Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

Cyril and Methodius - The Apostles of the Slavs

(festivalový název)

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Film je příliš zkratkovitý, na seriál už však nemám chuť se podívat. Co mi opravdu vadí jsou dialogy a vůbec celá mluva, příliš divadelní přednes a místy zase až moc moderní, nedalo se to poslouchat. Jinak mám radost z každého historického filmu, který u nás vznikne na úkor sociálních dramat a přiblblých komedií...(9.6.2015)

• PogoJoe

Velká nuda. Podivně "usekané". Absence nějakého zajímavějšího příběhu. Všichni mluví jedním jazykem, ať je to Němec, Slovan či Řek - troška titulků by rozhodně neuškodila. Pustit to školákům na DVD v rámci hodiny dějepisu - pro tento účel celkem vhodné, ale filmařsky je to špatný film - od režie, kamery, střihu po nudný scénář.(3.5.2016)

• Sevcik

Tenhle "velkofilm" je přesnou ukázkou toho, že vám špatný střih dokáže pokazit celý film. Dobře vykonaná řemeslná práce se asi odepřít nedá, zvlášť skvělá Ployharova kamera a slušné kostýmy, ale co z toho, když to celé domrví střihač a scénárista. Až během dívání se na film jsem si vzpomněl, že od stejného štábu vlastně vznikl v ten samý rok i televizní seriál. Věřím, že ten možná mohl být docela dobrý, ale tenhle snímek mi skoro připadal jako jakési "Best Of" ze seriálu. Z místa na místo film skákal jak hyperaktivní antilopa a k žádnému z postav jste si de facto nemohli ani vytvořit nějaké sympatie. Ať se dělo, co se dělo, byli mi naprosto ukradení. Tak trochu přemýšlím, zda tihle zfilmovaní Apoštolové Slovanů nejsou trošku zbyteční, protože pokud chci znát fakta a přesně vyjmenovaný sled událostí, radši si už pustím dokument...(28.1.2016)

Skvele spracovanie vzhladom nato, ze je to relativne domaca tvorba - efektov a velkovypravnych trikov sice nie je ako v amickych akcakoch, a kto tuzi po tisicoch erdziacich konov a hektolitroch krve, nech radsej siahne po gebuzine ako napr. Troja. Ale zato sa dbalo sa na historicke suvislosti a moja dejepisu-znala manzelka tento raz len obcas zasomrala, ze daco skratili alebo zosekali :o). Filmu niet velmi co vycitat, Velke bravo, ze sa toci aj kvalita a uzmoznuje sa tak nasej konzumom osprostetej spolocnosti nazriet do pociatkov prebudenia nasich narodov, ked bolo specialne pre nas vytvorene prvotne slovanske pismo a zacali sme s uzasom zistovat, co to cele ma vlastne byt na tej nasej Zemi. Prve knihy, literatura, viera v Boha. Vdaka bratom Cyrilovi a Metodovi, ze do nas investovali svoj zivot - azda by sme si tu teraz moc nepisali, nebyt ich, pretoze sice piseme latinkou, no ale ta mohla nadviazala na uz otvoreneho ducha nasich slovanskych predkov. 5* nedavam len preto, ze mam aj oblubenejsie filmy.(7.12.2013)

Kvalitně rozhodně vysoce nadprůměrný český film. Vyprávěcí věc není častá. Moc pěkně zpracované, jen je to předatované, přemluvené a převyprávěné. Moc jsem si to užil, ale dost mi trvalo se chytit toho způsobu na začátku. Moc dějepisných údajů najednou, divák ani nestihne pochytit. Jinak moc pěkně udělané, doporučuji! Jinak moc pěkná hudba, ne moje gusto, ale fakt pěkná.(23.1.2014)

• - Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. (Terva)

• - Konstatinova obhajoba v Benátkách se skládá ze tří částí - veršů z Bible. První zní: "Protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé," který pochází z evangelia Matouš, 5. kapitoly, verše 45. Dále: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření," jež má původ v evangeliu Marek, 16. kapitole, verši 14. Poslední verš: "Ve shromáždění však – abych poučil i druhé – raději řeknu pět slov srozumitelně než tisíce slov ve vytržení," má svůj původ v 1. listě Korintským, 14. kapitole, verši 19. Ve filmu se pak vyskytuje více jak 12 biblických veršů. (Kuny27)

• - Posledních pět dnů měsíce února a první tři březnové dny měli tvůrci filmu vyhrazeny pro natáčení scén v místech, kudy kráčely dějiny Velké Moravy, a to v Archeoskanzenu Modrá a v jejím velehradském extravilánu. (cezero)