poster

Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů

 • Slovensko

  Cyril a Metod - Apoštoli Slovanov

 • Rusko

  Кирилл и Мефодий: Апостолы славян

 • anglický

  Cyril and Methodius - The Apostles of the Slavs

  (festivalový název)

Dobrodružný / Drama / Historický / Životopisný

Česko / Slovensko / Srbsko / Slovinsko / Rusko, 2013, 80 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dopitak
  **

  Každý někdy potřebuje vydělávat, a zakázka je jen zakázkou. Nebýt jména režiséra, nikdy bych k věrozvěstům nezabrousil. Podobná látka by potřebovala desetinásobný rozpočet a šikovnějšího střihače (anebo prostě nechat jen seriálovou verzi). Všechny ty dějové zkratky a násilné posuny degradují příběh z hlediska vypravěčského, ale i historického. Nedostatek peněz působí komicky a výsledek je tak navzdory kvalitní práci některých složek ryze amatérský. Pepa Abrhám se tam fakt nehodí.(1.11.2014)

 • PogoJoe
  **

  Velká nuda. Podivně "usekané". Absence nějakého zajímavějšího příběhu. Všichni mluví jedním jazykem, ať je to Němec, Slovan či Řek - troška titulků by rozhodně neuškodila. Pustit to školákům na DVD v rámci hodiny dějepisu - pro tento účel celkem vhodné, ale filmařsky je to špatný film - od režie, kamery, střihu po nudný scénář.(3.5.2016)

 • Martyska
  ***

  Na koprodukciu celkom dobré spracovanie. Treba ale podotknúť, že sa na ňom podielali aj Slováci a na slovenské filmové (skromné) pomery by toto bol výborný film, keby nie menších zádrheľov: 1) Zo začiatku to vyzeralo sľubne. Život Cyrila a Metoda rozprávaný Metodom sa v polovici filmu náhle zvrtne a už to nepokračuje tým smerom, akým sa to zo začiatku uberalo. Cyril zomiera a druhá polovica je o tom, ako sa Frankovia snažia, aby sa Biblia nehlásala v slovienčine. To tu podľa mňa nemá čo robiť, keďže je to film o Cyrilovi a Metodovi. 2) Kostýmy. Nechce sa mi veriť, žeby po toľkých rokoch boli stále čisté. Neviem, či už vtedy existoval Perwoll, to je jedna vec a neviem ani, či sa Solúnski bratia holia každý rok, lebo aj po desaťročí vyzerali rovnako. To je, myslím si všetko, čo by som vytkla. Musím ale pochváliť dialógy a herecké výkony. Nevidí sa často, že by nejaký slovenský herec podal niečo lepšie než v Búrlivom víne.(6.7.2014)

 • biergof
  odpad!

  Veledílo vás uvítá hudbou, kterou si někdo uplácal za 10minut ve frujtilopu (v titulcích se dozvíme, že na to byli DVA!!! a ani jeden neslyšel o reálných plug-in nástrojích), k tomu zarudlé pozadí odfláklé powerpointu a už to jede půl vteřinové záběry na město, přehrávající, nepřirození neherci vypínám a máme tu další CZ sra*ku, zkaženou náladu a jak v České politice tak v Českém filmu jsou hovada, co tam nemaj co dělat! Talent Eva a Vašek style, odpad, nesměšně smutné, 50let Československé snahy pro kvalitní film v hajzlu pro tohodle chcípáka a jemu podobné! du na cígo(9.10.2014)

 • topi
  odpad!

  Bez atmosféry, bez dobových reálií, s nepřehledným příběhem a kýčovitými záběry. To je děs, jak se Nikolaev pokouší navodit ducha 9. století pomocí hrozných triků a amatérských hereckých výkonů. Hudba Chlumeckého a Pavlici je jeden obrovský kýč. Tenhle nicneříkající paskvil je naprosto zbytečným pokusem oživit český historický film. Na to už zde nejsou žádní tvůrci. Dovedu si představit toto téma zrežírované Františkem Vláčilem za pomoci hudebního skladatele Zdeňka Lišky. Ale to už bohužel nejde.(4.7.2018)

 • - Posledních pět dnů měsíce února a první tři březnové dny měli tvůrci filmu vyhrazeny pro natáčení scén v místech, kudy kráčely dějiny Velké Moravy, a to v Archeoskanzenu Modrá a v jejím velehradském extravilánu. (cezero)

 • - Film byl natočen k výročí 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na území dnešní Moravy. (Terva)

 • - Konstatinova obhajoba v Benátkách se skládá ze tří částí - veršů z Bible. První zní: "Protože on dává svému slunci svítit na zlé i dobré a déšť posílá na spravedlivé i nespravedlivé," který pochází z evangelia Matouš, 5. kapitoly, verše 45. Dále: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření," jež má původ v evangeliu Marek, 16. kapitole, verši 14. Poslední verš: "Ve shromáždění však – abych poučil i druhé – raději řeknu pět slov srozumitelně než tisíce slov ve vytržení," má svůj původ v 1. listě Korintským, 14. kapitole, verši 19. Ve filmu se pak vyskytuje více jak 12 biblických veršů. (Kuny27)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace