Šuflandia je legendární trpasličí země, takový malý stát ve státě velkých lidí schovaný v nepoužívané části jakéhosi státního úřadu. Nejsou tam ženy, alkohol a největší pochoutka, kterou si můžete dát v byfé na rohu je čerstvě grilovaná moucha. Těm nejlepším pracovníkům je umožněno za odměnu žít ve světě lidí dávkou látky zvané Kingsajz. Olgierd Jedlina (Jacek Chmielnik) je také zasloužilý pracant, ale stejně jako mnoho jiných v lidském světě emigruje a snaží se o záchranu svých utlačovaných přátel z područí tyranského vládce Nadšiškovníka Kilkujadeka (Jerzy Stuhr), jenž udělá vše, aby jeho utopickou totalitu nikdo nerozvrátil. A když se Olgierdovu příteli podaří vytvořit dosud režimem pečlivě utajovaný Kingsajz, Nadšiškovník začíná jednat. (monolog)

misterz

Neškodná rozprávočka pre dospelých, ktorú už trocha nahlodal zub času. Bláznivý príbeh s cielenou politicko-spoločenskou satirou a názornou ukážkou ako funguje priemerný totalitný štát. To všetko s humorom, nadhľadom a štipkou erotiky. 70/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Anderton

Kingsajz sa dnes už dosť ťažko slovami opisuje....geniálne scény striedajú tie, povedzme že menej geniálne a pred prehľadným príbehom dostáva prednosť absolútna neviazanosť tvorcov. Netuším, ako reagovala na film komunistická strana, ale možno to už v tomto období nikto vážnejšie neriešil a diváci sa išli do kina hlavne zabaviť. No a v tom ako bývalý "čechoslovák" vidím menší problém. Po trikovej stránke síce výborne zvládnuté, ale mám dojem, že v zlatých českých komediálnych ručičkách by to bola zábava ešte väčšia, najmä čo sa týka dialógov. Ono smiať sa tu nie je príliš nad čím, je to skôr taká nonstop akčná dobrodružná zábava, pri ktorej často neveríte vlastným očiam a pri českom dabingu ani vlastným ušiam. ()

dopitak

Film z mého dětství, který jsem viděl ve své době pro mě v naprosto nevhodný čas (dávali ho někdy po desáté v noci a máma se koukala, nemohl jsem spát, tak jsem se k ní přidal). Jak už to tak bývá, tehdy jsem byl nadšen, jistě i z toho, že se smím výjimečně koukat tak pozdě do noci.___ Téměř po dvaceti letech jsem si tuhle parodii (a myslím, že s ohledem na dobu vzniku i neobvykle odvážnou karikaturu světových totalitních režimů) sehnal znovu, abych mohl konstatovat, že z někdejší pohádky se pod vlivem věku (nebo věků) stala komedie par excellence. Dobře jsem se bavil a zíral, jak Poláci svého času dokázali zaválet. Škoda, že tenhle trend nepokračoval dál, světová kinematografie by byla alespoň o něco slovanštější. ()

Zazie

Film do značné míry těží z popularity Sexmise a trochu doplácí na dobu vzniku, protože o dva roky dřív by satira tohoto typu byla jednoznačně bomba. Zajímavé nápady (vězení z cedníku), hezké triky, až na ty zmenšující se trenýrky. ()

Flego

Tak trochu zo všetkého niečo. Prínosom je politická satira a bezpochyby barrandovské triky, negatívum prílišná bláznivosť príbehu a ťažkopádny humor. ()

Nancy

Opravdu nehrozí, že Kingsajz někdy bude jeden z mých nejoblíbenějších filmů - přecejenom jsem viděla Sexmisi (kterou jsem zbožňovala už od nějakých 6 let) a neubráním se srovnávání. Myšlenka je ale hezká (i když ne tak dotažená, jako právě u přechozího filmu režiséra) a vůbec je to celé strašně milé. A postava Nadšiškovníka je prostě boží. ()

honajz

Jistě, jasná alegorie na komunistický režim, ze kterého se hodně lidí snažilo uniknout, aby pak zjistili, že se dostali sice do jiného levelu, ale s obdobnými podmínkami, kde jsou pořád "malí". Ale to zpracování se Machulskému moc nepovedlo - scénář připomíná socialistické československé komunální komedie 70. a 80. let, nejvíce asi těch Schulhoffových, říznutý sem tam pokusy o crazy komedii se sem tam nahými zadky. Jako podívat se na to dá, výtvarníci si se Šuflandií vyhráli podobně jako jsme to mohli opět vidět v československých filmech s rekvizitami v nadživotní velikosti, občas se člověk pobav, nějaký ten fór se povede, ale na kompaktnost Sexmise to žel nemá ani náhodou. ()

eraserhead666

Socrealistický sci-fi jsou prostě paráda. Bavil jsem se u toho jako dítě, bavím se u toho (i když možná z trochu jiných důvodů) i dneska. Film, ke kterému stojí za to se vracet. ()

duklak2 odpad!

No nechápu jak všichni můžete tak kladně hodnotit tuhle komedii. Asi nechápu polský humor, po Sexmisi to považuji za další trapárnu z Polska. ()

Lacike

Originalna sci-fi komedia. Sceny odohravajuce sa v Šuflandii su genialne. Jak po technickej stranke, tak aj samotny dej je neskuocne zabavny. Bohuzial sa v nej odohrava len polovica filmu. Mimo Šuflandiu to je priemerny az miestami nudny film. Keby som to videl prvykrat pred davnymi rokmi ako Sexmisiu, tak by som tomu asi dal aj stvrtu hviezdicku z nostalgie, ale Kingsajz mi nejak unikol a az dnes som ho videl prvykrat. 6/10. ()

corpsy

Úsmevné bláznovstvo, ktoré nemohlo vzniknúť nikde inde, ako v Európe. Výborná výprava a triky Barrandovského štúdia a triezvo švihnuté herecké výkony. ()

PogoJoe

Pro mě legendární komedie, kterou jsem několikrát viděl jako malý a před nedávnem jsem si ji tak po 20 letech pustil znovu - spousta geniálních hlášek a scén svým humorem nezestárla, opět jsem se skvěle bavil. Je to takové naivní, roztomilé, pohádkovské... Na Sexmisi to nemá, ale mám tenhle film rád :-) ()

Martin741

Genialny polsky film, este lepsi ako mnohe Kieslowskeho diela. perfektne dialogy, sice len priemene kulisy, ale namakany dej, kde nuda nema sancu. Suverenne doposial najlepsi polsky film, viac takychto filmov . 99 % ()

Flaxik

Moje moucha! Už neni! Na divoko! No a? Je to hnus! Série ironických a ikonických hlášek, které si nejlépe člověk vychutnal v té době a je až s podivem, že to u nás prošlo cenzurou, ale je fakt, že ke konci osmdesátek to tady měli všichni už dost na salámu. Převeliká škoda, že se Šuflandie sune do zapomnění, stejně jako Sexmise, protože film měl spoustu památných scén a památných vět: "Dejte mi sichrhajzku, živého mě nedostanou." Díky mírnému zastarání nechám jenom čtyři grilované mouchy. ()