysoko je vykreslenie herného sveta. Postavy majú rôzne triedy a podtriedy podobné klasickému rozdeleniu tank, mág, a ten ďalší čo vás práve napadne. Ďalej máme možnosť vidieť nejakú politiku riadenia mesta a nejaké politické "čachre machre" s inými mestami a vladármi. Asi dve, alebo možno o chĺpok viac sú premyslené zaujímavé situácie. Log Horizon rozhodne nenudí vôbec počas celých 25 dielov, ale bohužiaľ ani jeden diel nie je "masterpiece" majstrovské dielo. Na súboje môžete pri Log Horizone zabudnúť a ak nejaké sú, tak pred kladné postavy tohto anime nie sú postavený žiadny silný protivníci a tým pádom napätia je dosť málo. Kvalita animácie je na stredne vysokej úrovni, aj keď v zopár dieloch to trocha škrípe, ale dá sa to vydržať. Anime sa málo sústreďuje na niečo výnimočné a snaží sa rôzne zabíjať čas diváka. Čo postavy? Log Horizon má veľmi nevyrovnané postavy aj keď je pravda, že každému sa môže páčiť nejaká iná postava. Od hrozných postáv pre deti, ktorého je zástupca Nyanta, cez milú ninju Akatsuki, ktorá sa mi najviac páčila z postáv. Ďalej spomeniem neskrytého nohavičkového úchyla Naotsuga a bojovníka Krustyho. Nechápem prečo ku koncu sa snaží toto anime spadnúť do háremu, kde všetci idú po okuliarnatom géniovi Shiroem, ktorý prináša už spomínané zaujímavo taktické situácie. Dochádzajú ku koncu nápady, alebo sa anime proste snaží o všeochuť, ale nič neurobiť poriadne? Toto uvidím v druhej sérii. Ak je nutné porovnanie so Sword Art Online či Sword Art Online II tak Log horizon je na úrovni horších dielov Sword Art Onlinu, ktoré sa v SAO vyskytujú v ich druhej polovici. Inak povedané na SAO svet (arc) a Gun Gale Online svet (arc) sa to nechytá a nedosahuje takú kvalitu. Keby chce ešte niekto anime kde sú hrdinovia vhodený do herného sveta tak No Game, No Life. Ending a opening sa mi páčil.(22.6.2015)

Log Horizon je tak moc srovnávaný s SAO, že jsem se rozhodla po jeho dokoukání dát šanci i druhému zmíněnému anime. Popravdě nechápu, proč všichni cítí potřebu tyhle dvě anime srovnávat. Jediný společný prvek, který tu je, že reální lidé uvíznou v MMORPG, zbytek už je jiný. Log Horizon pracuje se světem MMORPG jako takovým a s důsledky jaké to může na ten svět mít. Středem zájmu je samotný svět Elder Tales, který se stal novým reálným světem pro hrdiny.. Spíš než na souboje se tu řeší "praktičtější" problémy, jako třeba "jak si uvařit poživatelné jídlo". Osobně se mi LH líbil mnohem víc než SAO právě kvůli tomu, že se tu s tím herním světem opravdu pracuje. Hodně se těším, až vyjde druhá série.(13.4.2014)

Budu tu též kvitovat všeobecněji rožšiřený názor, že kvalita Log Horizonu je vyšší co u SAO, nicméně i skrz podobné umístění prostředí jsou to naprosto odlišné náhledy na samou problematiku. Zatímco v v SAO se hrdinové snaží z virtuálního světa uniknout, zde spíš se snaží přizpůsobit a neřeší, kdo anebo co a za jakým účelem je zde nechal uvězněné. I tempo je pozvolnější, soubojů je na MMORPG záležitost poskrovnu ale na úkor prohloubení postav, politikaření a drobné ekonomické machinace. Co mi ale citelněji chybí je absence jakákoliv napětí: Postavy jsou téměř všechny takové příjemné, milé až dobrosrdečné, což je bezva, ale nemají moc velké problémy probíjení se skrz až moc snadné nástrahy. Konec nicméně slibuje zajímavou zápletku, takže se nebudu zlobit, když si to vynahradím v další sérii.(26.5.2015)

Seriál pro hráče MMORPG, kteří si ho určitě užijí víc než třeba podobné Sword Art Online. Řeší se daleko více herních detailů a je to o hodně bližší pocitu hraní nějakého MMORPG, bohužel ale na úkor hlavní otázky - co a proč se vlastně vůbec stalo. Mě se právě proto líbí víc to zmíněné SAO. Možná jsem ale ovlivněný tím, že jsem četl předlohy obou. A v porovnání původních light novel předloh je SAO někde kvalitativně úplně jinde. Log Horizon je takové hravé co by kdyby, ale bez výraznějších záporných postav se těžko vytváří nějak velké drama.(22.12.2014)

• - Úvodní skladbou seriálu je píseň "Database" japonské populární kapely Man With A Mission. Skladbou znějící v závěrečných titulcích je "Your song" japonské populární zpěvačky a úspěšné modelky Yun*chi. (Conspi)

• - Seriál vychází z eponymní šestidílné grafické novely autora Mamare Tounoha z roku 2010. Ta byla zprvu publikována internetovým portálem Shōsetsuka ni Narō. (Conspi)