Zabijáci

• Dánsko Fasandræberne (více)
Krimi / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Německo / Švédsko, 2014, 119 min (Alternativní 115 min)

Kdo stojí za 20 let starou sérií vražd a znásilnění? Všechny stopy vedou ke skupině studentů prestižní internátní školy, jako pachatel byl však odsouzen místní podivín. Složka s případem se dostává do speciálního kriminálního oddělení Q na stůl detektiva Carla Mørcka (Nikolaj Lie Kaas). Carl a jeho asistent Assad (Fares Fares) okamžitě poznají, že v případu něco nesedí a znovu jej otevřou. Ve složce najdou poznámku o tísňovém volání zoufalé mladé dívky. Ta však zmizela beze stopy. Brzy se ukáže, že Carl a Assad nejsou jediní, kdo se snaží najít dívku, jejíž svědectví by mohlo nepříjemně zasáhnout ty nejvyšší vrstvy uhlazené dánské společnosti. (Aerofilms)

Loki_Six

"You know most days I wake up, wondering if I should get up or not or if I should pop a whole bunch of pills and be done with it. You know what stops me? That people need my help... people need me like you!" ()

LEATHERFAC

Krapet lepší než jednička, nicméně zdlouhavé, utahané, problém s ne příliš sympatickými vyšetřovateli trvá - naštěstí je doplnila alespoň sympatická severská zrzka. Trošku si bere sobě samu vítr z plachet tím, že od začátku víme že vrahem není zahradník nýbrž... Což každému filmu s podobným řešením ubírá notně na záhadnosti. A to je u žánru krimi dost velké mínus myslím. Slušně natočeno, leč každá druhá česká detektivka 70 - 80 let vás vykolejí, uzemní i pobaví víc. Mít tak nějaké nové české detektivky ze 70 - 80 let, nebylo by nutno koukat na ty severské současné. Leč bohužel nemáme. :) ()

Vajonek

Zabijáci mě zaujali asi o kousek více než (bezesporu také kvalitní) Žena v kleci. Zřejmě kvůli pro mě zajímavějšímu krimi motivu, propracovanějšímu příběhu. A to i přesto, že (ač už mi asi docela přirostla k srdci dvojka vyšetřovatelů) bych se nezlobila, kdyby si Carl vzal trošku ze svého parťáka a alespoň občas se třeba pousmál (někdy už je těch jeho zachmuřených otrávených výrazů trochu příliš, i vezmu-li do úvahy ne zrovna veselé životní osudy téhle postavy)... Velkou předností je (jako už i v "jedničce") hudba, která dokáže výborně navodit či podpořit atmosféru. Zejména pak nápěv provázející některé retrospektivy (Kimmie´s Theme) dokonale pomáhá přiblížit, možná i pochopit postavu Kirsten, její osobnost (zlá, divoká žena zrozená ke zločinu? nebo "jen" nešťastná vykořeněná holka toužící rebelovat, která se poprvé zamilovala a okolnosti ji nutí hledat hranici toho, kam až je kvůli jednomu hajzlíkovi ochotná zajít? trochu z obojího?)... Tu melodii i osudy Kimmie (která je ve filmu nakonec možná tou vůbec nejdůležitější postavou) budu mít asi v hlavě dlouho... A s radostí se podívám na další případ oddělení Q - líbí se mi, jak člověka tyhle příběhy od začátku chytnou, nemusíte u toho přemýšlet, jestli to není náhodou moc "přestřelené", prostě sledujete, vše do sebe postupně krásně zapadá, jednoduše krimi jak má být. 80 %. ()

F.W.Colqhoun

Jussi Adler-Olsena nelze nařknout z toho, že by své čtenáře děsil originalitou. Druhý díl případů detektivů Mørcka a Assada a další skandinávské literárně-filmové klišé - motiv sociopatických miliardářů resp. nezdravého prostředí internátů zlaté mládeže. Olsen neváhá jeden z nejprofláklejších motivů larssonovské detektivky, angažmá sociálně narušené postavy s výjimečnými schopnostmi, proti hlavní postavě hulvátského vyšetřovatele dokonce zrcadlově zdvojit v postavě (bývalé) studentky Kimmie; nejspíš není daleko den, kdy budou mít v dánské detektivce nějakou formu sociopatické poruchy všichni, snad až na postavy blízkovýchodních imigrantů. V roli jiného z narušenců opět nadchl notorický představitel hovad David Dencik, který svůj dar pro extrémně nesympatické postavy uplatnil třeba v Tinker Tailor Soldier Spy. Stejně jako v případě prvního dílu nepřekvapí vysoký filmově řemeslný standard, který přes všechny repetice představuje u skandinávských detektivek stále ještě normu. Vzhledem k tomu, že jsou larssonovské motivy prakticky vyčerpány, očekávám se značnou zvědavostí adaptaci další Olsenovy knihy Flaskepost fra P. ()

ti88na

Predchádzajúca Žena v klietke sa mi páčila o niečo viac, hoci som jej vyčítala nie príliš strhujúcu atmosféru. Pridávam sa k skupine tých, čo by radšej nepoznali vraha a spoločne s vyšetrovateľmi sa podľa indícii pokúšali dovtípiť pravdu, prípadne sa nechať prekvapiť zaujímavým a nečakaným rozuzlením. Takto ma Zabijaci nechali nielenže chladnou, ale ma aj celkom dosť nudili. Ponurá severská atmosféra, tak veľmi v súčasnosti preferovaná, mňa osobne nijako zvlášť nedojíma. Ich kriminálky sa mi zdajú veľmi zvláštne, zdĺhavé a často mám výhrady k spôsobom vyšetrovania, ktoré je až príliš nereálne. Čo bol aj tento prípad. Príbeh o prominentoch a sadistoch v jednom je neoriginálny, charakter hlavnej postavy taktiež. Zrujnovaný detektívi poznačený osobnou krízou, problémami z alkoholom, húževnato sa púšťajúci do ťažkých prípadov sú už veľmi veľkými klišé. ()

kolemjdouc

dala bych stejný koment jako u Ženy v kleci.Prostě vás to zaujme proto,že tito herci jinak ztvárňují role než jak to známe třeba z amerických.Žádné bomba záběry ale napětí od začátku do konce.U mě dobrý ()

bloodcountes

Výborně vystavěné drama, kde víme, že vrahem je zahradník už od začátku a můžeme nahlížet nelineárně tu a tam a jinam a zpět a tak se nám postupně vyjevuje obraz zla, které, aniž víme proč vlastně, prostě ničí, bije, zabíjí, mučí, lže, přetvařuje se a ovládá. Je to zrůdné, tragické a na výsost severské. Bravo. ()

Disease

Stejně jako Žena v kleci lehký nadprůměr. Nemúžu si zvyknout na úplně odlišný charakter Carla Morcka, než je v knize. ()

vander19

Hneď po prvom sfilmovaní z pera Adlera-Olsena som si pustil aj jeho pokračovanie. Opäť sa stretávame s dvojicou známych detektívou Carlom - bývalým polišom na vraždách a jeho kamošom Assadom. Znovu sa na scéne objavuje prípad z minulosti. Nie však z tak skorej ako to bolo v prvom prípade. Ide o 20 rokov starú vraždu. A naša dvojica si asi plne neuvedomuje do akých pekelných sračiek sa to znovu namočí. Zúfalý svedok daného činu sa šikovne ukrýva už viac ako desaťročie a práve jeho vypátraním by sa možno prípad znovu dostal na svetlo sveta. Dostávame sa do deja plného fetu, násilia, úchylností. Proste klasicky škandinávska záležitosť. Oproti prvému dielu sa mi však táto seansa zdala zbytočne dlhá. Už bolo cítiť, že zrejme autori dostali vyšší rozpočet na manipuláciu a preto bol film nadbytočne predlžovaný. Tým strácal na pružnom a pevnom napätí, čím sa vyznačovala Žena v kleci. Ale aj tak som si oboch obľúbil a film si vychutnal. Odporúčam obe časti si pozrieť hneď po sebe. O to lepšie človek vie porovnať situáciu a prácu na filme. ()

dormouse

Mnohem lepší než Žena v kleci. Vlastně pro mne asi zatím nejlepší severská filmová detektivka. Jaké tedy bylo mé zklamání, když jsem si zakoupila od autora několik knih a zjistila, že předloha je daleko za filmovým ztvárněním. Postavy jsou úplně, ale úplně jiné, žádný aspík a krásný Asad, ale tlustý, věčně se modlící Arab a Carl s minimálními znaky autismu. Navíc je celá kniha prostoupena takovým dosti jalovým humorem. No, to jen tak na okraj. ()

lucijelucije

Startovací čára tohoto filmu byla exkluzivní. Dlouho jsem neviděla pořádný thriller s prvky krimi. A jak ráda říkávám seveřané se s ničím nepářou. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo, že celkem rychle chápete celou pointu i se zápletkou, kdyby se to tajemno udrželo o něco déle, byla by to ještě větší jízda. Každopádně propracovanost byla velkou předností a to se nedá téhle kvalitce upřít. ()

DannyBoy80

Slušná krimoška, kdy od začátku víte kdo to udělal. Ovšem i přesto to není vůbec špatné. Herecky velmi dobré, klasicky dánské, navíc to má opět tu parádní severskou atmošku. Slušný počin. ()

Jaro_slav

Bezchybně odvyprávěná thrilleroidní detektivka. Konec působí slabším (moc "filmovym") dojmem, ale jen proto, že zbytek vyprávění je tak úžasnej. S celý je to příjemně "staromilsky" politicky nekorektní a neekouvědomělý. (Například se tam hulí jedno cigáro za druhym, což už z filmů vymizelo, ponǎč morálka, výchova a tydle sračky.) A skutečnost, že divák už od začátku ví, kdo byl ten hajzl, vůbec neni na škodu, poňáč důležitý je zjistit, jak a esi si to řádně vodsere. Veliký kladný dvadesátiprocentní překvapení. Myslim si, že právě tenhle film by slušel filmovýmu víkendu. ()

Santino7

Druhý diel sľubne sa rozbiehajúcej severskej krimi série sa mi síce páčil o čosi viac než prvý, avšak ešte stále to nebolo "to pravé orechové", a teda podľa môjho názoru nebol plne využitý potenciál, ktorý daná Olsenova predloha tvorcom ponúka. Čo sa týka akýchsi chýb či nedostatkov, budem sa do veľkej mieri asi aj opakovať, pretože mi vadili takmer totožné veci ako minule. Mám tým na mysli v prvom rade málo priestoru pre ústrednú "multi-kulti" dvojicu vyšetrovateľov, ktorí tým pádom opäť pôsobili tak trochu nevýrazne - rozhodne by neuškodilo ísť v ich charakteristike o čosi viac do hĺbky. Takto som totiž mal takmer neustále pocit, že línia vyšetrovania sa na súbežne sa rozvíjajúcu flashbackovú líniu z prostredia prestížnej internátnej školy veľmi nechytala, a bola o poznanie slabšia (čo je vcelku škoda, keďže práve vyšetrovacia línia by asi mala byť tou dominantnou a flashbacky len akýmsi doplnkom na spestrenie či na objasnenie motívov a konaní daných postáv). Ostatne najmä tieto skvelo zvládnuté zábery z minulosti sú asi tým hlavným dôvodom, prečo som sa tentokrát uchýlil k vyššiemu hodnoteniu než minule. Tam bol prípad samotný taktiež veľmi zaujímavý, no priebehu vyšetrovania chýbalo lepšie tempo (škoda, Nikolaj Lie Kaas a rovnako tak jeho parťák Fares Fares by toho utiahli bezpochyby aj viac, charizmu na to majú). Túto "kozmetickú chybičku" sa teda naplno odstrániť nepodarilo ani tentokrát, avšak aspoň to nám divákom šikovne vykompenzovali onými flashbackmi. Aby som ale aspoň trochu "vyrovnal skóre", treba povedať, že prvá časť mala aspoň lepšie a napínavejšie finále - ktoré síce nebolo zlé ani tentokrát, no až taká lahôdka ako vtedy to nebola. Každopádne séria o špeciálnom oddelení Q si moje sympatie rozhodne udržala i po tomto kúsku a opäť mi neostáva nič iné, ako začať jedným očkom pokukávať po chystanej tretej časti (Flaskepost fra P), ktorá by mala byť hotová ešte v priebehu tohto roku. Nuž, zostávam v strehu. 75% ()

lareinna

Výborná kvalitná detektívka, odporúčam pozrieť si to, hlavne ak si na chvíľu potrebujete oddýchnuť od amerického štýlu točenia filmov. Svieže, pútavé a originálne. Tento film som videla ako prvý a neváhala som si pozrieť aj ďalší z tejto produkcie. ()

Marius_ss

O niečo lepšie ako prvý diel, hlavne prepracovanosťou, viac sa tam toho deje, viac postáv... ešte silnejší záver (a pritom nie pritiahnutý za vlasy). Čakal som od tejto série kvalitu, ale nie až takúto, som zvedavý čo prinesú ďalšie časti. Trochu mi vadilo že tvorcovia priliš skoro odhalili kto je za vraždami (asi som klasik, ktory je fanušik Sherlocka Holmesa a Hercula Poirota...), no tu to až tak nevadilo. ()

Kinokavárna na Rock for People

Kinokavárna na Rock for People