poster

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

 • Slovensko

  Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov

 • Rusko

  Кирилл и Мефодий: Апостолы славян

 • anglický

  Cyril and Methodius - The Apostles of the Slavs

  (festivalový název)

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • biergof
  odpad!

  Veledílo vás uvítá hudbou, kterou si někdo uplácal za 10minut ve frujtilopu (v titulcích se dozvíme, že na to byli DVA!!! a ani jeden neslyšel o reálných plug-in nástrojích), k tomu zarudlé pozadí odfláklé powerpointu a už to jede půl vteřinové záběry na město, přehrávající, nepřirození neherci vypínám a máme tu další CZ sra*ku, zkaženou náladu a jak v České politice tak v Českém filmu jsou hovada, co tam nemaj co dělat! Talent Eva a Vašek style, odpad, nesměšně smutné, 50let Československé snahy pro kvalitní film v hajzlu pro tohodle chcípáka a jemu podobné! du na cígo(9.10.2014)

 • PaRi
  **

  Myslím, že problém tohoto filmu nebo cyklu je ten, že si tvůrci neujasnili, jaký tvar mu dají. Zda to bude hraný film nebo dokument s hranými prvky či hraný film s dokumentárními prvky. A nebo si to ujasnili, ale přeskakovali z jednoho tvaru do druhého. Každý z vyjmenovaných tvarů vyžaduje ale zcela jiný způsob scénáře, snímání a hlavně finančních prostředků. Takto vznikl kočkopes, který diváka nevtáhne do děje. Prostě postavám nevěříte a to i přes poměrně dokonalé technické zpracování. Nevíte totiž, do jaké míry vám autoři předkládají legendu, kdy fakta a kdy fabulaci příběhu. Já skončil u prvního dílu a víc nepotřebuji vidět. Škoda, námět měl rozhodně na víc. Bylo také vidět, že tvůrcům, vedle církevních poradců, mluvil do díla kde kdo.(2.2.2014)

 • Demon.N
  **

  Až moc je v celé filmové verzi cítit napjatý rozpočet, některé záběry jsou až příliš zdlouhavé, bojové scény pak působí komicky a sekané záběry na přitažlivosti nepřidají. Na druhou stranu sympatický pokus, byť nedotažený...inu výpravu a la Království nebeské si dovolit v našich podmínkách asi nemůžeme a příběh i historické prostřihy se bohužel ve výsledku bijí. A výběr herců...to je kapitola sama pro sebe, obzvláště když někteří se jen mihnou...(5.7.2014)

 • topi
  odpad!

  Bez atmosféry, bez dobových reálií, s nepřehledným příběhem a kýčovitými záběry. To je děs, jak se Nikolaev pokouší navodit ducha 9. století pomocí hrozných triků a amatérských hereckých výkonů. Hudba Chlumeckého a Pavlici je jeden obrovský kýč. Tenhle nicneříkající paskvil je naprosto zbytečným pokusem oživit český historický film. Na to už zde nejsou žádní tvůrci. Dovedu si představit toto téma zrežírované Františkem Vláčilem za pomoci hudebního skladatele Zdeňka Lišky. Ale to už bohužel nejde.(4.7.2018)

 • mira007
  **

  Story Cyrila a Metoděje ve filmu, který mne překvapil relativně solidní výpravou ( která samozřejmě má daleko do dobového velkofilmu ) ale brutálně to sráží ten všudypřítomný vypravěčský voiceover, který z toho díla dělá spíš hraný dokument a ten jednotvárný bezemoční hlas z toho dělá spíš nějaký pořad v rozhlase na vlnách Radiožurnálu. Jako film to je bída a jako dokument to má informativní hodnotu jako jedna hodina Dějepisu na ZŠ. Fandím domácí tvorbě a oceňuji snahu zpracovávat historická témata, ale tohle by si zasloužilo poutavější formu a samozřejmě desetinásobný rozpočet.(17.5.2020)

 • - Posledních pět dnů měsíce února a první tři březnové dny měli tvůrci filmu vyhrazeny pro natáčení scén v místech, kudy kráčely dějiny Velké Moravy, a to v Archeoskanzenu Modrá a v jejím velehradském extravilánu. (cezero)

 • - Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. (Terva)

 • - Konstatinova obhajoba v Benátkách se skládá ze tří částí - veršů z Bible. První zní: "Protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé," který pochází z evangelia Matouš, 5. kapitoly, verše 45. Dále: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření," jež má původ v evangeliu Marek, 16. kapitole, verši 14. Poslední verš: "Ve shromáždění však – abych poučil i druhé – raději řeknu pět slov srozumitelně než tisíce slov ve vytržení," má svůj původ v 1. listě Korintským, 14. kapitole, verši 19. Ve filmu se pak vyskytuje více jak 12 biblických veršů. (Kuny27)